Kenya’lı Koşucuları Bu Kadar İyi Yapan Ne?

19/04/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

 

Kenyalı Makau, dünyanın en hızlı maratoncusu

 

Atletizme merak salmış herkesin mutlaka en az bir defa kendine kendine veya çevresindekilere sorduğu bir sorudur bu; Kenyalıları bu kadar iyi koşucu yapan sebep nedir? İşte bu yazımda bunun cevaplarını açıklayacağım;

 

41 milyonluk nüfusuyla Kenya dev bir koşu merkezi. Atlantik dergisinin bir yıl önce yayınladığı makaleye göre 1980’lerden beri uzun mesafe yarışlarının % 70 ile 80’i bu Doğu Arfika ülkesi tarafından kazanılıyor.

 

Bu baskınlığa daha özel bir örnek verecek olursak, 1988’den beri Boston Maratonu’ndaki erkek kazananlardan 25’inin 20’si Kenyalı. Kenyalı kadınlar ise biraz daha gecikmeyle 2000 yılından sonra kürsüde görünmeye başladılar.

Peki bunca başarının nedeni nedir?

 

 

Avrupa temelli birbirinden ayrı 2 çalışma, en iyi yeteneklerin merkezi olan ülkenin küçük batı bölgesindeki genç erkeklerin çoğu en iyi batılı erkeklerden daha iyi performans sergileyebildikleri bilgisine ulaşmış.

Bu çalışmalar aynı zamanda iki gruptaki katılımcılıarın arasında vücut kütlesi ve kemik yapısı farkı olduğunu göstermiş.

Özellikle Kenyalılar, boylarına göre daha az kütleye sahipler. Aynı zamanda bir insan için koşuda uzun mesafeleri geçebilecek özelliker olan daha uzun bacakları ve daha kısa güğüs kafesleri var.

 

Bunun dışında elbette koşunun kültürlerinin tam merkezinde yer alması, 7’den 70’e herkesin koşarak yaşamını sürdürmesi, daha ilkokuldayken beden eğitimi derslerinde top oynamak yerine koşu sporuyla tanıştırılmaları, seçmelere katılmaları, yetenekli görülenlerin hemen antrenöre verilmesi gibi etkenler de var.

 

 

Asırlarca kölelik yaptırılan, zor hayat süren, teknoloji ve medeniyetten uzak kalmak zorunda olan bu topluluğun atalarının da her yere koşarak ulaşmış olması, onların genlerine de bu yeteneği ekliyor.

Sıcak iklimine rağmen, yüksek irtifaya sahip bir ülkede olmaları, deniz seviyesindeki yarışlardaki üstünlüğünü açıklayan bir başka etken.

 

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın