Kaza Sonrası Kontrol Listesi

16/04/2011  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

      Bir kaza sonrası her şey sağlam görünse bile yakın gelecekte sizi bir felaket bekliyor olabilir. Saç teli inceliğindeki bir çatlak büyüyebilir, bir vuruk bükülebilir veya eğilmiş bir parça kırılabilir. Gerçi 100 dolarlık kaskınızın dağılacağını kabul etmek zor olacaktır fakat tekrar güvenle bisiklet sürmenin tek yolunun kaza sonrası incelemesini yapmak olduğunu hatırlamalısınız.

 

KASK:

 

       Süper darbe koruyuculu özel bir kask giymediğinizi varsayarsak, kaskınızla yapacağınız bir kazada kaskınız dağılabilir veya pestili çıkabilir. Dış kabuğunda gözle görülen bir hasar olmasa bile, bundan sonraki olası kazalarda köpük katmanının koruyuculuk özelliğinden ödün verilmiş olacaktır, ancak bir kaybınız da olmayabilir. Bir değiştirme politikası var mı diye üreticisiyle irtibata geçebilirsiniz.

 

          Bu hale gelmiş bir kaskı kullanmayı düşünmeyin bile

 

 

KADRO:

 

_____Temizleyin, ardından çatlak, vuruk ve göçükleri kontrol edin. Üst boruyu, çeki borusunu, sele borusunun takıldığı bağlantıyı, orta göbeği, ön maşanın tekere bağlantı noktalarını, kulağı ve kaynak noktalarını inceleyin. Herhangi bir şeyin ters olduğunu fark ederseniz, bir uzmanın değerlendirmesini sağlayın. Boya üzerindeki bir çiziği sakın göz ardı etmeyin. Yoksa sonunda paslanmayla karşılaşabilirsiniz.

 

 

 

TEKERLEKLER VE FRENLER:

 

_____Her iki tekerleği de döndürüp düzgün ve yuvarlak formunu koruduğundan emin olun. Sağa sola oynatarak göbeklerin dönüşünü hissedin. Jant tellerini kontrol ederek hiçbirinin gevşemediğinden emin olun. Her iki fren kolunu da sıkarak fren pabuçlarının hizalı ve hala janta eşit temas ettiğini garantiye alın.

 

_____Jantınızda tek bir tel bile bu hale gelmişse, durumun daha kötüleşmemesi için hemen müdahale edilmesi gerekir

 

GİDON BÖLGESİ:

 

_____Gidonunuzun eğilip eğilmediğini kontrol edin. Ardından ön freni sıkın ve furşta boşluk var mı diye öğrenmek için bisikleti öne arkaya oynatın. Dağ bisikletinde maşa bağlantı noktalarını ve quick release mandalında boşluk var mı diye kontrol edin. Eğer herhangi bir şeyde terslik varsa, gidon yönetimi ve dengede sorun olacaktır.

 

_____Belki sizi evinize ulaştırmak için işe yarayabilir, fakat ikinci sürüşünüz için yalnızca risk demektir:

 

 

DİĞER DONANIM:

 

_____Arka vites değiştiricisi ve aynakol eğilmişse sakın o bisiklete binmeyin. Sele, sele borusu ve pedal hasar görmüşse değiştirin.

 

 

Hazırlayan: Fatih Buzgan

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın