III. TYF-DTO İzmir Açık Su Yüzme Şampiyonası Heyecanı

18/06/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

Türkiye Yüzme Federasyonu’ nun İzmir Deniz Ticaret Odası işbirliği ile gerçekleştirdiği 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen “III. TYF-DTO İzmir Açık Su Yüzme Şampiyonası” bu yıl üçüncü kez Urla Karantina Adası’ nda koşuldu. Yüzme Federasyonu’ nun faaliyet takvimi içerisinde yer alan “İzmir Açık Su Yüzme Şampiyonası”,  Uluslararası Alanya Triatlonu Avrupa Şampiyonası ve LYS sınavı ile aynı haftasonuna denk gelmesine rağmen yarışlara ilgi yüksekti.

 

 

Türkiye Yüzme Federasyonu ve DTO İzmir Şubesi koordinesi ve Urla Belediyesi ev sahipliğinde sorunsuz bir şekilde gerçekleşen yarışlara, her yaş grubundan ilgi gösteren katılımcılar, aileleri ile geldikleri Urla karantina adasında renkli görüntüler oluşturdular.

 

 

Yarışma için, İzmir Deniz Ticaret Odası’ na yapılan online başvurularda, 197’ si erkek, 76’ sı kadın toplam 273 sporcu kayıtlı olmasına rağmen, yarışma sabahı 125’ i erkek, 50’ si kadın toplam 175 sporcunun kayıt masasına gelerek yarışma kaydını yaptırdığı görüldü.

 

 

Yaş grupları Erkekler +69’ daki en kıdemli sporcu olan 1944 doğumlu Ersin Asal rakipsiz yarışırken, Kadınlar 59-63 yaş aralığındaki en kıdemli kadın sporcu 1952 doğumlu Serpil Ertüzün’ ün yanı sıra 1953 doğumlu Jale Sarıdoğan ve 1954 doğumlu açık su yüzme yarışlarının değişmeyen yüzü Fatma Nazan Göğen de yarışları başarı ile tamamlayarak herkese örnek oldular.

 

 

Her yaş grubundan lisanslı yüzücülere açık olan yarışların teknik toplantısı,15 Haziran Cumartesi sabahı erken saatlerde Ali Rıza Urla Yelken Kulübü’ nde gerçekleştirildi. Daha sonra tüm sporcular yarış başlangıç yeri olan Urla Karantina Adası doğu sahiline götürülerek numaralandırma işlemleri gerçekleştirildi. Yarış öncesi bazı sporcuları son günlerde yaşanan “Gezi Parkı Direnişi” ne destek verildiği görüldü.

 

 

Yarışma sabahı kuzey batıdan esen rüzgar denizde dalgalanmaya yol açsa da son iki yıldır adanın doğu sahiline alınan yarışlar, dalga ve rüzgardan etkilenmeden gerçekleştirildi. 25 yaş altı sporculardan 7.5km yüzecek olan katılımcılar, 09.30’ da, 3k yüzecek olan katılımcılar ise 09:45’ de start aldı. Oldukça çekişmeli geçen yarışlarda bazı genç sporcuların yarışmayı tamamlayamadığı görüldü. 

 

 

Genç yüzücülerin yarışı tamamlamalarının ardından saat 2400m yüzecek olan erkek master yüzücüler, 11:55’ de start aldı. Erkek yüzücülerin 10 dakika ardından kadın master yüzücüler start aldı. Denizden start alan yüzücüler, ikisi sarı ikisi turuncu toplam dört adet dubanın dikdörtgen şeklinde yerleştirdiği parkurda iki tur üstünden yüzerek, kıyıdaki varış tabelasına sağ elleri ile değerek yarışı tamamladılar. 

 

 

Genç Erkekler


13-14 Yaş Erkekler 3km yüzme yarışında Avrupa Yüzme İhtisas kürsüyü domine etti Deniz Canşen, 27:54 dakika ile birinci olurken, Ömer Eminol, 31.01 ile ikinci, Nazmi Yağız Efe, 33:10 ile üçüncü oldu. 

 

 

15-16 Yaş Erkekler 7.5km yüzme yarışında Enka’ dan Berk Kalyoncu, 1:22.20’ lik zamanı ile birinci olurken, ferdi katılımcı Berkhan Sakal, 1:20: 25 ile ikinci, bir diğer ferdi katılımcı olan Aytunç Tulukçuoğlu, 1:23:35 ile üçüncü oldu.

 

 

17-18 Yaş Erkekler 7.5km yüzme yarışında ise yine bir Enka sporcusu olan Ömer Tara, 1:19:21’ lik zamanı ile birinci, Işık Spor’ dan 1:19:28 ile Ege Mert Balcı, ikinci, Enka’ dan Can Yılmaz, 1:19:29 ile üçüncü oldu. 

 

 

19-23 Yaş Erkekler 7.5 yüzme yarşında Kocaeli Yıldızlar Spor Kulübü’  nden Emre Öztürk, 1:20:23’ lük zamanı ile birinci olurken, Beykent Koleji’ nden Can Şerifioğlu, 1:22:19’ luk zamanı ile ikinci, Fenerbahçe’ den Cem Türesoy da 1:23:36 ile üçüncü oldu.

 

 

Genç Kızlar

 

13-14 Yaş Kızlar 3km yüzme yarışında Fenerbahçe’ de Nilay Erkal, 29:39 ile birinci olurken, Avrupa Yüzme İhtisas’ dan 31:25 ile ikinci, 9 Eylül Spor Kulübü’ nden Dilan Futsi, 33:38’ lik zamanı ile üçüncü oldu.

 

 

15-16 Yaş Kızlar 7.5km yüzme yarışında ise Enka Spor Kulübü kürsüyü domine etti. İlayda Kara, 1:26:14 ile birinic, Elif Şekerci, 1:26:20 ile ikinci, İrem Mirza ise 1:27:27 ile üçüncü oldu.

 

 

17-18 Yaş Kızlar 7.5km yüzme yarışında  Enka’ dan İrem Damar, 1:26:12 ile birinci olurken, Fenerbahçe’ den Deniz Eylül Kürkçü, 1:30:47 ile ikinci, ferdi katılımcı 1:33:59’ luk zamanı ile üçüncü oldu.

 

 

Masterlar

 

Bursa Olimpik Kulaçlar’ ın tecrübeli sporcusu Dursun Saru, en iyi parkur zamanı olan 32:21 dakikalık zamanı ile erkekler genel klasman birincisi olurken, Karşıyaka Spor Kulübü’ den Turgut Esen, 33:50 ile ikinci, Enka’  dan Celal Altunbaş, 35:05 ile üçüncü oldu. Kadınlar genel klasmanda elde ettiği 40:46’  lık zaman ile Dokuz Eylül Spor’ dan Funda Gürdal birinci olurken, Karşıyaka Spor Kulübü’ den Gülşah Özkan, 41:49’ luk zaman ile ikinci, Karşıyaka Spor Kulübü’nün bir diğer sporcu olan Lale Başarır ise 43:00 dakikalık zamanı ile üçüncü oldu.

 

 

Şampiyonaya katılarak parkurları tamamlayan en büyük yüzücü olan ve İstanbul’dan katılan Ersin Asal ile engelli yüzücü Ömer Kalay’a özel ödül verildi. 

 

 

DTO İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk, masterlar yarış start’ ı öncesinde yaptığı kısa açıklamada;” Bu yıl yapılan başvuru sayısı geçtiğimiz yıla oranla daha fazla. Önümüzdeki yıllarda yarışmayı, uluslararası hale getirmeyi planlıyoruz. DTO İzmir Şubesi olarak deniz ile ilgili bütün etkinliklerin arkasındayız ve destek vermeye devam edeceğiz.” Şeklindeydi.

 

 

Yorumlu-yorum


Son üç yıldır güzel İzmir’ mizde koşulan ve Yüzme Federasyonu resmi yarışlarından olan “TYF-DTO İzmir Açık Su Yüzme Şampiyonası” na, hem yüzme federasyonu hem de Deniz Ticaret Odası’ tarafından oldukça ciddi bir şekilde hazırlanılmış olduğu gayet açık. Gerek organizasyon hazırlıkları, gerek ekipman ve de hakem heyetinin oldukça yeterli ve başarılı olduğu görülüyor.

 

 

Yarışlarda, herhangi bir karışıklık ve istenmeyen olumsuzlukların yaşanmaması da organizasyonun bir başarısı olarak ortaya çıkmakta, Özellikle sporculara dağıtılan kapsamlı kumanya paketi, su ve meyve ikramı birçok organizasyonun örnek alması gereken küçük ama oldukça başarılı uygulamalar olarak karşımıza çıkmakta. Hatıra olarak verilen tişört ve şapka ise bir kenara atılmayıp gururla taşınacak türden. Son yıllarda İzmir’ e ciddi bir açık su yüzme organizasyonu kazandıran herkese teşekkürler.

 

 

Fotoğraflar: Arzu AKHUN


Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın