İzmirli Bisiklet Severler Pasaport’taki Bisiklet Yolu İçin Eylemde

05/07/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

 

Şehirlerde bisiklet yollarının azlığı ve kullanışsızlığı ne yazık ki Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi İzmir’de de bisiklet severleri mağdur ediyor. Son haftalarda bisiklet adına sosyal medyada oldukça fazla bahsi geçen konulardan biri de İzmir’in Pasaport bölgesindeki (sözde) bisiklet yolunun durumu.

 

Konak Pier ile Pasaport Vapur İskelesi arasında kalan ve sahil boyunca uzanan yolun bir kısmı, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bisiklet yolu olarak tayin edilmiş ve konuyla ilgili gerekli düzenlemeler yapılmıştı. Ancak bu yol bir süredir yayalar tarafından yaya yolu olarak kulanılıyor. Sebebi ise yaya yolu olarak belirlenen alanın esnaf tarafından masalar konularak işgal edilmiş olması.

 

 

Yayaların, işportacıların ve kafelerin işgali altında kalan bisiklet yollarına bir düzen getirilmesi gerektiğine inanan ve bir süredir bu konuda seslerini duyurmak için gereken her yola başvuran İzmirli bisiklet severler, 05 Temmuz 2013 Cuma (bugün) saat 20:00‘de Konak Pier‘in önünde buluşup eylem yapmaya karar verdiler. Ayrıca yapılacak olan eylemin ardından 8 Temmuz 2013 Pazartesi akşamı saat 18:30‘da Cinatı‘nda, eylem sonrası değerlendirme ve sonraki eylemler için hazırlık toplantısı olacak.

 

Konuyla ilgili olarak, Facebook’ta “İzmir’de Bisiklet Yolu Yalanına İnanmıyoruz!” isimli bir etkinlik sayfası oluşturuldu. Etkinliğin detaylarını ve gerekli bilgileri buradan alabilir; ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne iletilmek üzere Change.org‘da başlatılan imza kampanyasına da buraya tıklayarak ulaşabilir ve destek verebilirsiniz.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın