Okuyucu Soruları 14

02/12/2012  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

Ercüment Boran – Ege Pedal Spor Kulübü


Ö.B. : Merhaba Fatih kolay gelsin

Hocam atletizmle pek aram yoktur, salonda koşuyorum ısınmak için o kadar :) Termal içlik aldım hepsiburada.com dan, bunun üstüne bi tane forma alacağım. Decathlon’da btwin rüzgarlık yelek var bi tane, reflektörlü, onu almayı düşünüyorum, termal içlik üstüne termal forma fazla gelir sanırım. Uzun kollu normal forma mı, yoksa uzun kollu termal forma mı tavsiye edersin?

 

 

 

F.B. : Termal üzerine İzmir havası için tekrar termal özellik taşıyan uzun kollu şart değildir, normal uzun kollu daha iyi olacaktır. Tabi çok soğuk günlerde yavaş ve uzun sürüşler yapacaksan, o zaman en üste bir de ince bir rüzgarlık katmanı da ekleyebilirsin.

 


F.Y. : İyi günler Fatih abi sana egzersizler hakkında bişeyler sormak isterim. Tıp fakültesi son sınıftayım da bu sene bisiklet yarışlarına girmeyi düşünüyorum, ancak antrenman kombinasyonunu bi türlü ayarlayamadım. Bayağı Besyo sitelerine baktım antrenman çeşitlerini ineledim, acaba kardio ve dayanıklılık egzersizlerini nasıl kombine etmeliyim, her yerde farklı diyor. Farklı günlere mi alsam, aynı gün mü yapsam?


 

F.B. :  Antrenörlüğü
iş olarak yaptığım için bu konuda tam bir programı bu şekilde veremem
ancak şu şekilde açıklayayım; Her haftanın farklı gününe farklı bir yük vermelisin. ki vücut bu
yüklere adapte olsun, kas yıkımı ve yapımı gerçekleşirken yeni yükle
karşılaşıp sürantrene durumu yaşanmasın.

 

Bunun
için haftanın bir günü kolay, ikinci gün kısa interval, 3.gün boşluk,
4.gün kısa tempo, 5.gün kolay, 6.gün kolay, 7.gün uzun şeklinde
uygulayabilirsin. Farklı kişi, temel, yaşam tarzı ve beklentilere göre farklı program sıralama ve seçenekleri yapılabilir. Öncesinde üniversite hastanesinde bir VO2maks testi + kan biyokimya testi yaptırmanı da öneririm.

 

 

T.E. : Fatih Abi, Bozcaada yarı maratonuna ilişkin yazdığın yazıyı okudum az önce. Çok severek ve ilgiyle okuduğumu belirtmeliyim. Yalnız bir yere takıldım, çıplak ayak koşmak neden uzun vadede zararlı olsun? Ben ayakkabıyla koşuyorum ama ayağımın ön-orta kısmını yere değdiriyorum önce, yani topuğum yere ilk değmiyor, bunun diz ve bel için daha yararlı olduğunu okumuştum. Çıplak ayak koşu da benzer bir durum diye düşünüyorum. Vibram fivefingers gibi ürünler gördüm, hiç denememiş olsam da. Bu konuda -zahmet olacak ama- bir iki satır yorumunu almak isterim tecrübeli bir sporcu olarak.

 

F.B. : Olumlu yorumların ve ilgin için teşekkür ederim. Sanırım yanlış anlaşılmış olmalı. Çıplak ayak özellikle geçiş döneminde doğru uygulandığı taktirde sorunsuz bir yeni dönem sağlayacaktır. Fakat bu geçiş döneminde yapılan bir yanlış, bu seçimin faydadan çok zarar getirmesine sebep olabilir. Çıplak ayak koşusuna karşı olduğum gibi yanlış bir kanıya kapılmayın. Doğruları uyguladığınız sürece çıplak ayakla da uzun yıllar koşabilirsiniz. Sadece yıllardır vücudumuzu destekli ayakkabılara alıştırdığımızdan bir anda çıplak ayağa geçmeyi düşünmemeli, mutlaka yeterli bir geçiş dönemi uygulanmalıdır. Vibram fivefinger kullanan İznik Ultramaratonu 126 km yarışını bitirmiş bir arkadaşım var, halen memnun ve hergün olmasa da kullanmaya devam ediyor.

 

Anlattığın koşu stili, topuk üzerine iniş tarzı koşuya göre daha iyidir. Bazı kişilerde fazla ön kısım üzerine inilerek koşulduğunda kalf/baldır kaslarının sürekli ve sonuna kadar kasılmasından dolayı
Baldır krampları ya da bu bölgede erken laktik asit birikimine sebep olabilir. Mesafe koşuları için en ideali olarak gördüğüm belli bir hıza kadar ayağın çok hafif önü üzerine fakat ayakların tamamı da yere temas edecek şekilde bir stil uygulanmalıdır. Böylece hem yerden gelen darbeleri daha geniş bir zemine yayıp etkilerini azaltmış, hem de daha fazla yol tutuş/denge elde edilmiş olunacaktır.

 


Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın