Ordu’nun Muhteşem Bisiklet Rotaları

07/02/2017  //     //  Bisiklet Rotaları, Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme ), Turlar ve Organizasyonlar

 

1

Eşsiz doğasıyla, bitmek bilmeyen yağmurlarıyla Karadenizin İncisi Ordu’daki bisiklet rotalarını sizler için derledik.

Yedi yıldır bisiklet sürüyorum, son 2 yıldır ise Bisiklet Safari GSK’da bisiklet sporcusuyum. Bisikleti babamın mesleğinden dolayı küçüklüğümden beri sürer dururum, küçük boy orta boy derken en son dağ bisikletinde karar kıldım, yaklaşık 3 yıldır da Çambaşı dolaylarında ayağımın değmedi yer kalmamıştır diye umuyorum. Gezerek edindiğim tecrübelerle, turların düzenlemesinde yardımcı oluyorum. Şimdi ise şuana kadar gezdiğimiz birkaç rotayı sizlere göstermek istiyorum, bu sayede Ordu’da gezilebilecek rotaları bir nebze dahi olsa keşfetmiş olacaksınız.

 

Ordu Şehiriçi Rotası

Ordu Kültür Merkezi önünden hareket edilir. Orgeneral İbrahim Fırtına Bulvarı üzerinden Civil Köprüsü geçilerek Mehmetçik Bulvarına çıkılır. Ordu Meteoroloji İstasyonu Müdürlüğü önünden başlayan bisiklet yoluna girilir ve Atatürk Parkı içerisinden devam edilir. Süleyman Felek Caddesine dönüş yapılır. Daha sonra Sırrı Paşa Caddesinden (Fidangör) devam edilir. Fidangör sonundan Süleyman Felek Caddesine girilir ve Zübeyde Hanım Caddesine doğru ilerlenir. İsmet Paşa Caddesi başından girilerek Okullar Caddesine doğru tekrar ilerlenir. Tekrar Zübeyde Hanım Caddesine bağlanarak Şehir Mezarlığı kavşağından Turgut Özal Bulvarına girilerek Atatürk Bulvarı yönüne devam edilir. Bağlantı kavşağından karşıya geçip Erol Ataşan Bulvarına, oradan da Ahmet Cemal Mağden Caddesine devam edilir. Ruspazarı mevkiinde Yavuz Sultan Selim Caddesine oradan da Akyazı Caddesine devam edilir. Spor komplekslerinin yanından Sahile çıkılarak Orgeneral İbrahim Fırtına Caddesi üzerinden Ordu Kültür Merkezi önünde sonlandıralabilir.

Ordu – Boztepe Rotası

2

Ordu Kültür Merkezi önünden hareket edilir. Orgeneral İbrahim Fırtına Bulvarı üzerinden Civil Köprüsün’den içeri doğru girerek,Cumhuriyet Caddesi boyunca yol takip edilir, buradan Nizamettin Mahallesine ulaşılarak Boztepe’nin kıvrımlı yolları tatlı tatlı çıkılır Boztepede durup Ordu’yu izlerken çayınızı yudumlayabilirsiniz. Geri dönüşte ise Ordu-Boztepe karayolu üzerinden Üç yol Camisi’ne kadar yol tepilir. Bu noktadan Yaraşlı Köyünü hedef alıp patikalar takip edilebilir. Yaraşlı ve Şenköy’e uğramadan alt yoldan Yağızlı Köyüne sapılır. Burhanettin Köyü yol ayrımından geri dönülerek Öceli Köyü üzerinden Bucak Mahallesine çıkılır. Ordu Araştırma Hastanesi yanından Pazartesi Pazarı mevkisine oradan da Kemer Köprü’ye gelinir. Bülbül Deresi kıyısından Atatürk Bulvarına inilir. Tekrar Mehmetçik Bulvarına çıkılır. Civil Köprüsü geçilerek Orgeneral İbrahim Fırtına Bulvarı üzerinden Ordu Kültür Merkezinde sonlandırılabilir.

Yason Kilisesi – Yason Burnu Rotası

3

Sabah kalktınız, baktınız hava güneşli,tam da hava bisiklet sürmelik!

Bir düşündünüz böyle “Acaba nereye gitsem bugün? “ diye.Kararsız bir şekilde çıkıyorsunuz sahile,bir bakıyorsunuz Perşembe tarafı açık. (Öyle böyle değil.) Bisikletinize atlıyorsunuz, gidiyorsunuz Yason tarafına. Biraz yol aldıktan sonra başlıyor deli bir rüzgar. (Yason yolu rüzgarlıdır genelde.) Güç bela Perşembeye geliyorsunuz ama pes etmek yok! Perşembe de bir yorgunluk çayı içip, yola devam çekiyorsunuz. Bir güzel o yokuşları çıkıyorsunuz. Tam böyle ben bittim yoruldum derken, Çaka sahilini görüyorsunuz. Oranın eşsiz güzelliğine dalıp bayır aşağı salıyorsunuz.(isterseniz Çaka da durup yüzebilir turunuzu sonlandırabilirsiniz.) Biraz yol aldıktan sonra kuş cenneti “Hoynat Adası “ tüm kasvetiyle sizi karşılıyor. Çoğu kuşa sahiplik yapan bu ada Ordu’nun incilerinden. Velhasıl kelam, gide gide en sonunda Yason Kilisesi tabelasını görüyorsunuz, son bi gayretle aşağı doğru inip Yason Burnu’na ulaşıyorsunuz. Burada kiliseyi gezebilir,kafelerde oturup atıştırabilir, fotoğraf çekinebilirsiniz.

Çambaşı – Yeşilce Rotası

4

Çambaşı merkeze sabahın erken saatlerinde minibüslerle varılır,merkezdeki restaurantlarda mis gibi yahni mideye indirilir. (Sıcak sıcak iyi gider malum ısınmak lazım.) Minibüslerden bisikletler indirilip Topçam-Yeşilçe yol ayrımına varılıp, Topçam-Yeşilce yoluna dönülür. Çoğunluğu iniş olan bu yolda manzaranın keyfini çıkara çıkara yavaş yavaş gidebilirsiniz. Yaylanın temiz havasını içinize çekip,bisikletinizin ve doğanın sesi içerisinde kaybolup gidersiniz.Asfalt bölümü tamamladıktan sonra inişe bir süre stablize yoldan sonra tekrardan asfalt yola ulaşırsınız.Kendinizi yola kaptırdığınızda bir bakmışsınız Yeşilce’desiniz!Burda pazardan yöresel yiyecek veya giyecek alabilir,pansiyonda konaklayabilirsiniz.

Ordu – Çiseli Rotası

6

Düşünüyorsunuz,”Ordu’da bir gideyim şelale göreyim ana nereye gideyim?(Kafanıza esti diyelim)İnternetten Ordu’daki şelalere baktınız Ohtamış ve Çiseli’yi gördünüz, Ohtamış uzak olduğundan gözünüz yemedi. Çiseli için rota tarifini alıp koyuldunuz yola ve Kırlı’ ya geldiniz.”Ben yinede birine sorayım şu yolu”diyerek büyük bir hata ettiniz. Niye mi? Çünkü size 1-2 kilometrelik yol diyeceklerde ondan!Sizde o denilenin rahatlığıyla “bir şey yokmuş “ deyip ölüm rampalarına başlıyorsunuz. 1-2 kilometre gittiniz fakat şelale falan yok ortalıkta. Orda yaşayanlara soruyorsunuz ve daha çok yolunuz olduğu gerçeğini öğreniyorsunuz. Gittiniz, en sonunda Çiseli sapağına geldiniz, beton yollardan köyün içini tada tada iniş yapıyorsunuz. Çiseli’ye ulaşıyorsunuz, şelalenin ihtişamı insani kalbinden vuruyor. Mevsim yazsa, yüzüp şelalenin altında akan suyu iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. (Ha ben yüzmedim,ayrı bir konu.)

Ordu Merkez – Gölköy Ulugöl Rotası

7

Bu hafta enerji patlaması yaşıyorsun ve bu enerjiyi bi yerlerde kullanmak istiyorsun. Bu rota tam senin gibiler için! Mümkünse sabah saatlerinde çıkıp Ordu-Mesudiye yoluna pedal atılır, Dedeli Köprüsüne kadar rahat rahat gelinir. (Tabii ki bu rahat gelmenin bir bedeli var.) Bitmek.bilmeyen yokuşlara başlanır. Yeni Ordu-Antalya yolu ayrımına gelene kadar canınız çıkar ama bir kere bu işe baş koydunuz, dönmek olmaz! Ulubey’e kadar Dedeli rampalarına nispeten eğimi az fakat daha fazla rampa bulunduran yolları takip ediyorsunuz. Ulubey’e geldiniz, e haliylede yoruldunuz. Bir yerde kahvaltı edip yola devam edebilirsiniz. Şimdi de Sayacabaşı yokuşları başlıyor. (Bitmiyor demi bu yokuşlar?) Artık Ulugöl uzak değildir herhalde deyip enerji patlamanızı iyiden iyiye kullanmaya başlıyorsunuz. Bakmışsınız, Sayacabaşı’ndasınız. Artık iyice bitkin düştüyseniz, Sayacabaşı Mesire Yerinde çimlere uzanıp 1-2 saatlik şekerleme yapabilirsiniz. Yorgunluğunuzu attıysanız, Dokuz Dolambaç’a doğru bisikletinizi akışına bırakabilirsiniz. Dokuz Dolambaç turşu ve etiyle ünlüdür, bir pirzola veya biftek yemek fena olmaz. (Burdan sonrasını hızlı geçip, Gölköy’e geçiyorum. ) İnişli çıkışlı bitmek bilmeyen yolları aştınız bundan sonra bir şey kalmadı zaten. Kale mahallesine doğru som bir kuvvetle demir atınızı sürüyorsunuz. Kale’ye geldiğinizde Gölköy Kalesinde eşsiz manzarayı izleyip,uçurumun kenarında değişik pozlar verip,akrabalarınızın yüreğini ağzına getirebilirsiniz. Bundan sonrasinda yine yokuşlar,inişler ve sonrasında Ulugöl’e varırsınız. Hele birde sonbaharsa,gözünüz bayram eder. Akşam kalıp çadır atabilirsiniz.

8

Yazar Hakkında :

1 Comment to “Ordu’nun Muhteşem Bisiklet Rotaları”

Bir Yorum Yazın