Kurabiye Macera Yarışı

18/12/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

Kurabiye Macera Yarışı 2008 den beri düzenlenen arazide koşu ve dağ bisikleti başta olmak üzere, kano, ip inişi ya da ip geçişinden oluşan bir dayanıklılık yarışıdır. Organizasyonu düzenleyen Macera Akademisi Caner Odabaşoğlu önderliğinde bu tip organizasyonlar düzenleyen ve her yarışta katılımcıları çok memnun eden bir firma. Macera Akademisinin diğer yarışları Geyik koşuları, İznik Ultra, Yeni Ay Macera Yarışı gibi organizasyonlar. Macera yarışında 2 farklı kategori var, dağ bisikleti ve koşudan oluşan macera yarışı ve sadece koşudan oluşan macera koşusu. Bu etaplar arazinin çeşitli yerlerine yerleştirilmiş hedeflerin katılımcılar tarafından harita ve pusula yardımıyla bulunarak toplanmasıyla yapılıyor. Her hedefin uzaklığına ve zorluğuna göre farklı puanı var ve yarış sonunda en fazla puanı en kısa sürede toplayan ekip yarışı kazanıyor. Takımlar 2 kişiden oluşuyor, ve bu sporcuların taşıması gereken zorunlu malzemeler var.

 


:

 

 

Bu hedeflerin yanı sıra ip inişi ve kano etapları da bonus etaplar olarak takımlara ekstra puan kazandırıyor. Son yıllarda 2 kategoride tek mesafede olmak üzere, erkek takımı ve karma takım olarak 2 ayrı klasmanda değerlendiriliyor.

 

 

 

 

 

Genel olarak oryantiring esaslı haritayla hedef bulma müsabakası olarak gözükse de gerek hedeflerin oryantiring e göre daha kolay yerlerde olması ve haritasının da daha az detaylı olmasından dolayı daha çok daha iyi hazırlanmış, dayanıklığı yüksek ve birbirilerine uyumlu partnerlerden oluşan tecrübeli takımların kazandığını görüyoruz.

 

 

 

Bu yarışa katılacak ekipler malzemelerini tamamladıktan sonra yarıştan öncesi haftalarda haritayla beraber parkur antrenmanları yaptılar. Ayrıca her yıl yarıştan bir hafta düzenlenen İOG oryantiring antrenmanındaki Light Kurabiye, macera koşusu antrenman parkuru da takımlar için çok faydalı bir antrenman oldu.

 

 

 

Bu yılki Kurabiye Macera Yarışı 1 Aralık Pazar günü İstanbul Üniversitesi bahçeköy kampüsünde düzenlendi. 84 takımın kayıt olduğu yarışta 67 takım start aldı. Önceki yıllarda katılmış ve başarılı olmuş takımlar da oradaydı.

8.00 de kayıt masasında malzeme kontrollerini yaptıran ekipler, sonrasında harita ve kordinatlarını alarak hedeflerin noktalarını işaretleyip, yarış stratejinilerini belirledir, 9.15 te yarışma brifingi yapıldı, diğer yılların aksine bu yıl yarış oryantiring-bisiklet-koşu-bisiklet şeklindeydi. Brifingin ardından hazırlıklıklarını tamamlayan takımlar 10.00’da start aldılar.

 

 

 

Yarış kampüs içindeki 15 hedefin toplanacağı oryantiring etabıyla başladı. Sonrasında Macera Yarışı kategorisindeki 25 takım 11 bisiklet hedefini toplamak üzere bisikletlerine atlayarak ormana dağıldılar, bu hedeflerin arasındaki ideal parkurun mesafesi yaklaşık 35km ydi, bu kategoride bisiklet etabından sonra koşu etabında da 10 hedef bulunmaktaydı, bu hedeflerin arasındaki ideal parkurun mesafesi ise 23km ydi. Ayrıca bisiklet etabının içinde bonus ip inişi etabı, koşu parkurunda ise bonus kano etabı vardı. Bu kategoride sporcular koşu hedeflerini tamamladıktan sonra bisikletlerini bıraktıkları son noktadan alarak bitiş noktasına geri döndüler.

 

 

 

Oryantiring etabından sonra koşarak kampüsten çıkan 42 macera koşusu ekibi 16 hedefi toplamak üzere ormanın derinliklerine daldılar. Bu parkurun da ideal parkur mesafesi 50km ydi.

 

 

 

 

 

10.00 da başlayan yarışların macera yarışı kategorisi için bitiş süresi 17.00dı, 17.00 dan sonra gelen takımlar her geç geldikleri dakika için 2 puan ceza aldılar. 17.30 dan sonra gelen takımlar da diskalifiye edildiler.

.

 

 

Macera Yarışı kategorisinde erkeklerde yarışın favorisi, son 5 yıldır kürsüde olan Team Merkit (merhum, başarılı adamı Kemal Merkit anısına kurulan takım) ekibinden Muammer Yıldız ve İbrahim Küçükdoğan kazandı. Bildiğiniz gibi Muammer 2007 yılı Dağ Bisikleti Türkiye Şampiyonu ve partneri İbrahim de Scott Türkiye dağ bisikleti takımının başarılı bir sporcusu. Dağ bisikleti performanslarının yanı sıra, koşu antrenmanları, uzun yıllardır beraber yarışmanın ve beraber olmanın verdiği tecrübeyle başarılı oldular.

 

 

 

 

 

Team Merkit ekibinin ardından 2. gelen takım Boynuk-Kulak takımından boynuz Berry Nae ve kulak Duygun Yurteri ydi. Berry Nae son bir kaç yıldır koşan, 2013 yılında ise başarılı dereceler elde etmiş bir triatlet, Mart 2013’te antrenörü ve takım arkadaşı Duygun’la çalışmaya başlayan Berry, Norveç IM 70.3 yarışında 5.09 gibi iyi bir derece yapmış, ardından Berlin Maratonunda 3.02 ile en iyi derecesini elde etmiş, hız kesmeyen Berry maratondan sadece 1 hafta sonra Geyik Kupası final yarışında da 3. olarak genelde 14k kategorisinde 3. olarak Geyik Kupasının sahibi olmuştur. Duygun Yurteri ise 2009 Triatlon Türkiye Şampiyonu olmuş başarılı bir triatlet. Aynı zamanda da triatlon antrenörü olarak çalışıyor. Duygun 2014 sezonuna ise antrenörü Göksen Çınar eşliğinde hazırlanmakta. Son yıllarda katıldığı IM 70.3 yarışlarıyla dayanıklılığını geliştirmiş olan sporcu 2009’dan beri Kurabiye Macera yarışına katılıyor, her yarışa farklı bir partnerle katılan sporcu son 5 yıldaki bitirdiği 4 yarışın 3ünde kürsü gördü. İOG antrenmanları ve Macera Yarışları sayesinde harita bilgisini geliştiren sporcu, eski bir dağ bisikletçisi olmasından dolayı da tecrübesiyle takımın kaptanlığını yaptı. Başarılı partnerinin de takıma katılmasıyla yarıştaki en iyi derecelerini elde ettiler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Macera Yarışının 3. sü süpriz bir ekip oldu. Maratonist-Trek Bro takımı Göksen Çınar-Barış Uludağ’dan oluşuyordu. Takımın kaptanı Göksen Çınar bildiğiniz üzere bir Ironman, 2 tam mesafe 4 de yarım ironman mesafesi tamamlamış bir triatlet. Göksen 2014 yılındaki Ironman yarışlarına antrenörü Duygun ile hazırlanıyorken, sporcusu-antrenörü ile aynı kürsüde olması keyifli bir durum yarattı. Göksen Çınar triatlon, kürek, oryantiring gibi çeşitli branşlarda da antrenörlüğü bulunan aktif olarak triatlon eğitmenliği yapmakta ayrıca da bir spor salonunda yöneticilik yapmakta. Barış ise son yıllarda dağ bisikleti sporuyla uğraşan, koşu yarışlarına da katılan başarılı bir sporcu. Barış ise bisiklet mağazasında çalışmakta. Bu ekip biraz tecrübesiz olsa da yarışa 2. olan Berry-Duygun ekibiyle beraber hazırlanarak iyi bir hazırlık süreci geçirdiler. Bu çalışmalarına iyi performanslarını da ekleyince kürsünün son basamağını kaptılar.

 

 

 

 

 

 

 

Bu kategoride 1. olan Team Merkit son 3 koşu hedefi hariç tüm hedefleri toplayarak 313 puanla yarışı 6saat 14dakika da tamamladılar. 2. takım Boynuz-Kulak 1. ekipten eksik olarak sadece 1 oryantiring hedefini atlayarak 310 puanla yarışı 6saat 38dakika da tamamladılar. 3. olan Maratonist-Trek Bro takımı ilk 2 ekipten 2 hedef eksik toplayarak 275 puanla yarışı 6saat 48dk da tamamladılar.

 

 

Macera Yarışı karışık takımlar klasmanında Ironman ekibi Burcu Aslanağı ve Milhan Dalgıç favori oldukları yarışı kazanmasını bildiler. Bildiğiniz gibi Burcu eskiden macera yarışlarına katılmış, son yıllarda triatlona merak salmış, 2013 Nice Ironman de kürsü görmüş ve Ironman Dünya Şampiyonasında yarışan ilk kadın triatletimiz. Yakında Burcu’nun söyleşi yazısı da sayfamızda yayınlanacak, kendisinin başarılarını bu yazıyla daha iyi öğrenebilirsiniz, gecikme için öncelikle kendisinden ve sonrasında sizlerden özür dileriz.

Partneri Milhan ise tam bir macera sporcusu, yıllardır macera yarışları ve oryantiring müsabakalarında başarılar elde etmiş, son sezonda da triatlon müsabakalarına katılmış ve kürsü de yapmış olan dolu dolu bir sporcu. Ironman ekibi 293 puan toplayarak 6saat 38dakika 60 puan farkla 1. oldular. Bu ikili erkekler klasmanında ilk 2de yer alan takımlardan sadece 1 hedef eksik alarak yaklaşık aynı sürelerde de tamamlayarak, genel klasmanda da 3. olarak yarışta ne kadar başarılı bir performans sergilediklerini göstermiş oldular.

 

 

 

 

 

Bu kategoride Ankara’dan Kertenkeleler ekibi Deniz İren ve Banu Aysolmaz 233 puanla 6saat 46dakika da yarışı 2. tamamladılar. Kertenkeleler Ankara’da macera ve dağcılık organizasyonları için eğitim veren bir ekip aynı zamanda. Kertenkelelerin ardından Ciaspast ekibi Coraline Chapatte ve Timur Güven 5 puan gibi az bir farkla 168 puanla, yarışı 6saat 44dakika da tamamlayarak 3. oldular.

 

 

 

 

Macera Koşusu kategorisinde erkekler klasmanında Team Barbarossa 1 takımından Özay Cödel ve Murat Ekici kazandı. Sadece 2 hedef atlayan ekip 265 puanla açık ara 6saat 3dakika da tamamladılar. Cevdet Coşkun ve Gani Şanlıöz den oluşan Aosk Darbeli Matkap ekibi 194 puanla yarışı 6 saat 21dakika yla 2. tamamladılar. Bu takımın ardından Dinçer Sertkaya ve Kurtuluş Anıl dan oluşan Mantracker ekibi 190 puanla yarışı 6saat 23dakika da tamamlayarak 3. oldular.

 

 

 

Macera Koşusu kategorisinde karışık takım klasmanında yarışın favorisi Kantoron dan Aysen Solak ve Mahmut Yavuz birinciliklerini ilan ettiler.

Mahmut önceki yıllarda Macera Yarışı kategorisinde eski partneri Mustafa Poyraz la devamlı kürsüde olan, İznik Ultra 130k, Likya Yolu Ultra Maratonu, Run-Fire Kapadokya Ultra Maratonu gibi inanılmaz dayanıklılık gerektiren yarışları kazanmış, ülkemizi yurt dışındaki yarışlarda çok başarılı bir şekilde temsil etmiş başarılı bir sporcumuz. Aysen Solak ise son yılda katıldığı uzun mesafe yarışlarıyla dayanıklılığını arttırmış, yıl içinde yapılan oryantiring ve koşu müsabakalarında kürsüden inmeyen bir sporcu. Gerek kondisyonları, dayanıklılıkları ve oryantiring bilgileriyle birbirlerine en uyumlu olan çift harika bir yarış çıkararak performanslarını 1. madalyasıyla taçlandırdılar. Zaman cezasından dolayı 23 puan kaybetmelerine rağmen 217 puanla 6 saat 22dakika da yarışı açık ara kazandılar.

 

 

 

Bu ekibin ardından 2. lik kürsüsünü Pınar Başol ve Ali Başol çiftinden oluşan North Sea Team ekibi 163 puanla 5saat 27dakika da kazandılar.

3. lük ise Elif Ateş ve Şengül Üzen çiftinden oluşan Ateşler Üzerler ekibine gitti. 2 kadın sporcudan oluşan takım 158 puan toplayarak yarışı 5saat 57dakika da tamamladılar.

 

 

 

 

 

 

 

Yarışın bitiminde Aşşk Kahve nin hazırladığı bitiriş kurabiyeleri sporculara ikram edildi, sponsor firma aynı zamanda hamburger ve sıcak şarap servisiyle 5000kcal ya kadar enerji harcayan sporcuların depolarını doldurmaya çalıştılar. Merrell ve Sporcum.com da kürsü ödülleriyle yarışmayan sponsor olan diğer firmalardı. Nesar Arama Kurtarma ekibi yarışmacılara destekte bulundular. Aksiyon fotoğrafları ise yarışmaların birbirinden güzel karelerini yakaladılar, fotolar için www.aksiyonfotograflari.com u ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Başlangıçtan önce gelen çevik kuvvet ekibi sporcuların keyfini kaçırsa da sorun çıkarmadan yarış alanından ayrıldılar. Eskiden Macera yarışlarında kullanılan ormanın kuzey bölgesi de 3. köprü çalışmalarından dolayı talan edildiği için de bu bölge haritaya dahil edilemedi, binlerce ağacın kasten kesilmesi biz doğa sporcularını çok üzdü. Olası bir protesto eylemi olabilir diye hazır bulunan çevik kuvvet ekibinin asıl müdahale etmesi gereken doğayı bozan, ülke ormanlarını yok eden çalışmalardır.

 

 

 

 

 

Yine çok keyifli bir Macera Akademisi yarışını da tamamladık, tüm sporcular olarak 2014 Aralık’ı iple çekiyoruz, bir sonraki Macera Akademisi organizasyonu 26 Ocak’ta düzenlenecek olan Geyik kosusu. Kayıtlarınızı şimdiden yaptırın, diğer yarışlar için de www.macerayarislari.com u ziyaret etmeyi unutmayın. Teşekkürler Macera Akademisi, teşekkürler Caner, Rabia, Tatiana, Ayşin, Özgür, Hakan ve diğer çalışanlar ve tüm gönüllüler!

Elinize, emeğinize sağlık!

 

 

 

 

 

Sonuçlar ve diğer yarışlar için:

www.kurabiyemy.com

www.iznikultra.com

www.geyikkosulari.com

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın