Ranong, Ufak Bir Ara – Evrim ve Elif Yiğit Tur Günlükleri, 3 Ekim 2011

19/04/2012  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme ), Turlar ve Organizasyonlar

 

 

Tayland Ranong’dan selamlar tekrar,

 

Uzun ve yorucu bir aradan sonra Ranong’da bir gün ara vererek kendimizi ödüllendirdik. Burası çok keyifli bir yer değil. Fakat 3 gündür aralıksız yağan yağmurda daha fazla devam etmek istemediğimiz için kalmaya karar verdik. Bu kent burada uzun süre kalmak isteyen yabancıların vize uzatmak için Burma’ya günübirlik geçiş yaptıkları bir kent. Bu yüzden de çok fazla sirkülasyon ve konaklama imkanı var fakat kent bu dönemde neredeyse bomboş.

 

Bugün boş vaktimizde Elif’le beraber sıcak su kaynağına gittik. Baba-Ana ve Çocuk havuz diye adlandırılan 3 tane havuzu var. Sadece çocuk havuz ayaklarınızı sokabileceğiniz kadar sıcak, diğer ana havuza sadece topuğunuzu 1-2 saniye değdirebilirsiniz. Baba havuz için de şöyle bir güzellik var; Gidip bir parça yeşil çay yaprağını bisikletimin suluğuna doldurduktan sonra baba havuzdan çıkan su ile kendime bir suluk çay demledim ve onu içerken çocuk havuzda ayaklarımı dinlendirdim. Sanırım yaptığım bu normal demlenmiş çay, baba havuzdan çıkan suyun sıcaklığı ile ilgili bir bilgi verecektir.

 

Buraya gelirken geçtiğimiz köylerden bazılarında hiç turist yoktu. Sanırım Elif’le ortak zevkimiz az sayıda ziyaretçinin olduğu, bu daha az bozulmuş yerlerde konaklamak oldu. Nedense bu tür yerlerde insanların hayatına dair daha çok bilgi edinebiliyoruz. Elif için de sanırım fotoğraf çekmek daha keyifli oluyor.

 

Cumphon’da ilginç bir tesadüf eseri birkaç bisikletçi ile tanıştık. İlk bisikletçi yolda Ortlieb çantamla yürürken beni gördü ve arkamdan yetişip kendini tanıttı. Daha sonra oteline gidip eşi ile tanıştık ve Malezya ile ilgili bazı yararlı bilgiler verdiler. Sanırım ileride çok fazla işime yarayacak. Diğer 4 bisikletçi ile Falang bar denilen, Cumphon’un en popüler Bar-Konuk Evi’nde tanıştık. Onlarla akşam kısa bir sohbetin ardından sabah kahvaltısında tekrar buluştuk. Yarım saat bir sohbet süresinden sonra biz ve onlar farklı yollardan Malezya’ya doğru yola çıktık. Umarım onların yolu da bizimki kadar yağmurlu geçmemiştir.

 

Bu tur benim ikinci turum olduğundan kendimi daha rahat hissediyorum. Bu deneyim anlamında bir rahatlama değil. Nedense bu turda yanıma aldığım eşyalar, bisikletimin hafifliği, günlük yaptığım mesafe benim için ikinci planda olan şeyler. Birinci planda olanlar ise daha iyi vakit geçirmek, yol üzerinde ilginç yerlerde biraz oyalanmak ve daha güzel bir arşiv oluşturmak. Bu yüzden de yanımda bulunan onca eşya -3 tane kalın sayılacak kitap bile var yanımda- beni çok fazla düşündürmüyor.

 

Bu turda tek sıkıntımız az önce kaldığı yerden yağmaya başlayan yağmur. Kritik bir sürede turu çok da sıkıcı hale getirmeden Malezya’ya ulaşmamız gerekiyor. Bunun için birkaç seçeneğimiz var. Bunlardan en çok uygulamak istediğimiz ise bisiklet ile Malezya’ya ulaşmak. Diğer seçeneklerden birisi de yolun bir kısmını tren yada otobüsle geçmek. Fakat Tayland öyle farklı bir coğrafya ki, burada hangi yolun güzel olduğunu, nerede ne sürprizlerle karşılaşacağınızı kesinlikle tahmin edemiyorsunuz. Bu yüzden de tren penceresinden dışarıyı seyrederken -buradan bisikletle geçmek lazımdı, ne yaptım ben- şeklinde bir pişmanlık duymak istemiyorum.

 

Malezya insanının biraz daha kaba olduğu söyleniyor. Ne derece doğru bilmiyorum fakat Malezya benim için gizemini koruyan bir yer ve 2 hafta daha gizemli bir yer olmaya devam edecek.

 

Hepinize güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Umarım bir aksilik olmadan turumuza devam eder ve sizlerle paylaşabilirim.

 

Sevgiler,

Evrim.

 

 

 

Map Amarit, Cumphon, Kra Buri, Ranong – 02.10.2011

 

Petchburi- Hua Hin- Prachuap Khiri Khan – 27.09.2011

 

Kanchanaburi-Chom Bung Arası Bisiket Yolculuğumuz – 23.09.2011

 

Bangkok ve Kanchanaburi – 22.09.2011

 

Tayland’dan Selamlar – 19.09.2011

 

 

 

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın