Homeros Festivali Bisiklet Turu İzmir Bornova’da Gerçekleşti

26/05/2013  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme ), Turlar ve Organizasyonlar

 

Bornova Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez 24 Mayıs- 7 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen “Uluslararası Homeros Festivali” etkinliği aktivitelerinden biri olan “Homeros Festivali Bisiklet Turu”, adeta bisiklet şenliğine dönüştü. 

 

 

 

Homeros Festivali Bisiklet Turu, Bornova Belediye Başkanı Profesör Doktor Kamil Okyay Sındır katılımı ile oldukça renkli anlara sahne oldu.

 

 

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen etkinliğe,100 aşkın amatör ve lisanslı bisiklet severin katılımı sayesinde oldukça eğlenceli geçti. Bisiklet Ajans’ın destek verdiği etkinliğe, Ege Pedal Spor Kulübü ve Ege Üniversitesi Bisiklet Topluluğu EBİT’ in kalabalık gruplar halindeki katılımı dikkat çekti. 

 

 

 

Pazar sabahı 10:30’ da Bornova Metro çıkışı viyadük altındaki otopark altında buluşan bisiklet severler, kurallar gereği kayıtlarını yaptırdıktan sonra şehir içinde keyifli bir şekilde bisiklet sürme imkanını elde ettiler. 

 

 

 

 

 

 

 

Bisikletli katılımcılar için Bornova Belediyesi ve Emniyet güçlerinin ortaklaşa almış olduğu güvenlik tedbirleri sayesinde herhangi bir sorun yaşanmazken, araç trafiği akışında da bir olumsuzluk yaşanmadığı görüldü. Bisikletlilerin geçtiği caddelerde “Critical Mass” uygulamasına benzer bir uygulama ile gerçekleşen etkinlik, çağımızda uygar toplumların medeniyet göstergelerinden olan bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması adına önemli bir mesaj taşmaktaydı.

 

 

 

 

 

 

Etkinlik, her yaştan bisikleti ve kaskı olan tüm katılımcılara açık bir şekilde gerçekleştirildi. Organizasyonun, kaskı ve/veya bisikleti olmayan isteklilere de ücretsiz ekipman sağlayarak geniş bir yelpazede katılım sağlaması ise oldukça dikkat çekiciydi.  Bornova caddelerinde yaklaşık 9 km bisiklet pedallayan katılımcılar, sorunsuz bir şekilde Aşık Veysel Parkı’ na ulaştıktan sonra eğlenceli bisiklet aktiviteleri ile hoşça vakit geçirme imkanı buldular.  

 

 

Aktivitelerin yanında yiyecek içecek ikramı da katılımcılara ayrı bir keyif kattı. Etkinliğin sonuna doğru yapılan çekilişlerde ise beş talihliye bisiklet hediye edilmesinin yanında onlarca bisiklet ekipman ve malzemesi de talihlilerin oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aşık Veysel Parkı’ nda kısa ve anlamlı bir konuşma yapan Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, bu yıl bisiklet etkinliğinin bir ilk olduğunu ve gelecekte bu etkinliği daha da geliştirmenin yanında Bornova’ lılara bisiklet yolları ile hizmet vermeye devam ederek çağdaş bir kentli olmanın keyfini sürmelerini sağlayacaklarını söyledi.

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 


 

 

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın