Jonas Schomburg Kimdir?

27/02/2014  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme ), triatlon, Triatlon Haberleri

 

Geçtiğimiz yıl kulislere “Triatlon federasyonu yurtdışından sporcu ithal edecek!” diye bir haber düştü. Önceleri konu hakkında detaylı bilgi olmaksızın herkes gibi ben de bu duruma şüphe ile yaklaştım. İlk anda algıda ve akılda yarattığı izlenim; devşirme sporcu gelirse, kendi sporcularımızın ikinci plana atılacağı ve tüm kaynak, enerji ve zamanın bu sporcuya harcanacağı yönünde oldu. Hemen herkesin ilk anda böyle düşünmesi gayet normal ve doğal.

Konunun detaylarına inmek ve doğru bilgiye sahip olmak çok önemli. Tüm duyumları görmezden gelip zihnimizde oluşan soru işaretlerini gidermek için biraz araştırma yapmanın oldukça faydalı olacağına inandığım için başta Jonas Schomburg, Triatlon Federasyonu Antrenörü Alper Köksoy, Triatlon Federasyonu Milli Takım Koordinatörü Andrea Gabba ve Federasyon Başkanı Hamdi Güneş ve teknik adamlardan bilgi ve izlenimlerine başvurdum. İşte bu yazıda bir yandan sizlere Jonas’ ı tanıtırken, diğer yandan da onun hakkındaki izlenimleri paylaşacağım.

Aslında yabancı sporcu ithali ülkemizde ilk kez karşılaşılan bir durum değil. Profesyonel bir branş olan futbolda on sporcudan yaklaşık yedisi ithal sporcu olduğunu söylüyor Göztepe Gürsel Aksel Stad Müdürü Tunç Özbuğur. Aklınıza hemen yabancı uyruklu futbolcular gelmesin. Aralarında yurtdışında büyümüş gurbetçi denilen futbolcular da var. Diğer yandan ülkemizdeki diğer bir amatör branş sayılan atletizmden, haltere kadar pek çok branşta ithal sporcu bulunmakta. Fakat henüz ülkemizde çok yeni bir branş olan triatlonda ithal sporcu konusu bir ilk. Gerçi geçtiğimiz yıl Türk triatlonu ilk kez ithal teknik adam Andrea Gabba ile tanışmıştı. Gabba bildiğiniz gibi iki kez olimpiyatlara katılmış olan bir triatlet, ironman ve aynı zamanda İtalya Ulusal Uzun Mesafe Traitlon Antrenörü’ lüğü ile İtalyan Elit Takım ve Ulusal Gelişim Baş Koçu olarak görev yapmış önemli bir spor adamı. Geçtiğimiz yılın başında TTF ‘ nu ile sözleşme yapan Gabba, tam bir yıldır milli takım koordinatörü olarak görev yapıyor. Göreve geldiğinden bu yana özellikle genç milli sporcularımız ile elit sporcularımız, uluslararası yarışlarda yavaş yavaş basamakları tırmanıyorlar. Geçmiş yıllarda bisiklet etabında tur yiyen ve yarışları tamamlayamayan sporcularımız, artık yarış bitirmekle kalmayıp üst sıralara çıkmaya başladılar.

 

Jonas schomburg (1)

 

Kısaca Jonas ve Spor Geçmişi
Jonas geçtiğimiz yıl ülkemizde İstanbul Triatlonu ETU Kupası’ na katılmış olan 20 yaşında genç bir sporcu. Alman uyruklu olan atlet, antrenman ve hazırlıklarını Güney Afrika’ da sürdürüyor. Geçtiğimiz yıl kıta kupası yarışları ile Afrika ve Meksika Kupası yarışlarına katılmış. Geçen sene elde ettiği en iyi derece, 2013 ETU İstanbul Avrupa Kupası’ ndaki dördüncülük. Ayrıca 2013 Londra Dünya Şampiyonası’ na gençler kategorisinde yarışmış ve 21 inci olmuş. 2008-2009-2012 ve 2013’ de dört kez Almanya Ulusal Şampiyona’ sında ikinci olan sporcu 2012 ve 2013 yılında hem Almanya Gençler Kupası’ nda hem de Sunshine Coast Triatlon yarışında birinci olmuş. 2013’ de Afrika Kupası Batı Londra yarışı beşinciliği, Afrika Kupası Cape Town yarışı altıncılığı ve Holten Avrupa Kupası yedinciliği var. Geçtiğimiz günlerde katıldığı ve bu yılın ilk yarış olan 2014 Cape Town ATU Sprint Triatlon African Kupası’ nda ise üçüncü oldu.

 

Jonas schomburg

 

Jonas Schomburg, Alanya Belediyesi’ nin desteği ile Aldosk Kulübü tarafından ülkemize getirildi. ITU kuralları gereği bu yıl yarışlarda bu yıl Türk milli takım forması ile yarışmıyor, gelecek yıl Türk milli takım forması ile yarışabilecek. Diğer yandan olimpiyat yolunda toplamış olduğu puanlar ülkemiz adına yazılacak. Schomburg’ un ülkemize getirilmesindeki amaç, olimpiyatlar için ülkemiz adına puan toplaması. Bir diğeri ise başarılı sporcunun yaratacağı çekim etkisi ile sporcularımızın rekabet gücünün arttırılması ve performanslarının daha üst seviyelere çıkarılması.

 

Milli Takım Alt Yapı Antrenörü Alper Köksoy
Jonas, Alman Triatlon Takımı’ nda geçen sene ilk defa uluslararası yarışlara katılmaya başlamış olan bir sporcu. Ülkemizde de kendisini ilk kez İstanbul Triatlon ETU Kupası’ ndaki yarışta izleme imkanı elde ettik. Bisiklet etabında iyi kaçış yapabilen bir sporcu. İstanbul’ da bisiklet etabında ana gruba bir dakika kadar fark atarak koşuya başlamıştı ama koşu etabında 33 dakika koşması sebebiyle maalesef son iki km kala yarışı vermişti.

Jonas’ ın ailesi tam bir triatlon sevdalısı. Babası, Almanya Triatlon Takımı eski antrenörü. Kendi imkanları ile aldığı Mavic marka bisiklet ve ayakkabısını ona 6000 Euro’ ya mal olmuş. Ergojenik yardımcı kullanmıyor. Sabahları iki tane Kappuçino, muzlu yoğurt veya müsli yiyor. Öğlen ve akşam yemeklerinde genelde sebze ağırlıklı besleniyor. Tatlı hiç yemiyor. Doğum günü 31 Ocak olduğu için kampta kendisine küçük bir kutlama hazırladık. Doğum gününde bile zorla bir dilim pasta yedirebildik kendisine. Uzun bisiklet antrenmanlarında bir veya iki tane kek yiyor.

Son derece profesyonel sporcu gibi davranıyor. Kesinlikle antrenmanın içeriği ne ise onu yerine getiriyor. Harici bir surat veya tempo değişikliği yapmıyor. Örnek olarak üç saat rahat tempoda bisiklet antrenmanı varsa 30 ile 35 tempoda yapıyor. On km motor arkası sert bir antrenman varsa 55 ile 65 km hızla yapabiliyor. Kamp süresince günde dört antrenman programı uyguladı. Haftada üç defa bisiklet, iki defa fitnes, günlük çift yüzme antrenmanını da sayarsak, toplam 11 yüzme antrenmanı ve sekiz dokuz tane koşu antrenmanı yapmış oldu. Yüzme setlerinde,100m’  leri 1:05’ den geliyor. Koşuda 12 km’ yi 41,40 koştu. Bisiklette brick antrenmanı da yapan Jonas, 10 km bisikleti motor arkasında 62 km/s ortalamayla geldikten sonra üstüne bir km’ yi 2.43’ dakikada koştu.

 

Aper Köksoyn

 

Akşamlar saat 22.30’ da yatan sporcular, sabah 7.30 kahvaltıda olma kuralına harfiyen uydu. Kampta tatlıyı da yasakladık. Özellikle yıldız sporcular hic itiraz etmeden bu kurala uydular.
Kampta dağıtılan bisiklet formalar sporcular için büyük moral kaynağı oldu. Kampın son günlerinde kale gezisi, Kızı Kulesi gezisi ve tersane gezileri yapıldı. Son gündeki bu etkinlik Jonas ve tüm sporcuların yorgunluklarını atmalarına yardımcı oldu.

Jonas ile tüm sporcular sanki birbirlerini yıllardan beri tanıyormuş gibiydiler. Kendisine “Nasılsın, iyiyim, adın ne, benim adım Jonas” gibi güzel gibi birkaç Türkçe kelime ve cümle öğrettiler

Jonas, tüm kamp boyunca esnasında bizim sporcularımıza da ilham kaynağı oldu ve onlara biz de yapabiliriz duygusunu yaşattı. Bu açıdan biz antrenörler olarak çok mutlu olduk ve sporcularımızın bu kampta bir kademe yukarıya çıktığını gördük. Bu yılki seçmelerde, seviyenin geçen senelere göre daha üstte olduğunu görmüştük. Kamp boyunca günde dört antrenman yapılmasına rağmen hiç kimsen pes etmedi veya antrenmanı bırakması gibi bir durum olmadı. Buradan bakıldığında her açıdan mutluluk verici bir durum olduğunu söyleyebiliriz.

 

Alper Köksoy Andrea gabba

 

Milli Takım Koordinatörü Andrea Gabba
Jonas hakkında bilgi vermekten çok mutluyum. Jonas 20 yaşında ve 23 yaş altı elit kategorideki ilk yılı. Jonas’ ın Türk triatleti olmasına çok sevindim çünkü genç Türk triatlon takımında genç bir triatlet olarak yer alacak. Bilindiği gibi Alanya’ daki kampta Berrak haricindeki en büyük atlet 23 yaşındaydı. Ben Jonas’ ın bizlerle beraber çalışarak performansını arttıracağını ve Türk Milli Takımı’ ının seviyesinin yukarı çıkmasına yardımcı olacağını düşünüyorum. Jonas çok hızlı bir yüzücü ve bisikletçi. Koşu performansını geliştirmek için çok çalışıyor. Geçen yıl İstanbul ETU Kupası’ ndaki bisiklet etabında paketin (grubun) iki buçuk dakika önünde T2 den çıkış yaptı. Yarışın sonunda finişe dördüncü sırada geldi. Kendisi genç kategori atleti olmasına rağmen elitlerde dördüncü oldu.

 

Andrea gabba

 

Jonas, 2013 ‘ de Londra Dünya Şampiyonası’ dan Alman atleti olarak koştu ama artık o bir Türk atleti ve elbette bir Türk genci. Kendisi oldukça sessiz sakin birisi. Çok sıkı antrenman yapıyor. Kamp süresince haftada üç kez, günde iki yüzme; haftada iki kez günde iki koşu antrenmanı yaptık. Mayıs ayında olimpik kualifikasyon yarışları başlayacak. İlk yarışı Yokohoma Triatlonu. Gördüğüm kadarıyla Türk atletlerinin bir ila üç yıl içinde Jonas ile yarışabilecek ve de benzer dereceleri elde edebilecek duruma geleceğini söyleyebilirim.

Bildiğiniz gibi Jonas’ geçtiğimiz haftasonunda Cape Town’ da koşula ATU Sprint Triatlon Afrika Kupası ITU yarışına katıldı ve üçüncü olarak bize çok puan kazandırdı. Bu da bize 2016 Rio yolunu açan güzel bir sonuç.

 

Federasyon Başkanı Hamdi Güneş
Türkiye’ de triatlonun yükselişi sporcu takviyesi ile daha da güçlenecektir. Öncelikle Jonas’ ın getirilmesindeki amacın Rio 2016’ ya gidebilmek olduğunu bilmekte fayda var. Kısacası amaç Türk triatlonunun ilk kez olimpiyatlarda yer almasını sağlamak. Olimpiyatlara gittiğimiz takdirde tanınırlığımız en üst seviyeye çıkacak ve sporcu sayımız artacaktır. Bu çerçevede, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ nün triatlon federasyonu bütçesini arttırması gündeme gelecek. Artan bütçe ile alt yapı oluşturulması, yetenekli atletlerimizin desteklenmesi ve Türk triatlonun gelişimi gibi konularda kullanılacak. Bu sayede triatlon branşı basın ve medyada kendine çok daha fazla yer bularak halkımız tarafından yakından tanınmış olacak. Bunun dışında rol model sporcu ile yetenekli sporcularımızla antrenman yaptırmak ve alt yapı grubumuzun örnek almasını sağlamak gibi hedefler içermekte.

 

Hamdi güneş

 

İlk etapta birçok kişi atletlerimizin yok sayıldığını düşünebilir. Fakat hedeflenen durum tam aksi. Atletlerimiz kamp boyunca Jonas’ la antrenman yaparak ve ona ne kadar yaklaştıklarını görme imkanı elde ederken bir yandan da motive oldukları açık. Sporcularımız için Jonas’ ın antrenman disiplini ve azmi ile bu noktalara geldiğini görmeleri açısından beraber antrenman yapmaları çok faydalı oldu. Nasıl çalışmaları gerektiklerini çeşitli söylemlerle anlatmak yerine kendileri gözlemleme fırsatı elde ederken, gerekli çalışma ile her şeyin olabileceğini görme imkanı elde etmiş oldular. Artık sporcularımızın kendi aralarında rekabet edecekleri bir arkadaşları oldu. Bundan sonra çok çalışan, başaran hak ettiği yere gelecek. Bu anlamda çalışan, kendine güveni olan her sporcumuza destek vermeye ve onu hedefe taşımaya hazırız. Tüm sporcularımıza başarılar diliyorum. Önümüzdeki günlerde başlayacak yeni sezonun hayırlı olmasını temenni ediyorum.

 

Kendi Ağzından Jonas Schomburg

 

Jonas Schomburg, 31 Ocak 1994 Hannover Almanya doğumlu profesyonel bir triatletim. Hali hazırda antrenmanlarıma Güney Afrika’ da devam ediyorum ve önümüzdeki sezon için hazırlık yapıyorum. Geçtiğimiz günlerde Cape Town’ da gerçekleşen ATU Afrika Sprint triatlon yarışına katıldım ve yarışı üçüncü sırada bitirerek oldukça önemli bir başarı daha elde etmiş oldum.

 

Jonas schomburg (5)

 

Geçtiğimiz yıl Alman milli takımı adına Avrupa’ daki tüm Kontinental Kupası (kıta kupası) yarışları ve Afrika ile Meksika Dünya Kupası yarışlarına katıldım Yanı sıra 2013’ de Londra’ da Dünya Şampiyonası’ na gençler kategorisinde yarıştım. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde imzaladığım sözleşme ile bu yıl ve önümüzdeki yıl ülkemiz adına tüm Dünya’ da yarışlara katılacağım. Türk milli takımı adına yarışacak ilk Alman atlet olarak çok mutlu ve gururlu olduğumu söyleyebilirim.

 

Jonas schomburg (3)

 

Ocak ayında Türk Triatlon Milli Takımı ile Alanya’ da kamp yapma imkanım oldu. Kamp oldukça iyi geçti. Türk triatletlerle antrenman yapmak çok keyifliydi. Tüm takım çok cana yakın ve dost canlısı. Kendilerinden oldukça fazla destek gördüm. Ben şu anda dünya sıralamasında 194 üncü sırada yer alıyorum. Aynı zamanda en geç atlet sıralamasında da üçüncü sıradayım. Hedefim, 2014 olimpik kualifikasyon yarışları olan yarışlar olan Dünya Triatlon serisi ve Dünya Şampiyonası yarışı olan Kanada- Edmonton’ da madalya almak. Kişisel hedefim ise 2016 Rio Olimpiyatları’ nda yarışmak ve 2020 Olimpiyatlarında altın madalya kazanmak.
Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

Yazar Hakkında :

Cylingtr Triatlon Editörü

Bir Yorum Yazın