3.Geleneksel Uludağ Performans Tırmanışı Talat Tunçalp’in 100. Yaş Hediyesi

06/08/2015  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme ), Sponsorlu Haberler, Turlar ve Organizasyonlar

SAM_1206

Uludağ Performans Tırmanışı

Bu geleneksel etkinlik 2010 yılında Mecit TATLICILAR, Ercüment BORAN, Hakan KOÇ(cyclingtr.com kurucusu) ve Ömer HAYTA’nın ortak düşüncesiyle hayata geçirilmiş, 2011 yılında ikincisi efsane isim Rıfat ÇALIŞKAN adına düzenlenmiş ve bütün profesyonelleri bir araya toplayarak bisiklet tarihinin geçmişini anmak için planlanmış, bu ülkedeki en büyük manevi değeri taşıyan etkinliktir.

Bu yıl 01 Ağustos 2015 tarihinde ise üçüncüsü planlanarak alevlendirilmesi karar alınmış ve resmi kayıtlarda 01 Ağustos 1915 tarihinde(kendi deyimiyle 1914 yılında) doğmuş, 1923 yılından itibaren Cumhuriyet tarihinin ilk Türkiye Şampiyonu olup uzun bir süre bunu koruyan, olimpiyatlara gitmeye hak kazanıp, teknik arıza yaşamasına karşın ülkemize 6.’lık kazandıran ve 1963 yılında T.C. Spor Bakanlığı Bisiklet Federasyonu Başkanı seçilen, kısacası bisiklet tarihinin “YAŞAYAN” en eski ve halen de en başarılı ismi olan TALAT TUNÇALP adına düzenlenmiştir.

 

Talat tunçalp-Rıfat Çalışkan

 

Türkiye’mizde uzun tırmanışların oldukça az olmasının yanı sıra, Bursa’nın yeşil olarak anılmasının temel simgesi olan Uludağ’ın ikliminin ve hakiki yeşilliklerinin arasındaki eşsiz yollarda katılımcılara bu benzersiz anı üçüncü defa sunduk.

31 Temmuz 2015 tarihinde birçok değerli insan bu özel etkinlikte buluşmak için yola çıkmış ve Uludağ Çobankaya Kamp alanında bir gece konaklamışlardır. Bu kampı bilinçli olarak yapanlar 2543m rakıma ulaşan bu doğa harikasında nefes egzersizleri ile kendilerini bu performans tırmanışına hazırlamışlardır.

 

IMG_4513     IMG_4492

IMG_4498     IMG_4522

 

1 Ağustos 2015 sabahı sabah saat 09:00’da kayıtlar başlamıştır ve gerek şehir dışından gelen sporcular, gerekse Bursa’da yaşayanlar yaşayan efsane Talat Tunçalp’in 100. yaş gününde bulunmak için kayıt masasında isimlerini yazdırmışlardır. 5’i bayan olmak üzere toplam 84 sporcu arasında, bisiklet sporu tarihimizi bilen eski milli bisikletçilerinde bulunması bu etkinliğin önemini ve değerini vurgulayan bir gösterge olmuştur. Saatlerimiz 10:30’a yaklaştığında heyecan artmış ve şehitlerimize saygı duruşu yapıldıktan sonra nihayet ısınma turununbaşlangıcı ile tırmanışa geçilmiştir.

 

IMG_4520

 

Grubun önünde 2010 yılı şampiyonu Fatih Ertörün ve 2011 yılının şampiyonu Cihat Yasin Bingöl tempoyu belirleyerek 33,7km’lik tırmanışta serbest çıkış düdüğünü beklemeye başladılar. Doburca semtinden geçiş tamamlandıktan sonra Uludağ yolunda bulunan 600 yıllık Tarih Çınar’a çıkan ve sporcular için en zor başlangıç olan, eğimi %33’e ulaşan 1,2km’likİnkayaRampası’na gelindi. MecitTatlıcılar’ın 3 defa uzun çalan serbest çıkış düdüğü ile tüm sporcular ortalama eğimi %19’a ulaşan bu tırmanışta hep birlikte gerçek performanslarını sergilemeye başladı.Uludağ Performans Tırmanışı etkinliğine katılan Keşan DOÇEK’inKızıl Prens’li sempatik sporcusu Ayşegül Gökalp tırmanış sırasında küçük bir kaza yaşadı ve bisikletin aynakolunun bacağını kesmesi sonucu etkinlikten çekilmek zorunda kaldı.  Ayşegül’ün çekilmek zorunda kalması üzerine Gülsen Tokaç(İstanbul) daha önce defalarca tırmanışını gerçekleştirdiği Uludağ yollarında bayanlar arasında birinciliği ele aldı ve temposunu koruyarak üstün performansıyla bitişe doğru kendinden emin bir şekilde ilerledi. Onu takip eden Meral Türkan(İzmir) ise daha başlarda bir miktar geride kalmaya başlamıştı. Bu arada favori sporcular gayet sakin kalarak birbirlerini kollarken kaçışları kovalamak için hazır beklediler. Kimse tempoyu o zorlu eğimde arttıramadan Uludağ’ın ortalama %6’lık eğimine başlamışlardı.

 

IMG_4538     IMG_4562    IMG_4524

Favori isimlerden, yurtdışı Granfondo yarış serilerinde boy gösterenİstanbul’dan Yasin Cihat Bingöl ve İzmir Parkur Bisiklet Takımı sporcusu Şerif Şentürk diğer sporcular ile arayı açmış ve uzaklaşmışlardı. Onları yakından takip eden 2015 MTB Master Erkekler Türkiye Şampiyonu Gökhan Uzuntaş burada da şampiyonluğu kazanmak için mücadele ediyordu. Bu üç isim arasında bir fark vardı ki, Yasin ve Şerif yol bisikleti ile performans sergilerken Gökhan Uzuntaş’ın disiplininde başarılı olduğu MTB bisikleti ile onları takip etmesi seyirciler tarafından büyük hayranlıkla izlendi.

 

IMG_4558    IMG_4556

 

IMG_4647

Tırmanışın son km’lerinde Cihat Yasin Bingöl sürekli ensesinde olan Şerif Şentürk’ten kurtulup şampiyonluğunu garanti altına almak için akıllı ve profesyonelce bir taktik sergileyerek önce yolun soluna sonra sağına kaçarken temposunu da bir nebze yükseltti. Bu sırada göz ucuyla rakibini kontrol edip son bir hamle ile temposunu bir anda arttırdı. Şerif Şentürk ise bu güçlü rakip karşısında iyi bir performans sergilemiş olsa da sonlara doğru bu atağı takip edecek gücü kendinde bulamadı.

Beceren Cafe önünde bulunan bitiş çizgisinden ilk geçen isim 1 Saat 22 Dakika 07 saniye’lik zamanla Cihat Yasin Bingöl olurken, ikinciliğin sahibi 20 saniye geriden gelerek şampiyonluk için büyük mücadele veren İzmir Parkur Bisiklet Takımı sporcusu Şerif Şentürk oldu. Üçüncü ise MTB bisikleti ile üstün performans sergileyen 2015 yılı MTB Master Erkekler Türkiye Şampiyonu Gökhan Uzuntaş olurken arkasından gelen Bursa Büyükşehir Belediye Spor Kulübü sporcuları Remzi Can Abacı dördüncü ve Eyüp Durgun beşinciliği alan isim oldu.

IMG_4657     IMG_4667

Uludağ Performans Tırmanışı’nı belirlenen 3 saatlik süre içinde tamamlayan en genç sporcu unvanını 2001 doğumlu Bursa Büyükşehir Belediye Spor Kulübü sporcusu Ahmet AYDIN alırken, sıcaktan kavrulduğumuz bu günlerde tırmanışı 2 saat 54 dakikalık süresiyle kurallar çerçevesinden bitiren en yaşlı sporcu, 1954 doğumlu Recep Tatlıcılar bütün dikkatleri üzerine çekti.

IMG_4684     IMG_4697     IMG_4678

 

Uludağ Performans Tırmanışı’nın bitiminden sonra bütün katılımcılar, sponsorlarımızdan Beceren Cafe’ninbalkonunda hazırlanan mangal partisi ile harcadıkları yoğunefor sonunda kaybettikleri enerjilerini geri kazandılar. 100. yaş gününe armağan ettiğimiz yaşayan efsane bisikletçi ve aynı zamanda eski federasyon başkanımız Sayın Talat TUNÇALP, yaşı ve rahatsızlığı nedeniyle şampiyon erkek ve bayan sporculara formalarını giydirmeye gelemedi. Onun yerine eski milli bisikletçi, 78 yaşına giren ve bir dönem Bursa’da Federasyon İl Temsilciliği yaparak bisiklet sporunun gelişmesine önemli katkılar sağlayan Saim TATLICILAR tarafından Uludağ Performans Tırmanışı geleneksel şampiyonluk formaları giydirildi.

Uludağ Performans Tırmanışı ana sponsoru olan SlastikSunglasses firması ise zirveye ilk ulaşan erkek sporcu Cihat Yasin Bingöl’e, ilk ulaşan bayan sporcu Gülsen Tokaç’a, tırmanışı tamamlayan en genç sporcu Bursa Büyükşehir Belediye Spor’dan Ahmet AYDIN’a ve tırmanışı bitiren en yaşlı sporcu 61 yaşındaki Recep Tatlıcılar’a profesyonel gözlük hediyelerini sundu. Erkeklerde tırmanışı ikinci tamamlayan Şerif Şentürk KESSBİKE bisiklet mağazasından ve üçüncü tamamlayan Gökhan Uzuntaş Kadans Bisiklet mağazasından hediye çeklerini aldılar. Bayanlarda ise ikinci olan Meral Türkan Kadans Bisiklet ve üçüncü olan Raban Karasu KESSBİKE bisiklet mağazasından ödüllerini alarak podyumda yerlerini aldılar.

SAM_1209      SAM_1215      SAM_1217

 

Ödül töreninin ardından tüm sporcular bisikletleriyle birlikte balkona çıkarak ileriki yılalrda hatırlanmak üzere topluca hatıra fotoğrafı çektirdiler. Akabinde seneye görüşmek dilekleriyle etkinliğe veda edildi. Sonrasında şehir dışından gelen sporcular Uludağ’ın büyüleyici güzelliği ve doğasının içinde kaybolmak üzere kamp alanında yerlerini aldılar. Gece kamp ateşi eşliğinde başta saygıdeğer büyüğümüz Talat Tunçalp olmak üzere bisiklet sporu tarihimiz eksikleriyle ve hala bilinen başarılarıyla anılarak günümüz son bulmuştur.

SAM_1259

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın