Sele Borusu Yüksekliği Ve Sele Ayarları

27/03/2012  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

 

 

Pek çoğumuzun bildiği basit yöntemler dışında çok daha detaylı matematiksel hesaplar olsa da ne yazık ki bu yazı da onları bulamayacaksınız.

 

Sebep olarak kullanıcıların hepsinin aynı fizik yapısına sahip olmadığını ve bunun yanında ne yazık ki kendim de hesaplama tablolarıyla boğuştuktan sonra klasik hesaplama yöntemleri ile hem daha az yorulduğumu, hem de daha rahat ettiğimi biliyorum. 

 

Yaygın inanışın aksine, geniş sele ile rahat edemeyeceğiniz gibi her selenin de sizin anatominize uygun olup olmadığını öğrenmeniz biraz sancılı tecrübe deneyim süreci ile geçmiş olabilir.

 

Ancak işinizi kolaylaştırmak ve doğru seçim işlemini hızlandırmak için belirtmek isterim ki; genelde sele üreticileri, ürettikleri modelin hangi vücut ve kemik yapısına uygun olduğuna dair bilgileri, internet sitelerinde veya distrübütörlerinde bulunan kataloglarında yer verirler. Üreticiler ve biz kullanıcılar 8 ayrı ana kategori altıda toplanırız. İlk önce kadın ve erkek olarak ikiye ayrılıp, sonrasında kullanılan bisiklet modeli ve sürücü oturma açısı ile 15 dereceden başlayarak , 90 dereceye kadar  sınıflandırılırız. O yüzden sele seçimlerinizde hem işinin ehli profosyonellerin görüşlerine güvenin, hem de kendiniz de araştırma yapın, zira bir arkadaşınızın çok rahat ettiği bir sele sizin için işkence sandalyesine dönüşebilir…

 

 

 

İlk önce selemizin doğru açıda olup olmadığının kontrolü ile başlayalım. Selenizin üst kısmının resimde görüldüğü şekilde yere paralel olması sizin sağlığınız açısından yararlıdır. Selenizin yere paralel olmasının yanısıra kullandığınız amortisör sisteminin, siz bisikletin üzerine bindiğinizde ki çökme mesafesi ile ufak farklılıklar oluşabilir o yüzden bu konuyuda es geçmeyin derim.

 

Ancak Downhill, Trial, BMX tarzı bisikletler kullanıyorsanız sele ayarları klasik bisikletlere oranla daha farklıdır.  Bence zaten öyle bir bisiklete biniyorsanız bunları bilmeniz gerekir, beni yormayın :)

 

 

 

 

 

 

Sele açınızı ayarladıktan bir sonraki adımınız; yükseklik… Sele borusu yüksekliği için iç bacak boyunuzu ölçmeniz de bir yöntem sayılabileceği gibi, sele üzerine oturup deneme yanılma yöntemi ile yapmanızın daha pratik ve daha doğru olduğunu düşünüyorum. Sele borusu yüksekliğini ayarlamak için sele üzerinde oturup sağ ayak topuğunuzla pedala saat 17:15  yönünde bastığınızda bacak pozisyonunuzun resimdeki gibi olması gerekiyor. Bu durumdayken kalça kemiğinizin zorlanmaması gereklidir.

 

 

 

Sırada selenizin ileri – geri duruş pozisyonu var, bu durumda selenizin ucuna veya gidona ne kadar uzak olduğuna bakmıyoruz! :) O ve ona benzer ayarlar daha çok sizin kol ve üst vücut ölçülerinizle alakalı.

 

Bu ayar bütünüyle sizin kemik ve kas yapınızın daha rahat etmesine yöneliktir. Ayarlarken pedala normalde bastığınız şekilde basarak pedalı saat 15:00 konumuna getirdiğimizde diz kapağımızın pedal milinin 0.5 cm ile 1.5 cm arasında bir mesafede  önünde olmasına özen göstermelisiniz. 

 

 

Tabii bütün bu ayarları yaptığınız zaman çok rahat edeceksiniz diye bir kural yok!  Bu yüzden en güzeli bu şekildeyken bir kaç km bisiklete binmeniz ve daha sonrasında çok ufak farklılıklar yapıp tekrar deneyerek hangi pozisyonda daha rahat ettiğinizi kendiniz bulmanız gerekir. Örnek olarak ben sele borusunu olması gerekenden bir santimetre daha yüksek kullanıyorum ve daha rahat ediyorum….

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın