Okuyucu Soruları 2

20/05/2011  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme ) 

Daha önce ilkini yayınladığım Okuyucu Sorularının ikincisini sizlerle paylaşmanın zamanı geldi. Cyclingtr’ın her kitleden ve her seviyeden ilgili ve idealist okuyucuları olduğunu sorulardan da görebiliyorum. Bu gelişimi görmek sevindirici. Şimdi sorulara ve cevaplarıma geçelim.


 

Gökhan : Fatih bey Merhaba, değerli fikirlerinize ihtiyacım var.

 

1) Son zamanlarda kendimde performans düşüklüğü ya da ilerleyememe durumu hissediyorum. Bu kanıya nereden vardın derseniz. Geçen seneki bizim gruptaki bazı kişilerden daha iyiydim fakat şimdilerde peşlerinde gidememeye başladım. Acaba onlar mı farklı yöntem izliyorlar, yoksa ben mi bilinçsiz antrenman yapıyorum. Her gün 50km civarı sürüş yapıyorum. En son Güç Ölçer’i de (Powermeter) alınca biraz daha kendimi zorlamaya başladım. Uzun km’ler yapma fırsatı uzun zamandır elde edemedim. Acaba eksiklik buradan mı geliyor? Ya da sebebi beslenme mi? En son x adlı yöresel bir ürüne taktım (okuyucumuz bu ürünün adının gizli kalmasını rica etti) sabahları ondan yiyorum, 80 – 90 km götürüyor ama bitiyorum. 150 km tempolu bir sürüş öncesi acaba sabah kahvaltı yapıp mı çıkmam gerekiyor? Bir de uzun yol öncesi içecek hazırlamaya başladım; Maden suyu, limon, tuz, şeker şeklinde. Bunun faydası olur değil mi?

2) Haziran’da yol bisikleti yarışı ve zaman karşı etabı var. Ona gireyim istiyorum. Zamana karşıda bana önerebileceğiniz ne olabilir ?

 

F. B. : Verdiğiniz bilgilere göre belirleyici kriter şu olmalı: Siz günde 50 km yaparken, grubunuzda gerisinde kaldığınız arkadaşlarınız günde kaç km yapıyor ve hangi sertlikte biniyorlar?

 

Diğer deyişle antrenman hacmi ve zorluk seviyesi önemlidir de diyebilirim.

 

Tüketmekte olduğunuz x adlı yöresel ürün, içeriği sebebiyle sadece uzun sürede hazmedilebilen düşük bir enerji veren bir üründür.

 

Antrenman bilimindeki şu kuralı hatırlatmalıyım: Yüksek nabızlı sporlarda vücut, 1 saatten sonra katı ve/veya enerji içeriği yeterli besinlerle takviye edilmelidir.

 

Bisiklette 80-90 km demek 2-3 saatlik sürüş demektir. İlk 1 saatte bir şişe sporcu içeceğiyle idare edebilirsiniz, fakat ilk saat sona erdiğinde, mutlaka sizi 1-2 saat daha destekleyecek besin değerlerine sahip ürünlerden tüketmelisiniz.

 

150 km tempolu sürüş, yol bisikletiyle 4-5 saatlik sürüş anlamına geliyor. Sabah uyandığınızda zaten düşük olan kan şekerinizi bir de bu 4-5 saatlik sürüşe hazırlamadan, sadece yolda tüketeceğiniz asgari besinle dinç ve güçlü tutamazsınız. Özellikle sabahları 1 saatin üzerinde yapacağınız her sürüşün öncesinde mutlaka güçlü bir kahvaltı yapmalısınız. Aksi taktirde hafta içi yapmış olduğunuz antrenmanların hiçbir faydasını bu uzun hafta sonu sürüşlerinde göremezsiniz.

 

Uzun yol öncesi hazırladığınız içecek, içeriği gereği sadece mineral ve vitamin içeren bir besindir. İçine fazla miktarda şeker koyulamayacağı için yeterli enerji sağlayamayacaktır. Size önerebileceğim birçok karışım var, ancak hem lezzetli, hem de içlerinde en faydalılarından biri olan karışımımı önereyim;

 

100 gram sürülebilir Fındık Ezmesini (Fiskobirlik markasınınkini tercih etmeniz lehinize olacaktır) = ~600 Kalori  ve ~8-10 gram Protein

 

 

veya Benmari yöntemiyle eritilmiş % 70 kakaolu 80 gram Bitter çikolatayı 2 adet maden suyuna ekleyin ve mataranıza / su şişenize koyup çalkalayın.

 

 

 

Farklı tatlar için püre haline getirilmiş 1 muz ve / veya vanilya / hindistan cevizi de ekleyebilirsiniz.

 

 

2) Zamana karşı etabına hazırlık için;

 

* Daha yüksek basınçlı lastikler

 

 

* Daha hafif teker seti veya akort bakımı yapılmış mümkünse aero (derin) profil bir jant seti

 

* Yokuşta sprint / interval antrenmanları

 

* Yüksek devirde pedal çevirme alıştırmaları (90-95 Rpm’nin üzerinde)

 

* Yokuş aşağı inerken bile selenin üzerinde kalıp seri pedal çevirmeye devam etmek

 

* Azami motivasyon ve stresten uzak durmak işe yarayacaktır.

 

 

Zamana Karşı bisikletçiliği konusunda rekor sahibi Chris Boardman’ı görüyoruz:

 

 

 

 

 

Canan Bayram : Yarışlara katılmak için lisans çıkartmak istiyorum. Bunun için neler gerekiyor?

 

F. B. : Nüfus Cüzdanı, Vesikalık Fotoğraf ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nden ücretsiz temin edebileceğiniz Sağlık Raporu ile yıl sonuna kadar geçerli bir lisans sahibi oluyorsunuz. Bu gerekenlerle başvurduğunuzda, G.S.G.İ.M.’deki memurların yoğunluğuna göre 2-5 gün içinde lisansınız teslim alınmaya hazır olmuş oluyor.


 

Sizin de bisiklet ve koşu sporuna dair merak ettiğiniz, cevabını bulamadığınız sorularınız varsa fatih@cyclingtr.com adresime e-posta gönderebilirsiniz.

 

Hazırlayan: Fatih Buzgan


 


 


  

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın