Jonathan Brownlee ve Sarah Groff’ un Stockholm Sürprizi

27/08/2014  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme ), triatlon, Triatlon Haberleri

Geçtiğimiz haftasonu triatlon dünyasının en büyük yarışlarından olan Dünya Triatlon Serisi Stockholm koşuldu. İsveç’ in başkenti Stockholm’ de koşulan WTS Stcokholm’ ün elit erkekler şampiyonu İngiliz atlet Jonathan Brownlee olurken, elit kadınlarda da Amerikalı Sarah Groff oldu. Stockholm’ de elit erkeklerdeki ilk iki sıra İngilizlerin, elit kadınlarda da iki ve üçüncü sıra Yeni Zelandalı atletlerin oldu.

Sekiz ayaklı Dünya Triatlon Serisi WTS yarışlarının sondan bir önceki ayağı olan WTS Stcokholm’ de heyecan ve çekişme devam etti. 14.6 santigrat su sıcaklığında yüzen atletler, yağmurda ıslanmış asfaltta bisiklete bindiler. Sprint mesafe koşulan yarışların elit erkekler kategorisini İngiliz Brownlee kardeşler domine etti. J. Browwnlee, 2014 sezonundaki ilk şampiyonluğunu kazanarak şeytanın bacağını kırmış oldu. Elit kadınlarda ise T2’ den önde çıkan Amerikalı Sarah Groff, koşuda liderliği bırakmadı ve o da 2014 sezonundaki ilk şampiyonluğunu elde etmiş oldu

Elit Erkekler

Serinin yedinci ve sondan bir önceki yarışı Stockholm’ ün elit erkekler kategorisi sürprizle sonuçlandı. Yüzme etabından sudan ilk sırada Slovak atlet Richard Varga’ nın çıktı. Onun birkaç saniye ardında dördüncü ve altıncı sıralarda Brownlee kardeşler geldi. WTS sezonun ilk yarısında birincilik kürsüsünden inmeyen İspanyol atlet Gomez, sudan orta sıralarda çıkarak aslında bu yarışta iyi bir performans sergileyemeyeceğini çoktan ortaya koymuş oldu. Bisiklette kaçış grubu oluşturan Brownlee kardeşler beşinci turda arkalarından gelen büyük paketle aralarındaki farkı 31 saniyeye kadar çıkarmayı başardı. Brownlee kardeşler bisiklette gösterdikleri yüksek performanla aslında yarışın sonucunu da belirlemiş oldular. Koşu etabında da yüksek tempo ile yarışı götüren Brownlee kardeşlerden Jonathan Brownlee, 57:31’ lik total zamanı ile bitiş çizgisini ilk geçen atlet oldu. Hemen arkasından gelen Alistair Brownlee, 57:37’ lik zaman ile ikinci olurken, onları 58:27’ lik finiş zamanı ile Alman triatlet Gregor Buchholz takip etti. WTS’ in favori isimlerinden İspanyol Mario Mola, 58:28’ lik zamanı ile dördüncü, Güney Afrika Cumhuriyeti’ nden Richard Murray ise Mola’ nın göğüs farkı ile ardından gelerek beşinci oldu. Bu yıl ITU adına yarışan ve ülkemiz adına olimpiyat puanı toplayan Jonas Schomburg ise 60 atlet arasında 56 ıncı olarak yarışı tamamladı.

Elit Erkeklerde Puan Durumu

Gomez, Edmonton’ daki “Büyük Final” öncesindeki Stockholm yarışını tamamlayamamasına rağmen WTS puan sırlamasında 3833 puanla halen lider durumda. Gomez’ i, Jonathan Brownlee takip ediyor. J. Brownlee son yarıştan aldığı top puanla 3551 puana ulaşmasına rağmen halen Gomez’ in arkasında ikinci sırada beklemede. Hamburg sonrası üçüncü sıraya gerileyen Mario Mola ise 3491 puanla halen yerini koruyor. Portekizli atlet Joao Periera ise bu yarıştan elde ettiği puanlarla toplamda 2938 puana ulaştı ve bir sıra yukarı çıkarak dördüncü sıraya oturdu. Periera ile yer değiştiren triatlet ise Richard Murray oldu. 2911 puana sahip olan Murray, beşinci sırada yer alıyor.

 

WTS Stockholm (2)

 

Elit Kadınlar

WTS Stockholm yarışı tıpkı elit erkeklerde olduğu gibi elit kadınlarda da süprizle sonuçlandı. Edmonton Büyük Final’ den bir hafta öncesinde Amerikalı Sarah Groff, WTS’ deki ilk altın madalyasına kavuşmuş oldu. Sudan ikinci sırada çıkarak yarıştaki iddiasını baştan belli eden Sarah Groff, bisiklet etabında da ön grupta yer almaya devam etti. Yeni Zelandalı Andrea Hewitt ve Nicky Samuels’ inde içinde yer aldığı ön grupla birlikte ile T2’ ye giren Groff, koşuda da en iyi performansını sergiledi. Groff, 1:03:00 ile Stockholm’ de bitiş çizgisini ilk geçen elit kadın atlet olurken onun yarış boyunca peşini bırakmayan Yeni Zelandalı atlet Andrea Hewitt, 1:03:04’ lük zamanı ile ikinci, bir diğer Yeni Zelandalı Atlet Nicky Samuels ise 1:03:05’ lik zaman ile üçüncü olabildi. Kanadalı sporcu Kristien Sweetland, 1:04:10’ luk zamanı ile yarışı dördüncü sırada tamamlarken, bir diğer Amerikalı Atlet, Lindsey Jordenek ise 1:04:23’ lük zamanı ile yarışı beşinci sırada tamamlayabildi.

Elit Kadınlarda Puan Durumu

Amerikalı Gwen Jorgensen Stockholm’ e katılmamasına rağmen 3885 puanla halen WTS puan sıralamasında açık ara lider durumda. Sarrah Groff ise son yarışta elde ettiği top puanla beşincilikten ikinci sıraya kadar yükselme başarısını elde etmiş oldu. Jodie Stimpson 2982 puanla üçüncü sırada yer alırken, bu yarışa katılmayan Helen Jenkins, 2903 puanla dördüncü sırada yer alıyor. Stockholm’ de ikinci olan Andrea Hewitt ise elde ettiği 2735 puanla alt sıralardan beşinci sıraya kadar yükselmiş durumda.

Edmonton Büyük Final yarışından bir hafta önce koşulan Stockholm puan sıralamasında kökten değişikliklere sebep olmasa da bazı dengelerin son yarışta bozulabilmesine olanak tanyor. Düğümün çözüleceği yer son yarış. Haliyle haftasonunda koşulacak olan Edmonton Büyük Final yarışının olabildiğince heyecanlı ve çekişmeli geçeceğine kesin gözüyle bakabiliriz. Final yarışı, tüm triatlon severler açısında seyri oldukça keyifli olacak. Yarışları online olarak seyretmek isteyenler burayı tıklayarak izleyebilirler. Yarışma programları için burayı tıklayabilirsiniz. İyi seyirler…

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

Yazar Hakkında :

Cylingtr Triatlon Editörü

Bir Yorum Yazın