İzmir de Bisiklet Toplulukları Toplantısı Yapıldı

28/01/2011  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

  26 Ocak 2011 günü İzmir’de bir ilk gerçekleştirildi. İzmir Bisiklet Derneği başkanı Mustafa Karakuş’un önerisi ve önderliğinde İzmir’de faaliyet gösteren tüm bisiklet grupları, platformları, üniversite bisiklet toplulukları, dernek ve spor kulüplerinin katılımıyla “kentimizde yaşadığımız ortak problemlerin ve çözüm önerilerinin” konuşulduğu bir söyleşi yapıldı.

Bu toplantıya muhabir olarak katılarak sizlere toplantıdan edindiğim önemli notları aktaracağım.

Söyleşi herkese açıktı. Davet bilgisi de önceden sosyal paylaşım ortamı facebook aracılığıyla 2000’in üzerinde bisikletsevere iletilmesine rağmen katılım hayli azdı.

50 civarında katılımcının bulunduğu toplantıda Karakuş’un önceden belirttiği gibi isteyen herkes söz alıp fikirlerini söyleyebildi. Amacın İzmir’de bisiklet kullanıcılarını bir araya getirebilmek, tek ses olabilmek ve gücü birleştirebilmek olduğu söyleşide farklı öneriler sonucu görüş ayrılıkları olduğu kadar, hemfikir olunan ve karara bağlanan konular da gözlemlendi.

   Toplantının seyrini Mustafa Karakuş belirlerken önce İBD’nin (İzmir Bisiklet Derneği) yakın dönemdeki durumu hakkında bilgi verdi. Yönetim değişimini özetledi.

Toplantıya katılanlar arasında Türkiye Bisiklet Federasyonu İzmir İl Temsilcisi, aynı zamanda milli sporcu ve antrenör olan Birol Toraman, İzmir’de bisikletçilik adına yaşanılan sıkıntıları dile getirdi. Özellikle sportif bisikletçilikte yaşanan aksaklıklar üzerinde yorumlar getiren Toraman, yıllar geçtikçe İzmir’deki bisiklet yarışçıları ve sporcularının giderek azaldığı ve artık hiçbir yarışçının bu şehirde yetişmediğinden yakındı. Aynı zamanda 2 yıldır İzmir’de hiçbir bisiklet yarışı yapılamadığını vurguladı. Kendisi özveride bulunmaya çalışarak projeleri hayata geçirmeye uğraşırken yanında destekçi kimseyi göremediğini hatırlattı.

   İzmir’de artan bisiklet gruplarının rekabet yerine birbirlerinin önünü kesme eğiliminde olduklarını, bunun da kent bisikletçiliğine zarar verdiğini belirtti. İzmir’li bisikletçiler olarak İzmir’deki belediye otobüsü şoförlerini ziyaret ederek kendilerine seminer verilmesini de önerdi.

   İBD başkanı Karakuş, 2008 yılında İzmir B.şehir Bld’sine ilettikleri taleplerden bu süre zarfında sadece Konak’taki Sahil yolunda eskiden toprak zemine sahip olan 2 metrelik hafif rampaya beton döküldüğünü örnek vererek belediyenin, bisikletçilik adına yapacaklarının maalesef sözde kaldığını ifade etti.

    Katılımcılar arasından Karşı Bisiklet grubu adına Aykut Yaney ve Aytaç Aksoy söz aldılar. Öncelikli olarak Karşı Bisiklet’i tanıttılar. Bisikleti araç edinerek küresel ısınmaya, çevre kirliliğine, nükleer projelere karşı eylemlerde bulunarak grubun misyonu hakkında bilgi verdiler. Çevre eylemlerinde bisikletleriyle bulunarak hem bisikletin tanıtımına, hem de çevre eylemlerine katkıda bulunduklarını vurguladılar. Yıl içinde yaptıkları ve yapacakları tur ve projeleri hakkında da bahsettiler. Aynı zamanda Critical Mass grubu ve etkinliklerinin de önde gelenlerinden Aytaç Aksoy, bu grubu ve amaçlarını katılımcılara tanıtarak, etkinliklerine davette bulundu.

   İBD başkanı Mustafa Karakuş’un, toplantıya davet ettiği bütün grup liderlerini kürsüye konuşmaya davet etmesi, birlik, beraberlik ve eşitliğin somut bir örneğiydi.

Video konferans yöntemi de kullanılarak İstanbul’dan Bisikletliler Derneği Başkanı ve eski milli sporcu Murat Suyabatmaz ve Manisa Soma’dan Urungu Erdal Özer de toplantıya katıldılar.

   Toplantıya ara verildiğinde ikramların yapılması, işlerinden aç gelmek zorunda kalan katılımcıları sevindirdi. Bu arada da ayak üzeri kişisel görüşmeler yapıldı.

   İzmir Otomobil Kulübü yetkilisi Erol Hülagü de katılımcılar arasındaydı. Hülagü, geçtiğimiz günlerde bisiklet federasyonunun seçimlerinde İzmir’den oy kullanan tek grubun bir bisiklet kulübü değil de bir otomobil kulübü olan kendilerinin olmasının ne kadar vahim ve ilginç bir durum olduğuna dikkat çekti. Kendisiyle akrabalığı nedeniyle Kemal Merkit ile yardımlaşmaları sonucu hayalindeki projeyi İzmir bisikletçiliği adına gerçekleştirme isteği bulunduğunu açıkladı. Hülagü, dernek ve grupların devlet önünde tanınması ve işlerin bürokratik düzeyde hızlandırılması amacıyla bisiklet federasyonu İzmir il temsilcisi Birol Toraman’dan yardım alınmasını önerdi.

   Birçok kişinin ortak görüşü, ego tatmini ve iktidar hırsı yüzünden İzmir’deki bisiklet grupları arasında yersiz çekişme ve ayrılıkların olduğu yönündeydi.

   İBD başkanı Karakuş, projeksiyon aracılığıyla diğer ülkelerdeki bisiklet park yerleri ve içlerinde en ideali görülen Madrid’deki bisiklet park sistemini katılımcılarla paylaştı. Karakuş, açıklamasında yaptığı bir araştırmayı paylaşarak İzmir’de şu anda 3000 tane taksi, 3000 tane servis aracı, 1500 adet İzulaş otobüsü, 1100 minibüs olduğunu ve bu araçların bir günde 2-3 milyon kilometre kat ettiklerini ve bu büyük rakamların, bisikletçilerin de bulunduğu yolda bulunduğunu söyledi.

  Toplantının sonunda İzmir’de bulunan 12 farklı bisiklet topluluğunun gerekli durumlarda bir çatı altında toplanması önerildi.

Tüm katılımcıların taleplerini dile getirmekten ve böyle bir birliktelikte bulunmaktan memnun oldukları gözlemlendi. 1 ay sonrasına daha geniş katılım ve kapsamlı bir panel organize edilmesi planlandı.

Dileriz bu toplantıda alınan kararların tümü en kısa zamanda gerçekleşir.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın