Yolların Haylaz Çocuğu; Reynolds Attack

17/05/2015  //     //  İncelemeler ve Atölyem, Sponsorlu Haberler, Yol Bisikleti ve Donanımları İncelemeleri

Yazımızda, 58 mm profil yüksekliğine sahip Zipp 404 jant setlerine yedek olarak almış olduğumuz Reynolds Attack modelini inceleyeceğiz. Görece daha düşük bir bütçe ile ful karbon bir jant seti tercihlerimiz, bizleri profil yüksekliği daha düşük alternatiflere yönlendiriyor doğal olarak. Zipp 404 ürün incelememizde; karbon fren yüzeylerinin frenleme açısından alüminyum olanlara göre daha avantajlı olduğunu belirtmiştik. Öte yandan rijidite, darbe emicilik gibi etiket değeri taşıyan özellikler tamamen karbon tasarımlı bir jantın taşıyıcıları. Düşük profilli jant setlerinin yüksek profil özelliği taşıyanlara nazaran dezavantajları olduğu kadar avantajları da mevcut elbette. Profil yüksekliği arttıkça, paralel rüzgar etkisine yönelik aero özellik artıyor olsa da, yanal esen rüzgarda ve özellikle hızlı-uzun inişlerde yüksek profilli jant setleri kullanıcı açısından sıkıntılı durumlar yaratabiliyor. yüzeyi tamamen karbon olan zamana karşı tasarımı jantlara sahip profesyonel bisikletçilerin kuvvetli esen yanal rüzgarlar nedeni ile  TT yarışları esnasında birden düştüklerine şahit olmuşuzdur.

attack-3 attack-4 IMG_4271

attack-7attack-5

attack-6

 

 

Yazımızda ele aldığımız Reynolds Attack modelini kullanmaya başladığımızda bu durumun neredeyse hiç yaşanmadığını söyleyebiliriz. Çeşitli açılardan esen rüzgara rağmen hızlı inişlerde herhangi bir etkilenme yaşamıyoruz. Ayrıca, düzlük tempo sürüşlerdeki akıcılık ürünü performans anlamında üst sıralara taşıyarak yüksek profilli “ağabey”lerine meydan okumasını sağlıyor. Elbette ki ürünün en önemli özelliği, tırmanma bölümündeki avantajı. Eğer yaşadığınız coğrafya genel olarak inişli-yokuşlu bir karakterde ise, düşük profilli bir jant seçimi tercihi yerinde olacaktır. Ulusal yarışlara katılan arkadaşlarımız açısından düşünüldüğünde de, yarış etaplarının genel profili açısından, yüksek profilli bir jant seti, Reynolds Attack; antrenman kombinasyonu da akılcı bir tercih olacaktır.

25 mm lik yanak genişliği, 29 mm lik çember derinliği ile  yoldan alınan titreşimlerin ve darbelerin aktarımının minimumda olması amaçlanmış ki bunda da başarılı olunduğu söylenebilir. ATTACK-1

 

Ürünün resim sitesinde verilen performans ve profil verilerinden de; en verimli kullanım alanının, başta; tırmanma olmak üzere, iniş-çıkış karakterli yollar, yol yarışı performansı, cyclocross ve dahi; mıcır-çakıl bölümler olduğunu görüyoruz. Profil ölçüleri dahilinde  maksimize edilmiş aero dizayn, yol yarışı kullanımlarında da etkili.

Geleneksel frenleme sistemlerine göre; %53 daha fazla soğuma sağlayan CTG frenleme sistemi, fren pedlerinin yüzeye doğru oturup oturmadığı, jantın frenleme yüzeyleri  konusunda fikir veren; BWI (Brake wear indicator), farklı özellikteki karbon malzemelerin epoksi maddesi ile bir araya getirilerek yüksek performans elde edilmesine olanak veren PR3 çember teknolojisi, jant setinin teknolojik olarak ortaya koyduğu konu başlıkları. Elbette ki üst grupta yer almak konusunda meydan okuyan bir set için en önemli özellik; ağırlık olacaktır. Reynolds Attack ise; 1365 gramlık ağırlığı ile bu anlamda saygıyı fazlasıyla hak ediyor.

attack-2

Ürüne, üretim sürecindeki uygulanan  frenleme ısı testleri, termal kameralar aracılığı ile analiz ediliyor.

braking-study

 

Genel Özellikler:

Materyal: Karbon

Set Ağırlığı: 1365 gram.

Dizayn: Maksimize edilmiş aerodinamik profil

Teller: 20 ön, 24 arka radyal dizilmiş, düzleştirilmiş.

 

 

 

 

Yazar Hakkında :

4 yorum to “Yolların Haylaz Çocuğu; Reynolds Attack”
 • Pan Pan
  27 Mayıs 2015 -

  Merhaba Altan bey,

  Set icin verilen 1365 gram agirlik verisi ureticiye mi ait? Siz kendi setinizi tarttiniz mi? Bu setten bir tane de ben almak istiyorum fakat 1420-1460 gram gibi agirliklardan bahsediyor kullanicilar forumlarda. Acikcasi kafam karisti.

 • Pan Pan
  29 Temmuz 2015 -

  Sponsorlu haber bile olsa mali deneyimleyebilecek ve ardindan goruslerini ortalama bir beceriyle yaziya aktarabilecek yeterlilikte yazarlar kullanin.

  • Akartuna
   6 Ağustos 2015 -

   Bu haber sponsorlu bir haber değildir, sponsorlu haberlerde sponsorlu olduğuna dair mutlaka bilgi verilir. Yazarımız burada kendi deneyimlerini, tamamiyle kendi uslubu ile sizlere aktarmaya çalışmıştır. Konuyla ilgili daha deneyimli ve bilgili olduğunuzu düşünüyorsanız, gördüğünüz yanlışlıkları belirtirseniz hem yazarımız hem de site yönetimi memnun kalacaktır, ayrıca sizin de test yazılarınızı da sitemizde yayınlamaktan memnuniyet duyarız. Saygılar…

  • altan
   7 Ağustos 2015 -

   Pan Pan Bey, öncelikle “yazar kullanmak” kavramını bizlerle tanıştırdığınız için çok teşekkür ederiz. İkincisi “mal” ı deneyimlemek ve görüşleri aktarmak süreçleri ile ilgili olarak bir jant seti kullanımı ve alacağı sonuçlarla ilgili, bizlerin ortalamanın altında kalarak sonuçlandıramadığımız kriterleri belirtirseniz bizlere katkı sunmuş olursunuz…
   Öte yandan,
   Jant setleri ile ilgili incelemeler sahip olabildiğimiz deneyimler ışığında şu kriterler ışığında değerlendirmeye tabi tutulmaktadır;
   1- düzlük tempo sürüşleri
   2- tırmanış performansı
   3- rüzgarlı inişlerde gösterdiği tepki
   4-teknoloji, ar-ge
   5-fiyat/kalite endeksi

   Ayrıca inceleme ürünleri mutlaka kullanıma ve teste tabi tutularak yazıya aktarılmaktadır. Zira, klavye başına oturup yapılmayan bir uygulamayı buradan yansıtmak; “bir çeşit intihal” durumu olacaktır.
   Bir jant setinin kullanımı ve performansı ile ilgili olarak varabildiğimiz kriterler bunlardır, ancak anladığımız kadarıyla hala yolun çok başındayız ve açıkçası bu alanda ilerleme kaydetmek konusunda da sizler gibi paydaşlarımızın uzman birikimlerine de ihtiyaç duymaktayız. Bu anlamda bizlere yapacağınız katkıların da beklentisi içindeyiz.
   İlginiz için teşekkür ederiz.

Bir Yorum Yazın