Sarıhan Ailesinin Hollanda Türkiye Turu Sergisi

14/06/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

 

Bisikletçilik, sportif yönüyle, çevreciliğiyle, verimli ulaşım özelliğiyle olduğu kadar turculuk yönüyle de değerli bir branş. Kimi bisikletçi, hafta sonları kendi başına günübirlik kısa turlar yaparken, bazıları grupça 1 haftalığına şehirleri aşıyor. Kimi ise önceden haberini yaptığımız Gürkan Genç gibi 7 yıllık dünya turuna çıkıyor. Bu yazımın konusu olan Sarıhan ailesi de yolda olmayı, tecrübelerini hergün genişletip, bildiklerini büyük kitlelerle paylaşmayı seven nadide ve örnek genç dimağlardan.

 

Sarıhan ailesi Prag’da

 

O kadar modern ve ileri görüşlere sahipler ki, şimdiden kendi çocukları Tibet Çınar için bir site bile hazırlamışlar ve mümkün oldukça (ki istenildiği zaman bunun hep mümkün olduğunu gösteriyorlar) her tur ve yolculuklarına Tibet Çınar’ı da götürerek, yaşı küçük fakat hayat görüşü, ufku geniş bir çocuk yetiştiriyorlar.

 

Ülkemizde kültürel ve yönetimsel engellere rağmen bisikletçi sayısı her yıl düşük bir ivmeyle artıyor ve büyük turcular da her yıl sayıca fazlalaşıyor. Tabi aralarındaki bazı isimler, yaptıkları büyük turlarıyla olduğu kadar, amaçları ve örnek kişilikleriyle daha fazla insanın ilgisini çekiyor, Soner ve İnci Sarıhan da bu ilgi çeken, camiada tanınan isimlerden.

 

Aşağıda bir televizyon kaydını görüyoruz;

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=QNRD6Po5NdQ:550:0]

 

Hollanda Türkiye bisiklet turu fotoğraf sergileri 8 Haziran Cumartesi günü, Levent / Metrocity AVM’de, Hollanda Başkonsolosu Onno Kervers’in katılımı ile açıldı ve aynı gün kendi hazırladıkları kitabı D&R standında satışa girdi.

 

Sarıhan ailesi, serginin açılışında Hollanda Başkonsolosuyla

 

 

 

 

“PEDALIMDA 5 ÜLKE”, Optimist yayınları arasında 4 Haziran’da raflarda yerini aldı. Kitaplarının Aydan Çelik, Erden Eruç, Nasuh Mahruki’nin arka kapak yazıları ile kıymetlendiğini belirten Soner Sarıhan, bu eserler ve gelecekteki projeleriyle daha birçok bisikletçiye ilham vermeye devam edecekler.

 

 

Aynı zamanda ultramaraton kategorisinde de yarışan Soner Sarıhan’ı İznik Ultramaraton yarışında görüyoruz

 

Değerli kitapları Pedalımda 5 Ülke’nin hakkında gelin kendi tasvirleriyle bilgi edinelim;

 

Bir hayal, iki öğretmen, beş ülke, onlarca şehir, yüzlerce köy, binlerce renk, doku, tat, festival, milyonlarca pedal, milyarlarca insan…

Gezi tecrübeleriyle ilgili yeni ve özgün bir şey söylemek ne kadar zor. Avcı toplayıcı ilk insandan, konargöçer atalarımıza, İbni Batuta’ya, Marco Polo’ya, Evliya Çelebi’den modern gezginlere kadar binlerce seyahatname yazarı, içlerindeki coşkuyu, yolda olmalarının nedenini ve yaşadıkları olağanüstü anları ne derece kelimelere dökebilmiştir ki!

Shakespeare’in dediği üzere “Hayat bir oyun sahnesi!”

Bu satırların sahibi İnci ve Soner Sarıhan çifti bu sahnede figüran olmak yerine başrolde oynamayı ve uzun metraj bir yol filmi çekmeyi tercih etti. 2005 yılında aldıkları radikal bir kararla tüketim çılgınlığına biraz olsun ara verip Dünya’ya olan borçlarını ödemek için ulaşım araçlarının en masumu olan bisikletle yollara düştüler.

Sarıhan çiftinin Denizli-Muğla-Antalya seyahati ile başlayan bisiklet seyyahlığı, 2006’daki Karadeniz turunun ardından 2007 yılında Türkiye’den Nepal’e uzanan masalsı bir maceraya dönüştü. Bu yolculuğun yarattığı dönüşüm Pedalımda 5 Ülke’yle somutlaşıyor. 2008’de Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa hattına uzanan hikâyeleri, 2009’da aralarına katılan ve bugün Minik Gezgin olarak tanıdığımız Tibet Çınar’la daha da zenginleşti. Minik Gezgin henüz 22 aylıkken Orta Avrupa’da 3486 kilometrelik bir rotayı anne-babasıyla birlikte kat etti. 2012’de Hollanda’dan yola çıkan bisikletsever aile, 3660 km. boyunca 10 ülkeyi kapsayan bir serüvene imza attı. Bu hikâyeler yeni kitaplarda okuruyla buluşacak!

Siz Pedalımda 5 Ülke’yi okurken bu güzel aile Kuzey Kutup Dairesi’ne doğru pedal basıyor olacak muhtemelen. Maceraya eşlik etmek isterseniz: www.minikgezgin.com

Eserleri hakkında önemli isimlerden yorumlarına göz atalım;

 

Ne dediler?

Bisiklet Nedir diye sorarak başlayan Bisiklet Manifestosu’nun bir yerinde “Bisiklet aşktır: Her bahar sırtınız ürperir” yazar. Bir Mayıs günü başlayan İnci ile Soner’in serüveni, onların da söylediği gibi aşk olmadan olabilecek bir şey değil. Bütün Gezginler öyle değil midir zaten? Her mevsim onlar için bahar değil midir? Sırtlarındaki esinti hiç eksik olmasın.

-Aydan Çelik, Bisiklet yazanı çizeni seveni

İnci ve Soner, birbirine aşık, sıra dışı, cesur, becerikli, az bulunur gezgin bir Türk çift. Bir gün, her şey kendi olağan ve sıkıcı temposunda giderken, hayatı başka açılardan deneyimlemeye karar verip bisikletleriyle yola çıkmışlar. Kitabın her satırında, yaşadıkları farkındalığı ve ömre bedel dönüşümü hazırlayan o bilge kararı, sizlere de aldırabilmek için fısıldıyorlar.

-Nasuh Mahruki

Başlamak için önemli tercihler yapan Soner ve İnci’nin güzel Türkçeleriyle yazdıkları öyküler, bizlere hayallerimizi gerçekleştirmek için kendi yaşam tarzımızı gözden geçirmemizi telkin ediyor. Ben onların mücadelesini sadece pedal basmak değil, farklı olmayı başarmış iki insanın öncü olduğu bir farkındalık yaratma çabası olarak görüyorum.

-Erden Eruç (KaslaGit) Dünyada öncü okyanus kürekçisi

 

Kitaplarından okuduğum birkaç paylaşımın, bu kitabın adeta bir hayat analizi ve konsantre tecrübe paylaşımı aracı olduğunu hissettirdi. Kesinlikle herkesin okumasını tavsiye ettiğim kitaba Optimist Yayınevi’nden ulaşabilirsiniz.

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın