Xeccon Spiker 1206 ve Geinea 1 Bisiklet Işığı İncelemesi

07/01/2014  //     //  Sponsorlu Haberler

Execcon

Bisiklet ve dalış başta olmak üzere sportif kullanım için ürettikleri ışık kaynakları  ile piyasada oldukça önemli bir yere sahip olan Çinli üretici Xeccon bisiklet piyasasında sahip oldukları yüksek teknoloji ile biliniyor.  Xeccon, yeni ürünleri ile bu sezona da damgasını vuracak gibi duruyor. Firma geçen yıl tarihin ilk otomatik bisiklet ışığı olanXeccon Spiker 1206‘ yı piyasaya sürdü. Cyclingtr.com ekibi olarak sizlerle Xeccon Spiker 1206 ve oldukça başarılı bir sele arkası ve kask ışığı olarak üretilen Geinea 1‘ in incelemesini sizlerle paylaşıyoruz.

xeccon

 

xeccon_ışık_light

 

Xeccon Spiker 1206

 

xeccon_ışık_light

Spiker 1206;


Spiker 1206 firmanın üretmiş olduğu bir çok bisiklet ışığından bir tanesi, ancak belki de en önemlisi. Spiker 1206′ yı bu yazımızda sizlere tanıtacağız. İlk olarak ürünün kutu içeriğinden bahsetmekte fayda var. Ürün kutu içerisinde başarılı bir şekilde köpük çerçevelere sabitlenmiş olarak geliyor. Firma bu sayede taşıma sırasında meydana gelebilecek hasarının önüne geçilmek istemiş ve bunda da başarılı olmuş.

Kutu içerisinden ışık kaynağı, batarya, şarj aleti, ışığı kaska monte etmeyi sağlayan aparat, gidon tutucusu, ışığı sabitlemeyi sağlayan 3 farklı boyda lastik, ışık hakkındaki kullanım bilgileri ile garanti belgesinin olduğu broşür ve eğer bataryayı kadroda tutmak istemeyip çantanızda taşımak isterseniz sırtınızdaki çantaya kadar rahatlıkla yetişecek olan uzatma kablosu çıkıyor.

xeccon_ışık_light

xeccon_ışık_light xeccon_ışık_light spiker1206 scan 2222 spiker 1206 scan111

 

Spiker 1206’nın  en önemli ve çığır açan özelliği ise otomatik olması. Çinli üretici tarihin ilk otomatik bisiklet ışığını bisiklet severlerin kullanımına sundu. Tıpkı otomobillerde olduğu gibi bu üründe de karanlık algılayıcı bir sensör bulunuyor. Ürünün arka kısmında bulunan sensör sayesinde karanlığı algılayan cihaz karanlığı gördüğünde hemen ışık vermeye başlıyor.

 

xeccon_ışık_light

 

Işık kaynağının üzerinde bulunan büyükçe bir buton sayesinde ışığı 4 farklı modda çalıştırabiliyorsunuz. Bunlardan ilki en kuvvetli ışığı bizlere sunuyor. Bu mod sayesinde, piyasadaki ışıklarda göremeyeceğiniz parlaklığı ve ışık  gücünü Xeccon Spike 1206‘ da hayretle görebileceksiniz. Işığın modlarına geri dönecek olursak şu şekilde sıralanıyor; Yüksek – Düşük – Işık Sensörü – Sürekli Yanıp Sönen

 

xeccon_ışık_light

 

Kutudan çıkan ve kullanımı oldukça kolay olan bir aparat sayesinde ışık her türden ve boyuttan gidona bağlanabiliyor. Ayrıca ışığın üzerinde bulunduğu ve gidona sabitlenen platformun tasarımı sayesinde, sürüş sırasında oluşan yüksek titreşimleri emiyor ve sağlam yapısı gidondan düşme riskini de en aza indirgiyor.

xeccon_ışık_light xeccon_ışık_light

Özellikle gece sürüşünü sıkça yapan bisiklet kullanıcıların aklına gelen en önemli soru ise ışığın enerji kaynağı olacaktır. Piyasada bulunan birçok ürünün aksine Spiker 1206‘ yı kullanmak için kutusundan çıkan bataryaya ihtiyacınız var. Birbirine ucunda soketleri bulunan iki kısa kablo ile bağlanan ürünler sizi sürekli pil alma zahmetinden ve külfetinden kurtarıyor. Ayrıca bataryanın üzerindeki koruyucu çanta hem sizi kötü sürprizlerden koruyor hem de üzerindeki cırt ile kadroya kolayca ve güvenle bağlamanızı sağlıyor.

xeccon_ışık_light

xeccon_ışık_light

xeccon_ışık_light

Peki ışığın batarya süresi ne kadar? Ürünün üzerinde yazan bilgi 4 saat. Bu bilgi ise hemen hemen doğru. Eğer düşük ışıkta kullanırsanız ürünü yaklaşık 4 saat boyunca kesintisiz kullanabiliyorsunuz. Spiker 1206 en yüksek parlaklık ayarında ise yine 3 saatin üzerinde bir ışık şiddetinde kayıp olmaksızın oldukça başarılı bir performans ortaya koyuyor.  Bataryayı size kutu ile birlikte gelen, standart telefon şarj aletlerine çok benzeyen bir şarj aleti ile şarj edebiliyorsunuz.

xeccon_ışık_light xeccon_ışık_light

Bir başka yardımcı aparat sayesinde ise, ışık anında bir kask ışığı haline getirilebiliyor. Sağlam cırtları sayesinde kaska sabitlenen ürün, yine uzatma kablosu ile de kolaylıkla sırt çantanıza yerleştireceğiniz bataryasına yetişebiliyor ve ışığı kullanma özgürlüğünüzü arttırarak kolaylıkla istediğiniz yeri aydınlatabiliyorsunuz.

xeccon_ışık_light xeccon_ışık_light xeccon_ışık_light

Ürün bize ilk geldiğinde üzerinde kask aparatına yerleştirmek için uygun olan platform vardı. Eğer dilerseniz bu platformu yalnızca bir tornavida aracılığı ile değiştirebilir ve kolaylıkla gidon için uygun platformu monte edebilirsiniz.

xeccon_ışık_light xeccon_ışık_light xeccon_ışık_light xeccon_ışık_light xeccon_ışık_light

Işığın kendi ağırlığı ise yalnızca 121 gr. Bataryanın ağırlığı ise üzerindeki koruyucu kılıf ile birlikte 283 gr.

xeccon_ışık_light xeccon_ışık_light

Ürünün bir diğer önemli özelliği ise tabi ki su geçirmez olması. Bisiklet için üretilen ve su geçirmezliğinin oldukça önemli olduğu bu ürünün bataryası da elbette su geçirmez özelliğe sahip.

 

Son olarak Spiker 1206‘ nın otomatik ışık özelliğinden bahsetmek gerekiyor. İlk olarak aklınıza bu özelliğe gerek olup olmadığı gelebilir. Ancak karanlık bir tünele girdiğinizde ya da kışın havanın çok fazla karardığı anlarda ışığın otomatik olarak yanması hem sizi istenmeyen kazalardan koruyacak hem de batarya ömrünüz gereksiz durumlarda kapanması ile uzatacaktır.

 

Xeccon Spiker’ ın son kullanıcı için siyah, kırmızı ve gri renkteki modellerde üretilmiş. Ürünün teknik özellikleri ise şöyle;

LED: CREE XM-L U2 LED

Max Output: 1200 Lumens
Max Output Runtime: 4 hrs
Three Mode: High> Low>Light Sensor>Strobe
Battery: 1 x 8.4v 4400mAh BAK Battery Pack
Waterproof: Accord to IPX-67 standard.

 

Yurt Dışı Satış Fiyatı: 99 $

 

Xeccon  Geinea 1

xeccon_ışık_light

Geinea 1 ise Xeccon firmasının yine bu yıl oldukça iddialı olduğu bir ürün. Sele altı arka ışık olarak kulanımının yanı sıra kask için arka ışık veya normal bir ön ışık olarak kullanabilirsiniz. Temelinde arka ışık olarak tasarlandığı için kırmızı renkte ışık veren Geinea 1, o kadar güçlü bir ışık kaynağına sahip ki, hava ne kadar karanlık olursa olsun trafikte görülmeme şansınız neredeyse yüzde sıfır.

 

Genea 1Spiker 1206‘ ya nazaran daha küçük bir kutuda geliyor. Ürünün kutusunda ise, ışık kaynağı, koruma kılıfı ile birlikte batarya, şarj cihazı, yedek cırt ve ışığı çalıştırmanıza yarayan tuşu bisikletin gidonuna sabitlemenizi sağlayan 2 farklı boyutta oldukça sağlam lastik yer alıyor.

xeccon_ışık_light xeccon_ışık_light

Geinea 1′ in de 4 farklı ışık modu bulunuyor. Bunlardan ilki tıpkı Spike 1206‘ da olduğu gibi en güçlü, en kuvvetli ışığı veren mod. İkinci mod ise biraz daha hafif bir ışık veriyor. Üçüncü modda ise kısa aralıklarla ışık yanıp sönerken, dördüncü modda ışık oldukça hızlı bir şekilde yanıp sönüyor.

xeccon_ışık_light

Ürünün uzak mesafeden görünürlüğü ise oldukça yüksek. Diğer arka bisiklet ışıklarının aksine Geinea 1‘ de batarya kullanılıyor. Bu sayede yüksek performansta ışık kaynağı bisikletli olarak görünürlüğünü arttırıyor.

 

Ürünü aktif hale getirmek için ürünün kendisine elektronik ve su geçirmez kablo ile bağlı tuşa basmanız yeterli oluyor. Kablolar yeterli uzunlukta olduğu için butonu gidonunuza sabitledikten sonra batarya bağlantısına bağlayarak enerjiye ulaşıyor ve ardından cihazı çalıştırabiliyorsunuz. Ayrıca butonun kendisinin cihaz yanığında ışığının yanması sayesinde arkanıza bakmadan ışık kaynağının açık olup olmadığını kontrol edebiliyor ve böylece güvenliğinizi en üst seviyede tutabiliyorsunuz.

xeccon_ışık_light

xeccon_ışık_light

xeccon_ışık_light

Geinea 1‘ in en önemli özelliği  ise boyutu. Yalnızca 27 mm çapa sahip olan ürün batarya kullanılan bir ışık modeli olmasına rağmen boyutu ile görenleri şaşırtıyor. Ayrıca yine bu boyuttaki bir ürüne göre oldukça başarılı ve yüksek bir ışık performansı ortaya koyuyor.

xeccon_ışık_light

Geinea 1′ de tıpkı Spiker 1206′ da olduğu gibi enerji kaynağı olarak batarya kullanılıyor. Batarya yine kutu içerisinden çıkan şarj cihazı ile yapılıyor. Şarj cihazının aynı model olması ise eğer başka Xeccon ürününüz varsa kaybolma gibi durumlarda ürününüzü kolaylıkla şarj etmenizi sağlıyor. Ürünün batarya süresi ise düşük kullanımda neredeyse 6 saat sürerken, yüksek kullanımda ise yaklaşık 5 saatlik performans gösteriyor.

 

Gece sürüşlerinizde güvenliğiniz için Geinea 1 sizin en büyük yardımcınız olacaktır.

 

Xeccon Geinea 1′ in Teknik Özellikleri ise Şöyle,

Max output: 110 lumens
LED: Cree XP-E
Reflector: Optical lens
Surface treatment: Normal-anodized
Four Modes: High> Low> Strobe > fast Strobe

Geinea I – Battery details:
Power Source: 8.4V 4400mAh battery pack(front light/ Front & Rear combo set)
8.4V 2200mAh battery pack(Rear light only)
Runtime: Over 6 hours for Rear light set only

 

Yurt Dışı Satış Fiyatı: 140 $

 

Işık Kaynaklarının Gece Performansı

xeccon_ışık_light

Geldik inceleme yazımızın en önemli kısmına. Her iki bisiklet ışığını dolunay olmayan ve kapalı hava şartlarında, yani oldukça karanlık bir gecede deneme şansını yakaladık. Işıkların performansı gerçekten bizi şaşırttı. Öyle ki çekim yaptığımız sırasında yanımızdan geçen eski bir model aracın ışığı Spiker 1206′ nın yanında sönük kalıyordu.

 

Işığın tepe kısmında bulunan butona ilk bastığınızda aşağıdaki fotoğraftaki performansı elde ediyorsunuz. Bu ışığın en yüksek performansı bizlere sunduğu mod. Bu mod sayesinde zifiri karanlıkta önünüzü rahatlıkla aydınlatabileceksiniz.

xeccon_ışık_light

İkinci kez butona bastığınızda, ise böyle bir sonuç elde edebiliyorsunuz. Bu mod daha uzun süreli performanslar için oldukça uygun.

xeccon_ışık_light

Bisikletin ışık aktif haldeyken karşıdan görünürlüğü ise oldukça önemli bir konu. Karşıdan gelen araç sizi ne kadar iyi görürse, olası bir kaza durumu da o kadar engellenmiş olur. Aşağıdaki fotoğraflarda sırasıyla 30, 20  ve 10 m. uzaklıktan çekilmiş pozları görebilirsiniz.

Xeccon’ un iddialı arka ışığı Geinea 1‘ in gece verdiği performans ise oldukça göz dolduruyor. Güçlü ışık sayesinde arkadan gelen araçların sizi görmemeleri neredeyse imkansız. Öyle ki, ışık kaynağı neredeyse standart bir aracın arka sis farı kadar yüksek bir parlaklık performansını bizlere sunuyor.

 

xeccon_ışık_light

xeccon_ışık_light

 

Aşağıdaki fotoğrafta ise ışığın, bulunduğu noktadan 30 m.’ nin üstünde bir mesafede duran oldukça büyük bir ağacı aydınlatmasını görebilirsiniz.

xeccon_ışık_light xeccon_ışık_light

xeccon_ışık_light

Sonuç: 
Xeccon Spiker 1206 ve Xeccon Geniea 1 ürünlerin her ikisi de rakiplerine oranla çok yüksek bir performans sunuyor.  İlk başta ürünler yüksek fiyatlı gibi görünmesine rağmen fiyat performans oranına bakacak olursak  aldığınız bu ürünleri kullanmaya başladığınızda yaşadığınız performans sayesinde  fiyatları oldukça makul bulmaya başlayacaksınız.  Özellikle gece sürüşlerini sıkça yapıyorsanız  Xeccon Spiker 1206 ve Xeccon Geinea 1‘ in bağımlısı olabilir ve sırf sahip olduğunuz bu ışıklarınızı kullanmak için gece sürüşü yapmak isteyebilirsiniz.

Piyasadaki diğer ışıklara oranla bu kadar yüksek bir performansa sahip ışık kaynaklarının üreticisi olan ve önümüzdeki yıl içerisinde Türkiye piyasasına girmek isteyen Xeccon firması, size hayallerinizin ötesinde bir ışık kaynağını sunuyor. 

 

Firmanın diğer ürünleri ve detaylı bilgi için Xeccon’ un resmi internet sitesini ziyaret ediniz. http://www.cycling-lights.com

 

Işık Gücü
Visibility
Pil Ömrü
Ağırlık
Fiyat
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın