Karmaşık Kavşaklarla Nasıl Başa Çıkmalı?

19/05/2008  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

Geçtiğimiz 20-30 yıl içerisinde trafik yoğunluğunun artmasıyla beraber, karmaşık kavşakların sayısı da katlandı. Genellikle motorlu araçlar için çözüm sunması düşünülen bu kavşakların tasarımında bisikletçilerin çok da dikkate alındığını söylemek mümkün değildir. İlk bakışta korkutucu gözükseler de bu noktalardan etkili ve güvenli bir geçiş yapmak mümkündür.

Zamanla, birçok yeteneğinizi bir arada kullanmanız gereken bu kavşaklarla başa çıkabilirsiniz, ama bunu yapabilecek düzeye geldiğinizi düşünmeden önce, temel sürüş yeteneklerine sahip olup olmadığınızdan emin olmalısınız…

Peki bu karmaşık kavşakların üstesinden gelmenin bilinen bir tekniği var mı?

Evet, farklı hızlarda akan trafiğin içine girip çıkmanın en önemli koşullarından birisi kendine güvenen bir sürüş tarzınızın olmasıdır.
Çok farklı durumlarla karşılaşabiliriz tabii ki. Mesela bir kavşaktan anayola bağlandınız ve yolun sağındasınız, trafik yoğun ve kendinizi bir an önce sol tarafa atmak istiyorsunuz…Öncelikle, sol tarafınızdaki arabalar arasında normalden biraz daha geniş olan bir aralık kollayın – bu aynı zamanda dikkatli ve saygılı bir sürücü olduğunuzu da gösterecektir. Uygun boşluk yaklaştığında sola geçiş işareti vererek bulunduğunuz şeridin soluna yaklaşın.

Ve karar anı-işaret verdiğiniz sürücünün size yol verip vermeyeceğine dair bir muhakeme yapın. Girmeyi düşündüğünüz aralığın genişlemesinden ve aracın hızının azalmasından bunu az çok anlayabilirsiniz.
Otobüs, kamyon gibi ağır taşıtların ve iki tekerli fakat motorlu dostlarımızın durma mesafeleri daha uzun olduğu için, önlerine geçerken normalden daha geniş bir boşluk kollamayız.

Yoğunluğu çok fazla olan trafikte, nasıl en kısa sürede yolun diğer tarafına geçebilir miyim?

Yukarıda bahsedilen şerit değiştirme tekniğinden yararlanın. Bir şeritten diğerine geçişinizi minimum 50 m‘ de tamamlayın ve geçtiğiniz şeritte minimum 100 m yolunuza devam edin. Bütün şeritleri bir kerede geçmeyi asla denemeyin – her şeritte aynı özeni göstererek geçişi tekrarlayın. Trafik ne kadar hızlı ve yoğunsa harekete o kadar erken başlamanız gerekecektir.

Niçin döner kavşaklar bisikletçiler için “büyük risk” olarak kabul edilir?

Highway Code(Büyük Britanya Trafik Kanunu ) dahi döner kavşakları bisikletçiler için genellikle aldatıcı olarak yorumlamaktadır.(özel bisiklet kanunu, madde 61: “Döner kavşaklar risklidir ve dikkatle yaklaşılmalıdır.”).Fakat ne yazık ki,Madde 62 bu maddeyi korkunç bir öneriyle takip etmektedir: “Kavşak boyunca yolun solunda(tabi bizim yollarımız için bu sağ taraf oluyor) kalarak ya da bisikletinizden inip(varsa) kaldırımdan ve yolun kenarından yürüyerek devam ederseniz, kendinizi daha güvende hissedersiniz.”
Kaza şekilleri bisikletçiler için döner kavşakların, kontrolsüz kavşaklardan 4-8 kat daha tehlikeli olduğunu ve en tehlikeli bölgenin kavşağın 1,5 metre dışı olduğunu göstermektedir. Döner kavşağa giren arabalar aynalarıyla ve diğer arabalarla çok meşgul oldukları için bizi normalden daha az fark edileceklerdir, bu nedenle gözümüzü dört açmalıyız.
Döner kavşaklarda bisiklet yolları bizi çoğunlukla tehlikeli alana doğru sürükler. Bu kavşaklarda bisiklet yolunu kullanma zorunluluğumuz olmadığı için, doğal olarak kendinizi bu tehlikeden uzak tutmak isteyeceksinizdir.

Tehlikelerden bu kadar bahsettiğimiz yeter, peki döner kavşaklardaki riski nasıl minimuma düşürebilirsiniz? Yol bisikletçilerinin bir çoğunun bildiği gibi kurallara göre döner kavşaklarda bisikletler ve araba arasında bir fark yoktur.

Bisikletçiler için bazı özel ipuçları:

– Döner kavşaklara, doğru vites kombinasyonunda girmek güvenli bir geçiş için yardımcı olacaktır. Kavşağa yaklaşık 5 m kala duraklamadan geçip geçemeyeceğinize karar verin ve uygun vitese geçmiş olun. Yavaşlamak durumunda kalabilirsiniz ama en azından durmayın, en ufak hareketiniz bile kavşağı geçişinizin güvenli olmasına yarar sağlayacaktır.
– Uzun araçların dönerken geniş bir açıya ihtiyacı olduğunu unutmayın. Sola dönecekleri zaman, yolun sağına yöneliyor olmaları sizi yanıltmasın.
– Kenarlardan uzak durun. Sürücülerle göz teması kurmaya çalışın.
– Kavşak boyunca gerekmedikçe fren kullanmayın (unutmayın ki halen bir virajdasınız.)
Değişik tipteki döner kavşakların yarattığı sorunlar konusunda hazırlıklı olmalısınız. Örneğin, yavaş olduğu düşünülen sürücülerin bile yüksek yapılmış adacıkları bitkiler veya işaretler görüş alanını kısıtlar, sanki kasten görüş alanını kapayan bu tür oluşumlar çok küçük yada hiç etki etmeyecek olarak görülmelidir. Bir den karşınıza çıkacak trafik için hazırlıklı olmalı ve trafiğe giriş hızınızı ayarlamalısınızdır.
Bazı döner kavşaklarda, yol tek şeride düşüyorsa, arkanızdan gelip sizi geçmek isteyecek arabalara dikkat edin.
Yoğunlu fazla olan çok şeritli döner kavşaklara girmek biraz sıkıntı yaratabilir. Eğer hızınız yeterli ise araçlardan birini sağ tarafınıza alıp, kalkan gibi kullanabilirsiniz, otobüs, kamyonet gibi araçlar bu iş için uygundur ama şerit değiştirme ihtimallerini göz ardı etmemek gerekir.
Bir anayolda ilerliyorsunuz ve sağ tarafa doğru bir yol ayrılıyor, siz düz giderek anayolu takip etmek niyetindesiniz, eğer yol müsaitse takip ettiğiniz şeridin soluna doğru yaklaşın ve yolunuza düz bir çizgide devam edin, tabi bunu yaparken sol kolunuzla işaret vererek arkanızdan gelen araçlara düz gitmek istediğinizi belirtmeyi unutmayın. Trafik yoğunluğu bu şekilde geçmenize izin vermediği takdirde yolun ayrıldığı noktada durup, uygun zamanı beklemek zorunda kalabilirsiniz. Hızınızı almak için zamana ihtiyacınız olduğu unutmayın ve geçiş için acele etmeyin. Yeterli mesafenin olduğunu düşündüğünüz anda geçişinizi tamamlayın.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın