Kapadokya Bisiklet Festivali

20/02/2010  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

Kapadokya eşsiz doğal güzellikleri, benzersiz bisiklet  parkurları ile Türk Dağ Bisikletcileri için her zaman bir numaralardan olmuştur. 2007 yılında UCI tarafından gerçekleştirlen Avrupa Şampiyonası’nda zirve yapan Kapadokya Dağ Bisikleti Festivali baştaAydın ayhan Güney,  Gürol Çaydaş ve Can Dede olmak üzere yörenin ve dağ bisikleti sevdalıları ile beraber yeniden canladırılıyor. 

Bir çalışma grubu oluşturulan ekip, bisiklet köyü projesi ile de Kapadokya’da kalıcı bir bisiklet turuzimi yaratmayı Kapadokya’yı eski günlerininde ötesine taşımayı amaçlıyor.

 

Yine bu çerçevede zaten her sene yapılan ama giderek ilginin azaldığı ve Kapadokya’da Dağ Bisikleti Yarışları için bu sene UCI iki ayır tarihte yarışmalar belirledi. Gürol Çaydaş ve ekibi  Kapadokya’da gerçekleşecek olan bu iki yarışmanın arasında dağ bisikleti turu düzenleyerek yörede bisiklet etkinliklerinin sürekliğini sağlayacaklar. 6 Haziran’da Ürgüp’te (class 2) yapılacak yarışma ve 29 Ağustos’ta Göreme’de (class 1) uluslaraarası dağ bisikleti yarışları olacak.  Her iki yarışma da XCO disiplininde olacak ve  Kapadokya’nın eşsiz  güzellikleri peribacalarının arasında gerçekleştirilecek. Bu iki yarış arasında organize edilen turun programı ve tarihleri  23-27 Haziran 2010 olarak belirlendi.

Organizatörler hazırladıklları sitelerinde düzenlenecek olan turun amacını şu şekilde belirtiyorlar.
 
 

KISA VADELİ AMACI:

 1. Bölgede Bisiklet Sporu bilincinin oluşturulması
 2. Kapadokya’nın dünyada farklı olan kendine özgü dokusunun, bisiklet sürüşleri ve görsel zenginliklerin keşfine yönelik potansiyelinin teşhiri.
 3. Bölgenin coğrafi dokusunun özünü oluşturan Peri Bacalarının sakladığı Bisiklet ve Yürüyüş vadilerinin Ulusal ve Uluslar arası boyutta tanıtılması.
 4. Bölgenin farklı organizasyonlara ev sahipliği yapabileceğini göstermek, bunun için çalışmalar başlatmak.
 5. İl ve ilçeleriyle kent insanının faaliyete katılmasını sağlamak, bisiklet bilinci ve kültürünü aşılayarak bisiklet sahibi olmalarını sağlamak ve bölgelerinde bisiklette daha aktif olmaları yönünde vesile olmak.

UZUN VADELİ AMACI :

 1. Bölgenin coğrafi dokusunun ön planda tutularak, Bisiklet Sporlarında bir merkez haline getirilmesi.
 2. Nevşehir il ve İlçeleriyle birlikte Bisiklet Turizmi ve alt yapısının bölgede oturması. Bisiklet proje ve uygulamalarında Pilot Bölge Çalışmaları adı altında idari ve yerel yönetimlerle ortak paylaşımlarla örnek kent olmak için titiz çalışmalarda bulunmak.
 3. Bisiklet Yolları ve bisikletin kent yaşamında daha aktif olması için İdari ve Yerel Yönetimlerle ortak çalışmalarda bulunmak.
 4. Milli Takım ve Olimpiyatlarda pedal çeviren Bilal Akgül’e de ev sahipliği yapan bölgede, Milli Takım da yer alacak düzeyde bisiklet sporcuları yetiştirmek.
 5. Tur Bisikletçiliği adına bölgede uzun soluklu turlar yapan bisikletçilerinde öncülüğünde bisikletin sadece spor ve hobi olarak kullanılmadığına işaret ederek, bunun ulusal düzeyde yaygınlaşmasına olanak sağlayıcı çalışmalarda bulunmak.
 6. Kapadokya Bisiklet Festivali-Bisiklet Köyü Buluşmasını markalaştırarak ön plana çıkarmak; sonrasında da bunu Türkiye Bisiklet Festivali-Bisiklet Köyü Buluşması adı altında uluslar arası bir organizasyon düzeyine getirmek
 7. Bölgede Bisiklet Turizmini canlandırmak.
   

Daha fazla bilgi için  linki tıklayınız. www.cappadociabikefestival.com

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın