Runtalya Maratonu 2011

17/02/2011  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

   Bu yıl 6.sı düzenlenecek olan Uluslararası Runtalya Maraton Yarışı’na sayılı günler kaldı. Ülkemizde futbol dışındaki sporlarda yalnızca yarışlar düzenlendikten sonra kuru bir yarış sonuç bilgisi ile yayın yapılmasından yıllardır şikayetçi bir profesyonel sporcu ve halihazırda bir spor yazarı olarak bu eksikliği gidermek amacıyla kolları sıvadım ve Türkiye’nin en büyük 2. koşu yarışı olan Runtalya Maratonu’nun koşulmasına 17 gün kala sizlere yarış hakkında detaylı bilgi aktarabilmek için uzun süreli bir çalışmaya girdim.

   Koşu sporuna uzak olanlarımız için Maraton tanımını yapmakta fayda var.

   Maraton, tarihte Yunanistan’ın Marathon savaşı sonrasında, Pheidippides adlı bir Yunan askerinin, Yunanistan’ın Marathon şehrinden Atina’ya 42km boyunca koşarak krala ve halka savaşın bittiğinin haberini vermesi ile tarihe ilk kaydını geçmiştir. İlk kez yarış olarak Atina olimpiyatlarında 1896 yılında koşuldu. 1924 yılından beri maraton yarışlarının mesafesi 42.195metre uzunluğundadır. Bu yarışların tamamı anayollar üzerinde düzenlenmektedir.

   Runtalya Maratonu’na geçtiğimiz yıl 40 ülkeden yaklaşık 3000 sporcu katılırken bu yıl 5 kıta, 45 ülkeden katılım bekleniyor ve yarış adeta şenlik havasında düzenleniyor. Organizasyonu Öger Tur yaparken büyük birkaç firmadan da sponsoru bulunuyor. Geçtiğimiz yıl, yeni alınan bir kararla para ödülleri kaldırılarak artık Türk atletlerinin de kazanması, teşviki sağlanmaya çalışıldı. Çünkü büyük para ödülü konulan bu tip uluslararası yarışları öğrenen dünyanın en iyi elit atletleri her yıl Runtalya gibi yarışlara katılarak ödülleri başka ülkelere kaptırmamıza neden oluyorlardı. 42.2km koşacaksınız ve hiç mi ödül yok? Hayır, ödül tabiki var. Her kategoride ilk 3’e girenlere Antalya’nın çeşitli 5 yıldızlı otellerinde 1 hafta yarım pansiyon konaklama imkanı sağlanıyor. Uçak biletiniz ve otele transferiniz yine yarış organizasyonu tarafından karşılanıyor.

   Yarış, sadece uzun mesafe atletlerine hitap etmiyor. Her katılımcıya uygun 4 farklı kategoriye sahip yarış, Maraton (42.2km), Yarı Maraton (21.1km), 10k ve 4k halk koşusu olarak düzenleniyor.

   Geçtiğimiz yılın şampiyonlarına baktığımızda maratonun birincisi erkeklerde 2:36:46 ile Sascha Velten, ikincisi 2:45:41 ile Muharrem Yılmaz olurken üçüncü 2:46:32 ile Murat Kaya olmuş. Bayanlarda 3:10:30 ile birinciliği Birgit Lennartz, ikinciliği 3:11:06 ile Ulrike Mayer Tincic, üçüncülüğü ise 3:21:27 ile Barbara Mallmann almış.

   Daha önceki yılların sonuçlarına baktığımızda maraton sürelerinin çok daha düşük olduğunu görüyoruz. Bunun sebebi de az önce yukarıda açıkladığımız üzere büyük para ödüllerinin kaldırılmasıyla dünya çapında başarı sahibi elit atletlerin artık bu yarışa gelmemeleri diyebiliriz.

   Ülkemizde genel olarak atlet sayısının azlığı, sözkonusu bayan atletler olduğunda maalesef kat be kat azalıyor. Maratondaki ilk 3’te Türk bayan atlet göremeyişimiz de bunun bir göstergesi. Özellikle bayanlarda uzun mesafe atleti 70 milyonda bir elin parmağını geçmeyecek kadar az bulunuyor. Bu yüzden spor kulüplerinin, federasyonun, sponsorların ve girişimcilerin bu az sayıdaki önemli insanın gerçek değerini bilmesi gerekiyor.

Geçen yıldan bir kare;

 

 

   Yarışa kayıtlar daha 6 ay öncesinden Avrasya Maratonu fuarından itibaren başlıyor ve kayıtlar internetten yapılıyor. Yarış tarihi yaklaştıkça diğer uluslararası yarışlarda olduğu gibi kayıt ücreti artıyor. Bu yüzden ne kadar erken kayıt, o kadar iyi.Kayıt ücreti karşılığında,

  • Maratonu, yarı maratonu ve 10 Km koşusunu bitiren herkese madalya
  • Farklı bedenlerde T-Shirt
  • Makarna Partisi
  • Internet’ ten indirilmek üzere katılım belgesi
  • Koşu güzergahında ihtiyaç noktaları (portatif tuvaletler)
  • Güzergah boyunca ve bitiş noktasında sağlık hizmetleri
  • Kıyafet torbası
  • Tek kullanımlık çip
  • Bitiş noktasında meyve ve içecek sağlanması yarışın aynı zamanda katılımcılarını ne kadar önemsediğini göstermekte.

   Online kayıtlar en son 28 Şubat tarihinde sona eriyor. Bu tarihe kadar kayıt bedeli 40TL.

   Eğer online kayıt tarihini kaçırırsanız, 04.03. ve 05.03.2011 tarihlerinde Antalya Migros AVM’ye gelip 50TL ödeyerek de kayıt olabiliyorsunuz.

   Yarış öncesi isteğe bağlı olarak sağlık kontrolünüzü yaptırabiliyorsunuz;

 

 

Yarıştan önceki gün boyunca sporculara ücretsiz makarna servisi yapılıyor;

 

 

   Önceki yıllarda Mart sonuna doğru düzenlenen yarış, Antalya’nın erken gelen sıcakları ve yüksek nemi yüzünden yarışçılara zor saatler yaşattığından, yarış sonrası koşucuların geri dönüş yorumlarını dikkate alan organizasyon sorumluları, yarışı bu yıl Mart’ın ilk pazarına aldılar.

   1992 ve öncesi doğumlu, yeterli antrenman koşullarına sahip Bay ve Bayan koşucular Maratona,

   1994 ve öncesi doğumlu, yeterli antrenman koşullarına sahip Bay ve Bayan koşucular Yarı Maraton ve 10 Km koşularına katılabiliyor.

   Bütün gruplar, Antalya Müzesi Önünden başlayarak (Konyaaltı Caddesi) Atatürk Stadyumu’ndaki finish noktasına kadar farklı güzergahları kullanarak koşacaklar.

   Organizasyonun yarışçılara sağlayacağı hizmetler, diğer yarışlara örnek olacak nitelikte;

   Toplam 15 ihtiyaç noktasının bulunacağı güzergâhta Km 5/ 7,5/ 10/ 12,5’ da ve daha sonraki her 2,5 km’de içecek noktaları olacak, 15’ci Km’ den sonra meyve de sunulacak. Koşu güzergahında ve bitiş noktasında tıbbi hizmet her yıl olduğu gibi yine sağlanacak. Duş, giyinme kabinleri ve kıyafet torbalarını teslim alma hizmetleri bitiş noktasında sağlanacak. Güzergâhta seyyar tuvaletler bulunması yine maraton yarışlarının olmazsa olmazlarından.

   Yarışta E/K 40, E/K 45, E/K 50, E/K 55, E/K 60, E/K 65, E/K 70+ yaş kategorilerine göre değerlendirme yapılırken. Yarı maraton için de aynı sınıflandırma geçerli olacak. 10 Km koşusu için ise yaş tasnifi yapılmayacak, bu yüzden 10km kategorisinde kürsüye çıkmak elbette daha da zorlaşıyor.

   Ayrıca yarışa renk katan ve küçük kardeşlerimize de yarışma hissini kazandıran bir kategori daha bulunuyor: Minik Adımlar Koşusu

   Bu yarışa 06 Mart 2005 – 06 Mart 2007 tarihleri arasında doğan çocuklar Minik adımlar koşusuna katılabiliyor. Mesafesi Runtalya’nın sitesinde belirtilmemiş fakat sizin de tahmin edeceğiniz gibi kısa bir mesafede koşulacaktır. Geçen yılki Minik Adımlar koşusundan 2 kareyi de sizinle paylaşalım.

 

 

   Yarışın diğer koşu yarışlarından bir farkı da şenlik havasında geçiyor olması demiştik. Parkur boyunca birçok seyirci size tezahürat yaparken, çeşitli gösteriler de yarışın rengini artırıyor;

 

 

   Geçen yılın katılımcılarından Likya Ultra Maratonu yarışına da katılan (Likya’yı 2.likle bitiren) Marla Atletizm Kulübünden Hüseyin Polat’ı görüyoruz;

 

 

   Bu yılki yarışın maraton kategorisi için şimdiye kadar kayıt yaptıran sporcu sayısı 575. Öyle sanıldığı gibi de katılımcıları sadece gençlerden oluşmuyor;

 

 

   Yarışma hissi ve maraton tecrübesi sizi bazen bu karedeki koşucu gibi bu dünyadan alıp uzaklara götürebiliyor;

 

 

   Koşunun sonunda herkesin keyfi, rahatlıkla yüzünden okunabiliyor;

 

 

   Yabancı medyanın büyük ilgi gösterdiği “bizim” yarışımıza maalesef kendi ülkemizin medyası ilgi göstermemekte. Hatta seyirci olarak bile önceki yıllarda yabancılar, kendi vatandaşlarımızdan fazla görünüyordu. Umarız bu durum bu yıl değişir.

Yarış hakkında daha fazla bilgiye Runtalya‘nın internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Herkese bol maratonlu, sağlık dolu günler diliyorum.

Fatih Buzgan

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın