III. Yalova Triatlonu Yaklaşırken

04/06/2012  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

Bu yıl üçüncüsü koşulacak olan “Yalova Triatlonu” için son başvuru tarihi 5 Haziran 2012’ de mesai bitiminde son bulacak. “Yalova Triatlonu” na katılmak isteyen sporcuların “Türkiye Triatlon Federasyonu” nun internet sitesindeki “Yarışmacı Formu” nu doldurarak federasyonun mail adresi olan triatlon@gsgm.gov.tr’ ye mail atmaları ya da federasyonun 0 312 309 25 77 no’ lu fax’ ına fax çekmeleri ardından da bulundukları ildeki Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ ne giderek yarışmacı kayıt formunu onaylatmaları gerekiyor.

 

 

III.Yalova Triatlonu

“III.Yalova Triatlonu” geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi sprint mesafe üstünden koşulacak. 2012 yılının dördüncü triatlon yarışı olan “Yalova Triatlonu” bu yılki faaliyet takviminde puanlı yarış kategorisinde yer alıyor. Bildiğiniz gibi federasyonun faaliyet takvimde 2012 yılının ilk ve puanlı yarışı olan “I. Taşucu Triatlonu”, olimpik mesafe olarak Nisan ayının ortasında gerçekleştirilmiş, ardından Mayıs ayının ilk haftasında “III. Antalya Triatlonu”, yine olimpik mesafe üstünden fakat puansız olarak gerçekleştirmişti. Mayıs ayının ortasında Kütahya’ da ilk kez koşulan “I. Kütahya Triatlonu” ise puanlı olarak koşulmuştu.

 

 

II. Yalova Triatlonu

Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz yıl koşulan “II. Yalova Triatlonu” na 200 gibi rekor sayıda sporcu katılmış ve oldukça renkli bir organizasyon olarak hafızalarımızda yer etmişti. Ülkemizin tanınmış birçok triatlon ve ironman sporcusunun katıldığı bu yarışa, Kıbrıs’ tan Tüfekçi Spor kulübünün de ilgi göstermesiyle yarışlar oldukça renklenmişti. Bu yıl da katılımın yüksek olması beklenen “Yalova Triatlonu” nu, gerek parkur açısından yarattığı avantaj, gerekse ulaşım kolaylığı yüzünden birçok sporcunu tercih ettiği bir yarış olma özelliğini taşıyor.

 

 

Pescara 70.3, Cumhurbaşkanlığı Aquatlonu ve Yalova Triatlonu

Diğer yandan, 9-10 Haziran tarihinde gerçekleştirilecek olan “Yalova Triatlonu”, aynı günlerde İtalya’ da  “Pescara 70.3” yarı ironman yarışı ile Kıbrıs’ da koşulacak olan “Cumhurbaşkanlığı Aquatlonu” ile aynı haftasonuna denk gelmiş olması, istenmeyen bir tarih çakışmasını yaratmış durumda.  Ülkemizdeki bazı tanınmış ironman ve triatlon atletlerinin, “Pescara 70.3” e, Kıbrıs’ lı sporcuların da Kıbrıs’ taki “Cumhurbaşkanlığı Aquatlonu” yarışına katılacak olması sebebiyle “Yalova Triatlonu” nun geçtiğimiz yılki kadar kalabalık olma ihtimalini azaltsa da bu yıl triatlon yarışlarına ilk kez katılacak olan yeni katılımcılar ile yaş grupları kategorisinin de hayli renkli çekişmelere şahit olması bekleniyor.

 

 

Yalova Triatlonu Parkur Değişikliği

Bu yıl yüzme ve koş parkurları aynı kalmakla birlikte bisiklet parkurunda değişiklik yapılmış. Geçtiğimiz yılın bisiklet parkuru, sporcuların emniyeti açısında için riskli bir durum teşkil eden dar ve fiziki olarak riskli bir sokak geçişi içermekteydi. Bu yıl bu dar ve riskli bir geçiş koridoru durumunda olan bu sokak geçişi iptal edilmiş . Bu yılki bisiklet parkuru, geçtiğimiz yıldan farklı olarak TİGEM’ in önünden Çınarçık istikametine doğru yönlendirilmiş ve güvenlik açısından risk teşkil eden sokak dönüşü iptal edilerek dönüş, bir önceki sokağa verilmiş. Sporcular, gidiş-geliş toplam 2.5 kilometre olan bisiklet parkurunun sağ tarafını kullanırken, özel araçlar ise yolun sol tarafını kullanacak.

 

 

Kısaca hatırlayacak olursak, geçtiğimiz yılki parkurda, sudan çıkan sporcular değişim alanından bisikletlerini aldktan sonra kıyı boyunca TİGEM tesislerine doğru uzanan güzergahta bisikletleri ile yol alıyor, TİGEM tesislerinin önündeki virajda geniş bir “U” dönüşü yaptıktan sonra geldikleri yolun paraleli olan arkadaki ana caddeden geriye doğru giderek, deniz kenarındaki bisiklet değişim alanına doğru çıkan dar bir sokaktan
geçiyorlardı. Sporcuların geçtikleri bu dar sokağın yol kenarlarında, trafik levhaları ile yol
ortasında çıkıntılı logar kapakları bulunuyordu. Gruplar halinde slalom
yaparmışcasına sokağa giren sporcuların bazıları zaman zaman zor hayli anlar yaşamışlardı.  Bahsi geçen ve zorlu geçişin yapıldığı bu sokakta bazı sporular, logar kapakları yüzünden lastik patlatırken, bazıları trafik levhaları ile çarpışmaktan son anda kurtulmuş olmasına rağmen maalesef, Fuğkan Arık şansızlık sonucu trafik levhası ile bir çarpışma yaşamış ve yaralanmıştı.

 

 

Deniz Suyu Sıcaklığı

Bir diğer önemli konu ise federasyonun yarış talimatnamesinde duyurmuş olduğu deniz suyu sıcaklığı konusu. Talimatnamenin yayınlandığı gün olan 25 Mayıs 2012 itibariyle Yalova’daki deniz suyu sıcaklığının 17 santigrad derece olduğu beyan edilmiş durumda. Talimatnamenin yayınladığı günden sonraki günlerde oldukça yoğun bir şekilde sosyal medyada konuşulan deniz suyu sıcaklığı, birçok sporcunun gündemine çoktan oturdu bile. Federasyon, yayınladığı talimatnamede, “yarış günü deniz suyu sıcaklığı ölçümünü tekrar yapılacağını ve sporcuların konuyla ilgili olarak bilgilendirileceğini” bildirmesine rağmen, sosyal medyada, birçok sporcunun suyun soğuk olduğu konusu ile ilgili olarak wetsuit kullanıp kullanmamak arasında kararsız kaldığını gözlemlemek mümkün.

 

 

Konuyla ilgili olarak ölçülen 17 santigratlık su sıcaklığı Mayıs ayı deniz su sıcaklığı olup yarış gününe kadar denizin 1-2 derece ısınması her hali karda söz konusu. Üstelik yarışın, sprint mesafe üstünden koşulduğunu ve sporcuların suda kalma süresinin ise 10-15 dakika arasında olacağını da hatırlamakta fayda var. İyi ısınmış ve hazırlanmış, çift bone kullanan bir sporcunun soğuk suya yarım saate kadar rahat bir şekilde dayanması mümkün. Sezon başında olimpik mesafe olarak koşulan “Taşucu Triatlonu” nda deniz suyu sıcaklığının 18 derece olduğunu ve wetsuit’ siz yarışa katılan sporcuların herhangi bir sorun yaşamadığını da söyleyebiliriz.

Diğer yandan, eğer ki federasyon uygun görür ve sprint yarışta sporcular wetsuit giymek isterse, sudan çıkıp değişim alanına gelen sporcular wetsuit’ lerini çıkarırken zaman açısından dezavantajlı konuma düşerek grubu kaçırma ihtimalleri de söz konusu olabilir. Elbette konuyla ilgili son karar önce federasyonun, ardından da tercih sporcunun olacaktır. Katılan tüm sporculara başarılar.

 

Kaynakça: Türkiye Triatlon Federasyonu

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın