Okuyucu Soruları 15

22/12/2012  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

Cyclingtr editörlerinden Half Ironman (Yarı Mesafe Demiradam) Alpay Akhun

 

Enerji Cimrisi : Hocam slmlar merhabalar, Ben şimdi bu cihazı almak istiyorum.

 

Hem bisiklet hem de kolları yukarı doğru çıkıp eliptik oluyor, amacım kilo vermek, nasıl bir program izlemem gerek, yarım saat bisiklet yarım saat eliptik gibi ? ayrıca sıvı karnitin aldım spor dan önce onu içeceğim.

 

F.B. : Merhaba, bu tür aletler, kondüsyonunu her daim yüksek tutmaya çalışan profesyonel bisikletçiler tarafından bile sıkıcı bulunmaktadır. Kaldı ki kilo verme amaçlı, amatörce bir amaçla bir hevesle alınan kondüsyon bisikletlerinin hepsinin akıbeti ya 15 kullanımdan sonra satışa çıkarılmaları ya da yıllarca kilerlerde yer kaplamaları şeklinde gerçekleşmektedir.

Bize kilo verdirecek ya da formumuzu koruyacak hiçbirşeyin bize kısa bir süre sonra sıkıcı gelmemesi gerekiyor. Bu yüzden çevremdeki herkese ya dışarıda bisiklete binmeyi ya da mutlaka bilen biriyle çok sakince koşu sporuyla tanışmalarını öneriyorum. Bizleri açık hava ve doğayla buluşturan bu tip faaliyetler, spor salonu üyelikleri ya da evimize alacağımız sportif aletlerin her zaman önünde yer alıyor ve uzun ömür arz ediyor.
Kilo vermek için “Yağ yakım nabzınızı bulmak” konulu makalemi okuyabilirsiniz. Sıvı ya da katı olsun, karnitinin verimliliği bir noktaya kadar oluyor, o noktadan sonra ideal beslenme ve yine yağ yakım nabız aralığında hareket etmenin önemi ortaya çıkıyor. Faaliyetiniz ne olursa olsun, ister yürüyün, ister yokuş tırmanın, ister koşun, ister bisiklete binin, ister ip atlayın, hepsinde de bir nabız saati aracılığıyla yağ yakım nabız aralığınızda bu faaliyeti sürdürdüğünüz müddetçe hızla kilo vereceksiniz.

 

 

O.B. : Fatih Bey,
Boğaz’da yüzme cazibesine kapılarak uzun mesafe yüzmeye karar vermiştim. Son iki yıldır düzensiz antremanlarımla yarış seçmelerini geçemedim. Ama 2013 için daha iddialı hazılanıyorum. Bunun için antremanyap.com’dan Datça kış maratonu 23 şubat 2013 hedefli bir programa üye oldum. Haftada 5 gün antreman yapabiliyorum.
Bu arada bu yaz Çanakkale Boğazı yarışı (1sa 54dk, 30 ağustos) öncesi maraton koşan bir arkadaşla tanıştıktan sonra yarışma hedefli koşulara başladım. Önce Eymir Gölü 10k (51 dk), 2012 Avrasya 15km (1sa 24 dk) koştum. Maratoncu arkadaşın desteğiyle 2013 Avrasya’da maraton koşmayı hedefledim.

Ben her iki sporu da sevdim. Ayrıca her iki sporu da ömür boyu yapabileceğimi düşünüyorum.
Size sorum şu olacak.

Yarışmalarda derece hedefim yok ama kendi yaş grubunda iddialı olmak istiyorum. 2013 için koşu için bir maraton, iki yarı maraton, 2 adet ise 10k, yüzmede ise 7 adet açık deniz yarışlarına katılmayı planladım. Programım çok mu ağır?

Koşu ile birlikte yüzmeyi sürdürebilmek zor mudur? Haftalık programda yüzme ve koşuyu nasıl götürebilirim?  Yardım edebilirseniz çok sevineceğim.

Saygılarımla.

 

26. Çanakkale Boğaz Yüzme Yarışı

 

F.B. : Hem yüzme, hem de koşu gibi çok değerli iki sporla da tanışıp beğenmişsiniz, bu çok güzel. Antrenmanlarda istikrar çok önemlidir, ki siz de bunu tecrübe edinmişsiniz. Spor öyle bir olgu ki, yarışa bir gün kala en iyi antrenmanı yaparak kesinlikle daha iyi derece elde edemiyorsunuz (okul dönemlerimizde sınav öncesi gecesi sabahlayıp sınavdan iyi not almak gibi bir durum yok yani) Hatta yarışa 1-2 hafta kala azaltma (tapering) dediğimiz döneme giriyoruz. Konuya dönelim, her iki sporu da kesinlikle ömür boyu yapabilirsiniz, örnek vereyim ilk ve tek atletizm antrenörüm 2002 yılında vefat ettiğinde 69 yaşındaydı ve yaşamının son gününe kadar hergün koşup yüzmekteydi.

 

Yaş grubunuz gereği koşu yarışlarında şanslısınız. Özellikle yarı maratonlarda şansınız artıyor. 34. Avrasya Maratonu’nun 40-44 yaş kategorisi sonuçlarına baktığımızda eğer gelecek yıl 3:02:00 gibi bir derece ile bitirirseniz yaş grubunuzda 8 ile 10.luk gibi bir derece elde etmiş olursunuz, ki bu da en kalabalık yarışımız ve uluslararası katılımlı bir yarış için hayli iyi bir derece olur. Tabi ilk maratonu 3:02 gibi hoş bir dereceyle bitirmek de kolay değildir, çünkü maraton kolay birşey değildir. Şanslı yönünüz, maratonun zorluğuna ve yüküne, yüzme maratonlarından aşinasınız. Koşu maratonu, yüzme maratonuna göre daha zordur, zira daha yüksek nabızlarda seyrettiğiniz bu mesafede en ufak yapacağınız hata, yarışı erkenden terketmenize ya da hedef bitirme sürenizden 15 dakika daha geç bitirmenize sebep olabilir.

 

2013 için hedef programınız bence ideal, hiçbir sorun yok. Hepsi, bir diğerini destekleyici özellikte. Koşuyla beraber yüzmeyi sürdürebilmek zor değildir, zira her ikisi birbirini destekleyen spordur. Eğer koşan bir yüzücüyseniz, sudaki nabzınız diğer yüzücülerden daha düşük olacaktır, eğer yüzen bir koşucuysanız, en iyi cross-training ve laktik asit dağıtıcı antrenmanı yapıyorsunuz demektir. Zaten birbirine ters spor olsalardı, triatlon sporu var olmazdı.

 

Yüzme ve koşudan hangisine daha büyük hedef koyduğunuza da bağlıdır fakat kabaca örnek verecek olursak, Pazartesi kolay koşu, Salı orta mesafe yüzme, Çarşamba koşu intervali, Perşembe kolay ve biraz uzun yüzme, Cuma kolay hızda orta mesafe koşu, Cumartesi orta mesafe yüzme, Pazar uzun mesafe (giderek hızın artırıldığı = negative split) koşu gibi düşünülebilir. Sadece fikir vermesi için paylaştım, farklı türde programlar da yazılıp uygulanabilir. Program yazmanın sporcunun boş zamanlarına, toparlanma sürecinin uzunluğuna, iklim koşullarına ve daha birkaç faktöre göre belirleyicisi vardır. Özetle anahtar antrenmanlarınızı atlamamanız gerekiyor. Bunlar da hız kazanımı için tempo ve interval, yağ yakımı, vücudu dinlemek ve keyif için kolay, dayanıklılık için ise uzun antrenmanlardır.

 

Bu arada o ki hem yüzme, hem de koşuya ilginiz ve yeteneğiniz var, bir ara triatlonla da tanışıp ilgilenmenizi ümid ederim. Zira bu branşta da büyük başarılar gösterebilirsiniz.

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın