Retül Bike Fit Sadece Trek – Bahçeköy Mağazasında

19/12/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

Bike fit nedir?

 

Bike fit, bisikletinizin, sizin esneklik kuvvet gibi spesifik özelliklerinize göre, tamamen size özel açılarda sağlıklı ve verimli sürüş yapmanızı sağlayan ayarların yapılmasıdır. Bel, boyun , diz, dirsek kalça ağrıları gibi sürüş sırasında oluşan ağrılarınız var ise mutlaka bike fit yaptırmanız ve bisikletinizde size uygun olmayan şeyleri değiştirmeniz gerekmektedir. Özellikle sakatlanmaları önleme açısından doğru sürüş pozisyonunun ayarlanması çok önemlidir. Düşününki birIronman müsabakasında’de 5-6 saat aralığında sele üzerinde oturduğumuz oluyor. Sonrasında ise maraton koşuyoruz. Eğer bisikletten herhangi bir yerimiz ağrımadan ve gereksiz enerji harcamadan inebilirsek koşuyu o kadar rahat yaparız. Bu sebeple mutlaka bike fit yaptırıp bisikletinizin size en uygun açılara gelmesini sağlamanız gerekmektedir.

 

 

Fitting de 2 ayrı yöntemimiz var. Biri sizin hali hazırda kullandığınız bisikletinizin size uygun hale getirilmesi, diğeri ise yeni almayı planladığınız bir kadronun nasıl olması gerektiği ve üzerindeki componentleri nasıl olması gerektiğinin belirlenmesi. İlk sistemde kendi bisikletinizi fit yapmaya getiriyorsunuz ve biz o bisikleti size özel hale getiriyoruz. Diğeri kendi arasında 2 ye ayrılıyor. Birinde boş bir kadronuz vardır ve üzerine boğaz-sele-krank-gidon alacaksınızdır bizde onları belirleriz. İkincisine hiçbir kadro fikriniz yoktur ve bisiklet almak istersiniz. Bizde size bir “frame finder” yaparız ve ne almanız gerektiğini söyleriz.

 

 

Bike fit sırasında öncelikle kişilerin fiziksel testleri yapılıyor. Esneklik, kuvvet, ekstremite farklılıkları gibi kişisel postürel farkındalıklar ortaya çıkartılıyor. Sonra bu kişinin ayakkabı-kal-pedal açı ve ayarları yapılıyor. Daha sonra statik ve dinamik olmak üzere fitting yapılmaya başlanıyor. Statik fit ayarları yapıldıktan sonra kişi tamamen düz bir zeminde, power ölçer bir trainer’a bağlı bisikletine biniyor ve üzerine 8 farklı eklem noktasından sensörlerbağlanıyor. Bu sensörler sayesinde Retül 3D Motion Capture sistemi bisikletçinin pedal çevirme sırasındaki tüm açılarını data olarak önümüze koyuyor. Minimum eforda maximum performans alabileceğiniz açılara getirmek için bisikletinizde değişiklikler yapılmaya başlanıyor. Gerekirse sele ayarları ve sele, gerekirse boğaz boyun hatta gerekirse krank boyun bile değişebiliyor. Bu şekilde belkide 20-30 farklı ölçü alınarak sizin fiziksel kapasitenizin ölçütlerinde en verimli açılara gelmeniz sağlanıyor. Hem sağ taraftan hem de sol taraftan ölçümler alınarak tamamen eşit açılarda olmanız hedefleniyor.

 

Diğer bir sistem ise Müve sistemi. Özellikle yeni bisiklet alacak olan kişilerin kesinlikle Müve üzerinde bir Frame Finder yaptırarak sadece modeline ve markasına kanmadan kendisine en uygun kadroyu ve componentleri belirlemesi gerekmekte. Mesela ben 172.5mm krank kullanıyorum fakat eklem açılarım ve bacak boyum sebebiyle 170mm krank kullanmam gerektiğini Müve sayesinde öğrendik. Bu sistemde spin bike a benzer Müve aletine sizin boyunuza uygun kadro değerleri giriliyor ve sensörlerle ölcümler başlıyor. Sonra milimetrik ayar değişiklikleri ile en aerodinamik pozisyonunuz belirleniyor. ardından Zin sistemi sayesinde sürüş yaptığınız simülasyon bisiklet kadrosu sisteme tanıtılıyor ve size en uygun kadro seçenekleri ortay çıkıyor. Örneğin; bazı kadrolar yüksek ama dar bazıları alçak ama geniş olabiliyor. Bu sistem sayesinde sizin bacak-kol boyun esnekliğiniz gibi faktörlere göre en verimli kullanacağınız kadro ortaya çıkıyor. Bu sayede benim gibi tekrar 170mm ayna kol veya kalçanıza uygun seleye ekstra ücretler vermek zorunda kalmıyorsunuz.

 

 

Bu sene Şubat ayında Fitness ile alakalı bir eğitim için New York’a gittiğimde R&A Cycle’a uğrayıp birçok bisiklet malzemesi aldım ve yaklaşık 3 günüm o mağazada geçti. Son gün yeni bisiklet almış birisine ayar yapmaya başladılar ve bende merak edip oturup seyrettim. Çünkü hep aklımda böyle bir bilgi sahibi olmak vardı. Ne kadar detaylı ve hassas bir olay olduğunu görünce bike fit’in, mutlaka yakın zaman içerisinde bir eğitim programına katılıp tüm detayları öğrenmeliyim dedim kendime. İstanbul’a geldikten 2-3 sonra internetten eğitim araştırmaya başlamıştım bile. Sponsorum olan Trek-Türkiye den Sami Koen ile yaptığımız bir sohbet sırasında bu düşüncemi kendileri ile paylaştım. Meğersem onlarda bir süredir Retül Bike Fit sistemini inceliyor ve Türkiye’ye getirmek istiyorlarmış. Birkaç görüşmeden sonra karşılıklı olarak anlaşıp bu sistemi Türkiye’ye getirmeye ve eğitime de benim gitmeme karar verdik. Çünkü eğitim hem yabancı dil isteyen hem anatomi ve biomekanik bilgisi isteyen ayrıca bisikletten anlayan ve aktif kullanan birisi tarafından alınması gerekiyordu. Sonuçta kendimizi bir anda eğitim tarihlerine bakar halde bulduk ve bize en yakın eğitim tarihi olan Prag Retül University’e kayıt olduk. Eğitimler 5 gün sürdü fakat öncesinde15 gün boyunca yaklaşık 10 tane online sınav yaptılar ve bunlardan başarılı olanları eğitime aldılar. Ben eğitimden başarıyla döner dönmez sistemimizde Amerika’dan yola çıkmıştı bile.

 

 

Emin olmamakla beraber yaklaşık 35-40 bin dolarlık bir yatırım ile sistemimiz artık kullanıma hazır halde ve Trek Bahçeköy mağazasında.

 

Göksen çınar

Marmara üniversitesi Besyo Antrenörlük Eğitimi

3. kademe kıdemli kürek antrenörü

1. kademe Triatlon antrenörü

AFAA Personel Trainer

ACE Personel Trainer

Pilates Coach mat-reformer 1-2 Trainer

Bosu Balance Trainer

Studio cycling Trainer

Mini Trambolin Trainer

Functional Training Trainer

ECA World Fitness Member

 

Sportif Başarılar

Galatasaray spor kulübü 200 Kürek-Kano kürsü madalyası 1997-2002

Triatlon yaş grupları 2-3 lükler (malum Nuri ve Fırat var yaş grubumuzda =) )

Ironman 70.3 italya finisher

Ironman .3 norveç finisher

Ironman kalmar finisher

Ironman Frankfurt european Championchip finisher

Kıbrıs Kasım Şakası 2011 finisher

Kıbrıs Kasım Şakası 2012 30-34 yaş 3.lük

Alanya Avrupa kupası 30-34 yaş 2.lik

Birçok koşu ve yüzme madalyası..

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın