Master Sporcular Artık Harcırahsız…

23/02/2017  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme ), Videolar

Türkiye Bisiklet Federasyonu’ nun 22.02.2017 tarihli bilgilendirmesine göre Master Sporcuların Yol ve MTB yarışlarında zaman barajına girerek almış oldukları harcırahlar kaldırıldı. Genel olarak bir master sporcunun bir yol yarışında harcırah alabilmesi için 1. gün koşulan etap yarışında %10 luk zaman barajına girmesi (Yani  birinci sporcu yarışı; 60 dakikada bitirdiyse en geç 66 dk. içinde finişe gelmesi gerekiyordu.), ikinci gün koşulan kriteryum yarışlarında da tur yemeden yarışı bitirmesi gerekiyordu. 2013 yılında baraj; %5′ e indirilince, gelen tepkiler üzerine tekrar %10 rakamına geri çekilmişti. Öte yandan, Harcırah için gerekli sportif başarıyı sağlamış olsanız bile hesabına aylar sonra yatan miktarlar da zaten çok efektif değildi.

Master sporcuların büyük bir bölümü zaten yarışlara parasal beklenti ile gelmiyorlar, malzeme bakım, bisiklet, giyim, aksesuar dahil bütün donanımları, bir takım çatısı altında olsalar bile kendi bütçeleri ile karşılıyorlar, bu bakımdan Master camiasının bu karardan çok etkileneceğini düşünmüyorum. Ancak esas soru şu;  Federasyon yıllardır bu kategoriye finansal olarak destek oluyordu da neden birden destek geri çekildi? Şayet Master lar için ayrılan gider kalemi, Yıldızlara, Elit ve Küçük kategorilere aktarıldıysa, ben dahil bütün arkadaşları memnun edecektir eminim, ama mevcut yarış organizasyonu koşulları, alt kategoriler için devam edecekse bu gerçekten üzücü olacaktır. Zira antrenörler, sporcular ve sorumlular da çok sınırlı ödeneklerle ülkemizdeki yarış ortamının devam etmesini sağlıyorlar.

En son Bisiklet Federasyon Başkanı seçimlerinde vaat edilenlerden birisi, her kategorideki sporcuların daha çok yarış koşabilmesi için desteğin artırılması idi, ancak söz konusu karar bu tanımlamayla biraz çelişiyor, öyle sanıyorum ki, destekten kasıt maddi değil.

Şartlar ne olursa olsun, Federasyon yarışlarının en dinamik ögelerinden birisi olan master kategorilerinin harcırah desteğinin ortadan kaldırılmış olması olumlu bir durum olarak kabul edilemez. Bu durum, yarışlara katılım oranını düşürür mü, artırır mı bilemiyoruz, bu, zamanla ortaya çıkacak ama, yıllarca yarış koşmuş bu işe emek vermiş, onlarca yarışta ter dökmüş ve sporun ülke bazında önde gelen tecrübeli sporcuları yarış koşmaya devam edecek, Federasyon yarışlarının dışında;
Gran-Fondo lara, maratonlara ve özel yarışlara da katılmaya devam edecekler.

Umut ediyoruz ki bu finansal kısıtlama, sporumuza ulusal ölçekte katkı sunabilir, bekleyip göreceğiz.

federasyon

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın