Spor ve Akupunktur

27/03/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme ), Sponsorlu Haberler

 

 

 

 

Akupunktur, artık neredeyse herkes tarafından bilinen bir tedavi yöntemi konumunda. Hatta, toplumumuzda tedavi edici özelliğinden daha çok zayıflama yöntemlerinden biri olarak yer etmiş durumda. Peki ama Spor ve akupunktur arasında ne gibi bir bağlantı olabilir? Akupunktur’ un sporda performans arttırıcı bir etkisi gerçekten olabilir mi? Spor sakatlıklarının tedavisinde ne gibi artıları var? İşte tüm bu soruların cevabını bu yazımızda siz sevgili Cyclingtr.com takipçilerine bu yazımızda vereceğiz. Ancak ilk olarak akupunkturun ne olduğu, tarihçesi, kullanım alanları hakkında bilgi vermekte fayda var.

 

Akupunktur vücut yüzeyindeki bazı noktaların iğnelenmesi ile birçok hastalığın tedavisinde kullanılan, oldukça etkili, bilimsel bir tedavi yöntemidir. Ülkemizde daha çok ağrı giderilmesi ve sigara bırakma, kilo sorunlarının giderilmesi için kullanılan bir tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Oysa Dünya sağlık örgütünün listesindeki 300 hastalık akupunktur ile tedavi edilebilen hastalıklar olarak sıralanmıştır.

 

Akupunkturun tarihçesine göz attığımızda ilk olarak Uygur Türkleri tarafından keşfedilmiş olduğunu ve asırlar boyunca yaşanan yakın ilişkiler sonucunda Çin’liler tarafından öğrenilmiş, zaman içerisinde benimsenerek geliştirilmiş ve bugünkü seviyesine getirilmiş  olduğunu görmekteyiz.

 

Uygur Türklerinin eski başkenti olan Turfan’da yapılan kazılarda, insan vücudu üzerindeki akupunktur noktaları’nı gösteren ve açıklamalar yer alan antik eserler bulunmuştur. Ayrıca Doğu Türkistan’ın Hoten ve Cimsar bölgelerinde yapılan kazılarda kemik iğneler bulunmuştur ki bunların “Taş Devri” ne ait oldukları bilinmektedir. Kısaca tarihin ilk devirlerinden itibaren kullanılan tedavi yöntemi olan akupunktur Çin’lilerin yaklaşık 5.000 yıl önce benimseyerek geliştirdikleri, daha sonra yazılı metinlere geçirmeleri sonucunda dünyaya yayarak tanıttıkları bir yöntemdir.

 

Akupunktur Latince bir kelime olup iğne anlamına gelen acus ve delmek anlamına gelen punctura kelimelerinden türetilmiştir. Aslında bunun tam Çince karşılığı “zhen- jiu- ology” olup zhen; akupunktur, jiu; moksibasyon, ology; bilim anlamına gelmektedir. Akupunktur öğretisi çok yaygın olmadığı dönemlerde işitenler için hep esrarlı, inanılmaz fakat bir o kadar da çekici gelmiştir.Bu nedenle akupunktur ilk karşılaştığı kişileri hep şaşırtmış, sonra da cazibesi altına alarak peşine takmıştır. Akupunkturun şaşırtıcı şekilde hastalık yaratan sorunları gideriyor olması, mevcut Ortodoks tıbbına aykırı gibi gözükse de, belki de tıbbın yeniden yorumlanmasına sebep olacak bu geçmiş bilimi sorgulamamazı sağlaması yönünden değer taşımaktadır. Önceleri alternatif tıp başlığı altında incelenen akupunktur, tıbbın alternatifi olamayacağı düşüncesinden yola çıkarak tamamlayıcı bütünleyici tıp olarak gündemdeki yerini almıştır. Mısırdaki piramitlerin mühendislikteki yeri ne ise hayret verici mükemmellikte bir sistem olan akupunktur da tıpta böyle bir yere sahiptir. Akupunktur Batı tıbbından farklı olarak insanı mekanik bir bakışla sadece makine olarak değerlendirmez vucudu ruh ile birlikte düşünür. Eğer böbreklerinizle ilgili bir sorununuz varsa korkuya açık, dalağınız ile ilgili bir probleminiz varsa hep kötü bir şeyler olacakmış gibi kaygılı, karaciğeriniz ile ilgili sorunuz varsa davranışlarınızda kızgınlık duygularınızda is öfke ön plandadır. Tedavi sırasında hem organ hem de organın hastalanması ile ortaya çıkan psikolojik sorun düzenlenmeye çalışılır. İşte akupunktur bu özelliklerinden dolayı , bütüncül bir yaklaşımla, modern tıbba insanın parçaların tek tek toplamından oluşmadığını gösteren ve asla onun alternatifi yada rakibi olmayan tamamlayıcılık fonksiyonu ile yardımcı olan bir bilimdir.

 

Akupunkturla ilgili bu kadar genel bilgi verdikten sonra akupunkturun spordaki yerine biraz göz atalım……

 

Sporda başarılı olmanın en önemli şartı, en uygun şekilde programlanan antrenmanların düzenli olarak yapılmasıdır. Bu kural daha zinde ve güçlü olabilmek için spor yapan amatörlerde olduğu gibi profesyonel sporcular için de son derece önemlidir. Sadece boş zaman geçirmek isteyen amatörler içinse spor yapmadan önce ön hazırlık aşaması yani tüm bedenin yeterince fiziksel uygunluğa getirilmesi özen gösterilmesi gereken bir konudur.Eğer ön hazırlık ve uzun antrenman programlaması yapılmayacak olursa ne yazık ki kişilerde istenmeyen spor yaralanmalarına zemin hazırlanır.

 

Bazen profesyonel sporcularda bile tüm gerekliliklerin yerine getirilmiş olmasına rağmen yakınmalarla karşı karşıya kalmak olasıdır. İşte tüm bu istenmeyen sorunlardan sonra kişilerin normal yaşamlarına hızlı bir şekilde dönmesi için tıbbi tedavilerle birlikte akupunktur tedavisi de uygulanabilir. Akupunktur uygulamalarının spor hekimliğinde kullanımı son yıllarda büyük önem kazanmıştır. Akupunktur 1976 yılında Dünya sağlık örgütü, 1981 yılında Amerikan gıda ve ilaç Dairesi 1991 yılında da T.C Sağlık Bakanlığı tarafından pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmak üzere batı tıbbının bir tamamlayıcısı olarak kabul edilmiştir.

 

Akupunkturun sporda kullanımı 4 ana başlık altında toplanabilir.

 

1. Performans Artırıcı Özelliği

 

Pek çok batı ülkesinde antrenörler sporcularının performansını artırmak için akupunkturdan faydalanmaktadır. Dışarıdan vücuda herhangi bir kimyasal ajanın verilmiyor olması nedeniyle doping testlerinde idrar ve kanda yasaklanmış bir maddeye rastlanmamaktadır. Sadece bu konu bile akupunkturun popuülaritesini artırmada yeterlidir. Akupunkturun sporcu üzerindeki etkisi psikolojik yapıdan kas iskelet sistemine dek geniş bir skalada izlenmektedir. Performans artırma endojen kaynaklar üzerinden olmaktadır. Unutulmamalıdır ki vücudumuz en gelişmiş kimya laboratuvarından daha özel bir dizayna sahiptir.

 

Peki akupunkturun performans artırıcı etkileri nelerdir?

 

a. Akciğerlerde solunum kapasitesini artırır. Klinik çalışmalar %10-15 oranında artış olduğunu doğrulamaktadır.

b. Vücudun gövde yani santral bölümünde olduğu gibi ekstremitelerde yani periferinde de mikrosirkülasyonu artırıcı etkisi vardır.

c. Psikolojik etkisi , kişinin psikolojik yönden desteklenerek cesaret verici etki yaratması ve heyecan panik korku gibi baş edeilmesi güç durumlara karşı koyma yetisinin kazandırıması olasıdır.

d. Fiziksel ve mental yorgunluk belirtilerini baskılayıcı etkisi vardır

e. Duyu organlarının fonksiyonlarının artırılması söz konusudur. Görme ve işitme duyusunun daha iyi çalışması zihinsel faaliyetlerin ve dikkatin üst düzeye çıkarılması gibi etkilere sahiptir. Zihinsel uyanıklılığı artırır ve refleksleri güçlendirir.

 

2. Koruyucu Özelliği

 

Kas ve iskelet sistemi üzerine etkisinde tendonları kas ve iskelet yapısını sağlamlaştırıp kas gücünü artırıcı ve kemik yapıyı destekleyici etkilerini görmekteyiz.

 

3. Travma Anında ve Sonrasında Tedavi Edici Özelliği

 

Spor yaralanmalarında kas ve tendon ağrısını keser, özellikle kulak akupunkturu uygulamaları ile  omuz, diz, ayak bileği gibi önemli eklem ağrıları kolayca kesilebilir. Dokularda travamaya uğrama sonuucnda oluşan hasarın iyileşmesini hızlandırır. İyileşmeden sonra egzersizle ortaya çıkan ve sporla artan ağrıları baskılar.

 

4. Dengeleme Özelliği

 

Akupunktur genel olarak vücuttaki homeostasisi (vücut iç dengesi) sağlayarak vucudun daha ahenkli bir şekilde çalışmasına yol açtığı için, alerjik reaksiyonlar başta olmak üzere bağışıklık sistemini regüle ederek kişiyi adete bir koruma kalkanı içine almaktadır.

 

Akupunktur özellikle yüzme, bisiklet ve koşunun peşi sıra yapıldığı triatlon ile uğraşan sporcular için de büyük önem taşımaktadır. Çünkü bu grup sportif çalışmalarda, sporcular çok yönlü antrenmanlar yaparak çok farklı kas gruplarını çalıştırmak ve teknik seviyelerini en üst düzeyde tutarak hem enerjilerini hem de dayanıklılıklarını korumak zorundadır. Bunun yanı sıra özellikle spor sonrası ortaya çıkan kronik aşil tendinopatilerinde, plantar fasitte, myofasial ağrı sendromlarında,  tedavi edici yönü çok güçlüdür.

 

Akupunkturun spora olan etkisini, son olarak genç bayanlarda mücadele eden bir sporcununun akupunktur uygulaması sonucu 55:69′ luk dereceyi, 55:07′ ye çekerek Türkiye Rekoru’ nu ele geçirmesini verebiliriz.

 

 

Kısaca Akupunktur bir denge tedavisidir. Akupunktur’a göre hastalıklar enerji dengesi bozukluğundan ortaya  çıkar ve bu denge  tekrar korunduğunda kişiler de iyileşirler. Her kişi için belirli tedavi protokolleri ile birlikte ona özel tedavi yöntemi, birlikte kullanılmalıdır.” Çünkü “HER İNSAN EŞSİZDİR”.

 

Akupunktur ile ilgili iletişim için;

 

 

İpek Ergür

Gsm: 0535 601 62 02

e-mail: ipek.ergur@deu.edu.tr

Adres: 1388 sokak no:6 daire:2 Özdel Apt. Alsancak/İzmir

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın