Okuyucu Soruları 4

22/08/2011  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

Daha önce 3 farklı yazı ile okuyucularımızdan gelensoruları sizlerle paylaşmıştık (yazılaraulaşmak için tıklayınız). Yeni sorularla tekrarkarşınızdayız. Hemen sorulara ve cevaplarımıza geçelim;

 

Sima McGregor :Merhaba Fatih Bey.

Yıllardır bisiklete biniyorum ama kendimi hep acemi olaraktanımlayanlardanım. Kilitli pedal sorum var. İlkbaşladığımda tek taraflı SPD pedalla öğrendim. Giriş kolay, çıkış zordu.Amerika’daki bir arkadaşım “Egg beater” diye tanımlanan pedalı tavsiye etti.

Crank Bros EggBeater C – Kilitli Pedal 

Bunlarda da giriş zor çıkış rahat. Şimdilerde, Triatlon için, girişi derahat olan bir pedal arayışındayım. Forumlarda bu pedaldan bahsediyorlar.

 

Mtb için, ama yol bisikletinde de kullananlar çokmuş. Sizin tavsiyeniz varmı?

 

Shimano PD-M540 (XT) Kilitli Pedal

Yukarıda yazdığımı yeniden toparlayayım:

 

Yol bisikletim için giymesi kolay, çıkarması çok çok kolay pedalarayışındayım. Fikir verebilirseniz çok memnun olurum. Şimdiden çokteşekkürler.

 

Sima

F.B. : Merhaba Şima,

Kilitli pedallarda marka ve yapı değiştikçe senin de gözlemlediğin vedışarıdan öğrendiğin üzere kullanım konforu da değişmekte. Pedallarınmodelden modele kullanım alanları da değiştiğinden, kullanım amacına enuygun şekilde üretilerek bizlere sunuluyor. Elbette kullanım amacına ve bupedallara uygun türde ayakkabılar da üretilmekte. Kilitli pedallarıayırırsak;

Yol Pedalları => Look, Speedplay, Shimano

Arazi Pedalları => Shimano, CrankBros, Ritchey, Time  markalarınısöyleyebilirim. Her birinin ayrı kilitleme mekanizması bulunuyor.

Yol pedallarının, daha geniş bir çekme alanı bulunduğundan, çekiş gücünüartırıcı etkiye sahip oldukları biliniyor. Dezavantajları ise, yolayakkabılarının içine gizlenemeyen kal’leri (cleat) dolayısıyla yoldayürümeye uygun olmamaları.

Şimdi bu saydığım markalardan öne çıkanları biraz daha detaylı yorumlayayım;

Look : Platform pedallarıtarihe gömen standardı ortaya çıkaran Look pedallarına ayakkabılarınızıtakmak öyle çok kolay değil. Özellikle triatlonda yorgun çıkılan yüzmeetabında yorgun bacaklarınızla ayakakbılarınızı pedala oturtmaya çalışırkenzorluk çekmemelisiniz. Ayrıca tek taraflı kilitleme özelliği yüzündenkalleri çabuk yıpranıyor.

Speedplay : Çift taraflıkilitleme mekanızmasına sahipler. Q-Faktörü (ayakla bisiklet arasındakimesafe) seçeneklerine sahip, Dezavantaj olarak, kötü koşullardaki triatlonyarışlarının transition (geçiş) bölümlerinde çamur toplamaya müsait yapılarınedeniyle ayakkabıyı kilitlemesi zor olabilir. Kal yayları çok sertolduğundan eğer transition’da ayakkabılarınız, bisikletinizin pedallarıüzerinde hazır duracaksa biraz zaman kaybettirebilir.

Speedplay Pedal / Tour of Turkey’den

Shimano : Yapı olarak Look’u andıran yol modellerinin özellikleri deLook’a benzer nitelikte. Mtb’ler için üretilmiş modelleri elbette daha kötükoşullarda (çamur, kar vb) da verimli bir şekilde kullanılabiliyor.

Yay sertlik ayarıyla her tür biniciye hitap ediyorlar. Fiyat/performansoranı yüksek olan PD-M 540 / PD-M770 (arazi) ve PD-R540 / PD-R5700 SL (yol)modelleri.

Shimano PD-M5700 Yol Pedalı 

Crankbros : 4 taraflıkilitleme özelliği ile kilitleme anında kaçırma diye bir durum yaşanmıyorfakat sertlik ayarına sahip olmadığından güçlü bacaklara ve/veya tecrübelikullanıcılara hitap ediyorlar. En hafif modeller, bu markadan çıkıyor. (Eggbeaterserisi) Hafiflikleri dolayısıyla yol bisikletinde de kullananlar bulunuyor.

 

Engin Girgin : Sizdennasıl koşulur ile ilgili bilgi almak istiyorum. Uygun ayakkabı seçimi nasılyapılır? Orta ve uzun mesafe için nasıl bir antreman yapılmalı? Yarış öncesinasıl bir beslenme ve su diyeti izlenmelive ne kadar süre öncesinden başlanmalı gibi. Yardımcı olabilirsenizsevinirim.

F.B. :  Engin bey doğru yerdesiniz. Bütün sporların atası ve temeliolan koşu sporu, vücuda faydalı olduğu kadar, keyif ve mutluluğu artıran dabir spordur. Ancak yanlış yapıldığında keyifsiz ve acı veren hattasakatlanmanıza sebep olabilecek kadar da önemli kriterleri olan hassas birspor dalıdır. Sorduğunuz 3 soru da farklı seviye bilgi ve temelgerektiriyor. Uygun ayakkabı seçimi, koşuya girişin konusuyken, bununlabaşlayalım.

Fazla kilolu biri olmadığınızı varsayarak, orta ve uzun mesafe koşularıyapmayı istediğiniz bilgisini de gözeterek size önerim çok çok hafif yarışayakkabılarından (racing flat) almamanız yönünde olacaktır.

Bundan önce paylaşmam gereken daha önemli ve spesifik bir bilgi var.3 farklı ayak türü bulunur;  Normal tabanlı, hafif çukur tabanlı ve çukurtabanlı. Bu 3 ayak tipinin de ideal ayakkabı tipi farklıdır.

Konuyu sayfalarca uzatabilirim, fakat daha önce tam da bu konuda Cyclingtr yazarlarından triatletarkadaşım Alpay’ın yazmış olduğu yazıyı okumanızıöneriyorum.

Koşuya yeni başlayacaksanız ve önceden hiç koşmamış biriyseniz orta ve uzunmesafelere erişmek için önünüzde uzun bir yol var demektir. Nasıl kiotomobilinizi uzun bir yola çıkarken bile 1.viteste çalıştırıp hareketettiriyorsanız, siz de uzun mesafelere erişmeden önce belli bir süre boyuncaönce kısa mesafeler koşarak kaslarınızı, eklemlerinizi, bağ dokunuzu kısacatüm vücudunuzu buna alıştırmalısınız. Ardından mesafeler de, hız daartırılabilir.

Önceden hiç koşmamış, fazla kilolu olmayan, doğru ayakkabı seçimi yapmış vedüzgün bir zeminde koşacak biri için günlük başlangıç mesafesi olarak 4-6 kmuygun olacaktır. Eğer kilonuz fazlaysa fazladan koşacağınız her 1 km, sizisakatlayabilir ve koşudan soğutabilir. Aşırı kilolular için önerim, koşuyageçmeden önce 1-2 hafta (kilosuna göre) sadece yüksek tempoda yürüyüşyapmalarıdır.

Koşu sporuna çok uzak olan halkımızca koşu = depar olarak algılanır. Fakather mesafenin, koşucunun, zeminin, hedefin ve antrenman programınıngerektirdiği hız farklıdır. 100 metre koşan ile 10 km koşan veya 42.2 kmkoşan birinin aynı koşu tarzına sahip olması imkansızdır. Koşuyu sakın 100metrelik bir depar gibi algılamayın. Koşu esnasında en önemli konu, doğrutempo ile başlamaktır. Eğer o gün 5 km koşacaksanız ve koşuya başlamahızınız mesela 5:00 pace (1 km’nin geçildiği dakika bazındaki süre) olursa,o 5 km bitmek bilmez. İlk 2-3 km çok sakin, yerinde sayar gibi bir hızlabaşlamak çok daha verimli olacaktır.

Uzun mesafe atletlerinin koşu stili

Yarış öncesi beslenmesi ayrı bir yazı dizisinin konusu olacak kadar geniş vedetaylı bir konu fakat özetle son öğününüzü yarıştan 2-2.5 saat önce yemenizgerekiyor. Son 2 saat içinde de aralıklı olarak az miktarda suiçebilirsiniz. Yarış öncesi yağlı besinler yerine karbonhidratlı gıdalaralmanız, size daha çabuk kana karışacak yakıt sağlayacaktır. Eğer yarış 3kgibi kısa bir mesafe olacaksa, zaten yarıştan önceki saatlerde bol bol yemekyemeniz gerekmez. Çünkü yarışınız da kısa sürecektir ve yarışırken biryandan da midenizin yediklerinizi öğütmekle meşgul olmasını istemezsiniz.

 

Katılacağınız yarış, uzun süreli bir faaliyet olsaydı, o zaman yarışesnasında da su almanız gerekecekti fakat sizin katılacağınız 3kyarışında ne yemek yiyecek, ne de su içecek vaktiniz olmayacak. Başkasorularınız olursa çekinmeyin, sorabilirsiniz. 

 

Sizin de bisiklet ve koşu sporuna dair merak ettiğiniz,cevabını bulamadığınız sorularınız varsa fatih@cyclingtr.com adresimee-posta gönderebilirsiniz.

 

Hazırlayan : FatihBuzgan

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın