Kapadokya da Emin Müftüoğlu ve Aydın Ayhan Güney den Türkiye için Muhteşem Açıklamalar

28/06/2011  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme ), Turlar ve Organizasyonlar

 

Kapadokya’da rüya gibi gerçekleşen bisiklet turunun mükemmel organizasyonu sayesinde katılımcıların periler şehrindeki kilit isimler ile röportaj yaptık. Türkiye Bisiklet Federasyonu Emin Müftüoğlu ve Organizatör Aydın Ayhan Güney, bisiklet turu hakkındaki görüşlerini ilettiler. Son yıllarda ülkemizde bisikletin ve bisiklet sporunun yapmış olduğu atağa birçok ülke gıpta ile bakarken röportajımıza konu olan açıklamalardan, daha birçok muhteşem plan ve projelerin hayata geçirilmek üzere çalışıldığının haberlerini aldık. 10 dakikalık video içerisinde ardı ardına gelen yorumlar ve açıklamalar ile içimizde fırtınalar yaratan bisiklet aşkının yanı sıra Türk bisiklet severler ile paylaşacak olmanın ayrı bir mutluluğu vardı.

 

 

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Sayın Emin Müftüoğlu’nun başkanlık görevine geldiğinde Türkiye’de az sayıda yarışın olduğu, halk katılımlı bisiklet turlarının ise olmadığı yıllardan bugüne dek Türkiye’nin bisikletli yaşam ve bisiklet sporu konularında ne derece hızlı ilerlediğinin hepimiz farkındayız. Emin Bey, Kapadokya’da gerçekleşen bisiklet turu için ilerleyen yıllarda katılım sayısının binli rakamları bulmasını hedeflediklerini de önemle belirtti. Henüz 2.si yapılan halk katılımlı bisiklet turunun sayısı geçen yıla oranla artmış olduğu gibi, bu yıl için belirlenen kontenjanın 1 hafta içerisinde dolmuş olması da aslında binli rakamlı atılımların hayal değil yakın bir zamanın gerçeği olacağını gösteriyor.  Türkiye Bisiklet Federasyonu yarış takvimine eklediği 2.2 yarışlarının yanı sıra dağ bisikletinde de takvimin kabul edilir, gözle görülür dolulukta olmasını kısa zaman içerisinde  başardı. Emin Bey, artık organizasyondaki hedeflerinden sonra sıradaki hedefin sporcu yetiştirmek ve Olimpiyatlar düzeyine sporcu çıkartmak olduğunu açıkladı. Tour of Isparta 2011’de etaplarda esen Türk sporcu rüzgarını takip ederken ne denli gururlandığımızı hatırlarsak, Türkiye’de yapılan yarışlarda Türk sporcuların kazanmasının hem bisiklet severler hem de Türkye’deki bisiklet sporunun yeri göstergesindeki önemi kesinlikle yadsınamaz. Emin Bey ile İstanbul’da yaptığım görüşmede bir çok ilimizi ve sporcuları konuşmuştuk. Başkanımız konuşma konumuz esnasında hangi ilde kaç sporcu var, hangi branştalar, ne zaman başladılar, gibi detaylarla sporcuların isimlerine dek tek tek saydığında gün ile ne kadar ilgili olduğunu göstermişti. Kapadokya’daki röportajımızda ise anlaşılıyor ki artık tespit edilen ve edilecek sporcuların bisiklete kazandırılması aşamasına geliniyor.

 

Türkiye Bisiklet Turunun muazzam gelişimi ve son yıllardaki güçlü atağının kilit ismi ise Aydın Ayhan Güney. Aydın Bey ile yaptığımız röportajda yine Türkiye için güzel projeler kelimelere döküldü. Röportaj videosundaki tüm detayların ayrı bir önemi var. Zira yıl 2011… Önceki yıllarda yapılan röportajlarda Türkiye için projelerin açıklanması ardından geçen zamanda projelerin çoğunun gerçekleştiği, kalanının ise gerçekleşmek üzere olduğunu belirtmekte fayda var. Türkiye’deki bisiklet konusundaki eksikliklerin belirlenmesi ve projelendirilmesinin ardından projeleri hayata geçiren Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu ve Aydın Ayhan Güney’in sistemli çalışmaları sayesinde bugün Türkiye’de izleyebileceğimiz birçok yol bisikleti yarışı, dağ bisikleti yarışı, gezi amaçlı katılabileceğimiz bir çok bisiklet turumuz var. Türkiye’nin birçok ilinde hareketlenen bisiklet gezileri organizasyonları hızla yükselmekte olan kaliteli organizasyon sunumu konusunda hızla gelişmekte. Aydın Bey’in muhteşem haberi ise Kapadokya’da yapılmak üzere üzerinde çalıştığı proje…Bir DÜNYA KUPASI AYAĞININ TÜRKİYE’DE… KAPADOKYA’DA YAPILMASI. Bu muhteşem haber ile hedeflerin ne kadar büyük olduğunu ve projeyi yapan kişinin bu hedefi gerçekleştirebileceğini bilmemiz üzerine sizlerle de paylaşmak istedik. Dağ bisikleti Dünya Kupası ayaklarının yapılacağı ülkelerin titizlikle seçildiği elbette ki ortada fakat Aydın bey bu proje için çalışmakta olduğunu belirtmesiyle imkansız olarak görünmüyor. Kim bilir belki diğer dünya kupaları ayaklarında olduğu gibi, Dünya Kupası için yapılan özel parkurda Dünya Kupası tarihi haricindeki günler Türk halkına açılır ve böyle bir parkta çalışma fırsatı bulabilecek genç nesil sporculardan nice Atherton kardeşler, nice Julie Bresset ve Julien Absalon’lar çıkabilir.

 

[View:http://vimeo.com/25701398:550:0]

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın