II.Güzelçamlı Bisiklet Festivali 24-26 Eylül 2010

11/08/2010  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

 

 

Bisikletliler Derneği Aydın Temsilciği olarak, amaçlarımızdan bir tanesi de ilimiz sınırları içindeki doğal ve tarihi mekânları gezerek ve gezdirerek, Aydın’ın tanıtımına katkıda bulunmaktır.

 

 

[View:http://www.dailymotion.com/video/xeerwu_guzelcamly-bisiklet-festivali-2009_sport:550:0]

 

 

Bu amaçla 27 Eylül 2009 da yaptığımız I.Güzelçamlı Belediyesi Bisiklet Şenliği’nin devamı olan II. Güzelçamlı Bisiklet Festivali’ni, katılacaklarını bildiren bisiklet dernekleri, temsilcilikleri ve toplulukları ile ortak yapma kararı aldık.

 

 

 

 

Herodot, burası için şöyle demiştir. “Panionion”da toplanan Ion”lar, kentlerini bizim yeryüzünde bildiğimiz en güzel gökyüzü ve en güzel iklimde kurmuşlardır.”
Cennet gibi tasvir edilen bu coğrafyada pedallamanın tadına varmaya kim hayır diyebilirki?

 

 

25-26 Eylül 2010 tarihlerinde yapılacak olan festival 2 gün ile sınırlandırıldı. Katılımcılardan kesinlikle bir ücret alınmayacaktır. Netleşen plan şu şekildedir.

 

 

24 Eylül Cuma
Cuma günü akşamından gelmek isteyenler için çadır kamp yeri Güzelçamlı Belediyesi tarafından ayarlandı. Çadırı ile gelenlerden, ek bir ücret alınmayacaktır.

 

 

25 Eylül Cumartesi
09.00 Kahvaltı (Güzelçamlı Belediyesi tarafından verilecektir.)
10.00 Panionion Antik Kenti gezisi. (Ayrıntılı bilgi aşağıda verilmiştir)
11.00 Kurşunlu Manastırı gezisi. (Ayrıntılı bilgi aşağıda verilmiştir)
13.00 Zeus Mağarası piknik alanına geçiş.
14.00 Öğle yemeği (Güzelçamlı Belediyesi tarafından verilecektir.)
15.00 Zeus Mağarası gezisi. (Ayrıntılı bilgi aşağıda verilmiştir).
19.30 Akşam yemeği. (Güzelçamlı Belediyesi tarafından verilecektir.)
21.00 Toplantı. (Güzelçamlı Belediyesi tarafından düzenlenecek alanda hoş ve sıcak bir ortamda müzik keyfi ve bisikletli yaşam üzerine sohbetler.)

 

 

Not: Kamp yerine, Cumartesi yerleşmek isteyen arkadaşlara yardımcı olunacaktır. Çadırı ile gelenlerden, ek bir ücret alınmayacaktır.

 

 

26 Eylül Pazar
08.30 Kahvaltı.(Güzelçamlı Belediyesi tarafından verilecektir.)
09.30 Demokrasi Meydanı’na geçiş.
10.00 Belediye Başkanı Özkal YÜKSEL’in Festival açılış konuşması. (Not: Belediye Başkanımızın konuşmasından sonra, katılan dernek ve topluluk temsilcilerinin 3’er dakika konuşma süresi olacaktır, bu günün anısına hediyeler verilecektir.)
10.45 Güzelçamlı şehir turu.
11.00 Dilek Yarımadası Milli Parkı’na giriş. (Giriş ücretsizdir. Gezi ayrıntıları daha sonra bildirilecektir.)
14.00 Öğle Yemeği (Güzelçamlı Belediyesi tarafından İçmeler Koyu’nda verilecektir.)
16.30 Dilek Yarımadası Milli Parkı’ndan çıkış.
17.30 Zeus Mağarası Piknik Alanı’nda toplanma. (Belediye Başkanı’nın teşekkür konuşması ve bitiş.)

 

 

 

 

Not: Tüm tur boyunca emniyet, sağlık ve belediye ekipleri güvenlik ve ihtiyaçlarımızı karşılayacak şekilde yanımızda olacaktır. Bisiklet arızalarına karşı İzmir Doruk Bisiklet, teknik servis aracı ile destek verecektir.

 

 

PANİONİON:

 


Panionion, Aydın İli, Kuşadası İlçesi, Güzelçamlı Beldesi sınırları içinde jandarma karakolunun karşısındaki orman yolunu 300 metre takiben sol tarafta otomatik tepe mevkiindedir.

 

 

Panionion, tarihi önemi, Pers İmparatorluğu’nun Lidya Krallığı’nı yıkması ve Anadolu’yu tamamıyla işgalinden sonra 12 İyon kenti arasında direnişi örgütlemek amacıyla oluşturulan siyasi ittifakın toplanma yeri ve bu ittifaka ismini veren (Panionion birliği) sit olmasından ileri gelmektedir. Dini ve siyasi içeriği yanı sıra düzenli bir festival şeklini de alan Panionion toplantıları, Panionia festivali, bu festival çerçevesinde düzenlenen oyunlar panegyrikos adı altında anılmaktaydı.

 

 

 

KURŞUNLU MANASTIRI:

 

Aydın İli, Kuşadası İlçesi, Güzelçamlı Beldesi’nden 11 km uzaklıkta 600 metre yükseklikte bulunan manastır muhteşem bir manzaraya sahiptir. Kurşunlu Manastırı’na çıkarken sanki Efes’teki Meryem Ana’nın evine doğru çıkıyormuş hissine kapılırsınız. Uzaklık aynı, yol aynı, manzara ise daha da muhteşemdir. Ulu çınar ağaçlarının altında, önünde buz gibi suyu olan gizli bir köşedir burası. Güzelçamlı’yı Samos’u, Kuşadası’nı,Davutları ve Panionion’u manastırdan seyretmek ve pedallamak bir ayrıcalıktır.

 

 

 

ZEUS MAĞARASI

 


Aydın İli, Kuşadası İlçesi, Güzelçamlı Beldesi’ndeki, Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın giriş kapısının sol tarafında, 200 m. İçeridedir. Mağaranın girişi, 20 metre kadar taşlı bir patikadan sağlanır. Patika bitimindeki manzarayı gördüğünüzde şaşkınlığınızı gizleyemezsiniz. 15 metre derinliğindeki su adeta burayı bir havuz haline dönüştürmüştür. Mavi yeşil renkli su, dağdan gelen tatlı suyun ve denizden gelen tuzlu suyun karışımı ile maden suyu tadındadır.

 

Gök tanrısı Zeus, kardeşi Poseidon’u kızdırdığında, elindeki üçlü yabasını kaldırarak dalgaları kabartıp, denizi altüst eden Poseidon’un gazabından kaçıp, sakinleşmesini beklemek için bu mağaraya sığınır, dinlenir ve yıkanırmış.Tıpkı Zeus gibi burada yüzmeyi, o mitolojik havayı teneffüs etmeyi isterseniz, sakın bu turu kaçırmayın.

 

 

 

DİLEK YARIMADASI MİLLİ PARKI

 

Aydın İli, Kuşadası İlçesi, Güzelçamlı Beldesi’nde yer alan yarımada kus uçuşu ortalama 20 km uzunluğunda 6 km genişliğindedir.

 

 

19.05.1966 yılında Milli park olmuştur. Bugünkü alanı 11.012 hektardır. Ortalama yüksekliği 600–650 metredir. En yüksek noktası ise Dilek Tepesi (1237 m)dir.

 

 

Güzelçamlı Milli parkı, bitki ve hayvan varlığı bakımından Türkiye’nin en zengin milli parkıdır. Karaoluk tepesi yamaçlarında, Dipburun’da grup halinde dolaşan yaban atlarını ve plajlara kadar inen yaban domuzu sürülerini gözlemek mümkündür.

 

 

Milli Park ta bulunun koyların giriş kapısına uzaklıkları
İçmeler koyu 1 Km. (Milli Park içindeki gezi sonrası toplanılacak olan koy)
Aydınlık koyu 5 Km.
Kavaklı burun koyu 8 Km.
Karasu koyu 10 Km.
Çamlık koyu 18 Km.
Dip burun Kızlar koyu 25 Km dir

 

 

Milli Park, Uluslararası Sulak alanlar Sözleşmesi (Ramsar), Avrupa´nın Yaban Hayatı ve Yaşam Ortamlarının Korunmasına Yönelik Sözleşme (Bern), Biyolojik Çeşitlilik Anlaşması (Rio) ve Akdeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması Sözleşmesi (Barselona) kapsamında uluslararası korunan alan niteliğindedir. Yeşile ve maviye doymaya hazır olun.

 

 

Festivali düzenleyen bisiklet dernekleri ve topluluklar (Harf sırasına göre)

Adnan Menderes Üniversitesi Bisiklet Topluluğu – AYDIN
Bergama Bisiklet Topluluğu – Bergama/İZMİR
Bisikletliler Derneği – Tüm Temsilcilikler
Bodrum Bisiklet Topluluğu – MUĞLA
Denizli Bisiklet Derneği – DENİZLİ
Denizli Bisiklet Topluluğu – DENİZLİ
Ege Pedal Bisiklet Platformu – İZMİR
İzmir Bisiklet Derneği – İZMİR
Karşı Bisiklet – İZMİR
Muğla Bisiklet Derneği – MUĞLA
Ödemiş Bisiklet Topluluğu – Ödemiş/İZMİR
Perşembe Akşamı Bisikletçileri – Tüm Temsilcilikler

 

 

Destekleyen kurum ve firmalar:
Güzelçamlı Belediyesi
Aydın Bisiklet İl Temsilciliği
Aydın Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü
Doruk Bisiklet

 

 

Diğer grupları da davet etmeye devam edeceğiz. Sizler de iletişim halinde olduğunuz grupları davet edebilirsiniz. Organizasyonda değişiklikler olduğunda bildirilecektir. Her türlü görüş ve eleştiriniz için lütfen bizi arayın. Beraber pedallamak dileğiyle, Teşekkürler.

 

 

İletişim:
Y. Emre POLAT
yemrep@windowslive.com
0507 9437434

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın