Çöpten İşe Yarar Bisiklet Ekipmanına

26/06/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

Bir süredir bisikletçilikle ilgilenenler mutlaka farketmişlerdir, tamamı dolar ve euro birimi üzerinden yurtdışından getirilip, astronomik vergilerle ülkemizin yöneticilerine haracı/vergisi ödendikten sonra yüksek fiyatlarla satılan binlerce bisiklet donanımı ve aksesuarı raflarda sahiplerini bekliyor. Maalesef dünyanın en çevreci alternatif ulaşım aracı, ülkemizde hakettiği yeri bulamıyor. Ancak bisikletçiliğin özünde olan çevrecilik ve kendine yeterlilik bilinci, akılcı bisikletçilerle daha da verimli ve ekonomik hale getirilebilir. Nasıl mı? Yazımı okumaya devam edin.

 

Çöp : Gazete Kağıdı

Dönüşüm : Rüzgar Yeleği

 

 

Bu, eski bisikletçiler tarafından iyi bilinen klasik bir yöntemdir. Hatta yıllarca profesyonel Fransa Turu bisikletçileri tarafından bile uygulandığı görülmüştür. Bugün bile televizyondaki yarışçılara dikkat ederseniz, yüksek dağ zirvesine ulaştıklarında etraftan gazete alıp formalarının altına yerleştirerek buz etkisi yapan uzun inişlerde kendilerini sıcak tutmaya devam ettiklerini görürsünüz.

 

Formanızın altına kağıt yerleştirmek, rüzgara karşı şaşırtıcı derecede etkili bir bariyer oluşturuyor ve tekrar ısındığınızda atması kolay bir malzeme. Islak veya özellikle soğuk günlerde, naylon torbalar daha iyi bir seçenek oluyor.

 


Çöp : Enerji Barı Kağıdı

Dönüşüm : Dış Lastik Yaması

 

Eğer dış lastiğinizde delik veya kesik varsa, yedek iç lastik veya mini yama takımı pek de işe yaramayacaktır. Yeni iç lastiğiniz, o delikten pörtleyecektir. Dış lastiğin iç taraftan görünen deliğini kaplamak için enerji barınızın veya enerji jelinizin kağıdını ikiye veya dörde katlayın. İç lastiği şişirdiğinizde oluşan pot kapanmış olduğu için bu yöntem sizi eve kadar götürecektir.

 

Çöp : Fanta/Kola Kutusu

Dönüşüm : Metal Adaptör

 


 

Bir metal adaptör, küçük kadro borusunu, daha büyük bir kelepçe ile uyumlu hale getirir. Örneğin, doğru adaptörle, 31.6mm çaptaki bir sele borusu için tasarlanmış kadroda 27.2mm’lik sele borusunu kullanabilirsiniz.

Bazen sele halkasının (seat collar) üzerindeki kelepçe, şeklini kaybediyor veya fazla esniyor ve sele borunuzu veya gidonunuzu güvenli bir şekilde yerinde tutabilmek için bir adaptör gerekli hale geliyor. Hiçkimse bu problemi çözmek için bir adaptörü yeterince küçük üretmiyor. Aluminyum kola kutusunu alıp, kutunun ince yarafını kesip, iç ve dış boru arasına uydurun ve probleminiz çözülsün. Bu malzemenin ne kadar miktarda gerekli olduğu, boru ve kelepçenin şekliyle çapına bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Karbon fiber parçalarda dikkat edin. Daha yumuşak malzeme, yüzeyler arasında daha pürüzsüz bir arayüz gerektirir ve parçalı adaptör karbona zarar verebilir.

 

Çöp : Şişe Mantarı

Dönüşüm : Gidon Ucu Tıpası

 


 

 

Bir şarap şişesi mantarı, birçok gidonun ucuna sıkıca yerleştirilebiliyor ve hoş bir görünüm sağlıyor. Özellikle Belçika birasının şişesinden alınan kesilmiş mantar, ülkenin bisiklet kültürüne de uyan bir referans teşkil ediyor. Bu, tamirden ziyade tarz işine de dönüşebiliyor.

 

Çöp : Karton / Mukavva

Dönüşüm : Çamurluk

 


 

 

Bisikletli kuryeler, yemek dağıtıcıları ve şehir içi bisikletçileri arasında favori olan bir dönüşüm de, çamurluk haline getirilen karton. Verimli olduğu kadar uygulaması da kolay. Basitçe uzunlamasına katlanmış bir parça kartonu arka üçgen borularının arasına, arka frenin üzerinde olacak şekilde sıkıştırın. 23 cm genişliğinde, 60 cm uzunluğundaki bir parça, arka tekerinizden sıçrayacak bütün çamurdan, sudan sizi koruyacaktır.

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın