III. TYF-DTO İzmir Açık Su Türkiye Yüzme Şampiyonası Kayıtları Açıldı

16/05/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

Bu yıl üçüncü kez koşulacak olan “İzmir Açık Su Türkiye Yüzme Şampiyonası”, İzmir Deniz Ticaret Odası ve Türkiye Yüzme Federasyonu’  işbirliği ile gerçekleştiriliyor. 15 Haziran Cumartesi günü koşulacak olan ve İzmir’ imizin yegane açık su yüzme yarışı “İzmir Açık Su Türkiye Yüzme Şampiyonası” için herhangi bir kayıt ücreti söz konusu değil. İzmir Açık Su Türkiye Yüzme Şampiyonası” aynı zamanda Yüzme Federasyonu’ nun faaliyet takvimi içerisinde yer alan “Değirmendere Açık Su Yüzme Yarışı”, “3. İznik İzzet Peşte Uluslararası Yüzme Yarışı” gibi resmi bir organizasyon.

 

 

Organizasyon için başvurular İzmir Deniz Ticaret Odası’ nın resmi sitesinden yapılmakta. Yarış reglemanına da DTO’ nun ana sayfasında yer alan afişi tıklayarak temin edebilirsiniz. Aynı şekilde gerekli bilgilere Türkiye Yüzme Federasyonu’ nun resmi sitesinden de ulaşmak mümkün. 10 Mayıs’ da yayınlanan yarış reglamanı ve başvuru katılım şartları oldukça basit ve kolay. Kayıtlar, 4 Haziran gününe kadar açık kalacak fakat son yıllarda yarışma kayıtlarını ilk günlerde değil de, son günlere bırakan birçok sporsever bu ve benzeri organizasyonlarda liste dışında kalmakta. Kayıt için lisanslı sporcu olmak avantaj sağlamakta. Lisansı olmayan ferdi sporcuların “Yüzme Yarışmasına Katılabilir”  şeklinde bir sağlık raporunu aldıktan sonra  alper.terzioglu@denizticaretodasi.org.tr veya 0 232 441 87 96 numaralı faksa göndermeleri gerekiyor. Organizasyon, İzmir dışından gelen katılımcılar için Bostanlı Vapur İskelesi önü, Bornova Metro durağı önü ve Alsancak Kapalı Yüzme Havuzu önünden servis kaldırılacak. Sporcuların kesin kayıtları ise yarış sabahı gerçekleştirilecek.

 

 

Son yıllarda açık su yüzme yarışlarının inanılmaz bir hızla popülerleşmesi sebebiyle birçok yarışın kayıtları son başvuru tarihinden çok önce kapanmakta. Geçtiğimiz günlerde Kıtalararası Boğaziçi Yüzme Yarışı kayıtları normalden 10 gün kadar önce kapanırken, yılın bir diğer ciddi organizasyonu olan Meis-Kaş Yüzme Yarışı kayıtları açıldıktan bir saat sonra kapanmıştı. 

 

 

İzmir Açık Su Türkiye Yüzme Şampiyonası, ilk yılında Kabotaj Bayramı’ ndan bir gün sonra 2 Temmuz’ da bayram etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilmişti. Urla Karantina Adasının batı sahilinden start alan yüzücüler, Urla iskelesinden sudan çıkarak yarışı tamamlamıştı. İlk sene çok fazla tanınmayan yarışlara, sınırlı sayıda katılımcı başvururken, ikinci yıl gittikçe artan açık su yüzme yarışlarının popülerliğinin de etkisi ile doğru orantılı olarak Urla Açık Su Yüzme Yarışı kayıtları çok kısa sürede dolmuş ve kontenjanın çok üstünde talep olmuştu. 

 

 

Organizasyonun İkinci yılında parkurda değişiklik yapıldı. İkinci yıl yarış start’ ı adanın doğu sahilinden yapıldıktan sonra yaklaşık 2400m yüzülerek hemen karşında bulunan Ali Rıza Mete Urla Yelken Gençlik ve Spor Kulübü Tesisleri bulunduğu kumsala çıkış yapılarak son buldu. Aslında asıl yüzülecek olan mesafe 2400m olmasına rağmen akıntı ve şamandıra kayması sonucu gibi sebeplerden ötürü mesafe, GPS’ li ölçüme göre 2000m kadar çıkmıştı.  

 

 

2000 ila 1999 arasında doğan yüzücüler 3000m, 1990 ila 1998 arasında doğan yüzücüler 7500m, 1990’ dan büyük olan her yaş grubun ise 2400m yüzeceği yarışta, ilk üçe para ödülü söz konusu Yalnız para ödülü yalnızca yüzme lisanslı 25 yaş altı sporcular için olduğunu belirtmekte fayda var. Yaş gruplarında ise anı ödülü var. Son bir hatırlatma ise yarışmaya katılacak sporcular, 15 Haziran 2013 Cumartesi günü sabah saat 07.30’da A.R.M. Urla Yelken G.S.K.’de kayıt ve start işlemleri için hazır olması gerekiyor. 

 

 

Yarış, bu yıl Uluslararası Alanya ETU Triatlon Avrupa Şampiyonası ile aynı haftasonuna denk geliyor. Oldukça popüler olan Alanya Triatlonu yarışlarına gidecek olan bir çok triatlet var. İzmir’ de gerçekleştirilen bu önemli yüzme şampiyonasına bir çok triatletin çakışma sebebiyle katılamayacak olması üzücü. 

 

Fotoğraflar: Cyclingtr.com 2011 Urla Açık Su Yüzme Şampiyonası’ na aittir.


Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın