Manuel Belletti Wins 47. Presidential Cycling Tour of Turkey – 3rd Stage in Marmaris

26/04/2011  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

[View:http://vimeo.com/22916183:550:0]

Today, 3rd stage of the Presidential Cycling Tour of Turkey 2011 started
from Bodrum at 11:50am and finished in Marmaris after 166 kilometers.

The stage ended with a group finish today, and the victory was claimed by
the 25 year-old Italian Professional road bicycle racer Manuel Belletti of
the Colnago team while Roberto Ferrari from the Androni Giocattoli team got
the second and Wesley Sulzberger of FDJ got the third places.

The first award gate of this stage, the King of the Mountains was passed by
the leading group of four whom previously split from the main group and left
them 5m-30s behind. The group consisted of Yoann Bagot (Cofidis-FRA), Arthur
Vichot (FDJ-FRA), Marek Canecky (Manisaspor-SVK) and Luis Felipe Laverde
Jimenez (Colombia Es Pasion-COL) and as Jimenez passing as the first and in
order Vichot and Canecky following him, they collected the first King of the
Mountain awards.

.

.

At the 109,3th kilometer, because the leading group stil could succeed to
keep the distance, they collected the Sprint awards as well. From our
national continental team Manisaspor, Marek Canecky got the first place
making us proud and Bagot followed him as the second with Laverde as the
third.

At the 116th kilometer, the last award gate of the stage, the King of the
Mountains points were collected first by -again proud to say- Marek and left
the second and the third places to Yoann Bagot and Laverde in order.

Before 46 kilometers from the finish, Lampre and Astana teams moved to the
front line of the group in order to dominate them to catch the attackers.
Around the 39th kilometer Marek Canecky who must be exhausted after a long
run from the group collecting awards, he got behind and not much after, got
caught by the group coming from behind.

At the Sakar Pass downhill road with curves, the cyclers dangerously speeded
up to 80-100km/h but except a couple of falls, nothing serious happened to
the group that was leaded by Lampre team.

Getting close to the end of the race, the main group still leaded by Lampre
riders tried hard to catch the group of 3 and after succeeding at the 11th
kilometer at last, the Lampre team could get a rest getting into the group.

Besides a couple of individual attacks like the one that was attempted by
Danail Andonov Petrov of Konya Torku Seker Spor at the 8th kilometer,
thrilling the audiences for a couple of seconds, had no chance to split from
the determined agressive group.

Besides a couple of individual attacks like the one that was attempted by
Danail Andonov Petrov of Konya Torku Seker Spor at the 8th kilometer,
thrilling the audiences for a couple of seconds, had no chance to split from
the determined agressive group.

At the last 6th kilometer a group of around 25-30 cyclers attacked together
and succeeded to move apart from the others till 3 kilometers remained to
the finish and got caught there by the others. Between a group of riders,
Italian Manuel Belletti performed the best and claimed victory at the 3rd
stage of the Presidential Cycling Tour of Turkey and deserved to have the
turquoise Jersey.

4th stage of the Presidential Cycling Tour of Turkey is going to get started
tomorrow at 10:35 in Marmaris at Atatürk Avenue coast road and will come to
an end after 207 kilometers in Pamukkale. The stage that has 4 award gates
including the two King of the Mountains gates with Category 1 and Category 2
climbings is going to be tough with its challenging climbing tracks.
Tomorrow we are going to be here with the details and rankings for you
again.

 

 



3nd Stage – April 26th, 2011 Monday:

Bodrum – Marmaris 166 km

 

 


 General
Classification :

1

Manuel Belletti (Ita) Colnago – CSF
Inox

11:21:36

 

2

Roberto Ferrari (Ita) Androni
Giocattoli

0:00:04

 

3

Wesley Sulzberger (Aus) FDJ

0:00:06

 


 

 


 Sprint
Points :

1

Manuel Belletti (Ita) Colnago – CSF
Inox

31

pts

2

Stefan Van Dijk (Ned) Veranda’s
Willems – Accent

31

 

3

Alessandro Petacchi (Ita) Lampre – ISD

26

 


 

 

  King
of the Mountain Points :

1

Luis Felipe Laverde Jimenez (Col)
Colombia Es Pasion – Cafe De Colombia

15

pts

2

Arthur Vichot (Fra) FDJ

10

 

3

Marek Canecky (Svk) Manisaspor Cycling
Team

7

 

4

Juan Villegas (Col) Colombia Es Pasion
– Cafe De Colombia

6

 

5

Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Le Credit
En Ligne

4

 

6

Gabor Kasa (Srb) Manisaspor Cycling
Team

3

 





  Turkish
Beauties Points :

1

Arturo Mora Ortiz (Spa) Caja Rural

5

pts

2

Juan Villegas (Col) Colombia Es Pasion
– Cafe De Colombia

5

 

3

Robin Chaigneau (Ned) Skil – Shimano

3

 

4

José Luis Roldan Carmona (Spa)
Andalucia Caja Granada

3

 

5

Gabor Kasa (Srb) Manisaspor Cycling
Team

1

 



3rd Stage :

1

Manuel Belletti (Ita) Colnago – CSF
Inox

4:22:24

 

2

Roberto Ferrari (Ita) Androni
Giocattoli

 

 

3

Wesley Sulzberger (Aus) FDJ

 

 

4

Alessandro Petacchi (Ita) Lampre – ISD

 

 

5

Ramunas Navardauskas (Ltu) Team
Garmin-Cervelo

 

 

6

Stefan Van Dijk (Ned) Veranda’s
Willems – Accent

 

 

7

Diego Milán Jiménez (Spa) Caja Rural

 

 

8

Daniele Callegarin (Ita) Team Type 1 –
Sanofi Aventis

 

 

9

André Greipel (Ger) Omega Pharma-Lotto

 

 

10

Nacer Bouhanni (Fra) FDJ

 

 

11

Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit
En Ligne

 

 

12

Danail Andonov Petrov (Bul) Konya
Torku Seker Spor – Vivelo

 

 

13

Anthony Roux (Fra) FDJ

 

 

14

Riccardo Chiarini (Ita) Androni
Giocattoli

 

 

15

Egoitz Garcia Echeguibel (Spa) Caja
Rural

 

 

16

Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp

 

 

17

Luca Barla (Ita) Androni Giocattoli

 

 

18

Laurent Didier (Lux) Saxo Bank Sungard

 

 

19

Francesco Bellotti (Ita)
Liquigas-Cannondale

 

 

20

Svein Tuft (Can) Team Spidertech
Powered By C10

 

 

21

Jürgen Van Goolen (Bel) Veranda’s
Willems – Accent

 

 

22

Thomas Peterson (USA) Team
Garmin-Cervelo

 

 

23

Alexsandr Dyachenko (Kaz) Pro Team
Astana

 

 

24

Jesús Del Nero Montes (Spa) Team
Netapp

 

 

25

Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Credit
En Ligne

 

 

26

Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit
En Ligne

 

 

27

Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini – Neri
Sottoli

 

 

28

Rémi Pauriol (Fra) FDJ

 

 

29

Andi Bajc (Slo) Manisaspor Cycling
Team

 

 

30

Jose Alberto Benitez Roman (Spa)
Andalucia Caja Granada

 

 

31

Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le
Credit En Ligne

 

 

32

Sandy Casar (Fra) FDJ

 

 

33

Francis Mourey (Fra) FDJ

 

 

34

Rubens Bertogliati (Swi) Team Type 1 –
Sanofi Aventis

 

 

35

Sep Vanmarcke (Bel) Team
Garmin-Cervelo

 

 

36

Hector Leonardo Paez Leon (Col)
Colombia Es Pasion – Cafe De Colombia

0:00:06

 

37

Jonathan Patrick McCarty (USA) Team
Spidertech Powered By C10

 

 

38

Thomas Bonnin (Fra) Skil – Shimano

 

 

39

Sergey Renev (Kaz) Pro Team Astana

 

 

40

Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural

 

 

41

Jean-Pierre Drucker (Lux) Veranda’s
Willems – Accent

 

 

42

Murilo Antonio Fischer (Bra) Team
Garmin-Cervelo

 

 

43

Adam Hansen (Aus) Omega Pharma-Lotto

 

 

44

Adrián Palomares Villaplana (Spa)
Andalucia Caja Granada

 

 

45

Assan Bazayev (Kaz) Pro Team Astana

 

 

46

Damiano Margutti (Ita) De Rosa –
Ceramica Flaminia

 

 

47

Jaroslaw Marycz (Pol) Saxo Bank
Sungard

 

 

48

Angelo Pagani (Ita) Colnago – CSF Inox

 

 

49

Cameron Wurf (Aus) Liquigas-Cannondale

 

 

50

Lucas Euser (USA) Team Spidertech
Powered By C10

 

 

51

Thibaut Pinot (Fra) FDJ

 

 

52

Rubén Martinez (Spa) Caja Rural

 

 

53

Rubén Reig Conejero (Spa) Caja Rural

 

 

54

Arturo Mora Ortiz (Spa) Caja Rural

 

 

55

Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucia
Caja Granada

 

 

56

Gustav Larsson (Swe) Saxo Bank Sungard

 

 

57

Albert Timmer (Ned) Skil – Shimano

 

 

58

Evgeni Gerganov (Bul) Konya Torku
Seker Spor – Vivelo

 

 

59

Leopold Konig (Cze) Team Netapp

 

 

60

Nicolas Vogondy (Fra) Cofidis, Le
Credit En Ligne

 

 

61

Gabor Kasa (Srb) Manisaspor Cycling
Team

 

 

62

Olivier Kaisen (Bel) Omega
Pharma-Lotto

 

 

63

Jeremy Yates (NZl) Manisaspor Cycling
Team

 

 

64

Manuele Boaro (Ita) Saxo Bank Sungard

 

 

65

Andrey Zeits (Kaz) Pro Team Astana

0:00:13

 

66

Svetoslav Tchanliev Kirilov (Bul)
Konya Torku Seker Spor – Vivelo

 

 

67

Marcel Sieberg (Ger) Omega
Pharma-Lotto

 

 

68

Andrea Noe (Ita) Farnese Vini – Neri
Sottoli

 

 

69

Omar Lombardi (Ita) Colnago – CSF Inox

0:00:15

 

70

Sacha Modolo (Ita) Colnago – CSF Inox

 

 

71

Robin Chaigneau (Ned) Skil – Shimano

0:00:35

 

72

Luca Solari (Ita) Androni Giocattoli

 

 

73

Vicente David Bernabeu Armengol (Spa)
Andalucia Caja Granada

 

 

74

Laszlo Bodrogi (Fra) Team Type 1 –
Sanofi Aventis

0:00:38

 

75

Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre – ISD

 

 

76

Jacobus Venter (RSA) Veranda’s Willems
– Accent

 

 

77

Gianfranco Visconti (Ita) De Rosa –
Ceramica Flaminia

 

 

78

Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Pro Team
Astana

 

 

79

Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1 –
Sanofi Aventis

0:00:41

 

80

Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp

 

 

81

Jonas Aaen Jörgensen (Den) Saxo Bank
Sungard

 

 

82

Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini
– Neri Sottoli

0:00:42

 

83

Alexander Efimkin (Rus) Team Type 1 –
Sanofi Aventis

 

 

84

José Luis Roldan Carmona (Spa)
Andalucia Caja Granada

 

 

85

Valentin Iglinskiy (Kaz) Pro Team
Astana

 

 

86

Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini –
Neri Sottoli

 

 

87

Ronan Van Zandbeek (Ned) Skil –
Shimano

 

 

88

Kasper Klostergaard Larsen (Den) Saxo
Bank Sungard

 

 

89

Will Routley (Can) Team Spidertech
Powered By C10

 

 

90

Allan Davis (Aus) Pro Team Astana

0:00:49

 

91

Juan Pablo Forero Carreno (Col)
Colombia Es Pasion – Cafe De Colombia

0:01:33

 

92

Victor Hugo Pena Grisales (Col)
Colombia Es Pasion – Cafe De Colombia

 

 

93

Aitor Perez Arrieta (Spa) Lampre – ISD

 

 

94

Mustafa Sayar (Tur) Konya Torku Seker
Spor – Vivelo

 

 

95

Bünyamin Özdemir (Tur) Manisaspor
Cycling Team

 

 

96

Lubos Pelanek (Cze) Farnese Vini –
Neri Sottoli

 

 

97

Vitaliy Buts (Ukr) Lampre – ISD

 

 

98

Vicente Reynes Mimo (Spa) Omega
Pharma-Lotto

 

 

99

Jan Barta (Cze) Team Netapp

 

 

100

Timothy Duggan (USA)
Liquigas-Cannondale

 

 

101

Denys Kostyuk (Ukr) Lampre – ISD

 

 

102

Sergio Lagana (Ita) De Rosa – Ceramica
Flaminia

 

 

103

Jens Debusschere (Bel) Omega
Pharma-Lotto

 

 

104

Igor Romero Etxebarria (Spa) Caja
Rural

 

 

105

Ryan Anderson (Can) Team Spidertech
Powered By C10

 

 

106

Matteo Tosatto (Ita) Saxo Bank Sungard

 

 

107

Yann Huguet (Fra) Skil – Shimano

 

 

108

Tom Veelers (Ned) Skil – Shimano

 

 

109

Ahmet Akdylek (Tur) Manisaspor Cycling
Team

 

 

110

Timon Seubert (Ger) Team Netapp

 

 

111

Jarlinson Pantano (Col) Colombia Es
Pasion – Cafe De Colombia

 

 

112

Salazar Hugo Sebastian Salazar
Castaneda (Col) Colombia Es Pasion – Cafe De Colombia

 

 

113

Fabio Piscopiello (Ita) De Rosa –
Ceramica Flaminia

 

 

114

Roman Kireyev (Kaz) Pro Team Astana

 

 

115

Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja
Granada

 

 

116

Marco Frapporti (Ita) Colnago – CSF
Inox

 

 

117

Takashi Miyazawa (Jpn) Farnese Vini –
Neri Sottoli

 

 

118

Feng Han (Chn) Skil – Shimano

 

 

119

Alexander Riabkin (Rus) Caja Rural

0:01:40

 

120

Juan Jose Lobato Del Valle (Spa)
Andalucia Caja Granada

0:02:08

 

121

Kenny De Haes (Bel) Omega Pharma-Lotto

0:02:11

 

122

Carlos Andres Martinez Montero (Col)
Colombia Es Pasion – Cafe De Colombia

0:02:22

 

123

Francois Parisien (Can) Team
Spidertech Powered By C10

0:02:46

 

124

Juraj Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale

0:03:16

 

125

Elia Viviani (Ita) Liquigas-Cannondale

 

 

126

Brett Lancaster (Aus) Team
Garmin-Cervelo

 

 

127

Tyler Farrar (USA) Team Garmin-Cervelo

 

 

128

Lucas Sebastian Haedo (Arg) Saxo Bank
Sungard

 

 

129

Jure Kocjan (Slo) Team Type 1 – Sanofi
Aventis

 

 

130

Andrea Pasqualon (Ita) Colnago – CSF
Inox

 

 

131

Elia Favilli (Ita) Farnese Vini – Neri
Sottoli

 

 

132

Luis Felipe Laverde Jimenez (Col)
Colombia Es Pasion – Cafe De Colombia

 

 

133

Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia
Caja Granada

 

 

134

Sven Vandousselaere (Bel) Omega
Pharma-Lotto

0:04:31

 

135

Balint Szeghalmi (Hun) Lampre – ISD

 

 

136

Francesco Ginanni (Ita) Androni
Giocattoli

 

 

137

Enrico Magazzini (Ita) Lampre – ISD

 

 

138

Vitaliy Kondrut (Ukr) Lampre – ISD

 

 

139

Paolo Locatelli (Ita) Colnago – CSF
Inox

0:06:35

 

140

Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Le Credit
En Ligne

0:08:27

 

141

Arthur Vichot (Fra) FDJ

 

 

142

Evert Verbist (Bel) Veranda’s Willems
– Accent

0:09:17

 

143

Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil –
Shimano

0:11:01

 

144

Wim De Vocht (Bel) Veranda’s Willems –
Accent

 

 

145

Rob Goris (Bel) Veranda’s Willems –
Accent

 

 

146

Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini –
Neri Sottoli

 

 

147

Filippo Baggio (Ita) De Rosa –
Ceramica Flaminia

 

 

148

Cristiano Benenati (Ita) De Rosa –
Ceramica Flaminia

 

 

149

Giorgio Brambilla (Ita) De Rosa –
Ceramica Flaminia

 

 

150

Andrea Grendene (Ita) Team Type 1 –
Sanofi Aventis

 

 

151

Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1 –
Sanofi Aventis

 

 

152

Dean Podgornik (Slo) Manisaspor
Cycling Team

 

 

153

Fatih Harmanci (Tur) Manisaspor
Cycling Team

 

 

154

Eric Baumann (Ger) Team Netapp

 

 

155

Eyup Karagobek (Tur) Konya Torku Seker
Spor – Vivelo

 

 

156

Antonio Santoro (Ita) Androni
Giocattoli

 

 

157

Bruno Langlois (Can) Team Spidertech
Powered By C10

 

 

158

Daniel Petrov (Bul) Konya Torku Seker
Spor – Vivelo

 

 

159

Mirac Kal (Tur) Konya Torku Seker Spor
– Vivelo

 

 

160

Juan Villegas (Col) Colombia Es Pasion
– Cafe De Colombia

 

 

161

Marek Canecky (Svk) Manisaspor Cycling
Team

 

 

162

Travis Meyer (Aus) Team Garmin-Cervelo

 

 

163

Vladimir Koev (Bul) Konya Torku Seker
Spor – Vivelo

 

 

164

Giairo Ermeti (Ita) Androni Giocattoli

 

 

DNF

Jacopo Guarnieri (Ita)
Liquigas-Cannondale

 

 



 



General Classification :

1

Manuel Belletti (Ita) Colnago – CSF
Inox

11:21:36

 

2

Roberto Ferrari (Ita) Androni
Giocattoli

0:00:04

 

3

Wesley Sulzberger (Aus) FDJ

0:00:06

 

4

Stefan Van Dijk (Ned) Veranda’s
Willems – Accent

0:00:10

 

5

Diego Milán Jiménez (Spa) Caja Rural

 

 

6

Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le
Credit En Ligne

 

 

7

Riccardo Chiarini (Ita) Androni
Giocattoli

 

 

8

Andi Bajc (Slo) Manisaspor Cycling
Team

 

 

9

Egoitz Garcia Echeguibel (Spa) Caja
Rural

 

 

10

Daniele Callegarin (Ita) Team Type 1 –
Sanofi Aventis

 

 

11

Jesús Del Nero Montes (Spa) Team
Netapp

 

 

12

Francesco Bellotti (Ita)
Liquigas-Cannondale

 

 

13

Anthony Roux (Fra) FDJ

 

 

14

Danail Andonov Petrov (Bul) Konya
Torku Seker Spor – Vivelo

 

 

15

Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp

 

 

16

Luca Barla (Ita) Androni Giocattoli

 

 

17

Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Credit
En Ligne

 

 

18

Ramunas Navardauskas (Ltu) Team
Garmin-Cervelo

 

 

19

Svein Tuft (Can) Team Spidertech
Powered By C10

 

 

20

Jose Alberto Benitez Roman (Spa)
Andalucia Caja Granada

 

 

21

Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit
En Ligne

 

 

22

Rubens Bertogliati (Swi) Team Type 1 –
Sanofi Aventis

 

 

23

Nacer Bouhanni (Fra) FDJ

 

 

24

Alexsandr Dyachenko (Kaz) Pro Team
Astana

 

 

25

André Greipel (Ger) Omega Pharma-Lotto

 

 

26

Jürgen Van Goolen (Bel) Veranda’s
Willems – Accent

 

 

27

Thomas Peterson (USA) Team
Garmin-Cervelo

 

 

28

Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit
En Ligne

 

 

29

Rémi Pauriol (Fra) FDJ

 

 

30

Laurent Didier (Lux) Saxo Bank Sungard

 

 

31

Sandy Casar (Fra) FDJ

 

 

32

Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini – Neri
Sottoli

 

 

33

Francis Mourey (Fra) FDJ

 

 

34

Jaroslaw Marycz (Pol) Saxo Bank
Sungard

0:00:16

 

35

Rubén Martinez (Spa) Caja Rural

 

 

36

Cameron Wurf (Aus) Liquigas-Cannondale

 

 

37

Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucia
Caja Granada

 

 

38

Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural

 

 

39

Rubén Reig Conejero (Spa) Caja Rural

 

 

40

Jean-Pierre Drucker (Lux) Veranda’s
Willems – Accent

 

 

41

Damiano Margutti (Ita) De Rosa –
Ceramica Flaminia

 

 

42

Assan Bazayev (Kaz) Pro Team Astana

 

 

43

Leopold Konig (Cze) Team Netapp

 

 

44

Arturo Mora Ortiz (Spa) Caja Rural

 

 

45

Sergey Renev (Kaz) Pro Team Astana

 

 

46

Adam Hansen (Aus) Omega Pharma-Lotto

 

 

47

Hector Leonardo Paez Leon (Col)
Colombia Es Pasion – Cafe De Colombia

 

 

48

Jonathan Patrick McCarty (USA) Team
Spidertech Powered By C10

 

 

49

Thomas Bonnin (Fra) Skil – Shimano

 

 

50

Evgeni Gerganov (Bul) Konya Torku
Seker Spor – Vivelo

 

 

51

Lucas Euser (USA) Team Spidertech
Powered By C10

 

 

52

Adrián Palomares Villaplana (Spa)
Andalucia Caja Granada

 

 

53

Albert Timmer (Ned) Skil – Shimano

 

 

54

Manuele Boaro (Ita) Saxo Bank Sungard

 

 

55

Olivier Kaisen (Bel) Omega
Pharma-Lotto

 

 

56

Angelo Pagani (Ita) Colnago – CSF Inox

 

 

57

Gustav Larsson (Swe) Saxo Bank Sungard

 

 

58

Thibaut Pinot (Fra) FDJ

 

 

59

Jeremy Yates (NZl) Manisaspor Cycling
Team

 

 

60

Nicolas Vogondy (Fra) Cofidis, Le
Credit En Ligne

 

 

61

Andrey Zeits (Kaz) Pro Team Astana

0:00:23

 

62

Svetoslav Tchanliev Kirilov (Bul)
Konya Torku Seker Spor – Vivelo

 

 

63

Marcel Sieberg (Ger) Omega
Pharma-Lotto

 

 

64

Andrea Noe (Ita) Farnese Vini – Neri
Sottoli

 

 

65

Sacha Modolo (Ita) Colnago – CSF Inox

0:00:25

 

66

Valentin Iglinskiy (Kaz) Pro Team
Astana

0:00:42

 

67

Robin Chaigneau (Ned) Skil – Shimano

0:00:45

 

68

Vicente David Bernabeu Armengol (Spa)
Andalucia Caja Granada

 

 

69

Omar Lombardi (Ita) Colnago – CSF Inox

 

 

70

Luca Solari (Ita) Androni Giocattoli

 

 

71

Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre – ISD

0:00:48

 

72

Laszlo Bodrogi (Fra) Team Type 1 –
Sanofi Aventis

 

 

73

Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Pro Team
Astana

 

 

74

Jacobus Venter (RSA) Veranda’s Willems
– Accent

 

 

75

Gianfranco Visconti (Ita) De Rosa –
Ceramica Flaminia

 

 

76

Jonas Aaen Jörgensen (Den) Saxo Bank
Sungard

0:00:51

 

77

Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp

 

 

78

Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1 –
Sanofi Aventis

 

 

79

Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini –
Neri Sottoli

0:00:52

 

80

Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini
– Neri Sottoli

 

 

81

Alexander Efimkin (Rus) Team Type 1 –
Sanofi Aventis

 

 

82

Will Routley (Can) Team Spidertech
Powered By C10

 

 

83

Murilo Antonio Fischer (Bra) Team
Garmin-Cervelo

 

 

84

Kasper Klostergaard Larsen (Den) Saxo
Bank Sungard

 

 

85

Ronan Van Zandbeek (Ned) Skil –
Shimano

 

 

86

Allan Davis (Aus) Pro Team Astana

0:00:59

 

87

Alessandro Petacchi (Ita) Lampre – ISD

0:01:04

 

88

José Luis Roldan Carmona (Spa)
Andalucia Caja Granada

0:01:08

 

89

Sep Vanmarcke (Bel) Team
Garmin-Cervelo

0:01:26

 

90

Juan Pablo Forero Carreno (Col)
Colombia Es Pasion – Cafe De Colombia

0:01:43

 

91

Ahmet Akdylek (Tur) Manisaspor Cycling
Team

 

 

92

Tom Veelers (Ned) Skil – Shimano

 

 

93

Denys Kostyuk (Ukr) Lampre – ISD

 

 

94

Mustafa Sayar (Tur) Konya Torku Seker
Spor – Vivelo

 

 

95

Vitaliy Buts (Ukr) Lampre – ISD

 

 

96

Sergio Lagana (Ita) De Rosa – Ceramica
Flaminia

 

 

97

Roman Kireyev (Kaz) Pro Team Astana

 

 

98

Aitor Perez Arrieta (Spa) Lampre – ISD

 

 

99

Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja
Granada

 

 

100

Salazar Hugo Sebastian Salazar
Castaneda (Col) Colombia Es Pasion – Cafe De Colombia

 

 

101

Ryan Anderson (Can) Team Spidertech
Powered By C10

 

 

102

Jan Barta (Cze) Team Netapp

 

 

103

Marco Frapporti (Ita) Colnago – CSF
Inox

 

 

104

Igor Romero Etxebarria (Spa) Caja
Rural

 

 

105

Lubos Pelanek (Cze) Farnese Vini –
Neri Sottoli

 

 

106

Victor Hugo Pena Grisales (Col)
Colombia Es Pasion – Cafe De Colombia

 

 

107

Timothy Duggan (USA)
Liquigas-Cannondale

 

 

108

Matteo Tosatto (Ita) Saxo Bank Sungard

 

 

109

Jens Debusschere (Bel) Omega
Pharma-Lotto

 

 

110

Bünyamin Özdemir (Tur) Manisaspor
Cycling Team

 

 

111

Jarlinson Pantano (Col) Colombia Es
Pasion – Cafe De Colombia

 

 

112

Alexander Riabkin (Rus) Caja Rural

0:01:50

 

113

Fabio Piscopiello (Ita) De Rosa –
Ceramica Flaminia

0:02:03

 

114

Vicente Reynes Mimo (Spa) Omega
Pharma-Lotto

0:02:17

 

115

Juan Jose Lobato Del Valle (Spa)
Andalucia Caja Granada

0:02:18

 

116

Carlos Andres Martinez Montero (Col)
Colombia Es Pasion – Cafe De Colombia

0:02:32

 

117

Takashi Miyazawa (Jpn) Farnese Vini –
Neri Sottoli

0:02:40

 

118

Francois Parisien (Can) Team
Spidertech Powered By C10

0:02:56

 

119

Feng Han (Chn) Skil – Shimano

0:02:59

 

120

Tyler Farrar (USA) Team Garmin-Cervelo

0:03:20

 

121

Elia Favilli (Ita) Farnese Vini – Neri
Sottoli

0:03:22

 

122

Juraj Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale

0:03:26

 

123

Elia Viviani (Ita) Liquigas-Cannondale

 

 

124

Luis Felipe Laverde Jimenez (Col)
Colombia Es Pasion – Cafe De Colombia

 

 

125

Jure Kocjan (Slo) Team Type 1 – Sanofi
Aventis

 

 

126

Yann Huguet (Fra) Skil – Shimano

0:03:51

 

127

Gabor Kasa (Srb) Manisaspor Cycling
Team

0:04:13

 

128

Andrea Pasqualon (Ita) Colnago – CSF
Inox

0:04:21

 

129

Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia
Caja Granada

0:04:24

 

130

Enrico Magazzini (Ita) Lampre – ISD

0:04:41

 

131

Francesco Ginanni (Ita) Androni
Giocattoli

 

 

132

Vitaliy Kondrut (Ukr) Lampre – ISD

 

 

133

Balint Szeghalmi (Hun) Lampre – ISD

0:04:55

 

134

Brett Lancaster (Aus) Team
Garmin-Cervelo

0:06:22

 

135

Kenny De Haes (Bel) Omega Pharma-Lotto

0:06:31

 

136

Lucas Sebastian Haedo (Arg) Saxo Bank
Sungard

0:07:52

 

137

Timon Seubert (Ger) Team Netapp

0:07:53

 

138

Paolo Locatelli (Ita) Colnago – CSF
Inox

0:08:22

 

139

Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Le Credit
En Ligne

0:08:37

 

140

Arthur Vichot (Fra) FDJ

 

 

141

Sven Vandousselaere (Bel) Omega
Pharma-Lotto

0:09:07

 

142

Evert Verbist (Bel) Veranda’s Willems
– Accent

0:09:27

 

143

Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil –
Shimano

0:11:07

 

144

Andrea Grendene (Ita) Team Type 1 –
Sanofi Aventis

0:11:11

 

145

Mirac Kal (Tur) Konya Torku Seker Spor
– Vivelo

 

 

146

Eric Baumann (Ger) Team Netapp

 

 

147

Giorgio Brambilla (Ita) De Rosa –
Ceramica Flaminia

 

 

148

Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1 –
Sanofi Aventis

 

 

149

Antonio Santoro (Ita) Androni
Giocattoli

 

 

150

Dean Podgornik (Slo) Manisaspor
Cycling Team

 

 

151

Rob Goris (Bel) Veranda’s Willems –
Accent

 

 

152

Fatih Harmanci (Tur) Manisaspor
Cycling Team

 

 

153

Marek Canecky (Svk) Manisaspor Cycling
Team

 

 

154

Giairo Ermeti (Ita) Androni Giocattoli

 

 

155

Bruno Langlois (Can) Team Spidertech
Powered By C10

 

 

156

Cristiano Benenati (Ita) De Rosa –
Ceramica Flaminia

0:11:31

 

157

Eyup Karagobek (Tur) Konya Torku Seker
Spor – Vivelo

 

 

158

Juan Villegas (Col) Colombia Es Pasion
– Cafe De Colombia

 

 

159

Daniel Petrov (Bul) Konya Torku Seker
Spor – Vivelo

0:12:02

 

160

Filippo Baggio (Ita) De Rosa –
Ceramica Flaminia

0:12:09

 

161

Wim De Vocht (Bel) Veranda’s Willems –
Accent

0:13:19

 

162

Vladimir Koev (Bul) Konya Torku Seker
Spor – Vivelo

0:15:08

 

163

Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini –
Neri Sottoli

0:15:11

 

164

Travis Meyer (Aus) Team Garmin-Cervelo

0:15:37

 




Team Classification :


1

FDJ

34:05:18

 

2

Androni Giocattoli

 

 

3

Team Garmin – Cervelo

 

 

4

Cofidis le Crédit en Ligne

 

 

5

Caja Rural

0:00:06

 

6

Veranda’s Willems-Accent

 

 

7

Team NetApp

 

 

8

Manisaspor Cycling Team

0:00:12

 

9

Pro Team Astana

 

 

10

Team Spidertech Powered by C10

 

 

11

Andalucia Caja Granada

 

 

12

Omega Pharma – Lotto

 

 

13

Saxo Bank SunGard

 

 

14

Konya Torku Seker Spor – Vivelo

0:00:19

 

15

Colnago – CSF Inox

0:00:21

 

16

Team Type 1 – Sanofi Aventis

0:00:38

 

17

Skil-Shimano

0:00:47

 

18

Farnese Vini – Neri Sottoli

0:00:55

 

19

Liquigas-Cannondale

0:01:39

 

20

Lampre – ISD

0:02:11

 

21

De Rosa – Ceramica Flaminia

0:02:17

 

22

Colombia es Passion – Café de Colombia

0:03:12

 



Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın