İssan Tayland – Evrim ve Elif Yiğit Tur Günlükleri, 23 Nisan 2012

20/06/2012  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme ), Turlar ve Organizasyonlar

  

 

Bugün 16 Nisan. 1 Nisan günü Kamboçya’dan Tayland’a giriş yaptık, bisiklete binmeye sadece 1 gün ara verdik ve sadece çadırlarımızda konakladık. İlk olarak Kamboçya sınırına yakın olan Aranya Prathet kentine geldik. Bu günden sonra geziyi uzatmak için mümkün olduğu kadar otellerde kalmamaya ve tutumlu olmaya gayret edeceğiz. Bu yüzden de bu kentte bir tapınakta konakladık. Kaldığımız tapınak şehrin biraz dışında fakat bizim ertesi gün devam edeceğimiz yol üzerindeydi. Ayrıca kent merkezinden biraz uzakta ve geniş bir parkın ortasında, bu yüzden de geceyi sanki bir bir şehirde değil, bir ormanda geçirmiş gibi sessiz ve sakin geçiriyoruz.

 

 

Ertesi gün gitmeden önce şehirde ufak bir tur atıyoruz. Tayland’da bir çok şehirde görebileceğiniz su makinelerinden sularımızı dolduruyoruz. Ben bisikletime 4-5 lt kadar Elif 3-4 lt kadar su alabiliyor. Bu durumda da bir seferde bir günlük suyumuzu yanımızda taşımamız mümkün oluyor. Ardından ufak bir nostalji yaşıyorum ve 4 yıl önce Kamboçya’da çaldırdığım bisiklet pompasını aldığım bisikletçiye uğruyoruz. Beraber fotoğraf çekiliyoruz ve sohbet ediyoruz.

 

 

 

 

 

Bizim gideceğimiz yönde bulunan Lalu isminde bir bölgeden haberdar oluyoruz bu sayede. Lalu ufak boyutlu peri bacalarına benziyor. Sadece oldukça minyatürler ve içinden bisikletle geçerken sanki bir maket kentin içinden geçiyormuş gibi bir hisse kapılıyorsunuz. Yanınızda yüksek dağlar gibi görünen şekillerin hepsi benden bir kaç karış daha yüksekler o kadar. Burası geceyi geçireceğimiz yer oluyor ve kamp alanımız yeni tanıştığımız bir mantar üreticisinin mantar çiftliği oluyor.

 

 

Daha önce hiç mantar üretimi görmediğimizden ve Tayland’daki mantarların bizdekilerden çok daha farklı olmalarından dolayı çiftlikte çadırlarımızı hazırlamadan önce bir eğitim gezisi yapıyoruz. Aklımda kaldığı kadarı ile mantarları yetiştirmek için torbaların içerisine talaş ve volkanik kül karışımı bir madde koyuyorlar ve bunları 3 saat 100 derecede fırınlıyorlar. Daha sonra bu torbalara mantar sporu ekliyorlar. Bu aşamadan sonra uygun koşullarda saklanan torbalardan 28 gün sonra 6 ay boyunca mantar elde edebiliyorsunuz. Bazı mantarlar daha nemli bazıları daha sıcak ortamları sevdiklerinden her mantar türü için farklı odalar yapılıyor ve günde iki defa ürün alınıyor. Bizim konakladığımız çiftlikte 3 ya da 4 tür mantar vardı. Benim sevdiğim ve Tayland’da sık tüketilen 3 çeşit mantar daha sayılırsa –ki bu mantarlar için bu bölge fazla sıcak olduğundan bu çiftlikte yetiştirilmiyorlar- buranın mutfağında 6-7 tür kültür mantarını sık sık görüyorsunuz demektir ve buranın eşsiz yemekerinden birisi bu mantar türlerinden 4-5 tanesini karıştırıp yaptıkları bir tür mantar çorbasıdır.

 

 

 

 

 

Ertesi günlerde yolculuğumuza Buriram kentine kadar devam ediyoruz. Buriram’da size daha önce anlatmış olduğum müzik öğretmeni ile tanışıyoruz ve onun rehberliğinde kentte oldukça keyifli vakit geçiriyoruz. Ardından bir bisikletçinin tavsiyelerini dinleyip bu turun en keyifli ve akılda kalıcı noktalarından birisi olan Tha Klang yani bilinen adı ile Ban Chang’a gidiyoruz. Burası tur kitaplarında fil kasabası olarak geçer çünkü burada büyük bir fil eğitim merkezi vardır ve köye kimliğini buradaki filler kazandırmıştır.

 

 

 

 

 

Köye daha varmadan kilometreler öncesinde filleri görmeye başlıyorsunuz ve köye girdiğinizde evlerin bahçesinde evcil hayvan gibi duran ve bir evden biraz daha ufak olan filleri serinletmek amacı ile yıkıyorlar. Bizim konaklama yerimiz ise biraz Jurassic Park’ı andıran fil eğitim merkezi. Hemen yanımıda bulunan filler zaman zaman dinazor gibi sesler çıkartsalar da bulunduğumuz teras yerden yüksek ve kalite ahşaptan zemini ile o kadar rahat ki fillerin gürültüsünü kısa zamanda duymaz hale geliyoruz. Geceyi böyle bir alanda geçirmenin çok farklı bir deneyim olduğunu söylemek isterim. Genelde biz insanlar doğaya karşı hep güçlü ve büyük hissetmişizdir. Yanlışlıkla ezdiğimiz bir canlı pek önemli olmaz bizim için. Çadırımızı bir karınca yuvasının üzerine kurmak ya da kurmamak hiç önemli değildir. Ama burada konaklarken fillerin yanında biz insanlar karınca gibi ufalıyoruz. Gece kamp kuracağımız yerler olarak bir filin yanlışlıkla üzerimize basmayacağı yerleri seçmek zorundayız. Gece kamp alanımızda turlarken, fillerin yanından geçerken yine dikkatli olmamız gerekiyor. Yoksa tuvalete giderken bir fil tarafından dümdüz hale getirilmek an meselesidir. Buradaki filler her ne kadar eğitimli görünseler de burasının bir eğitim alanı olduğunu ve okula daha yeni başlamış yarı vahşi fillerinde bulunduğunu aklımızdan çıkarmamak gerekiyor. Okulun birinci sınıfında çıkacak bir kavganın ortasında kalmak hayati bir hata olabilir.

 

 

Sabah yolumuza ara yollardan devam ediyoruz. Bu fil çiftliği İssan bölgesinde bütün ana yollardan uzakta sadece ara yollardan ulaşabileceğiniz bir noktada. Ufak köylerden geçerken Song Kran yani su festivalinin biraz erken başlamış olduğunu anlıyoruz. Tayland’ın yeni yılı Nisan’ın 13’ü başlar ve 3 gün devam eder. Bu kutlamalarda insanlar birbirlerinin yeni yıllarını kutlamak için farklı bir seremoni uygularlar. Önce karşılıklı selamlaşırlar, ardından avuçlarına bir parça pudra dökerler ve karşıdakinin yanaklarına ve bazen de alnına sürerler daha sonra da bir kase suyu omuzundan aşağıya dökerler. Bu yeni yıl kutlamasının keyifli ve geleneksel versiyonu. Fakat bunu görme şansınız bu günlerde çok zor. Biz İssan bölgesinde genellikle ara yollardan gittiğimiz ve ufak köylerden geçtiğimizden bu tür geleneksel kutlamaları görme şansımız oldu ve insanlar ile karşılıklı selamlaşıp birbirimizin omuzlarından birer kase su döktük. Peki bugünlerde genelde olan nedir diye sorarsanız cevap Water Wars 2555 oluyor. 2555 Tayland takvimine göre bu yıl. Water Wars ise sabah 08:30 da içmeye başlayan (saat 08:44 de bütün bir şehirde bira şişelerinin, viski şişelerinin elden ele dolaşıp içildiğini gördüm, bir defasında da saat 09:30 gibi çakır keyf olmuş insanların yanından geçtiğimi hatırlıyorum) Tayland insanının akşam dokuza kadar devam edecek olan dans, su şakaları ve sırılsıklam olmuş bir Tayland demek. Ne yazık ki bu festival 6 gün önce başladı ve bu 9 gün boyunca ıslanacağız demek. Bugün bu yazılar Nam Yeun (nam yığın diye okunuyor) köyünde festivalin son günü yazılıyor. Bugüne kadar Tayland bizi hiç olmadığımız kadar ıslattı ve üşüttü. Bu son 3 gün yolların dans eden ıslak insanlar ile tıkandığını gördüm. Günde 40km yol yapabildiğimiz zaman kendimizi şanslı hissettik. Kulaklarıma, burnuma her gün su kaçtı, günde 200’den fazla kova su üzerimize boşaltıldı, gözlerime kaçan pudralardan yolu görmekte zorluk çektim ve en kötüsü Tayland’da su kadar kolay bulunan buz ile soğutulmuş kovalarca suyu üzerimize boşaltmaları oldu. Bir süre sonra soğuktan soğuyan ve uyuşmaya başlayan vücudunuza buzlu su gelince bıçak gibi canınızı yakmaya başlıyor ve sudan nefret eder hale geliyorsunuz. Kendimizi Bangkok gibi büyük bir kentte olmadığımız için şanslı hissedip son gün turumuzu kısa kesiyoruz ve su savaşlarına biz de katılıyoruz. Burada üşümemenin tek yolu Taylandlılar gibi yapıp bol bol viski içmek ve dans etmek. Yarın söylediklerine göre bizi daha fazla ıslatmayacaklarmış. Pek inanasım gelmiyor ama tüm eğlencesine rağmen o kadar tehlikeli ve o kadar can sıkıcı olabiliyor ki biteceğine tüm içtenliğim ile inanmak istiyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Arkadaşlarımız – 21.04.2012

 

17 Nisan 2555 Pha Taem Milli Parkı – 21.04.2012

 

Buriram ve Ayakkabı Tamiri – 18.04.2012

 

Khao Sa La Surin – 15.04.2012

 

Kamboçya – 13.04.2012

 

Nerelerde Kaldık – 07.04.2012

 

Tayland – Nan & Geleneksel Kıyafetler – 29.03.2012 & 03.04.2012

 

Laos, Pongsavan, Luang Prabang – 26.02.2012

 

Laos – 18.02.2012

 

Kuzey Tayland – 02.01.2012

 

Malezya KL – 02.12.2011

 

Endonezya-Sumatra – 22.11.2011

 

Kuala Lipis, Kuala Tahan, Jerantut, Temerloh, Bentong – 30.10.2011

 

Taiping, İpoh, Cameron Highlands – 24.10.2011

 

Malezya, Alor Star,Yan, Sungai Pethani, George Town – 19.10.2011

 

Hat Yai, Pdang Besar – 19.10.2011

 

Trang – Phattalung – 12.10.2011

 

Thai Mueang-Phuket-Krabi – 09.10.2011

 

Ranong, Ufak Bir Ara – 03.10.2011

 

Map Amarit, Cumphon, Kra Buri, Ranong – 02.10.2011

 

Petchburi- Hua Hin- Prachuap Khiri Khan – 27.09.2011

 

Kanchanaburi-Chom Bung Arası Bisiket Yolculuğumuz – 23.09.2011

 

Bangkok ve Kanchanaburi – 22.09.2011

 

Tayland’dan Selamlar – 19.09.2011

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın