Presidential Tour of Turkey, İstanbul’da Gerçekleşen AIOCC Toplantısı ile Çıtayı Yükseltti

17/12/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

Kısa adı AIOCC olan, Uluslararası Yol Bisikleti Organizatörleri Birliği yıllık olağan genel kurul toplantısı  22 Kasım Cuma günü İstanbul’da Titanic Otel’de gerçekleşti. Türkiye’yi Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu organizasyon  komitesinin temsil ettiği ve başkanlığını Fransa Turu Yarış Direktörü Christian Prudhomme‘un yaptığı AIOCC 2013 toplantısının ana gündemini Dünya Bisiklet Birliği(UCI) tarafından 5 Kasım tarihinde açıklanan “Yol Bisikleti reform paketi” oluşturdu. Henüz yeni açıklanmış olan reform paketinin, yol bisikleti tarihine yeni bir sayfa açacak detayları böylelikle ilk olarak İstanbul’da AIOCC’un toplantısında konuşuldu. Toplantı öncesi, 21 Kasım Perşembe akşamı Cumhurbaşkanı Türkiye Bisiklet Turu Organizasyon Başkanı Aydın Ayhan Güney ve Organizasyon Komitesinin, AIOCC toplantılarında çıta yükselten programı başladı. İstanbul’un en nezih restoranlarından birini AIOCC üyeleri için programa alan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu organizasyon kalitesi beğenilerini topladı.

 

 

Daha önce AIOCC toplantılarında yer almayan açılış yemeğinde, Fransa Bisiklet Turu Organizasyon BaşkanıChristian Prudhomme dahil, Dünya genelinde üst düzey yol bisikleti yarışlarının Organizasyon Başkanları yer aldı. Önceki yıllarda sadece toplantı odaklı geçen AIOCC toplantılarına, bu yıl ilk kez ev sahipliği yapan Tour of Turkey, toplantılarda da adeta reform yaptı. Ana teması yol bisikleti yarışlarındaki UCI reformları olan toplantı, öncesi ve sonrası ile organizasyon kalitesindeki kusursuz ev sahipliği ile katılımcıları hayran bıraktı. İlk akşam yemeğinde kaynaşmanın gerçekleşmesinii planlayan Aydın Ayhan Güney, “AIOCC toplantılarında, ağırlayan ülkeye yolculuk ve toplantı hızlı geçer. Dolayısıyla, her ne kadar birbirimizin turlarına ziyaret gerçekleştirsek de bu kaynaşmayı kendi ev sahipliğimizde arttırmayı hedefledik. Bu tarz detaylı AIOCC toplantısı ilk kez gerçekleşiyor. AIOCC toplantı çıtasında kaliteyi hayli yükseltmiş olduk.“dedi. İlk akşam yemeğinde uzun uzadıya sohbet etme şansı bulan yol bisikletinin Dünya’da önde gelen isimleri, geceyi memnun tamamladı. Gecenin büyük esprisi Tour of Turkey Organizatörü Aydın Ayhan Güney’den geldi. Güney, “Şimdi bu restoranda birşey olsa, Dünya’da Yol Bisikleti durur.” latifesi, bir anlamda Türkiye’de hafta sonu atan Dünya Yol Bisikleti nabzının özeti niteliğindeydi.

 

 

Derin tartışmalara yol açması beklenen reform paketi içeriğinde; Yol Bisikleti takımlarının iki kategori altındayeniden yapılanması, Yarışmaların organizasyon kalitesi, finansal durum, teknik altyapı ve televizyon yayını erişim ağı gibi kriterlere göre 3 kategori altında yeniden düzenlenmesi, kategorilere göre sporcuların yıl boyunca toplam yarışacağı gün sayısının belirlenmesi gibi konular yer aldı. 5 Kasım’da açıklanan reform paketinin ilk gündeme alındığı toplantıda Organizasyon Başkanlarının görüşleri alındı. Henüz geliştirilmiş taslak olarak değerlendirilen reform pakedinin 2016 sezon sonuna dek tamamlanması bekleniyor. Reform Paketinin 2017 yılında ise yeni kurallarıyla beraber uygulanmaya geçmesi hedefleniyor. Toplantıda ayrıca Fransa Bisiklet Turu 100. Yılorganizasyonu tüm üyelerin oylarıyla 2013 yılının en iyi organizasyonu olarak seçildi.

 

 

 

Yaklaşık olarak 2 saat süren toplantı sonrasında İstanbul’un tarihi zenginliğini keşife çıkan yol bisikleti otoriteleri, zenginliğin ihtişamına hayran kaldıklarını belirtti. Dünya’nın ilk kıtalararası bisiklet yarışı olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun zengin kültürü ile eş değer olduğunu değinen organizatörler, AIOCC toplantı kalitesi karşısında şaşkınlık ve heyecanla beğenilerini iletti. İstanbul tarihini turlarla detaylandıran, AIOCC toplantısı ile kaynaşması hedeflenen Organizatörlerden  sempatik kareler yansıdı. Lüksemburg Turu Organizatörü Ed Buchette Sultan ve yardımcısı Benoît Theisen;

 

 

22 Kasım Cuma günü, toplantı sonrası ülkelerine dönüş biletlerini erken aldıkları ve muhteşem organizasyon detaylarını kaçırdıkları için üzgün olduklarını belirten az sayıdaki Organizatör için akşam yapılması planlanan boğaz turu tam bir kayıp olarak görüldü. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Organizatörü Aydın Ayhan Güney‘in, gemi ile Boğaz’da akşam yemeğinde organizasyon kalitesi ise defalarca vurgulandı. Boğaz boyu ışıklandırılmış tarihi yapıların büyüsünde geceyi tamamlayan Yol Bisikleti otoriteleri, seneye AIOCC toplantısına ev sahipliği yapacak Belçika’ya Türkiye organizasyonunu örnek gösterdi. Sıra ile söz alarak heyecanlı ve büyüleyici olarak tanımladıkları Türkiye ev sahipliği için teşekkür etti. Dünya’nın ilk kıtalararası yol bisikleti yarışı olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun bu eşsiz özelliğini bilmeyen bir Organizatörün, Boğaz turunda Avrupa tarafına geçileceğini öğrenince pasaportunu almak istemesi de günün gülümseten detayları arasındaydı.

 

 

2014’de 50.’si yapılacak Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun hızlı yükselişi ve en ince detayına dek düşünülmüş Organizasyon kalitesi bir kez daha ve bu kez Dünya’nın en gözde organizatörlerinden geçer notu aldı.AIOCC toplantısında Türkiye Organizasyon Komitesine gösterilen ilgi ve sempatinin hayli yüksek olduğu da dikkatlerden kaçmadı. Organizatörler ile eski dostlukları olan Aydın Ayhan Güney‘in başarısını yakından takip ettiklerini belirten organizatörler, reformlar ve AIOCC konularında fikir alışverişinin yüksek olduğunu belirtti.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın