İzmir Bisiklet Platformu Çalıştayı Yapıldı

12/02/2014  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

  İzmir’ de Bisiklet Politikalarının Oluşturulması ve Yarımada Bisiklet Rotalarının Belirlenmesi ‘ ni içeren çalıştay geçtiğimiz hafta İzmir Kültür ve Truzim müdürlüğünde yapıldı.

Çalıştay kapsamında birçok bisiklet dernekleri temsilcileri, kalkınma ajansları, bakanlık ve belediye’ den yetkililer, sektör içerisindeki firma sahipleri, basın, tanıtım ve yayım organlarından sorumlu kişiler yer aldı.

Bu toplantıda; bisiklet turizminin çeşitlendirilmesi, bisiklet rotalarının belirlenmesi, tarafların konuya nasıl katkı koyabileceği hakkında gündem belirlenmiş ve bir sonraki toplantı için aksiyon planı çıkarıldı.

photo_3

Bu projenin gündeme gelmesinin ve gelişmesine büyük katkı verecek olan Urla belediyesi bu büyük projenin paydaşlardan birisi oldu. Sistemin bir yerden başlanması ve oradan genele yayılarak tüm İzmir’ i kapsayacak projede gerek coğrafi konumu gerek projeye yaptığı yatırımdan dolayı pilot bölge  “Urla” olarak belirlendi. Urla’ da ilk adımlar olarak yapılabilecek bisiklet yolları ve güzergahlar oluşturulacak.

 

Toplantı açılış konuşması İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz EDİZ tarafından yapıldı. Abdülaziz bey, turizm müdürlüğü olarak turizmin çeşitlendirilmesi konusunda çalışmalar yaptıklarını ve bu kapsamda bisiklet turizminin çok önemli bir yeri olduğunu vurguladı.

Amsterdam örneği gibi bir uygulamanın artık okul kitaplarına ders konusu olarak girdiğini, bisiklet kültürünün geliştirilmesi, bisikletli yaşamın canlandırılması ve en önemlisi bisiklet altyapısının hızlı bir şekilde tamamlanması ve şehrin bisiklet kullanımına uygun hale getirilmesi için konuyla ilgili tüm kurum ve kuruluşların bir araya gelip eylem planı çıkarmasının çok önemli olduğu vurgulandı.

Bu konuya istinaden;

 • “Büyükşehir sınırları içerisinde kalan 30 ilçedeki 30 okulda pilot bir bisiklet – eğitim – ulaşım projesi başlatılabilir” fikrini sundu.

 • Projenin Ana Hedefi:

  • Seçilecek pilot okullarda öğrencilere bisiklet temin edilmesi, güvenli bisiklet sürüş eğitimlerinin verilmesi, ev ile okul arasında ulaşımın bisikletli olarak yapılmasının özendirilmesi, bu sayede yerel yönetimlerin işin içine girmelerini sağlayarak ilçelerde bisiklet altyapısının iyileştirilmesi konusunda adımlar atılmasının sağlanması. Okul – Öğrenci – Aile üçgeninde bisiklet kültürünün geliştirilmesi, özendirilmesi ve farkındalık yaratılması amacı.

  • Proje taslak ismi:  30 ilçe-30 okul-30 öğrenci-30 bisiklet

  • 900 öğrenci evden okula – okuldan eve bisikletle gitmesi.

 gibi şu ana kadar gündeme gelmemiş bir çok konu ve yapılabilecek projeler tartışıldı.

İzmir kalkınma ajansı adına katılan Sibel Ersin Hanım,

 • İzmir Bisiklet Polikalarının çıkarılması,

 • Uluslarası kuralları uygun bisiklet rotalarının oluşturulması,

 • Şehiriçi ulaşımda bisiklete yer verilmesi ve gerekli düzenlemelerin yapılması,

 • Yapılacak çalışmalar için destek programları oluşturulması, projeler için taraflara yol gösterilmesi,

 • Eurovelo’ya katılım bisiklet kültürünü geliştirmek için önemli bir araç haline gelmesi

gibi düşünce ve yapılması gereken planları ortaya koydu.

Yakın geçmişte İZKA tarafından desteklenen Alaçatı bisiklet yolları projesinden bahseden Sibel Hanım, “Alaçatı bisiklet yolu projesine destek verdiklerini fakat altyapı hazır olmamasından dolayı bisiklet kültürünü yaygınlaştırma çalışmalarının yetersiz kaldığı sonuç olarak belediyenin bu projesi silerek bisikletlerin kaldırıldığı” örneğini verdi.

 

 photo_1

Urla ilçesinde görevli matematik öğretmeni Merval Kızıl Urla’ da ki 110 kişilik Jale – Necdet Özbelge Ortaokulunda 25 kişilik bisikletli öğrenci grubu kurulduğunu, bu ğğrenci grubları ile hafta sonları bisiklet gezileri yaptığını böylelikle ev – okul arasında ulaşım amaçlı bisiklet kullanılması gerektiğinin bilincini yaymaya çalıştığını belirtti.

“Okul ölçeğinden yola çıkıldığında toplam sayının beşte biri oranında bisikletli kullanım gerçekleşiyor. Bu sayıyı Urla geneline yaydığımızda ciddi bir sayı ortaya çıkacaktır. Bu noktada eğitim çok önemli. Bu kültürü yaymak için eğitim kurumları en önemli unsur olarak görünüyor. Araba kullanma kültürü yerine bisiklet kullanma kültürü yaygınlaştırılmalı.”  diyerek eğitimin bu projede önemini vurgulamış oldu.

Urla belediyesinde görevli Tevhide Alyanak Urla ilçesinin Dünya Sağlıklı Kentler Birliği üyesi olduğunu bu kapsamda bisiklet yolu projesinin Urla’ nın merkezi olabileceğini  ilçe den başlayarak tüm ile kadar kalkınma sağlayabileceğini vurguladı.

İzmir Şehir Plancıları Odasından Utku Cihan Bey “bilindiği üzere Eurovelo turizm amaçlı bir altyapı içeriyor. Bu toplantıda bisikletin ulaşım amaçlı mı ? yoksa turizm/gezi amaçlı mı ? öne çıkarılacağının netleştirilmesi gerekiyor.  Tarafların ilk önce bu konuda önceliklerini belirlemesinde fayda var.” diyerek konuya farklı bir gözden baktı.

Türkiye Bisiklet Federasyonu’ nun etkili isimlerinden Celal Siper Özdöl bisiklet ve bisiklet kültrünün yaygınlaştırılması için alt yapıya dikkat çekti.  Özdöl, “eğitim ve altyapı çalışmaları parelel yürütülmeli, dünya çapında sporcular yetiştirebilmemiz için altyapısı sağlam, bisiklet dostu şehirlere ihtiyacımız var.” diyerek projeye sporcu gözüyle bir yorumda bulundu.

İzmir’ de planlanmış günlerde oldukça kalabalık bisiklet turların başını çeken Metin Çelik ( CAT Spor Derneği ) “5 yıldan beri İzmir’de bisiklet gezileri ve turları düzenliyoruz. 800′

ün üzerinde etkinliğimiz var. Amacımız bisiklet kültürünün geliştirilmesi, şehir içinde insanların daha fazla bisiklete binmeleri. Bu sene “İzmir Pedallarımın Altında” adında bir bisiklet turu organize edeceğiz.” diyerek sektöre verdiği emeği açıkladı.

photo

İzmir Bisiklet Ajans  Onur Calp, Bisiklet Ajans’ ın projeye verebileceği teknik katkılardan bahsetti. Bisiklet Ajans’ın  Türkiye’de internet ve yayıncılık kapsamında bisiklet sektörüne dair çalışmalar yapan tek kuruluş olduğunu, bisiklet yolu rota belirleme çalışmaları, ilgili organizasyon ile ilgili digital ağ oluşturulması, ulusal ve uluslararası haber takibi ve yayıncılığı, yarış ve gezi organizasyonları, eğitim, seminerler düzenlediği,  bisiklet dünyasındaki teknolojik yeniliklerin takibini yaptığını vurgulayarak projenin teknik kısmında destek verebileceklerini dile getirdi.

 İzmir büyükşehir belediyesi planlama şube müdürlüğü adına çalıştaya katılan Birkan Bektaş, belediye olarak bisiklet kültürüne yatırım yaptıklarını, Mavişehir – İnciraltı kısı tasarım projesinde bisiklete yer verdiklerini belirtti. 30 Mart belediye seçimlerine dikkat çeken Bektaş seçimlerden sonra hizmet sınırlarının 30 ilçe daha genişleyeceğini böylelikle daha iyi hizmet verebileceklerini vurguladı.

Toplantı sonunda herkes verebileceği katkıyı belirtmiş olurken proje de  şekillenmiş oldu. 18 Şubat’ ta Urla belediyesinde yapılacak olan toplantıda daha geniş çaplı buluşacak ekip bu konuları tekrar gündeme getirerek bu sefer davet ettikleri  milli eğitim, trafik, eshot – izulaş yetkilileri gibi daha geniş çaplı kitleler ile görüşerek tüm makamları içerisine alarak yap-boz sisteminin önüne geçmeyi planlıyor.

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın