Marmara – Ege (1. gün Çanakkale-Çan 18.09.2009)

12/03/2010  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme ), Turlar ve Organizasyonlar

Merhaba arkadaşlar..

Alıştığımızın aksine bu turumuzu arşive kaldırma görevi Süleyman abi tarafından bana verildi..Elimden geldiğince güzel anılarımızı ve onlara eşlik eden kareleri aktarmaya çalışacağım..

Öncelikle sevgili Süleyman ŞATIR’ a dostluğu,kardeşliği ve genç delikanlı yaklaşımlarıyla ağabeyliği  için çok teşekkür ediyorum.Kendisine buradan kucak dolusu sevgiler..

Önceki turumuzda bundan sonra yavaş yavaş sezon bitecek ne yapacağız? Derken  aklımıza egeden güneye inme fikri geldi ve sonrasında gelecek ramazan ayı bayramını da kullanarak İzmir’e kadar turumuzu sürdürebileceğimizi düşündük…

Günler geçti ramazan ayı ortasında Süleyman Şatır’dan  gelen bir telefonla rotamızın ana hatlarını belirledik ve bu tarihte gezimizi düzenlemek adına sözleştik…

Her tur yeni bir heyecan …Son günler ne kadar uyuyamıyor olsak da o tur günü nedense zehir gibi oluveriyoruz…

Birbirinden güzel anıların yaşandığı yeni maceramıza tekrar hoş geldiniz..

Bu turumuz  Çanakkale-Çan-Balya-İvrindi-Bergama-Dikili-Çandarlı-Aliağa-Menemen-İzmir rotasını izleyecek…

    İşte birinci gün izleyeceğimiz yol..

Yolculuğumuza İstanbul-Çanakkale arasını otobüsle kat ederek başlıyoruz..

Sevgili Süleyman abi ile esenler otogarda buluşuyoruz…Sabahın 6’sında servisin beni almayacağını düşünerek  Alibeyköye kadar tem üzerinden gidiyorum.Sonrasında esenler otogarında beni bekleyen otobüsü ve Süleyman abiyi buluyorum karşımda..

O’nun yoldaşı çoktan yerini almış…

Çok geçmeden bende yarenimi onun yanına yanaştırıveriyorum…Nede olsa günlerce birlikte yol alacaklar..Son turdan bu yana neler yaptıklarını anlatsınlar birbirlerine….

Ve günler sonra yeniden birlikteyiz..Aracımız kalkmak üzere..Yüzlerimizde anlamsız gibi görünen büyük bir tebessümü fark ettiniz mi? İşte Süleyman abi ve ben   buna mutluluk diyoruz..

 

Trakya istikametinde giderken otobüsümüzün verdiği bir mola sırasında Süleyman abi’ yi fotoğraflamadan edemiyorum..Her şekilde bu tura hazırım der gibi…

Ve tabi ki bende hazırım..

Otobüs içersinde her turumuzda olduğu gibi birbirimizi yiyoruz..O bölge böyle güzel şurası da güzel elimizde harita bol bol rota çıkartıyoruz..Yolculuk hızla geçiyor..Ve saat  13:00 sularında Çanakkale’ye geçmek üzere arabalı vapura biniyoruz…

Ve artık Çanakkale caddelerindeyiz…

Çanakkale içersinde Truva filminde kullanılıp bizlere armağan edilen Truva atını görüyoruz..

Şehir içersinde turlarken eski bir saat kulesine rastlıyoruz..Saatimiz 14:30’yaklaşıyor..

Truva şehrinin eski çağlardaki maketi ise  gerçekten görülmeye değer…Yollarda gördüğümüz genç arkadaşlarımıza bol bol rica edip fotoğraf çektiriyoruz..

Bu meydan da  bulunan  bir de güneş saati var..Anadolunun farklı bölgelerinde de örneklerini görmek mümkün..Önceki turumuzda  Safranboluda da bir benzerine tanık olmuştuk..

Merkez içersinde gezilecek birkaç yeri görüp,bir  yakınımızla selamlaşmamızın ardından yola çıkıyoruz..

Ve Çanakkale merkezinden ayrılıyoruz..

Çanakkale-Balıkesir yolunu takiple yolumuza devam ediyoruz…Önümüzde yarımdan biraz daha az bir zaman var zira saat 15:00 a çok yaklaştı ve 19:00 civarında kararacak…Ve önümüzde 76 km  var..

Tadını çıkararak keyifli bir şekilde yolumuza devam ediyoruz..Yol durumunu merak edenler için işte o kareler..

Bu yol çok keyifliydi..

Ve sonrası..

Birde sevimli bineğimiz var…Kim bilir o kimlere hizmet ediyor ..Bisikletlerimizin yerinde olmak istermiydi …Kim bilir?

Derken tabelada bir fotoğraf çekiyoruz..İlk ayırmın Ezine-İzmir istikameti olduğunu gösteriyor..Evet dediği doğru ama İzmire gidebilmek için daha birçok yer görüp birçok insanla tanışmamız gerektiğini düşünüp bu kibar teklifi reddediyoruz..

Yolumuza devam ederken Atikhisar baraj göleti manzarasında bir mola veriyoruz..Yanımızda getirdiğimiz yiyeceklerimizin bir kısmını da burada afiyetle yiyoruz..

Biraz daha yol aldıktan sonra karnımız gerçekten acıkıyor enerjimizin düşmesine izin vermeden çok güzel bir bahçeye girip biraz atıştırıyoruz..İşte mütevazi soframız..Bir konserve ile ekmeğimiz var..

 

Tabelalar önümüzden akıp gidiyor…

Çok güzel tarlalar görüyoruz her yer yemyeşil..En fazla ekilen ürünse salçalık biber ve domates..

Süleyman abi diriliğini muhafaza ediyor..Zıpkın gibi değil mi …

Tabela iyi şeyler söylemiyor gibi .. 4.6 km lik bir tırmanış olduğunu belirtiyor..

Tabi ki…..Vız gelir..Her tırmanışın bir inişi olduğunu biliyoruz…

Bu arada tabelalar değişiyor… Çan’a gittikçe yaklaşıyoruz..

Yolda seyrederken değişik bir bitki  dikkatimi çekiyor ve hemen iniyorum bisikletten…ne kadar güzel bir bitki..Daha önce hiçbir yerde görmemiştim…Çiçeği yok ama ne büyük bir şaheser…

Bölgedeki kızıl renkli toprağa zaman zaman rastlıyoruz..Ne de olsa Çanakkale bir seramik şehri..

Dede dağının eteklerinde yolculuğumuza devam ediyoruz..Tabela bize yaklaştığımızı ifade ederken güneş te yavaş yavaş aşağılara seyrediyor..

Yollar bazen köy içersinden devam ediyor bu sırada birçok köylüyle selamlaşıyoruz…işte o anlardan biri..

Hava kararmaya başlıyor kızarıklık yerini karartıya bırakmaya başlıyor ..

İşte iyi bi haber J 13 km miz kaldı..

Yol üzerinde termik sanral bulunuyor çan a geldiğimizi düşünüyoruz.Zira Çan da da fabrikalar bulunuyor.Fakat bir terslik var çünki Çan tabelası yok…Anlıyoruz ki Çan a ulaşamadık..Biraz daha yolumuzun olduğunu öğreniyoruz.

Ve hava kararıyor..Bir süre arka lambalarımızı takarak karanlıkta seyrediyoruz.Yolun çok yoğun olmamasının da faydasını görüyoruz.Bir köprü fark ederek hemen fotoğraf makinemi çıkartıyorum.Kocaçay’ı  çan içersinden geçen bir çay olarak hatırlıyorum.Demek ki oldukça yaklaştık..

Hava karardı..işte Çan yol ayrımı…

Çan ilçesinde bulunan yakınımız bizi çok güzel ağırlıyor buradan tekrar çok teşekkür ediyorum..Öğretmen evinde konaklamayı düşünsek de ısrarla bizi misafir ederek misafir perverliklerini sergiliyorlar,bizde onları  kırmayarak kabul ediyoruz..

 Bu fotoğrafsa ertesi sabahtan..Çünkü  o saatte dalgınlıktan dolayı fotoğraf çekmeyi unutuyoruz… J

Takip edip zaman ayırdığınız için teşekkürler…

Ertesi gün ise Çan-Balya….

 Yakında paylaşacağız  arkadaşlar…

Herkese çok selamlar…

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın