Okuyucu Soruları 6

31/03/2012  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

Her seferinde farklı seviye ve konularda sizlere makale ve haber hazırlarken, aynı çeşitlilikte okuyucu soruları da almak bizi mutlu ediyor. Böylece herkesin ve her düzeydeki sporcunun faydalanabileceği srou ve cevapları sizlerle paylaşarak daha fazla insanın gelişmesine vesile oluyoruz. Sözü fazla uzatmadan hemen okuyucularımızdan gelen soruları sizlerle paylaşalım;


E.B. :

 

Selam Fatih, birkaç sorum olacak, cevaplarsan sevinirim;

Yarışta performans arttırıcı herhangi bir beslenme takviyesi kullanıyor musun? Kendi yarışlarında neler kullanıyorsun?


Artık profesyonel yol yarışlarına katılmıyorum fakat eğer yerel bir yol yarışına katılacaksam özel bir hazırlık da yapmıyorum.

Multipower Red Kick aldım, yarış öncesinde kullanmak için. Ama denemek amacıyla sabah kullandığımda kafeinin canlandırıcı etkisini hiç hissedemedim. Önerilen 15 gr’lık içeriğinde 96 mg kafein var. Bu miktar çok az değil mi? Normalde benim almam gereken miktarın 300 – 400 mg aralığında olması gerektiğini hesaplamıştım daha önce, ama bundan emin değilim. Değişik zamanlarda kafeinin değişik etkileri oluyor bunu kestiremiyorum, bu da ne kullanacağıma karar vermemi engelliyor. Bazen gerçekten acı eşiğimi yükselterek daha fazla zorlamamı sağlıyor, bazen de hiç etkisi olmuyor. Nasıl ayarlamak lazım bunu?

 

 

 

Hergün ya da sık sık kahve/çay içen biri misin? Veya Red Kick’i birkaç defa arka arkaya tükettin mi? Çünkü kafein düzenli alındığında vücut kafeine tolerans gösterir ve kafeinin büyük uyarıcı etkisi ortadan kalkar.

Aslında 96 mg kafein yeterli bir miktardır. Kıyasla bilgi vermek gerekirse
Her 100 ml kolada  13 mg, çayda 28 mg, kuru kahvede 42 mg, filtre kahvede 60 mg kafein bulunur.

Kafein’i daha çok uzun sürüşlerinin sonlarında kullanabilirsin, böylece daha çok işe yaradığını göreceksin. Buna en iyi örnek, ultramaratoncuların son km’lerinde kola tüketmeleri olacaktır.

Kafeinle beraber piyasada kolay bulunan başka maddelerin bileşimiyle hazırlanabilen etkili uyarıcılar ve performans artırıcılar da biliyorum fakat bunları paylaşmam etik olmayacağından kimseyle paylaşmıyorum.

Bu arada Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin listesinde kafein hala yasaklı maddeler arasında bulunmaktadır. 1 litre idrarda 12mg’a kadar kafein günlük kullanım olarak normal kabul ediliyor. Bunun üzerindeki seviyeler doping olarak görülüyor. Yaklaşık 1000 mg kafein (8 bardak kahve) Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin sınırını aşmak için yeterli bir miktar fakat elbette her insan, kafeini farklı düzeyde metabolize ediyor. 

Kas krampları için verdiğin tavsiyene ek olarak yine Multipower’ın Active Vitamin Drink toz içeceğini de kullanmamla birlikte bu sorun ortadan kalktı. Antrenmanların ilerlemesinin de bunda etkisi var elbette. Bu üründen memnunum. Sen ne düşünüyorsun bu ürün hakkında?

 

Yarışın son metrelerinde kramp ve krampa ilk müdahale

 

Kas kramplarını giderebildiğimize sevindim. Kullandığın ürün, vitamin ve mineral eklenmiş bir karbonhidrat içeceğidir ve antrenmanlarında kullanmaya devam edebilirsin. Gerçi her hazır ürünün yerini alabilecek doğal bir çözüm bulunuyor fakat bu ürünler daha pratik çözüm olabiliyor.

Ek olarak sert ve uzun antrenmanlar ve yarışlar öncesinde Glutamin+BCAA+C vitamini içeren amino asit – N.O. arttrıcı ürününü de kullanıyorum. İçeriğindeki Taurin’le birlikte az da olsa biraz performansımı arttırıyor.


Glutamin, antrenman sonrasında kullanılması gereken bir üründür. Öncesinde alıyorsan, bunu sonrasında alacak şekilde değiştirmelisin.

BCAA, antrenman esnasında da sonrasında da alınabilir.

Antrenman sonrasında ilk 15 dk içinde az miktarda hızlı sindirilen karbonhidratımı aldıktan sonra 30 dk içinde yemeğimi yiyorum. 4 saati aşan veya çok aşırı sert antrenmanlardan ve yarışlardan hemen sonra ise  Whey Protein de ilave olarak kullanıyorum.

Beslenme düzenime her zaman dikkat eden biriydim zaten, son 2 yıldır daha da ince ayarlamalar yaparak yağ oranımı epey aşağı çektim, şimdilik iyi gidiyor. Bu dengeyi iyi ayarladım, ama bunu daha da geliştirmek için sürekli araştırıyorum, soruyorum, deniyorum. O yüzden sana da danışmak istedim.

Ama en çok merak ettiğim konu yarış öncesi performans arttırıcılar. Bunun için neyi ne zaman nasıl kullanmalıyım, neyi neyle kombine etmeliyim, dozajlar nasıl olmalı? Bu konularda beni aydınlatırsan sevinirim. Şu an 178 cm boy, 73-74 kg ile yağ oranım %7-8 civarında.

İlgin için şimdiden teşekkür ederim. Görüşmek üzere :)


Boy-kilo oranın, yağ oranın da hesaba katıldığında normal düzeyde.

 

Yarış öncesi en iyi performans artırıcıları sayayım;

•    Doğru yoğunlukta ve hacimde antrenman programı takip etmiş olmak
•    Yarış mesafesi, parkuru ve koşullarına göre hazırlanmış olmak
•    Sağlık durumu, hastalık olmaması
•    İdeal kiloda olmak
•    Motivasyon
•    Genel moral
•    Yarış öncesi ideal bir kahvaltı yapmak
•    Yarış koşullarına uygun giyinmek
•    Yeterli sıvı almak

 

Sanayi ürünü önermeyi uygun bulmuyorum. Zira hem etkileri kişiden kişiye değişiklik gösteriyor, hem de bazıları doping sayıldığından etik görülmüyor. Üstteki yazdıklarıma dikkat ettikçe zaten başarı düzeyin daha da artacaktır.

Ben teşekkür ederim.

 

Hazırlayan: Fatih Buzgan

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın