İpek Onaran Hamburg Urbanathlon Dünya Şampiyonası’ na Gidiyor

04/02/2014  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

Geçtiğimiz Kasım ayında İstanbul’da koşulan Urbanathlon, “Şehre Meydan Oku” sloganıyla Türkiye’de ilk defa gerçekleştirildi. Başarılı triatlet İpek Onaran’ ın, kadınlar genel klasman birincisi olduğu yarışta erkekler genel klasman birincisi ise Beden Eğitimi öğretmeni olan Tahir Sülük oldu. Dokuz kilometrelik yarış parkurunu, en yakın kadın rakibinin bir buçuk dakika önünde 40:43 dakikalık zamanla tamamlayan Onaran, 17 Ağustos 2014 tarihinde Hamburg’ ta koşulacak olan Urbanathlon Dünya Şampiyonası’ na katılmaya hak kazanmış oldu.

ipek onaran (3)

Urbanathlon Yarışı

İpek Onaran

Matematik öğretmeni olan İpek Onaran spora ağabeyi milli triatlet Mert Onaran’ la birlikte babasının desteğiyle başlamış spora. Yüzmede çok başarılı bir sporcu olmayan Onaran, antrenörü Okan Ulaş’ ın yönlendirmesiyle triatlona geçiş yapmış. “Biz İzmir’de çok şanslıydık çünkü Okan abi gibi bir antrenörümüz vardı.” diyerek geçmişinden söz eden Onaran, 2002-2006 yılları arasında traitlon milli takım adına ülkemizi temsil etmiş. Bu süre boyunca Türkiye Şampiyonlukları dışında 2004 yılında Bulgaristan’ da Genç Kızlar Balkan ikinciliği, 2006’ da Makedonya’da Büyük Kadınlar Balkan üçüncülüğü elde etmiş. 2006-2012 yılları arasında spora ara veren Onaran, yedi sene aradan sonra geçtiğimiz yıl pistlere dönüş yapmış. “Yedi sene çok uzun bir ara fakat eski sporcu olduğum için çok kısa sürede eski formuma kavuştum. Elbette bunda Milli Takım Antrenör olan abim Mert Onaran’ ın da payı çok büyük. Verdiği bilgiler ve antrenman programları sayesinde tahminimden kısa sürede toparlayabildim.” diyor ve ekliyor. “Bir de Anadolu yakasında oturan sporcu arkadaşlarım çok büyük katkısı oldu.” Sabah erken uyanmaktan nefret etmeme rağmen haftasonları onlarla birlikte antrenman yapmayı iple çeker hale geldim.” diye anlatıyor kendini.

ipek onaran (4)

Türkiye Şampiyonası

2013 yılına hızlı bir giriş yapan Onaran, çok kısa sürede dramatik bir gelişme kaydetti. Geçtiğimiz sezon boyunca yaş grubunda kadınlar +20 kategorisinde katıldığı üç yarışta elde ettiği birincilik ile Türkiye Şampiyonu olan sporcu, sezon sonunda Antalya’ da koşulan orta mesafe Cumhuriyet Kupası yarışını 5:11:25’ lik sürede tamamlayarak en yakın rakibinin yaklaşık altı dakika önünde finişe geldi ve Cumhuriyet Kupası’ nı almaya hak kazandı. İpek Onaran, ardından gelen Kasım ayında Urbanathlon yarışında elde ettiği genel klasman birinciliği ile 2013 sezonundaki başarılarını taçlandırarak yarış sezonunu kapatmış oldu.

ipek onaran

Cumhuriyet Kupası

Urbanathlon

Kasım ayının ilk günlerinde koşulan yarışta, katılımcılar, İstanbul Bostancı Sahili’ nde dokuz kilometrelik parkur içerisine yerleştirilen çeşitli engelleri aşarak yarışı tamamladılar. Yarış, oldukça eğlenceli olmasının yanı sıra o kadar da katılımcıları zorlayıcı engellerle dolu bir parkurda gerçekleştirildi. Çok sayıda sponsoru olan yarışa yerel ve ulusal basının da ilgisi hayli yüksek oldu. Bin kişinin üzerinde katılımcının ilgisini çeken yarış ülkemizde ilk defa gerçekleştirilmesi sebebiyle engellerin çok fazla zorlayıcı olmamasına dikkat edilse de, 2014 yılında koşulacak olan ikinci Urbanathlon yarışı çok daha çok zorlayıcı engellere sahip olacak. Urbanathlon’ a dair bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

 

headerlogo

 

Yarışma parkurları, tahta kasalar üzerinden atlama, yola yerleştirilmiş olan motosikletlerin arasından geçme, denize dubalardan kurulmuş üç farklı yoldan geçme (Burada stratejiyi yarışmacı belirliyor. En dıştaki dubalardan oluşan yol, geniş ama uzun bir yola sahip. Yolu kısaltmak isteyen yarışmacılar, kısa ama dar bir duba yolunu tercih ederken düşme riskini göze almaları gerekiyor) kum üstüne gerilmiş olan ağın altından emekleyerek geçme, tır üzerinden tırmanma gibi çok farklı engellere sahip.

Urbanathlon, 2006 yılından bu yana Almanya, Avustralya, Brezilya, Bulgaristan, Çin, Filipinler, Güney Afrika, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İspanya, Portekiz, Rusya, Sırbistan, Singapur ve Ukrayna gibi Dünya’ nın çok farklı ülkelerinde gerçekleştirilen ve oldukça rağbet gören bir yarışma.

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

alpayakhun
Yazar Hakkında :

Cylingtr Triatlon Editörü

Bir Yorum Yazın