İzmir Bisiklet Birliği 2.Toplantısı Yapıldı

16/03/2011  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )


 

 

   İlki geçtiğimiz ay yapılan İzmir’deki Bisiklet Toplulukları toplantısının ikincisi, 14 Mart 2011’de fuarda, yine aynı toplantı salonunda yapıldı. Dikkatli okuyucularımız hatırlayacaklardır, geçen ayki ilk toplantıda alınan ortak kararla, İzmir’deki bütün bisiklet toplulukları, gerekli durumlarda birlikte hareket etmek ve güç birliği yapabilmek adına “İzmir Bisiklet Birliği” adında üst grup tanımlamasını koymuşlardı.

   Yine ilk toplantıda alınan karara göre bu ay ikinci toplantı yapılacağı bildirilmişti ve söylenilen uygulanarak ikinci toplantı gerçekleşti. Biz de Cyclingtr olarak toplantıyı ve gelişmeleri siz okuyucularımız için  takip ettik.

   İlk izlenimim, birinci toplantıda 50 civarında olan katılımın ikinci toplantıda 25 kişide kalmış olmasıydı. Bunda, son anda ulaşan davet bilgisinin payı büyük olmalı. Zamanında ve etkin tanıtım kalabalığı getirecektir diye hatırlatarak konusunun önemi gereği bu tip ertelenerek sonradan tarihi değiştirilmiş toplantı ve etkinliklerin tarihleri “belli olduğu anda” herkese duyurulmasını diliyoruz.

 

 

  Şimdi toplantıya geçiyoruz;

 

  Toplantı, İzmir Bisiklet Derneği’nin gezilerinde yaşanan aksaklıklara değinilerek başlandı. Yerel yönetimlerin hala bisiklet gezilerine destek olmadıklarından, sürekli iletişim çabalarının boşa çıktığından yakınıldı.

 

  Faydalı olacağını düşündüğüm yeni bir fikir ortaya atıldı; İzmir’deki bütün bisiklet gruplarının beraber hareket edeceği İzmir Bisiklet Birliği Turu düzenlenmesi. Her grup, kendi önceden belirlediği düzenli turlarına ek olarak, hepsinin de aynı rotada pedal çevireceği bir turun da programlarına konması istendi. Sadece İzmir Bisiklet Derneği’nin bile 327 üyesi olduğu düşünülürse, İzmir’deki diğer bütün bisiklet gruplarının üye katılımlarıyla hoş bir gövde gösterisi yapılabilir diye düşünüldü.

 

  Bir başka görüş ise mesai saatleri içinde veya öğle tatilinde bisikletlere binilip Belediye ve Valilik binalarına doğru sürüş idi fakat kabul görmedi.

 

 

   İzmir’deki bisikletçilerin ortak bir sıkıntısı olan metroya bisiklet bindirme mevzusu da konuşuldu. İBD başkanı Mustafa Karakuş’un açıklamasına göre, kendilerinin İzmir Metrosu ve İzban yetkilileriyle yaptıkları görüşmelerde güvenlik, yer olmaması, metronun yeterince kalabalık olması ve uygun vagon olmaması gerekçeleri öne sürülerek metroya bisiklet bindirmeyi reddettiklerini öğrendik. Aslında Metro ve İzban yetkililerinin modern hayata uygun kafa yapısında olmamaları en büyük etken.

 

   Halen İzmir’deki bazı sosyal alanlarda bisiklete dair karşı duruşların olması ve bu konuya dair olumsuz tecrübeler dile getirildi.

 

 

   İzmir Bisiklet Derneği’nin yerel yönetimlerle, belediyelerle 5 yıl içinde defalarca görüştüğünü ve yine de bundan sonra da görüşmelere devam edeceklerini öğrendik. Bu 5 yıl zarfında belediyelerce yapılan 3 gelişme olmuş;

  1. Sahildeki “sözde” bisiklet yolunun Konak vapur iskelesine 500 metre kala olan bölümünde 2 metre uzunluğunda beton rampanın yapılması.
  2. Karşıyaka metro istasyonuna yapılan bisiklet park yeri
  3. Sarnıç’a yapılan yine “sözde” bisiklet yolu.

   Sözde diyorum çünkü bisiklet yolu özelliğine sahip olmayan bu yollarda bisikletçiler de binmek istemiyorlar. Ne üzerlerinde bisiklet yoludur yazıları ve simgeleri, ne bu yollar üzerine konulan tabelalar, hiçbirinden eser bulunmuyor. Ayrıca eksik olmayan cam kırıkları, hayvanlarını gezdirenler, motorsikletlerle gezenler, otomobillerini bu yol üzerine parkedenler, zemin kalitesi, anayoldan ayrılmışlıkları ve anayollarla olmak zorunda olan bağlantı noktalarının olmaması sebebiyle maalesef halen tüm bu özelliklere sahip bir bisiklet yolu ne İzmir’de ne de ülkenin geri kalanında bulunmuyor.

 

   Bu vesileyle İzmir Bisiklet Derneği’ne, İzmir’de bisikletçilik adına yapmakta oldukları çalışmalardan dolayı teşekkür ediyoruz.

 

 

   Toplu taşıma araçlarından sadece Karşıyaka vapurlarından 4 tanesinde bisikletleri vapurların güvertelerine bağlamak üzere krom bar eklendiği konuşuldu. Fakat bu girişim de, güncel bisikletlerin ön amortisör genişliklerinin bu barlara sığmaması yüzünden başarısızlıkla sonuçlandığını öğrendik.

 

   Güzel haberlerden biri ise, Ege Pedal Bisiklet topluluğunun Kulüpleşme adına başvurularının tamamlanması ve kulüpleşme sürecinde bulunduklarını öğrenmemiz oldu. Ayrıca Ege Pedal yetkililerinden Gülsün Derse, kendisinin münferit olarak oturduğu muhitin yerel yöneticisi olan Çiğli Belediye Başkanı ile bisikletçilik ve İzmir Bisiklet Birliği’nin oluşumu üzerine konuşması akabinde belediye başkanının, bütün bisikletçileri makamına davet ettiğini öğrendik. İşte böyle yöneticilerin dikkatini çekerek, işbirliği, güçbirliği içine girmeliyiz. Özverisinden dolayı Gülsün hanımı kutluyoruz. Bu bilgi üzerine İzmir Bisiklet Birliği olarak Çiğli belediyesiyle görüşme kararı alındı.

 

Nisan-Mayıs ayları içerisinde bütün grupların birarada olacağı bir günlük etkinlik fikri ortaya atıldı. Bisiklete binecek insanların artmaya başladığı bu aylarda katılımın daha fazla olacağı düşünüldü.

 

   Bundan ayrı olarak, herkesin katılabileceği, İzmir’e özgü, İzmir’in birçok güzel noktasının geçileceği 3 veya 4 gün sürecek, Türkiye’nin 4 bir yanından bisikletçilerin geleceği hoş bir tur fikri konuşuldu. Tarih henüz kesinleşmemekle birlikte bu tur için Eylül-Ekim ayı düşünülüyor.

 

   Derneğin gezilerinde bir ambulans ve polis otosunun bulunması gerekliliği konuşuldu. Güvenlik adına faydalı olacak bu fikir için önce kanuni mevzuatın tekrar gözden geçirilmesi gerektiği anlaşıldı.

 

   İletişim ortamı olarak facebook yerine yahoogroups gibi daha ciddi ve sınırlı bir ortamın oluşturulması kararlaştırıldı. Ayrıca bu toplantıların düzenli hale gelmesi amacıyla her ayın ilk Pazartesi akşamı yapılması belirlendi. Bütün bisiklet gruplarının Pazartesileri haricindeki günlerde turları bulunduğu için en uygun gün de Pazartesi idi.

 

 

   Her ayın son Pazarında da İzmir Bisiklet Birliği oluşumunun kalabalık turlarının düzenlenmesi kararı verildi.

 

Bir sonraki toplantının 4 Nisan 2011 olması belirlenerek toplantı sona erdi.

Hazırlayan: Fatih Buzgan

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın