Marmaris Masterlar Çağla Özgen’i Anma Bahar Kupası ve Masterlar Açık Su Yüzme Yarışları Sona Erdi

15/06/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

 

Geçtiğimiz haftasonunda dört güne yayılan “Marmaris Masterlar Çağla Özgen’i Anma Bahar Kupası ve Masterlar Açık Su Yüzme Yarışları” ile sona erdi. Festival havasında gerçekleşen yarışlar, beklenenin oldukça üstünde ilgi gördü. 

 

Yarışlar, Cuma günü 800m, Cumartesi ve Pazar günü kısa kulvar yarışlarının ardından pazartesi günü 2500m ile 5000m uzun mesafe yüzme yarışlarının koşulması ile tamamlandı. Geçtiğimiz yıllarda 150 kadar katılımcının iştirak ettiği Yüzme Federasyonu kısa kulvar yarışlarına bu yıl 373  sporcu katıldı. Marmaris Belediyesi’ nin katkı ve çabaları ile gerçekleştirilen, “Masterlar Açık Su Yüzme Yarışları” na katılan yüzücülerin sayısı ise 181 kişiyi buldu. Çok sayıda eski rekortmen ve şampiyon yüzücünün katıldığı yarışlar adeta şenlik havasında gerçekleşti.

 

 

Uzun zamandır birçok master yüzücünün heyecanla beklediği yarışlar, bu yıl “Çağla Özgen’ i Anma Bahar Kupası” adı altında koşuldu. Bildiğiniz gibi yüzücü Çağla Özgen, yakalandığı amansız hastalığa karşın 17 yıl boyunca mücadele verirmiş ve bu süreçte yüzmeye devam etmişti. Ankara Üniversitesi Master Yüzme Takımı sporcusu olan Çağla Özgen, geçtiğimiz Mart ayında verdiği mücadeleyi kaybederek hayata gözlerini yummuştu.

 

Organizasyonunu, Marmaris Belediyesi ve Türkiye Yüzme Federasyonu Muğla İl Temsilciliği ortak  çalışması ile gerçekleştirilen yarışlar, 7 Haziran Cuma günü resmi nitelik taşımayan 800m yarışları ile açıldı. Aslında yarışma programında yer almayan 800m yarışları, master sporculardan gelen yoğun istek üzere programa konulmuştu.

 

 

Ardından gelen 8-9 Haziran tarihlerini kapsayan Cumartesi ve Pazar günleri Marmaris Belediyesi Yüzme Eğitim Merkezi Havuzu, nda çeşitli branşlarda kısa mesafe yarışları gerçekleştirildi. Çok çekişmeli geçen kısa kulvar havuz yarışlarında sporcuların hayli yüksek performans sergiledikleri görüldü. Müsabakalar boyunca hakemlerin göstermiş olduğu performans ve çabalar da takdire şayan olduğu söylenebilir. 

 

Havuz yarışları başlangıcından önce gerçekleştirilen seromoni için şampiyonaya katılan takımların Türk bayraklarıyla havuza giren sporcuları, saygı duruşundan hemen sonra hep bir ağızdan “İstiklal Marşı” nı ardında da “Onuncu Yıl Marşı”nı büyük bir coşku ile okudu.

 

 

Diğer yandan duyarlı sporcuların “Gezi Parkı Direnişi” ne destek vermesi ise yarışlara ayrı bir anlam katmış oldu.  Sporcuların “Her yer Taksim, her yer direniş” şeklinde atmış oldukları sloganlar, havuz içerisinde yankılanarak hafızalardan silinmeyecek karelere ev sahipliği yaptı.  

 

Ankara Üniversitesi Masterlar Yüzme Takımı’ nın göstermiş olduğu duyarlılık ise şampiyonaya damgasını vuran en önemli olay oldu. Pazar günü, akşam seansında koşulacak olan 50 m kurbağa serisine ÇAĞLA yazan boneleri ile çıkan Ankara Üniversitesi Masterlar Takımı, tribündeki sporcu ve yakınlarına duygusal anlar yaşattı. 

 

 

Anadolu Üniversitesi, Galatasaray, Karşıyaka Spor Kulubü, Hanbatur, Beykent Spor, İstanbul Anadolu Spor Kulubü, Enka Spor Kulubü, Kınalıada Su Sporları Kulübü, Deniz Gücü, Apeyk, Bornova Belediyesi, İTÜ Spor Kulübü, İstanbul Yüzme İhtisas Kulubu’nün Türkiye Rekorları kırdığı yarışlarda, Karşıyaka Yüzme Kulübü, 31 yeni Türkiye rekoru kırarak 46 altın, 18 gümüş, 10 bronz olmak üzere toplamda 74 madalya alarak kürsüyü domine eden takımlardan biri oldu.

 

 

Yarışların son günü olan 10 Haziran Pazartesi günü ise 2500m ve 5000m açık su uzun mesafe yarışları koşuldu. Marmaris Belediye Başkanlığının düzenlediği “SPOR KENTİ MARMARİS AÇIK DENİZ YÜZME MARATONU” açık su yarışı, organizasyonun en son yarış olmasına rağmen yoğun bir katılım ile gerçekleşti. 25 hakemin yönettiği yarışların 2500m’  lik parkurunda 70’ i erkek, 30’ u kadın toplam 100 sporcu mücadele verirken, 5000m ‘lik parkurunda ise 68’ i erkek, 13’ ü kadın toplam 81 sporcu start aldı.

 

 

En genç sporcusu 25, en yaşlısı 83 yaşında olan katılımcılar, Marmaris Atatürk Caddesi Belediye önü halk plajından start alırken, 2500m’ lik parkurunda, eski rekortmenlerden Behçet Kurtiç ve Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da start aldı. Ayrıca Yüzme Federasyonu Başkanı Ahmet Bozdoğan ve Yönetim Kurulu üyeleri Sultan Acuner ve Mete Gürel de izleyenler arsında idi. 2500 m start’ ını Yüzme Federasyon Başkanı Ahmet Bozdoğan verirken, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar da  5000m’ lik yarışın start’ ını verdi.  Yarışların deniz güvenliğini Marmaris Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı ve Marmaris Deniz Polisi Tarafından, Kara Güvenliği Marmaris Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve Marmaris Emniyet Müdürlüğü tarafından yapıldı. Sağlık sponsorluğunu Özel Ahu Hastanesinin yaptığı yarışların, sporcu emniyet ve takip botları ise Marmaris Su Sporları Kooperatifi tarafından sağlandı.

 

 

2500m erkekler genel klasmanda ilk sırayı 39:39.34’ ile Tolga Öcal, ikinci sırayı 39:49.06’ yla Faruk Sarıbayır ve üçüncü sırayı 46:22.06’y la Erkan Tokyürekli alırken kadınlarda ilk sırayı 53:02.06’ yla Gökçe Çeliköz, ikinci sırayı 53:09.02’ ile  Özge Tuga ve üçüncü sırayı da 54:55.07’ ile Gülşah Özkan aldı.

 

 

5000m’ de erkekler genel klasmanda ise ilk sırayı 1:13:47.07 ile Efe Erduran, ikinci sırayı 1:23:47.00 ile Ümit Kemal Cengiz ve üçüncü sırayı 1:26:13.69 ile Dursun Saru alırken, kadınlarda ilk sırayı 1:40:27.03 ile S.Ülker Karavelioğlu, ikinci sırayı 1:54:35.03 ile Pervin Anbarcılar ve üçüncü sırayı da 1:54:49.08 ile Bihter Akçalı aldı.

 

Bu haberin oluşturulmasında katkı veren Günışığı Ceren Cansızoğluna ve Hilmi Kısa’ ya çok teşekkür ederiz.


Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın