II. Bozcaada Yarı Maratonu Yapıldı

17/05/2012  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

 

Türkiye’nin en zor yarı maraton yarışı olan, Bozcaada Yarı Maratonu’nun ikincisi, geçtiğimiz Cumartesi günü Çanakkale-Bozcaada’da gerçekleşti. 26 şehir ve farklı ülkelerden katılımla yaklaşık 1000 kişiyi spora ve kendini keşfetmesine olanak sağlayan yarış, katılımcılarca çok beğenildi.

 

Yarışın startından, finishine herşey düşünülmüştü. Parkur içinde 4 farklı noktaya yerleştirilmiş tabelalarda motive edici sözlerle yarışçılara daha iyi bir yarış çıkarmaları sağlanması hoştu.

 

 

Zaten Yarış Takvimi’nin, Zeynel Alhan’ın düzenlediği bütün yarışlar, uluslararası standartlara sahip örnek teşkil eden evsaftayken, aynı yerde ikincisi düzenlenen bir yarışta, daha da iyi bir organizasyon görmek şaşırtıcı olmadı.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=D-jgLbNT-u4:550:0]
www.yaristakvimi.com

 

Federasyonun düzenlediği büyük yarışlarda bile görmediğimiz start dizilimi tempo görevlileri, yine bu yarışta mevcuttu. Aslında fikir olarak faydalı ve etkili olan bu özellik, maalesef koşucuların bilinçsizliğinden dolayı verimli olarak uygulanamıyor. Konuya dair yarış öncesi birkaç dakika ayırılıp anons ile bu konuda bilgilendirilme yapılırsa, start diziliminde herkes olması gerektiği yeri alır ve herkes daha güvenli ve gerçekçi dereceler yapabilir.

 

 

 

Türkiye’de ilk defa bir yarışta tempo atletliği de (pacemaker/pacer) yine geçen yıl bu yarışta yapılmıştı. Geçen yılki yarışın yazısına buradan ulaşabilirsiniz. Bu yıl amatör yarışçıları 1:59, 1:49, 1:44, 1:39 ve 1:29 süresinde yarı maratonu tamamlamalarında rehberlik edecek 5 tempo atleti yarışta görev aldılar.

 

 

Ben de en hızlı tempo atleti olarak 1:29 süresinde tempo vererek bu görevi yerine getirdim. Doğru tempo atletine takıldığınız sürece, bu tip zorlu yarışları bitirmeniz ve/veya umduğunuz sürede bitirmeniz daha mümkün oluyor. Fakat bu konuda gördüğüm yapılan en büyük hata, yarışçıların kendi mevcut kondüsyonlarına göre bitirebilecekleri süreleri unutup veya gözardı edip, sadece diledikleri tempo atletine takılarak o sürede yarışı bitirebileceklerini sanmaları oluyor.

 

Triatlon Türkiye eski şampiyonu Duygun Yurteri’ne tempo verirken (Benden istenen hedef tempo olan 1:29’u tam süresinde bitirdim)

 

Şöyle örnekleyeyim, ister profesyonel bir antrenörün yazdığı bir programla, ister kendi kendinize yaptığınız antrenmanlarla 1:50 süresinde yarı maratonu bitirebilecek bir kondüsyona eriştiniz ve yarış günü de 1:49 tempo atletine takılmak yerine 1:44 tempo atletine takıldınız. Sizce sadece 1:44 tempo atletine takılmanız sayesinde yarışı 1:44’te bitirebilir misiniz? Aksine her 1 km’yi fazladan hızlı geçtiğiniz her 15-20 saniyenin bedelini, sonraki km’lerde fazlasıyla ödeyerek yarışı 2 saatte bitirmek ya da yarışı bırakmak zorunda bile kalabilirsiniz. Bu yüzden hangi tempo atletine

takılma konusunda gerçekçi karar vermek daha yerinde olacaktır.

 

10 km koşanların bile tırmanması gereken 2 yokuş olduğu için, doğal olarak koşucular bu yarışta, diğer 10 km yarışlarına göre daha uzun sürelerde bitirdiler.

 

Parkur üzerindeki ilk yokuşlardan sadece biri

 

Katılanlar arasında haber sunucusu Nevşin Mengü gibi, geçtiğimiz haftalarda sunum haberini yayınladığımız bisikletiyle Japonya’ya giden Gürkan Genç gibi tanıdık simalar da vardı.

 

Bisikletiyle Japonya’ya giden Gürkan Genç, 10km kategorisinde yarıştı ve bu katıldığı ilk koşu yarışından çok keyif aldığını belirtti

 

Sadece parkurun yokuşlu olması değil, yarışın 14:20 gibi farklı ve günün en sıcak vaktinde düzenlenmesi de yarışçıları en çok zorlayan faktörlerdi. Fakat yarışa, Türkiye’nin dört bir yanından daha fazla insanın son anda bile olsa işinden, eşinden izin alıp gelebilmesi ve büyük katılım adına özellikle bu saat seçilmişti. Bu yüzden bu faktörler kesinlikle gözardı edilebilir nedenlere dayanıyordu.

 

Yarışa hızlı başlayanlar ve parkura yeterince hazırlanmamış olanlar yarışta yürümek zorunda kaldılar

 

Yarışın zorluğunu eleştirenler için şöyle bir bilgilendirme yapayım; Her yarış farklı şehirde, ülkede ve dolayısıyla farklı koşulda düzenlenir. Her yarışın tıpatıp aynı özelliklere sahip olması beklenmemelidir. Böylelikle koşucular, farklı koşullardaki verimlerini tecrübe edinme fırsatı bulurlar. Bu yüzden yılda bir yarışımızın da yokuşlu ve zorlu koşulda düzenlenmesi aksine bizleri daha güçlü kılacaktır.

 

İstanbul’dan gelen Zehra Levent, 10 km’yi labrador cinsi köpeği ile beraber koştu

 

2:22’lik maratoncumuz Sabri Kara, Bozcaada’nın 1.si olsa da kendisinin de yarış koşullarından dolayı zorlandığını gördük

 

Yarışanların duyduğu heyecan, finish anına kadar devam etti ve karşımıza aşağıdaki gibi görüntüler çıktı.

 

Finish sprinti

 

Yarışçıların kendi ağızlarından edindiğimiz izlenimler arasında;

“1:29 pacer’ını gelecek yıl 1:24 için bekliyoruz”

“Artıları çok. Oturmuş bir organizasyon, Nereye gitse çalışır. Yokuşu/sıcağı zaten kabul edip geliyoruz. Negatif değil ama benim
nacizane bir iki görüşüm var;

Konuyu Zeynel beye de iletmiştim, 10k mesafesi için 5k’daki su
istasyonu yeterli gelmedi, aynı istasyon 3k’da olsa makul aralıklarla
iki defa su alma şansımız olurdu. Bir de start noktasında su arayan çok
oldu benim gibi. Pace zonlar güzel fikir ama üzerine gidilip ugulamanın
netleştirilmesi lazım”

“Start alanında daha ulaşılabilir tuvaletler olabilir. Koşucu kalabalığını aşıp askeriyenin içine girmeye çalışmak zordu. Bitiş noktasındaki kalabalığa müdahale edilmesi şart. Bitiş çizgisini geçemeden insanlara çarpmaya başladık. Geri kalan her şey gayet güzeldi, ellerine sağlık”

“Seneye Master Yüzme Şampiyonası ve Kütahya Triatlon haftasında organize edilmesin lütfen :( ” vardı.

 

Yarışa dair ilginç bir güzellik de parkur üzerinde 3’er kişiden oluşan 2 orkestranın yarışanlara hoş bir canlı müzik desteği sağlayarak keyiflerini artırmaları oldu.

 

 

Daha önce 32. Avrasya Maratonu karşılaştığım çıplak ayak koşucularından (barefoot runner) biri bu yarışta da görüldü. Gerçi bu koşucu tamamen çıplak ayakla koşuyordu, ki bu yöntem uzun vadede sağlıklı sonuçlanmayacak bir yol diyebilirim.

 

 

Görme engelli azimli atletimiz Necdet Turhan, 6. Runtalya Maratonu‘nda olduğu gibi II. Bozcaada Yarı Maratonu’nda da yarıştı. Yarışmasına olanak sağlayan, desteklerini esirgemeyen Adım Adım oluşumu üyelerine teşekkürlerimi iletiyorum.

 

Görme Engelli atlet Necdet Turhan yarışı bitirirken

 

Yarışa kayıt olan herkese yüksek faktörlü güneş koruyucu küçük krem, tek kullanımlık çip, yarışın kaliteli baskı ve kumaştaki tişörtü, sponsor firmanın şapkası ve hafif küçük bir çanta verildi.

 

Yarışın tişörtü, geçen yılda olduğu gibi yine dikkat çekici baskıda ve beğenilecek kalitedeydi.

 

Koşucular olduğu kadar topluma yararlı dernek ve oluşumlar için de kendilerini ifade etme ve yardım toplama için en verimli ortamı sağlayan yarı maraton ve maratonlar, artık ülkemizde de bu işlevleriyle daha da faydalı hale getirilmekte. Sosyal Sorumlu Sporcu Derneği de bu oluşumlardan biri olarak II. Bozcaada Yarı Maratonu’nda boy gösterdi. Sosyal Sorumlu Sporcu Derneği, ülke sınırları içerisinde ve yurt dışında sportif malzeme desteğine ihtiyaç duyan çocuklarımıza bu yardımı Sosyal Sorumluluk sahibi kişi ve kurumlardan karşılayarak ulaştırmayı amaç edinen bir oluşumdur.

 

Sosyal Sorumlu Sporcular

 

Artık giderek artan koşu kültürü ile sadece evlerin erkeği değil, bütün aile bireyleri de koşuya merak saldığından, bu eşsiz tecrübeleri baba-oğullar, anne-oğullar beraber de tadabiliyor.

 

Baba oğul beraber koşu keyfini yaşayarak yarışı bitirirken

 

Geçtiğimiz ay İznik Ultramaraton Yarışı’nı düzenleyen Caner Odabaşoğlu da II. Bozcaada Yarı Maratonu’na katılanlar arasındaydı, bütün parkuru çocuğuyla beraber geçerek yarıştı

 

Yarı maratonu erkeklerde Sabri Kara (1:14:42) birinci, Kıyasettin Yalçın (1:21:11) ikinci ve Mehmet Gündem (1:23:21) üçüncülükle bitirdi.

 

 

Bayanlarda ise Lütfiye Kaya (1:28:33) birinci, Alessia De Matteis
(1:44:54) ikinci ve Şirin Mine Kılıç (1:51:37) üçüncü olarak bitirdi.

 

 

10 km yarışını erkeklerde Aykut Taşdemir (34:32) birinci, Ramazan İşmel (35:29) ikinci, Sam Cosgrove (37:57) üçüncülükle bitirdi.

Bayanlarda ise Nursel Karataş (41:18) birinci, Bahar Ertürk (43:05) ikinci, Marianne Yirmibeşoğlu (47:24) üçüncülükle bitirdi.

 

Katılan, bitiren, başarı gösteren, azmeden, birbirine centilmence destek olan herkesi kutluyorum.

 

Bütün güzellikleriyle bizlere bir yarı maraton keyfi daha yaşatan Zeynel Alhan’a, fotoğraf desteğiyle yardımlarını esirgemeyen Abdülkadir Yeşilyurt’a teşekkürlerimi sunar, bu tür organizasyonların devamını dileriz.

 

 

Hazırlayan: Fatih Buzgan

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın