Marmara’da Uğur Marmara Turu – Hasanin Omar Tour of Marmara’da İnşallah Değil Maşallah; Etap 3

10/09/2011  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

57 kişi ile başlayan Tour of Marmara’nın bugün koşulan Akçakoca – Adapazarı arasındaki 120 kmlik 3. Etabı 49 kişi ile start aldı. Suriye Milli Takımı’ndan dünkü etap birincisi sarı mayolu Hasanin Omar günün sonunda gülen taraf oldu. Dünkü röportajımızda ona “3. Etap ne olacak?” diye

sormuştuk. O da bize “Türkiye 4 takım Suriye 1 takım ama hiç önemli değil, yarın İnşallah… , Ya rab…” demişti. Biz de gün sonunda bunu “Akıllı strateji, iyi performans Maşallah…” olarak değiştiriyoruz.. Çünkü 4 Türk takımı gerekli koordinasyonu, anlayışı kendi aralarında sağlayamadığı için ve bazen takımsal evdeki hesaplar çarşıya uymadığı için malesef bugün Türk takımları aralarından bir sporcumuza sarı mayoyu giydiremedi. Yarın bu iş çok çok daha zor olacak…

 

 

 

Etap sonunda Türkler kürsüde BrisaSpor’dan Uğur Marmara’nın birinciliği ManisaSpor’dan Ahmet Akdilek’in ikinciliği ve yine BrisaSpor’dan Rasim Reis’in üçüncülüğü ile teselli buldu.

 

 

 

Akçakoca’dan verilen startla beraber 120 km’lik etapta sarı mayoya olan 55 saniyelik farkın kapatılmasının en olası olduğu kısım tırmanışla başlanan ilk 20 km’lik kısımdı. 20. km’deki tırmanış kapısından sonra etap düz ve inişlere sahip kısım olduğu için takımı olan güçlü sporcuları koparıp geride bırakıp 55 saniyelik bir farkı kapatmak için zaten organize olmakta sıkıntı çeken Türk takımları için pek de olası değildi. Nitekim de sonuçta gülen taraf Hasanin Omar oldu.

 


 


 

 

 

 

Yarışa dönecek olursak. Yarışın ilk dakikalarından itibaren özellikle BrisaSporcular taktiksel ataklarla grubu dağıtmak istediler. Ancak diğer Türk takımlarından sarı mayoya oynayacak sporculardan kaçışlara beklenen yanıt gelmedi. Örneğin Ali Rıza Tanrıverdi’nin 7. km’den 15. km’ye kadar yaptığı atakta bir ara ana grupla aradaki farkın 45 saniyeye kadar çıkmasına rağmen beklendiği üzere sonuçsuz kaldı. Suriyeli sporcular insiyatifi eline alıp 20. km’ye kadar grubun olabildiğince önünde kalarak yarışı kontrol altında tuttular.

 


 

 

 

20. km’ye yaklaştıkça ana grup içerisinden ilk önce ManisaSpor’dan Ahmet Akdilek sonra BrisaSpor’dan Kemal Küçükbay’dan ve diğer Türk sporculardan ataklar geldi. Son 1 km’ye girerken önde kopmalar oldu ama Hasanin Omar tırmanış kapısından geçen 4. kişi olma başarısını gösterdi. Tırmanış kapısını ManisaSpor’dan Marek Canecky birinci, yine ManisaSpor’dan  Jeremy Yates ikinci, BrisaSpor’dan Nazım Bakırcı üçüncü olarak geçti. Sonra bu 4’lü kısa bir süre birlikte gittikten sonra bu 4’lü malesef pedal kesti ve turda diğer iddalı ve güçlü isimler toplanarak güçlü bir grup oluşturdular 30.km’lerekadar Suriyeli sporcuyu tek başına aralarında tuttular.

 

 

 

 

Grubun kopmadığını gören yeşil mayolu Gökhan Hasta atak çekip gruptan 25 saniye önde tek kaçarak pedal çevirdi.

 

 

37. km’de önde giden grup ile arkada gelen grup arasında 1 dakika 15 saniyelik bir fark oluştu. Bu noktadan sonra bu grup hızlı çevirmek yerine yavaşlayarak ve kısa ataklar çekerek Hasanin Omar’ı kopartmak isteseler de Hasanin Omar’ın bunda başarılı olamadılar.

 

 

 

 

Suriye Milli Takımından bazı sporcularının bu gruba yetişmesine bu şekilde olanak sağladı. 43. km’de Gökhan’la beraber 4 kişilik bir kaçış grubu oluştu. Gökhan’la Norveçli sporcu Kristian Dyrnes ile beraber kaçmaya çalışsalar da bunda başarılıı olamadılar. Buarada arkadaki ikinci grup ön grubu yakalayarak ana peleton eksiksiz tamamlandı. 48. km’ye kadar Suriye’lilerin kontrolünde peleton ilerledi. 50.km’den itibaren Norveç Milli Takımından Borge Godejord, BrisaSpor’dan Kemal Küçükbay, ManisaSpor’dan Ahmet Akdilek, KonyaTorku’dan Eyüp Karagöbek’in oluşturduğu iyi bir 4’lü kaçış grubu oluştu.

 

 

 

 

55. km’ye kadar birlikte iyi çeviren bu kaçış grubu ana gruba yakalandı. BrisaSpor’un güçlü ve genç domestiği Rasim Reis yarışın kaderini belirleyecek atağı çekti, ManisaSpor’dan Ahmet Akdilek Rasim’in tekerleğine yapıştı. Bir süre birlikte çok uyumlu ve kadanslı çeviren ikiliye arkadan yine BrisaSpor’dan Uğur Marmara’nın katılmasıyla destek geldi. Ana grupta ilk başta bu kaçanlara Suriye’lilerden reaksiyon geldiyse de sonradan genel sıralamada ciddi tehtid oluşturmayacağını düşünerek ana grup kaçanları saldı.

 


 


 

Bundan sonra bu üçlü kendi aralarında çok iyi anlaşarak aradaki farkı 1 dakika 15 saniyelere çıkartmasına rağmen ana grup farkı daha da açılmasına izin vermeyerek tempoyu korudu. Bu 3lü etabın 75. km’sindeki sprint kapısına birlikte girdiler. Sprint kapısını ilk geçen isim BrissaSpor’dan Uğur Marmara, ikinci ManisaSpor’dan Ahmet Akdilek, üçüncü yine BrisaSpor’dan Rasim Reis oldu.

 

 

 

Kaçan üçlü yarışın bitimine kadar birlikte iyi çevirerek son km’lere geldiler. Finish’e 500 metre kala ataklar geldi, ancak Uğur Marmara ilk ataktan itibaren önde kalarak 02:48:13 lik derecesiyle 120 km’lik Akçakoca – Adapazarı etabını birinci olarak bitirdi. ManisaSpor’dan Ahmet Akdilek ikinci, BrisaSpor’dan Rasim Reis üçüncü olarak bitirdi.

 

 

Dördüncülük için finiş mücadelesi görülmeye değerdi. Form grafiği yükselen Ali Rıza Tanrıverdi takım arkadaşı Nazım Bakırcı’yı geçme başarısını gösterdi. Etabın sonuçlarına baktıığımızda ilk  6 sporcudan 5’inin BrisaSpor’dan olması BrisaSpor için etapta oldukça büyük bir başarı oldu. Takım birinciliğine BrisaSpor oturmaya devam etti. Yarış sonunda yapılan söyleşide Uğur Marmara mutlu olduğunu ancak planlarının bu olmadığını Nazım’a sarı mayoyu giydirmek için ellerinden geleni yaptıklarını ancak bunu başaramadıkları için üzgün olduğunu söyledi.

 

 

 

İki gündür yüzü gülmeyen Nazım Bakırcı ise Hasanin Omar’a “Aslında 20. km’deki tırmanış kapısında cevabı verdik ancak takımlar kendi taktiksel planlarını uygulayarak bir Türk sporcusunun sarı mayoyu almasındansa konsantrasyon eksikliğiyle beraber kendi planlarına bağlı kalmayı tercih etmesiyle sonuç bu şekilde gerçekleşti” dedi.

 


 

 

 

Asbaşkan Abdurahman Açıkalın ise “Suriye’liler 55 saniyenin kapatılmasına izin vermedi aradan 3 tane sporcu kaçabildi kaçan sporculardan sadece Uğur Marmara olimpiyat kotasına yakın bir sporcumuzdu. Aslında istediğimiz olmamakla beraber kötünün iyisi oldu. Suriye takımı iyi hazırlanmış… çünkü ay sonunda onlar için önemli olan Suriye Turu var. Korkarım ki yarın da sarı mayoyu Hasanin Omar giyecek işin ucunu bırakacağını sanmıyorum” dedi

 

 

 4. Etap:11o km mesafede olan Adapazarı-Kocaeli arasında
gerçekleşecek olan bu etap (Start 11:00) uluslararası 2. Tour of Marmara’nın son etabı olacak. 37. km’de sprint primi geçiş kapısında sprinterler
hedefleri için turun son sprint puanı için mücadele verecekler. 84,4. km’de
ise bu sefer meydana tırmanışçı sporcular çıkacak ve onlar da bu turda
istedikleri puanı, hatta Dağların Kralı mayosunu giyebilmek için kozlarını
karşılaştıracaklar. Kocaeli Belediyesi önünde hazırlanan etabın ve aynı
zamanda turun son bitiş çizgisi geçildiğinde sporcular için altın değerinde
olan puanların tüm sahipleri belli olacak.

Yarış sonuçları için bisiklet.gov.tr yi tıklayınız.

Yarışın videosu için sayfayı tekrar ziyaret ediniz.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın