İyi Bir Bisiklet Dükkanı

10/02/2014  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

Bisiklet dükkanı denince; dükkanın içerisine girer girmez etrafınızı saran yeni bisiklet ve lastik kokuları, dost canlısı ve soracağınız sorulara cevap vermek üzere donanımlı, bilgili personel ile karşılaşmak ilk akla gelenlerdir. Cyclingtr olarak bizler, bisiklet sevgimizin yanı sıra bisiklet severler tüm dostlarımızı ve ülkemizde daha da yaygınlaşmasını umduğumuz lokal bisiklet dükkanlarını önemsiyoruz. Kim, her köşede iyi bir bisiklet dükkanının bulunmasını istemez ki ?

 

İyi bir bisiklet dükkanı, kulağa hoş geliyor ancak iyi bir bisiklet dükkanı tanımlamasından beklentiler nelerdir? İyi bir bisiklet dükkanının yapması gerçekten yapması gerekenler nelerdir. Beklentileri çok yüksek tutmadan, ancak eldeki dükkan bu mantığına çıta atlatmak için derlediğim yazımız umarım dikkatleri olması gerekene çekecektir.

 

1-Personel tam anlamıyla 1 Numara:

Bisiklet dükkanının tercih sebebi, elbette ki sadece dükkana girdiğinizde çıldırtan yeni bisiklet ve lastik kokusu değildir. Her bisiklet dükkanında mevcut, baştan çıkartan bu kokuların yanında, büyülü atmosferi tamamlayan en büyük ihtiyaç kuşkusuz  ki soracağımız sorulara cevap verme becerisine sahip personeldir. Öğrenmek istediklerinize cevap veremeyecek bir personele ne kadar güvenebilirsiniz ki, cevaplayamadığı soruların üzerine bu bisiklet dediğinde, kuşkulu olacaksınızdır. Demek ki, kalifiye personel, içerideki marka marka bisikletlerin çok adım önüne geçebiliyor. Müşteri, dükkana güven duymalıdır. Emin ellerde olduğunu hissetmelidir. Günde kaç bisiklet sattığınız ile değil, alacağı bisikletin en doğru seçim olmasına odaklanan bisiklet sever dostlarımız, kuşkusuz ki en doğru bilgileri ve desteği, bisikletten önce hizmet olarak alır.

 

İyi bir bisiklet dükkanını, vasat bir bisiklet dükkanından ayırmak için pek çok yol ve uygulamalar var. Ancak, en çabuk sonuç veren dükkana girdiğinizde sizi nezaketle karşılayan kişidir. Konuşurken, ihtiyacınız olan bilgi alışverişinde rahatlıkla gözlemlenen, ticari beklentinin buram buram kokmadığı doğruluk ve dürüstlük kesinlikle olması gerekendir. Burada sözüm hem bisiklet dükkanlarına, hem de bisiklet sever dostlarıma. Alışveriş yaparken “iyi bir bisiklet dükkanı” tüyolarının çok işe yarar olacağına eminim. Karşınızdaki personel bisikleti, teknik detayları ile birlikte bilmeli, dürüstlükle paylaşmalıdır. Nasıl anlaşılır? Çok soru sorun ve cevapları takip edin! Satış sonrası bakım servislerine koşuşturtmayacak bilgilerin verilmesini sağlayın. İyi bir bisiklet dükkanı ise, sizin çaba harcamanıza gerek kalmaksızın bu bilgileri size samimiyetle aktaran dükkan olacaktır.

Bisikletdükkanı

 

2- Hayır demeyi bilmeli

 

Bisiklet dükkanına girmeye görün, siz istediğinizi anlatsanız da başka bisikletle dükkandan çıkma ihtimaliniz mevcut. Artık bu dönem geride kalmalı, yanlış mıyım? Elinde uygun büyüklükte kadro bulunmayan bisiklet dükkanlarının, sırf bisikleti satmak için büyük kadro bisikleti çocuklara satma dönemi bitmeli. İyi bir bisiklet dükkanı işte tam bu konuda, Hayır, yok diyebilmeli ve müşteriyi gerekirse başka dükkanlara yönlendirebilmeli.

 

Uzun süredir, yazılarımda bisikletin, bisiklet dükkanlarından alınması gerektiğini paylaştım. Özellikle, çocuk bisikletine dair yazılarımda değindim bu önemli noktada önerinin aksine başıma neler geldi? Çocuğuna bisiklet almak isteyen arkadaşlarım beni arayarak fikir paylaşımına ihtiyaç duyarlar. Ben de, bir detayı atlamamak için muhakkakk ilgili konuda belirttiğim maddelere dikkat etmelerini, muhakkak bisiklet dükkanında almaları gerektiğini belirttim. Birkaç arkadaşım, bisiklet dükkanında, büyük kadro satmaya çalışan dükkandan güvenle çıkmayı başardıysa da, maalesef bir arkadaşım, oğluna oldukça büyük bir kadro alarak dükkandan çıkmış. Uyarımla birlikte bisiklet dükkanının yolunu tuttuk. Mağazadan aldığımız cevap, ellerinde arkadaşım oğluna uygun bisiklet bulunmadığı yönündeydi. Ne yazık ki İzmir’de gerçekleşen bu olayda insanların sadece bisiklet dükkanına yönlendirilmesinin yetersiz olduğunu, bisiklet dükkanı seçimleri ve nasıl olmaları gerektiğine dair bilgi de verilmesi gerektiğini görmüş oldum.

Not: İyi bir bisiklet dükkanı olma yolunda, bu tür konulara hassasiyet gösterilmezse, bisiklet severlerin kötü bulduğu dükkanların tüketicilerce oluşturulan şikayetlerini duyurması gerektiğini düşünüyorum. Cyclingtr portalı içerisinde, hakaret içermeyen bu eyleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

3-Evinizden uzakta ama  ev kadar huzurlu

 

Diğer önemli faktör, iyi bir bisiklet dükkanına adım attığınız andan itibaren hoş karşılanmak, evinizden uzakta ama evinizdeymişçesine kendinizi rahat ve güvende hissetmenizdir. İyi olan ve iyi olmayı hedefleyen bisiklet dükkanlarının önemsemesi gereken, önemli bir detay olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. Genel olarak tam hakim olamadığınız bir konuda bilgi almak için, destek alamk için girdiğiniz bir bisiklet dükkanında cahil muamelesi görmeyi kim ister ki? Her konuda eşitlikten yana olarak, gerek bilgi alırken denk sohbetler ve gerekse parça çeşitliliği arasından seçim şansı verilen bir yer muhakkak ki ideal olurdu.

 

İster bisiklete yeni yeni merak duymaya başlayan biri olarak, ister bisikleti hayatında tutmayı seven biri olarak bir bisiklet dükkanından içeriye girdiğinizde kendinizi evinizde gibi rahat hissedebildiğiniz yer, iyi bir bisiklet dükkanıdır. Sonuçta bisikletin yaşamsal alanda farklı kıldığı dostluklara yakışır yumuşaklıkta olmalı, iyi bir bisiklet dükkanı. Dostça, dürüstçe, tamamen beklenti odaklı olmayan özel bir alan.

 

Bulunduğum bölgeye yakın, “iyi bir bisiklet dükkanı”na sahip ve aynı zamanda dostum olan bir arkadaşımın sözlerine yer vermek istiyorum.(Reklam olmaması için isim veremiyorum.)

İyi, gerçekten iyi bir bisiklet dükkanına sahip olabilmek için 3 temel unsura önem veriyorum. Birincisi; yardımsever, çalışkan, bisiklet konusunda bilgili çalışma arkadaşlarıdır. İkincisi, dükkanın yeri önemli. Park edebilecek yer ve kolay ulaşım. Üçüncüsü tanınmış bisiklet markalarını muhakkak bulundurmak. Kaliteli ürün, ulaşılabilirlik ve doğru çalışanlar ile mükemmel bir bisiklet dükkanı olmak zor değil.

 

Bisiklet dükkanları açısından 3 temel unsur, başarıya ulaşmak için yeterli. Tüketici sesiyle ise beklentiler, standartlarında hayır, yok demeyen ve yanlış yönlendiren satıcıların gölgesinde geçiyor. Sırf bisiklet satmak için izlenen yanlış yollar, bisiklet severi soğutabiliyor. Umarım bu derleme; ne olduğundan habersiz olarak gördükleri tüketici kitlesinin aslında bilinçli olduğunun farkına varmalarını sağlar. Sonuç olarak, bisiklet severlerin ihtiyacı olan “İyi Bisiklet Dükkanı”nın yaygınlaşması, bisikletin de ilerlemesini sağlayacak önemli etkenlerden biridir.

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın