Rıfat Çalışkan Anısına Yapılan Cyclingtr Geleneksel 2.Uludağ Performans Tırmanışı Etkinliği Cumartesi Start Alıyor

19/07/2011  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

 

 

Merhaba Cyclingtr.com üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz.

Bildiğiniz gibi ilkini 17 Temmuz 2010 tarihinde düzenlediğimiz ve sizin2.’sini büyük bir heyecanla beklediğiniz ve daha muhteşem olması içinplanlarımızı uygulamaya geçirdiğimiz rahmetli Rıfat Çalışkan adına “Cyclingtr.comGeleneksel 2. Uludağ Performans Tırmanışı” etkinliğimiz için son düzlüktebulunmaktayız ve hazırlıklarımızın tamamlandığını büyük bir mutluluklasöyleyebiliriz.

[View:http://vimeo.com/13738916:550:0]

Bizim bu etkinlikteki öncelikli hedefimiz katılımcılarımızın sağlığıdır!Çünkü Uludağ’a (Rakım:1865) bisiklet ile çıkış yapmak Temmuz ayında kolayolmayan bir performans sergilenmesini gerektirir ve bunu gerçekleştirensporcular tepede büyük bir mutlulukla manzaranın ve temiz havanın keyfiniçıkarırlar. Rıfat Çalışkan anısına “Cyclingtr.com Geleneksel 2. UludağPerformans Tırmanışı” parkuru bu sene için 54,9 km’den oluşmaktadır ve %75’lik bir kısmında çıkış söz konusudur. Bu sizi korkutmasın, çünkü çıkışyaptığınız her yerde yaşlı çam ağaçlarının gölgesi sizi güneştenkoruyacaktır. Ayrıca Uludağ, doğal kaynak suları ile de ünlü olduğundanyolda su sıkıntısı çekmeyeceğinizi temin ederiz.

“Cyclingtr.com Geleneksel 2. Uludağ Performans Tırmanışı” etkinliğimiz içinTürkiye’nin önde gelen su firmalarından “KORUSU“bize bu etkinlik için sponsor olmuştur.”KORUSU“merkezi Bursa’da olan ve Türkiye’nin değişik noktalarına su ihracatı yapanbüyük ve su konusunda güvenilir bir kuruluştur. Ayrıca korusu 0,4 Fr sertlikderecesi ile Türkiye’nin en yumuşak suyu olarak ün yapmıştır.Uludağyollarında su ihtiyacımızı bize “KORUSU“sağlayacaktır. Etkinliğimizin sonunda bize desteği olan 1973 tarihinden buyana tadını kaybetmeyen “Uzay Pastanesi”ne de ayrıca teşekkürlerimizisunuyoruz.

Bursa’da bisiklete ve bisiklet sporcusuna önem veren ve daima destek çıkanBursa Nilüfer Belediyesi bu bisiklet etkinliğinde de bize kapılarını açtı vehizmetlerini sundu. Bursa Büyükşehir Belediye Spor Kulübü de ayrıca ambulansve teknik araç ihtiyacımızı karşıladı. Bu desteklerinden dolayı onlara daayrıca teşekkür ederiz.

Etkinliğimizin güvenli ve eğlenceli olması amacıyla Bursa Valiliği ilegerekli görüşmeler yapıldı ve olumlu sonuçlarla beraber ilgili kurumlara(Jandarma, Emniyet Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı ve Orman Bölge Müdürlüğü)bilgilendirme yapılmıştır. Unutmayalım ki güvenli ve eğlenceli birsürüş için sadece gerekli kurumların bize yardımı yetmez. Bizim de öncedensöylenen kurallara uymamız, belirlenen kurallar ve dostluk içinde bir vakitgeçirmemiz gerekir!

Kısa bir süre önce temel bir bilgilendirme yapılmıştı. Şimdi dahadetaylı olarak “Cyclingtr.com Geleneksel 2.Uludağ Performans Tırmanışı”etkinlik bilgilerini verelim:

Program:

1. 23 Temmuz 2011 sabahıbütün katılımcılar en geç 09:00-09:30 arasında Bursa Carrefoursa A.V.Mkarşısında Eker Çiftliği’nde toplanacaktır.

ÖNEMLİ:

Etkinlik ile ilgili kayıtlar ve yolda ihtiyacınız olacak telefonnumaralarının olduğu bileklikler (ambulans, jandarma ve organizasyonyetkilileri) bu saatler arasında verileceğinden herkesin belirlenen saattebuluşma noktasında olması gerekmektedir! katılımcıların mutlakabisikletlerinde km saati getirmeleri gerekmektedir.

1. 09:30 – 10:00  arasında kayıtlar yaptırılacak  katılımcı formlarıkatılımcılar tarafından imzalanacaktır.  10:00 -10:20 arasında etkinlik vekurallar hakkında bilgi verilecektir.

2. 10:20 10:30 arasında geçen sene yapılan etkinlikteki performansbirincimiz Fatih Ertorun’a sarı siyah CTR mayosu giydirilip onun liderliğindeesnetme, gerdirme  ve ısınma yapılacaktır.

10:30’da start alacak etkinliğimiz öncesinde bilinmesi gereken hususlar:

3. 10:30’da etkinliğimizin Eker Çiftliği önünden başlangıcı yapılarakMürseller Köyü’ne kadar (18,5km) 2’şerli sıralar oluşturarak tek bir bütünhalinde herkesin gidebileceği bir tempoda pedallarımızı çevireceğiz. Bukısım ortalama 1 ila 1 saat 30 dakika arasında sürecektir. Kimse sarı-siyahmayolu Fatih Ertorün’ü ve grup liderimizi geçmeyecektir.

[View:http://vimeo.com/26496721:550:0]

4. Mürseller Köyügirişinde organizasyon yönetmeni H. Hakan Koç’un “SERBEST ÇIKIŞ” terimiile herkes kendi temposunda Uludağ’a bisikleti ile tırmanmaya başlayacaktır.Yoldaki İşaretleri takip ederek gideceğiniz yönü, su istasyonuna ne kadaryaklaştığınızı ve bitime kaç km kaldığını görebilirsiniz.

4.a) 7. km’den sonra 1km’lik kısa, ama tehlikeli bir iniş olduğundan sporcuların burada dikkatliolmaları gerekmektedir.

4.b) 11,5. km’den sonra 3km’lik bir iniş daha mevcuttur.Bu iniş ilkine göre daha sert dönüşlere veçevre düzenleme çalışmalarından dolayı zemin bozukluğu söz konusudur.Çukurlar için elimizden gelen ikaz işaretlerini yapacağız. Ayrıca yol birazdar ve dönüşler keskin olduğundan gerçekten dikkat edilmesi konusundauyarıyorum.

4.c) 3 km’lik inişiyaptıktan sonra geriye 18 km’lik bir tırmanış kalıyor. Tekrar söylüyorum,gücünüzü en başta harcayıp bitirmeyin!

5. En son kalan sporcununen fazla 5 saat gibi bir sürede tamamlayacağını tahmin ederek saat16:00-16:30 arasında “Cyclingtr.comGeleneksel 2. Uludağ Performans Tırmanışı” tamamlanmışolacaktırve keyfini çıkarmak için “Bakacak” manzarasına giderek o güzelanları fotoğraflar ve videolarla ölümsüzleştireceğiz.

Not: Etkinlik bitişinde sporculara birer adet kumanya verilecektir.

6. Çobankaya kamp alanındaçadırlarımızı kuracağız ve sergilenen performansların keyfini dostluksohbetleri ile birleştirip bu özel günü sonlandıracağız. Üyekatılımcılarımıza T-shirt’lerini ve katılım belgelerini vereceğiz.

Madde Halinde Notlar:

a. Katılım için Cyclingtr.com üyesi olmayanlar sunulan imkanlardanfaydalanamayacaklardır!

b. Sporcuların ceptelefonlarını yanlarında taşımaları kendi güvenliği açısından önemlidir.

c. Kamp yapılması zorunludeğildir.

d. Her sporcunun kendineait bir km saati bulundurması kendi güvenliği için zorunludur.

e. “KORUSU”nun suistasyonlarında kaybedilen vitaminler için meyve bulunacaktır.

f. Ambulans, polis vekendi eskort araçlarımız ile güvenliğimiz ve ihtiyaçlarımız sağlanmayaçalışılacaktır.

g. Araçlardan destek almak, tutunmak v.b. davranışlarda bulunmakkesinlikle yasaktır! Adı üstünde bu bir performans tırmanışıdır vetırmandığınız yer Uludağ’dır.

h. Şehir dışından otobüslegelecek olan sporcular için Cuma akşamı kalmak üzere Nilüfer BelediyesiNilüfer Kent Ormanı’nda bisiklet evinin yanında ateş yakmamak şartı ilekamp kurmalarına izin vermiştir.

Bütün katılımcılara şimdiden teşekkürlerimi sunar ve sorunsuz keyifli birUludağ tırmanışı dilerim.

Abdulmecit Tatlıcılar

Sevgili üyelerimiz ve takipçilerimiz,

Cyclingtr.com olarak bu sene ikincini yaptığımız vegelenekselleştireceğimiz Uludağ Performans tırmanışlarının ikincisini23/07/2011 Cumartesi günü gerçekleştireceğiz. Her sene yaşayan veya vefatetmiş bir duayen bisikletçimize adayacağımız bu çıkışlardan bu senekiniRıfat Çalışkan anısına adayacağız.

Türkiye’nin en yumuşak doğal kaynak suyu üreticisi  olan  ve Uludağ’ıneteklerinden elde ettikleri suyu işleyerek tüm Türkiye’ye dağıtan Korusu’nundestekleri ve su sponsorluğunda gerçekleştireceğimiz bu turda artık katılımiçin kayıt süremiz dolmuştur. 50 kişi ile gerçekleştireceğimiz bu performansçıkışında herkes bilgilendirilmiştir.

Herkesin kendi sorumluluğunda ve kendi temposunda Uludağ’a çıkacağı buetkinlikte başta Bisiklet Federasyonu’muz, Bursa GSİM, Busa Bisiklettemsilcimiz ve Bursa Valiliği bizlere gerekli desteği ve izni vermişlerdir.Kendilerine buradan bir kez daha teşekkür ederiz. Yine bizden destekleriniesirgemeyen Bursa Büyükşehir Belediye Spor Kulübü’ne, BursaNilüfer Belediyesi’ne,  Jandarma, Emniyet Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığıve Orman Bölge Müdürlüğü’ne Uzay Pastanesi’ne ve ayrıca bu etkinliğindüzenlenmesinde ilgi ve yardımlarını bizden esirgemeyen Bursa’nın köklü birbisiklet ailesi olan Tatlıcılar’dan OsmanTatlıcılar’ya da çok teşekkür ederiz.

Sponorumuz olan Korusu’ya desteklerinden dolayı tekrar teşekkür ederiz.

 

Tekrar etmek gerekirse Cyclingtr.com bisiklet ve triatlon sporuile ilgilenen kişilere ücretsiz olarak referans, bilgi ve paylaşım hizmetiveren, bisiklet ve triatlon için projeler yaratan Türkiye’den uluslararasıyayın yapan bir internet sitesidir. Cyclingtr.combir bisiklet grubu, kulübü, topluluğu ya da derneği değildir.

 

Kesinlikle biryarış olmamakla beraber gerçek anlamda bir bisikletli performans çıkışıetkinliği olacak olan RıfatÇalışkan Anısına Cyclingtr Geleneksel 2. Uludağ Performans TırmanışıEtkinliği‘nde gerçekten bisiklet ve triatlon sporuna gönül vermiş,bizimle aynı vizyonu paylaşan üyelerimizi yanımızda görmek, onlarla birlikteduayenlerimizi ve hizmetlerini anmak, anılarını yaşatmak ve tek yürek olmakistiyoruz.

 

 

Bu etkinliğimizde katılımcı üyelerimizin Bursa Uludağ’ın büyüleyiciatmosferinde  keyifli dostluklarla dolu sportif  bir gün geçirmesi içinelimizden gelenin en iyisini yapma gayreti içindeyiz. Sizlerin de bizleredestek olacağına inancımız sonsuzdur.

 

Onaylanmış Katılımcı Listesi (2 kişilik kontenjanımız dışında katılıcımılistemiz dolmuştur):

 

1- Özgür Püsküllüoğlu

 

2- Özgür Aksoy

3- Okan Deniz

4- Kerim Babacan

5- Ömer Topaldemir

6- Murat Altınbasak

7- Duygun Yurteri

8- Mustafa Kabasakal

9- İrfan Karaman

10- Fatih Ertörün

11- Aykut Erken

12- Altan Kalay

13- Yasin Cihat Bingöl

14- Yasin Yaman

15- Ömer Hayta

16- Abdülmecit Tatlıcılar

17- Ercüment Boran

18- Gül Hanım Erol

19- Erol Akol

20- Furkan Yapıcı

21- Mehmet Ali Şentürk

22- Serkan Kes

23- Yiğit Kaya

24- Nedim Yıldız

25- Ali Serdar Akgiray

26- Osman Cebeci

27- Rüştü Pekçedenöz

28- Ramazan Ersoy

29- Tuncay Gülsever

30- Ahmet Güneş

31- Ali Aktaş

32- Recep Tatlıcılar

33- Recep Çalışkan

34- Aykut Erken

35- Dinçer Dışbudak

36- Sercan Balcı

37- Ahmet Berat Begun

38- Serkan Patatoğlu

39- Muhammed Kaba

40- Rifat Ayhan Tek Yiğit

41- Beyhan Gölçayır

42- Özgür Doğan

43- Gizem Sezen

44- Emrah Çam

45- Şafak Atilla Akpınar

46- Mert Yıldırım

47- Mehmet Öztürk

48- Alattinbey Duran

49- Cengiz Akgün

50- H. Hakan Koç

51- Saim Tatlıcılar

Bu çerçevede Cyclingtr.com olarak gerçekleştirdiğimiz  ve her sene birduayenimiz adına Bursa Uludağ’da yapıyor olduğumuz Geleneksel Cyclingtr.comUludağ Tırmanış Etkinliği’mize katılacak olanlar için aşağıdaki bilinmesigereken hususlar çok önemlidir.

Bu, sizin Uludağ’ın eşiz doğasında, doğa ve kendinizle, arkadaşlarınızlabaşbaşa olacağınız bir etkinlik olacaktır. Buetkinlik kesinlikle bir yarış değildir. Cyclingtr.com sizin hiçbir şekildecan güvenliğinizin, transfer edilmenizin  sorumluluğunu almayacaktır.

H. Hakan Koç

Bu tırmanışın ticari hiç bir yanı, ücret, katkı payı yoktur herkestentırmanış yetenekleri, bilgisi ve gücü oranında katkının beklendiği veherkesin her anlamda bireysel sorumluluğunu alacağı birperformans tırmanışıdırCyclingtr.comkesinlikle  sizlerin hiç bir kişisel sorumluluğunuzu üstlenmeyecektirancakUludağ Piknik alanına bagaj taşınması hususunda yardımcı olacaktır. Buetkinlikte bizim için önemli olan tırmanıştır, tehlikeli olacağından etkinlikkesinlikle Uludağ’dan inişi hedeflemez ve kapsamaz. Buetkinlik aynı zamanda  bizlerin yoğun iş ve yarış takvimi temposundakendimize ve dostlarımıza ayırdığımız tatil niteliğinde bir birlikte olmaetkinliğidir.

23 TEMMUZ 2011 tarihinde 2.’si düzenlenecek olan CYCLINGTR ULUDAĞ PERFORMANSTIRMANIŞI Programımız:

Cyclingtr.com Geleneksel Uludağ Performans Tırmanışı Güzergahı:

Parkur grafiği:

ÖNEMLİ NOT:

Bu etkinliğe katılmak zorunda değilsiniz. Sağlıksorununuz, performans ve antrenman,  donanım eksikliğiniz varsa lütfenkatılmayınız. Etkinlik boyunca  kimseye yardım edilmeyecektir. Yolve rota bellidir, herkes kendi sorumluluğunda yukarıya çıkacaktır. Etkinlikbittikten sonra yolda kalan varsa tek tek yoldan toplanacaktır, yukarıyanakli sağlanacaktır. “Yoruldum, araca bineyim” yoktur ve buetkinlikte sorun yaşayanların, yorulanların etkinlik bitene kadar yukarıyatransferleri söz konusu değildir.

Bu etkinliktekendinizle baş başa kalacaksınız.  Kurallarauymayan, kask takmayan, etkinliği tehlikeye atacak şekilde süren,dostlarımızı rahatsız edici şekilde konuşan, tartışan Cyclingtr.com ve RıfatÇalışkan adına yapılan bu etkinliğe leke sürecek hareketlerde bulunan  herkim olursa olsun etkinlikten o an uzaklaştırılacak ve kesinlikle bir dahabizimle beraber hiçbir etkinliğimize katılmasına izin verilmeyecektir. Beklentileribaşka boyutta olanlar lütfen gelmesin.

İlginiz için teşekkür ederiz.

Bu sene çıkışımızı değerli büyüğümüz Rıfat Çalışkan adına yapacağız. Onunlailgili bilgileri Bursa Belediye Spor Kulubü Kütüphanesi’nden aktaralım.

RIFAT ÇALIŞKAN KİMDİR?

Rıfat Çalışkan, bisikletçidir. Bisiklet sporuna 1960′da başladı. Türkiye’de ilkkez düzenlenen ulusal Marmara Turu’nda birinci oldu (1963). 1965′teCumhurbaşkanlığı Uluslararası Türkiye Turu’nu kazandı. 75 kez ulusal formayıgiydi ve uluslararası yarışmalarda iki de ikincilik kazandı. 1971′deantrenörlüğe başladı.

Münih Olimpiyat Oyunları’na katılmış bir sporcumuzdur. Taksim’de adı ışıklıtabelalara yazılmış bir bisiklet aşığı (bisikletçi) sporcudur RıfatÇalışkan.

1940 yılında Konya’da doğan ve spor hayatında birçok başarıya imza atıpadını altın harflerle yazdıran Rıfat Çalışkan, 1961 Türkiye Birinciliği,1962 Marmara Turu şampiyonluğu, İstanbul Uluslararası DünyaŞampiyonluğu’ndan sonra Münih Olimpiyatları’nda aktif spor hayatınınoktaladı.

25 yıllık büyük bir başarının ardından Bursa Gençlik ve Spor İlMüdürlüğü’nde antrenörlük ve Bisiklet İl Temsilcisi olarak spor hayatınadevam etti. O dönemde Makospor, Bursa Büyükşehir Belediyespor’un antrenörüve milli takım antrenörü olan Rıfat Çalışkan, Türk sporuna ve Bursa’yasayısız birincilikler ve şampiyonluklar eklenmesini sağladı.

GÜÇLÜ VE YENİLMEZDİ

250 kez milli formayı giyen ve 9 Haziran 2009 tarihinde geçirdiği kalp krizisonucu hayata gözlerini yuman Rıfat Çalışkan’ın eşi Türkün Çalışkan, “Rıfat,ay yıldızlı bayrağımızı sayısız kez gururla dalgalandırdı, tüm dünyaya adınıduyurdu. Sporculuğunda hiç kimse onun rakibi değildi, tek rakibi kendisiydi.Güçlü fiziğiyle kuvvetli rakiplerini yenmeyi başardı ve 1972 MünihOlimpiyatları’na katılarak aktif spor hayatını bıraktı. Evlendiğimizdedosyalar dolusu gazete kupürü vardı. Spordan çok uzak bir kişiliğe sahipolmama rağmen onun o başarılarını gazetelerde görerek çok gururlanıyordum.Onları bir karton fona alıp, kendimce, amatörce derleyip tasarlayıp 25yıllık bir arşiv haline getirdim. Ama o dönemler bunların bu kadar önemliolacağını bilmiyordum” dedi.

GÖNLÜ KADAR BÜYÜK BİR ARŞİV BIRAKTI”Bisiklet onun aşkıydı, bisiklet üzerinde bronz heykeli andırırcasınadururdu” diyerek konuşmasını sürdüren Türkün Çalışkan, sözlerine şöyle devametti:”Kendisi tüm yaşamını bisiklet sporuyla geçirdi. Bisiklet onun aşkıydı.Münih Olimpiyatları’nda son kez yarıştı, fakat hiçbir zaman spordanuzaklaşmadı. Tam 39 yıl oldu onun aktif sporu bırakması, ama hala günümüzdeRıfat Çalışkan’ın anılması, beni ve çocuklarımı son derece gururlandırıyor.Çok farklı bir insandı. Dünyaca tanınmış başarılı bir sporcu olmanın yanısıra iyi bir eş, iyi bir baba oldu. Yalnız çok kısa bir zamanda bizi terketti. Bu bizi derinden etkilese de çocuklarına ve torunlarına başarılarınıyansıtan kocaman gönlü kadar geniş bir arşiv bırakarak kendi başarılarınıölümsüzleştirdi. ”

KAMP İÇİN ALINMASI GEREKLİ VE ÖNEMLİ BAŞLICA MALZEMELER :

Çadır (Tercihen çift katlıve 3 mevsim olması önerilir. HERKES çadırlarda kalacaktır, araç içlerindekimse kalmayacaktır)

Uyku tulumu (Tercihen konfor derecesi -5 santigrad derece civarı olan3 mevsimlik tulumları seçmenizi öneririm. Araba ile gelecek arkadaşlartaşıma imkanları olduğu için battaniye ile de idare edebilirler, ama bu birtulum kadar konforlu olmayacaktır)

Mat ya da şişme yatak (Buçok önemli, eğer bu olmazsa yerden soğuk yersiniz)

İlkyardım çantası (Bir kişide bulunsa yeterli olur)

İplik ve iğne (Bu isteğe bağlı olsa da bazen çok lazım oluyor,almanız önerilir)

El feneri ve/veya kafa feneri (Mümkünseled’li kafa feneri tercih edin, elleriniz boşta kalacağı için iş yapmanızkolaylaşır. Herkeste mutlaka en az bir tane olmalı. Elbette yedek pil almayıda unutmayın. Çadır içerisinde mum yakmıyoruz, yakılmasına müsaadeetmiyoruz. Bu şekilde çadırı yakan çok kişi gördük, mutlaka feneriniz olsun)

Duck tape (Çok kullanışlı oluyor bu tesisat bantları. Çadıryırtılması gibi her türlü malzeme tamirinde kullanılabiliyor, isteğe bağlı,ekipte bir kişide olması yeterli)

Çakı veya çok amaçlı el aleti (Kampabıçaksız gelmeyin, herkesin en azından bir bıçağı, çakısı vs. olsun)

Çöp torbası (Torbalar yerkaplamaz ve çok kullanışlıdır, kesinlikle ihtiyacınız olacak. Gidip de inceve dayanıksız şeyler almayın, biz Koroplast marka tercih ediyoruz. Birkaçadet jumbo veya battal boy getirin yanınızda. Çadırın altına sermekten çöpdepolamaya kadar her alanda ihtiyacınız olacak)

Çakmak ve/veya neme dayanıklı emniyet kibriti (Olmazsa olmaz birbaşka malzeme. Her çadır grubunda en az bir tane olmalı. Tercihen rüzgaradayanıklı çakmaklardan almanızı öneririz. Gelmeden önce gazını tam doldurun,yüksek irtifada çakmak zor yanar)

Küçük kürek, balta, kazma seti (İsteğe bağlı, bir kişide olmasıyeterli, genellikle arabalarda olur, ama olmasa da dert değil)

Tırnak makası, cımbız (Bir başka olmazsa olmaz malzeme, birtarafınıza illa ki diken vs girecek, ihtiyacınız olacak, kesinlikle alın)

Su bidonu (Tercihen hacmigenişleyebilen ve katlanabilen 4 – 5 litrelik “Camelbak” tarzı şeyler alın.Olmazsa plastik pet şişeler de iş görür)

Tabure (İsteğe bağlı.Açılır kapanır olan küçük tabureleri tercih edin. Ağırlık olmasın dersenizmat serip yere de oturabilirsiniz. Tabureler genelde gereksiz ağırlık olarakgörülür. Ama fayda/hafiflik oranı yüksek, kaliteli bir katlanabilentabureniz varsa kampta çok rahat edersiniz)

Benzinli ya da gazlı kamp ocağı (Mümkünse her çadır grubunda bir taneolmalı. Marketlerde bulacağınız CampinGas marka küçük kartuşlu ocaklar bufaaliyette işinizi görür. Editörümüz Ercüment her yere Primus benzinliocağıyla gidiyor, verimi çok yüksek oluyor. Gerçi geçen sene ateş yakmıştık,ama yağmur yağarsa ateş de yakamayız, ona göre gelin)

Termos (Mümkünse herkeste bir tane olsun. Kamp için üretilmiş 1 ltveya 0,75 lt’lik modelleri tercih edin. Gece sıcak su ihtiyacınız olacak,emin olun)

Tabak, bardak, çatal seti (Herkes için bir tane olmalı)

Tencere seti (İsteğe bağlıolmakla birlikte her çadır grubunda bir tane bulunsa iyi olur. Kamp içinüretilen ve az yer kaplayan modelleri seçmenizde yarar var.

İSTEĞE BAĞLI ÖZEL EŞYALAR :

HavluYedek T-ShirtTerlikÇorap (Kesinlikle yedek alın)İç çamaşırı (tercihen tam boy iç termo çamaşır)Traş bıçağı, pilli traş makinesi (isteğe bağlı)Güneş gözlüğüGüneş yağı (Bence alın, yüksek irtifada ışınım daha fazla olduğundanultraviyole radyasyon daha fazla etki eder)Dudak nemlendiriciKullandığınız ilaçlarSivrisinek savıcı spreyDiş fırçasıDiş macunu, kulak temizleyiciDeodorantŞampuanSıvı SabunSaç fırçası, tarakCep telefonu ve şarj aleti, kulaklık mikrofon setiFotoğraf makinesi, pilleri ve şarj cihazı, hafıza kartıTuvalet kağıdı; 2-3 adet, ıslanmaması için naylon torbadaIslak mendil, kolonyalı mendil, kağıt havluGölgelikli şapka (Tercihen dört tarafı gölgelikli ense korumalı, zira güneşçok yakıyor yüksek irtifada. Eve yanmış ve kıpkırmızı bir ense ile dönmemekiçin gerekli)Bel çantasıYağmurlukHavaya göre kalın giysi (polar olabilir, tercihen windstopper bir dış katmanalın yanınıza)Geceleri hava sıcaklığının 0 derecenin altına düştüğünü, kamp ortamında gecevakti hiçbir ışık kaynağı olmadığını ve karanlıkta hareket edeceğimizi gözönüne alınız. Hiç kimse araç içinde uyumayacaktır, böyle bir şey düşünmeyinbile. Çadırlarda en az 2 kişi kalınmasını tercih ediyoruz, kimsenin yalnızbaşına olmasını tercih etmiyoruz. Malzemelerinizi ve kendinizi buna görehazırlayınız.

Unutmayın : Dağlardahavanın iyi olması bir şanstır. Kötü olması ise normal bir durumdur. Budurumun farkında olmanız, kampta acı çekmek yerine kamptan zevk almanızısağlayacaktır.

 

Bir başka not : Kesinliklekot pantolonla gelmeyin. Maalesef pek çok kişinin kamplara pamuklu T-shirtlerve iç çamaşırlarla geldiğini görüyorum. Pamuklu kumaşlardan yapılmışgiysilerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Çünkü bunlar terlediğiniz veıslandığınız zaman çok nem tutar ve zor kururlar. Bu da hasta olmanızadavetiye çıkardığı gibi kamp konforunuzu önemli ölçüde düşürür. Bunun yerinezor ıslanan ve ıslandığında çabuk kuruyan polar kumaş gibi sentetikkıyafetleri ve içlikleri tercih edin.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın