Nasıl Bisikletçi Olunur?

08/12/2012  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

 

Yeni bisikletini henüz satın almış biri size gelip nasıl bir bisikletçi haline gelirim dese ne söylerdiniz?
Sizi bilmiyoruz ama dünyanın en iyi bisiklet antrenörlerinden Chris Charmichael aşağıdaki önerilerde bulunuyor;

Öncelikle eğer bisikletinizi satın aldığınızda profesyonelce size uygun ayarlara getirtilmediyse, bisikletçiye gidip bu kişisel ayarlamaların yapılmasını sağlayın. (sele yüksekliği ayarı, gidon genişliği, boğaz açısı ve uzunluğu, lastik havaları)
Tecrübeli bisiklet satıcısında harcayacağınız 1-1.5 saatiniz, ister bisikletinize eğlence için, sağlık, yarış veya ulaşım için binecek olun, sizi sakatlıktan uzak tutacak ve bisiklete binmekten tamamen keyif almanıza yardımcı olacaktır.

O zaman şu 3 kolay adımı izleyin;

ADIM 1 : SADECE SÜRÜN

 


Başladığınızda haftada 2 ile 4 gün arası basitçe 30-60 dakika binmek, sizin bisiklete özel kondüsyonunuzu artıracaktır. Nefes alışveriş hızınıza dikkat edin ve zamanınızın çoğunu dayanıklılık hızında sürerek harcayın. İlk başladığınızdaki kondüsyon seviyenize bağlı olarak bu aşamada 2 ile 6 hafta arası süre kalın.

 

ADIM 2 : KALABALIKLARA KATILIN
Haftada 1 ile 3 defa çekişme olmayan grup sürüşleri,  bisiklete dair adetler ve becerileri öğrenmenize yardımcı olacaktır. Ortalama 18-25 km hızın yapıldığı kısa sürüşler (15-30km) için nereye, hangi gruba katılacağınızı muhitinizdeki bisiklet mağazalarına sorun. Eğer dayanıklılık sporlarına dair bir geçmişiniz varsa, daha hızlı gitmek isteyebilirsiniz, fakat grup sürüşlerinin temellerini öğrenene dek başlangıç veya orta seviye sürüşe odaklanın.

 

 

İşte geliştirebileceğiniz 2 tane anahtar beceri;

Arada boşluk bırakma : Rüzgarın (deryar) faydalarından nasibini almak için önünüzdeki bisikletçinin yarı bisiklet uzunluğu kadar arkasında sürün. Hız değişimleri için başınız yukarıda olsun ve önünüzdeki tekerlekle sizin ön tekeriniz arasında aynı sabit mesafeyi korumanın alıştırmasını yapın. Hızlanıp aniden frenlere asılmak sürüşünüzü daha zorlaştırıp, grup sürüşünün akıcılığını bozacaktır.

Ayakta Sürüş :
Yeni başlayanlar ayağa kalktıklarında, yanlışlıkla bisikletlerini geriye çekerler ki bu da kazalara sebep olur. Bunu önlemek için, daha ağır bir vitese geçin ve bir ayağınız pedal turunun en üstüne ulaştığında ayağa kalkın.

 


ADIM 3 : İNTERVALLER EKLEYİN

Öncesi olmayan 2-4 aylık sürüş dönemi boyunca dayanıklılığınız ve hızınız çabuk bir şekilde gelişir. Fakat bu gelişim, eğer sürüşlerinize yeni bir yük eklemezseniz bir yerde sabit kalacaktır. Sürüş sıklığınızı haftada 3ile 5 gün sürene kadar artırın. Sonra, haftada 2 defa yapacağınız 45-75 dakikalık sürüşlerinizin içine bir interval ekleyin.

 

Nabız saatiniz veya güç çıkış ölçeriniz yoksa, aşağıdaki ölçüleri kullanarak yoğunluk / zorluk seviyenizi tahmin edebilirsiniz ;

 

Kolay : Zorlanmaksızın sohbet edebildiğiniz hız

 

Dayanıklılık : Ağızdan nefes alıp verme ihtiyacı duyduğunuz hız

 

Zorlu : Nefes alışverişiniz rahat değilse de kontrol altındadır

 

Çok Zor : Kontrolsüz bir şekilde soluk alıp verirsiniz

 

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın