Londra Bisiklet Güvenliği için Güvenlikli Kamyonlar Projesinde İlerliyor

09/04/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

LCC (Londra Bisiklet Kampanyası) İngiltere’nin başkenti Londra’da, aktif trafiğin sadece %5’ini oluşturan kamyon ve tırların bisikletli sürücülerin ölümünde %50 etkisi oldukları belirledi. Geçtiğimiz Kasım ayında LCC, güvenli kamyon ve tırlar önerisi ile tüm sürücüleri güvenli bisiklet kapmanyası için yapılacak eğitimlere davet etti. LCC, şimdilerde bisikletli sürücülerin, kamyon sürücülerine daha görünülür olabilmesi için yeni kamyon dizaynı geliştirdi. Böylelikle bisikletli yaşamda hakkı olan bisiklet sürücülerinin kamyon lastiği altında sürüklenmemeleri için bir şans tanınmış olacağına dikkat çekiyor.

 

 Sürücünün yan kapısı ve arka koltuk-dinlenme bölümünün tamamen cam olarak tasarlanması, çok yönlü görüş açısı sayesinde kapalı kasadan ziyade bisikletlilerin görülme şanslarının artacağına dikkat çekiliyor. Geniş görüş açısı ile, kamyonun kapalı kasası görüş hizzasına denk gelip görülemeyen bisikletlilerin görünülür kılınması sağlanmış.

 

2011 yılında ki kampanya ile 10.000 Londralı, kamyon şöförlerinin özel eğitim programından geçmesi ve Londra’da bisikletli yaşamı anlamaları için dilekçe vermişti. Transport for London, bu çağrıya cevap vererek 2012 Ekim ayında ulaşım ve yük taşıma işlerinde aktif, kamyon sahibi şirketleri, kamyon sürücülerini bir araya getirerek özel eğitim ve güvenli kamyonlar hakkında bilgi verdi. Kampanya eğitimler bölümüne devam ederken, LCC kampanyaya yeni bir ivme kazandırıyor ve bir sonra ki aşamasına geçiyor.

 

Modern çöp kamyonlarından ilham alınarak, tüm kamyonların geniş görüş açısını sağlayacak camlı sisteme geçmesi konusunda öneriler geliştirildi. Örneğin, daha düşük tampon kullanılırsa, çarpma anında bisikletli sürücüyü direk tekerleğin altına alan kamyon dizaynından uzaklaşılır. Düşük tamponda bisikletli, yüksek tampona nazaran kamyondan uzaklaşma şansına sahiptir. , görüşleri baz alınarak yeni, güvenilir kamyon dizaynında göz önüne alınmış.

 

 

LCC’ nin nakliyat uzmanı (ve eski kamyon sürücüsü) Charlie Lloyd; ” Kamyonların sebep olduğu feci kazalarda bisikletli ve yayaların hayatını kaybetmesi, bizim bu sorunu önlemek amacıyla geliştirdiğimiz güvenli kamyon dizaynını geliştirmemizi sağlamıştır. Bugünün inşaat kamyonlarındaki kapalı kasa, sürücünün görüş açısının darlığı sebebiyle ya kısıtlı ya da sürücünün dışarıda ki yakın çevresinde ne olduğuna dair bilgi sahibi olmaması anlamına gelmektedir.” diyerek gelişim sürecine dikkat çekti. LCC’ye göre ölümcül kazalara konu olan sürücülerin, kaza sonrası savunmalarında “Görmedim” dediklerini vurgulayarak sorunu minimize edecek projenin önemini vurguluyor.

 

 

Kullanılmakta olan kamyon kasalarının hem kapalı oluşu hem de yerden yüksekliği, bu tip feci kazalara en büyük etken. Bunun için, kasada yapılacak değişikliklerle bu ciddi kayıpların önüne geçme gerekliliği vurgulanıyor. Sadece sürücünün görüş açısını arttıracak geniş camlar, kapının cam oluşu ve arkaya doğru kasanın camlaştırılması değil, aynı zamanda yüksek olan kamyon sürücü koltuğundan görülemeyen bisikletlilerin görülmesi için sürücü koltuğunun yaklaşık 60 cm. aşağıya alınmasının gerektiği kararı alınmış.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=Nqvd2fxlhXk:550:0]

 

Grup yeni dizayn, güvenlikli kamyon dizaynı ile normal kasa kamyon arasındaki fark için bir de video hazırlamış. LCC, kardinal değişikliğin zorluğunda büyük yol aldı. Ancak toplumsal gelişim ve şirketlerin yeni dizayn için harekete geçme aşamasında kayıplar devam ediyor. Örneğin, Pazartesi (dün) sabahı saat 8:30 civarında yine bir bisikletli kadın sürücü kamyon sebebi ile hayatını Londra- Viktorya caddesinde kaybetti. Sürecin ilerlemesi süreesince Bisiklet Güvenlik Ajandasının en başında kamyonlar, tüm korkutuculuğu ile kalmaya devam edecek. Londra’nın LCC ile bu girişimi, İngiltere bisikletli yaşam kalitesinde en önemli eksikliğin yani güvenliğin ne denli toplumsal ve zorlu da olsa olması gereken olarak görülüyor. Türkiye’de bu tarz bisiklet derneklerinin girişimleri belirli ölçülerde ilerlediyse de, İngiltere ile karşılaşıldığında Türkiye’de ki derneklerin birbirleri ile uğraşmak yerine bu tarz güvenlik odaklı atılımlar yapmalarını umud ediyoruz. Kulaklarını tıkayıp arşın arşın ilerleme için gece gündüz çalışan derneklerimizin olması da büyük bir şans.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=thamBYGQ4TQ:550:0]

 

Türk duygusallığında, dernek başkanını seversiniz ya da sevmezsiniz. Biri kötü demiştir, başkası o başkan için tembel demiştir. En güzeli kulakları tıkayıp, kendi fikrinizi kendiniz oluşturun ve toplımsal hareketlere destek verin. Herkes uyumlu ve ortak hareket kabiliyetine kavuştuğunda hala önümüzde yapılacak çok girişim olacak. Dernek çekişmelerini, birbirlerine engel olmaya çalışmalarını bir kenara bırakıp, kimin ne kadar iş yaptığına, iş yapanın yanında yer alıp o dilekçelere destek vermeye geçtiğimiz dönemlerde, ilerlemenin nispeten daha da hızlanacağı ise aşikar.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın