Marmaris Masterlar Çağla Özgen’i Anma Bahar Kupası ve Masterlar Açık Su Yüzme Yarışları

28/05/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

Marmaris’ te Haziran ayının ilk haftasında koşulacak olan kısa kulvar ve açık su yüzme yarışları için son başvuru tarihi 31 Mayıs 2013. Dört gün boyunca çeşitli branş ve mesafelerde gerçekleştirilecek olan yarışlar, 25 yaş üzeri yüzme lisanslı tüm sporculara açık olacak. Yüzme lisansı 2013 yılı vizesi olan sporcuların katılabileceği kısa kulvar yarışların ferdi katılım ücreti 10TL, bayrak yarışı katılım ücreti ise 20TL olarak belirlenmiş. Diğer yandan Marmaris Belediyesi’ nin gerçekleştireceği açık su yüzme yarışları için herhangi bir kayıt ücreti söz konusu değil.

 

 

Türkiye Yüzme Federasyon’ nun faaliyet takviminde yer alan ve Marmaris Belediye Başkanlığı’  nın ev sahipliğini yaptığı yarışlar,  7-8-9-10 Haziran tarihlerinde koşulacak. “Marmaris Masterlar Çağla Özgen’ in Anma, Bahar Kupası Kısa Kulvar ve Masterlar Açık Su Yüzme Yarışları”na çok sayıda eski rekortmen ve şampiyon yüzücünün katılması bekleniyor. 

 

 

 

Marmaris Açık Su Yüzme Yarışının Kısa Tarihçesi

 

Açık Su Yüzme Yarışlarının geçmişi 2008 yılına kadar dayanıyor. Marmaris, ülkemizde ilk kez 18 Mayıs 2008’ de koşulan Türkiye Açık Su Yüzme Şampiyonası’ na ev sahipliği yapmış olmasıyla önemli bir ilk’ e imza atmış. Ardından 28 Hzairan 2008’ de Len Kup II. ayak yarışları koşulmuş. 5-6 Ekim 2009’ da ise Avrupa Açık Su Final Ayağı Len Kup V’ te, 5000m ve 10000m yüzülmüş. Bu yıl ise hem kısa kulvar hem de açık su yarışları ilk kez bir arada koşulacak şekilde yeni bir düzenlemeye gidilmiş. Özellikle açık su yüzme yarışı benzerlerinden farklı olarak başladığı yerde biten ülkemizdeki tek yarış olma özelliğini taşıyor.

 

7 Haziran Cuma 800m Yarışları

 

Adeta yüzme festivaline şeklinde geçmesi beklenen yarışların teknik toplantısı, 7 Haziran Cuma günü saat 13:00’ de, Marmaris Belediyesi Yüzme Eğitim Merkezi havuzu, toplantı salonunda gerçekleşecek. Ardından saat 17:00 de 6 kulvarlı 25m’ lik kapalı havuzda 800m yarışlarının start’ ının verilmesi ile yarışlar başlayacak.

 

 

8 Haziran Cumartesi Kısa Kulvar Yarışları

 

Ardından gelen Cumartesi günü sabah saat 09.00’da başlayacak olan sabah seansı, 50m sırtüstü(K/E) ile start’ ile başlayacak ve 100m serbest (K/E), 200m kelebek (K/E), 400 m serbest (K/E) ile ilk seansı tamamlanacak. Sporcular, öğle yemeklerinin ve dinlenmelerinin ardından saat 16.00′ da başlayacak olan akşam seansına katılabilecekler. Yoğun bir akşam seansına merhaba diyecek olan masterlar, 200m serbest (K/E), 100m sırtüstü (K/E), 200 m kurbağalama (K/E) ve günün en son yarışı olan 100m ferdi karışık (K/E) ile ilk günü tamamlamış olacaklar.

 

9 Haziran Pazar Kısa Kulvar Yarışları

 

Bahar kupasının üçüncü günü olan Pazar sabah seansı programı ise 50m serbest (K/E), 200m sırtüstü (K/E), 100 m kurbağalama (K/E) ve 50m kelebeğin (K/E) ardından on dakika ara ile bayrak yarışları gerçekleştirilecek. Dõrdüncü ve son seans olan akşam seansının başlangıç düdüğü ise 15.30 da çalacak. 200m ferdi karışık (K/E) ile başlayan seans, 100m kelebek (K/E) ve 50 m kurbağalama (K/E) yüzüldükten sonra son bulacak. 

 

 

 

10 Haziran Açık Su Yüzme Yarışları

 

Marmaris Belediyesi bu yıl Yüzme Federasyonu izniyle açık su yüzücülerini de mutlu edecek ikinci bir organizasyonu da bünyesine dahil etmiş bulunmakta. Haftasonunda koşulacak olan “Masterlar Çağla Özgen’ in Anma, Bahar Kupası Kısa Kulvar Yüzme yarışlarını takiben gerçekleştirilecek olan açık su yüzme yarışı, 10 Haziran Pazartesi günü Atatürk caddesinde bulunan belediyenin önündeki Halk plajında yapılacak. Marmaris körfezinde Uzunyalıya paralel olarak hazırlanacak açık su yüzme parkuru, 2500m ve 5000m olmak üzere iki ayrı etaptan oluşan her iki yarışta, Fina kuralları geçerli olacak.  İlk start, saat 09:30’ da 5000m yüzecek olan sporcular için verilecek. 5000m yüzecek olan sporcular, işaretlenmiş parkurda iki tur yüzerken, saat 10:00 da verilen ikinci start 2500m’ lik parkur için olacak. Bu parkurda yüzecek olan sporcular, aynı parkurda bir tur yüzerek finiş’ e gelecekler. Sporcular için “Cut Off “denizde kalma süresi, 5000m için 3 saat olarak, 2500 m için de 1.5 saat olarak belirlenmiş. Almış olduğumuz bilgiye göre Haziran ayındaki hava sıcaklığına bağlı olarak açık su yüzme yarışlarının başlangıç saatinin yarım saat öne alınması söz konusu olabilir. Konuyla ilgili açıklama önümüzdeki günlerde yetkililer tarafından yapılacak. 

 

 

Organizasyon Türkiye Yüzme Federasyonu Muğla İl temsilciliği tarafından gerçekleştiriliyor. Yarışta 25 Açık Su Hakemi Görev alacak. Deniz Güvenliği Marmaris sahil Güvenlik Grup Komutanlığı, Marmaris Deniz polisi ve Marmaris Liman Başkanlığı, Kara güvenliği Marmaris Emniyet Müdürlüğü ve Marmaris Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından sağlanırken, İki paramedik ekip, bir ambulans, iki Cankurtaran, iki dalgıç ve gümüş cankurtaran belgeli 10 emniyet ve sporcu takip botu bulunacak. Sporcular için en önemli katılım şartı ise 2012/2013 vizeli lisansı olması. 

 

 

Son bir önemli husus ise kayıt yaptırıp, yarış öncesi mazeret bildirmeden yarışa katılmayan yüzücülerin, 2014 Spor Kenti Marmaris Masterlar Açık Su Yüzme Yarışları’na başvuruları kabul edilmeyeceğidir.                                                                                                                                                                          

 

 

Haberin yazılmasına katkı veren değerli sporcu Günışığı Ceren Cansızoğlu’ na teşekkür ederim.


Kaynak kişi: Yüzme Federasyonu Muğla İl Temsilcisi Hilmi Kısa


Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın