Gezgin Gürkan Genç’ten Yapamazsın Diyenlere

21/04/2012  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

 

2010 yılında başladığı Türkiye – Japonya turunu 2011 yılında tamamladıktan sonra bu turla yetinmeyip Dünya Turu’na çıkmak üzere hazırlıklarını yapmakta olan Türk gezgin Gürkan Genç, dün İzmir’e giderek buradaki bisikletçilere de sunum yaptı.

 

 

Bundan 1 yıl öncesine kadar neredeyse çevresi dışında pek kimse tarafından tanınmayan Genç, hedeflediği büyük turun başarısı, azmi ve doğru kişilerle attığı adımları sayesinde son 1 yılda sesini daha fazla duyurdu. Türkiye’nin birçok üniversitesinde, ilköğretim ve liselerde, özel kurumlarda, kendini tanıtarak, neler başardığını, ne gibi merhalelerden geçtiğini herkesle paylaştı. 

 

100’ün üzerinde katılımcının ilgiyle ve keyifle dinlediği Gürkan Genç, Türkiye’den başlayarak Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan, Çin, Moğolistan ve Güney Kore’den geçip en son Japonya’ya ulaştığı bu 7 aylık büyük turuna dair birçok önemli noktayı katılımcılarla paylaştı. Yaptıkları kadar, başına gelenler ve bunlarla başa çıkabilme konularında büyük bir ilham kaynağı olabilecek Genç’in turuna dair bazısı ilginç, bazısı komik olan anıları, kendi ağzından dinlenilirken muhtemelen benim gibi birçok bisikletseverin de hayalleri, hedefleri tekrar gün yüzüne çıkmış olmalı.

 

İlk sunum yaptığı yer olan Eskişehir Anadolu Üniversitesi’ne çağırıldığında, Genç’in sloganı olan “Doğa İçin Pedalla” yazılı afişler yazılı sunum yapacağı o 500 kişilik salonda, sadece 2 kişi görmüş.

 

Tabi bu duruma okul yönetimi de cevap aramış. Çünkü biz bu kadar afiş hazırladık, tanıtım yaptık, neden sadece 2 kişi katıldı acaba derken, Genç, sloganın bisiklet bilinci ve kültüründen yoksun halkımız için yetersiz ve etkisiz olduğunu farkederek “Kariyer yolunda bisiklet” afişi sonucu sonraki sunumunda 100 kişi, “Kariyer yolunda bisiklet + hem dünyayı gez, hem para kazan” dediğinde salonda 150 kişi, “kariyer yolunda bisiklet, hem dünyayı gez, hem de ayda 6000 TL kazan” sloganıyla sunum denediğinde ise salonda oturacak yer kalmadığını ifade etti.

 

Yaptığı sunumlarının çok tuttuğunu, Japonya’ya vardığında, bu sunumları mutlaka yapması gerektiğini düşündüğünü belirtti. Japonya turuna çıkmadan önce hazırlık evresinde yaşadıklarını iletirken, ülkemizin de bisiklete ne kadar yabancı, uzak bir toplum ve kültür olduğunu bizlere tekrar hatırlattı. En sınırlayıcı sebep olarak annelerin olduğunu vurgulayan Genç, fazla korumacı ve evham olan annelerin çocuklarını sınırlamasıyla bisikletten uzak yaşamın başladığını, ardından hayat kavgasına kapılmanın, çevrenizdeki insanların sürü psikolojisiyle sizi sadece kariyer ve para odaklı yaşamanıza itmesinden dolayı bisikleti hayatınızın hiçbir yerine koyamamanıza sebep olduğunu söyledi.

 

2010-2011 arasında Türkiye Samsun’dan Japonya Tokyo’ya, 343 günlük süre içerisinde, 950 şehir ve kasabayı 12.500 km katederek geçen Gürkan Genç, kendisini bu tura iten sebepleri paylaştı.

 

Aslında yaptığı büyük turunun öncesinde başarılı bir kariyerinin, iş yaşamının olduğunu anlatan Genç, çocukluğundaki hayal olan “Dünyayı Gezmek” fikrini gerçekleştirmek için ardı ardına gelişen olaylarla ne kadar doğru adımlar attığını nükteci bir biçimde anlattı.

 

 

Ankara’da yaşadığı dönemde, işine yeni aldığı bisikletiyle giderken, arabasıyla gittiği süreden çok daha önce gittiğini farkederken, aynı zamanda yoğun iş yaşamı yüzünden aldığı kiloları da yine, yeni bisikletiyle hızla verdiğini, amatörce başladığı hafta sonu bisiklet turlarının ardından önce Ankara’daki Perşembe Akşamı Bisikletçileri turlarına katıldığında öğrendiği 2 kişinin yapacağı Amasra-İstanbul turuna bir çırpıda karar verip katıldığını, o turun ardından GPA’ya katıldığında ise Japonya’ya gitme fikrini ilk orada paylaştığını iletti. İşte burada, şehirlerdeki düzenli, kalabalık gruplar halindeki bisiklet buluşmalarının ve her yıl belli tarihte düzenlenen 3-4 günlük büyük turların, yeni bisikletçiler üzerinde bile ne kadar fazla olumlu etkisi olduğunu görüyoruz.

 

Bu yüzden, GPA gibi, Kapadokya Turu gibi turların ne olursa olsun devam ettirilmesi, başka şehir ve yörelerde benzer veya farklı türdeki turların da yapılması adına girişimlerde bulunulması gerekiyor.

 

Hayatı boyunca diğer insanlar gibi amaçlar belirleyip bunları gerçekleştirirken, asıl olması gereken hedef koyma kısmını hiç yapmamış olduğunu farkeden Genç, ilk defa hedef koyma kriterini bisikletle birleştirmiş. Kendi iş yerini sattığında, elindeki para ile Türkiye’den sadece Rusya’ya gidebileceğini, fakat hedefi olan Japonya’ya gidemeyeceğini anlamış. Bu yüzden sponsor arama girişimlerinde bulunan Gürkan Genç, bu arayışta ne kadar fazla ve yüzlerce olumsuzlukla karşılaştığını, fakat kararlılığı sayesinde başarısını gösterdiğini söylüyor.

 

Aslında iş yaşamında başarılı adımlar atmakta olan gezginimize birçok güzel iş teklifi gelmesine rağmen, kendisi, yapılması ne kadar hayali gelen bu turu yaparken aldığı keyfin paha biçilemez olduğunu, yaptığı sunumda göstermiş oldu. Sponsor arayışında görüştüğü bisiklet firmalarından, federasyona kadar girişimlerine dair ne tür olumsuz ve traji-komik cevaplar aldığını anlatırken salondakiler bir hayli eğlendiler. Ne de olsa gezgin, tüm bu zorluklara rağmen turunu başarmıştı.

 

Böyle bir tura çıkacağınız zaman, sadece sponsor arayışı, çevre baskısı (gitme, yapamazsın, nasıl işini, aileni bırakırsın vb tepkilerle) değil, aynı zamanda bu tura özel, çok zorlayıcı bir rota da belirlemişseniz, hem akılcı davranmanız, hem de biraz şanslı olmanız gerekir.

 

Turunun öncesi ve esnasında çevresinden en çok duyduğu ve hepimizi sınırlayan sözcüğü vurguladı

 

Türkmenistan’da Karakum çölünü de geçerek 41 ile 52 derece arası sıcaklıkta ülkenin bir ucundan diğer ucuna bisikletle geçmeyi başarabilen tek kişi olduğundan, ülkenin başbakanı bütün otellerde konaklamasını serbest kılmış.

 

Tacikistan’ı geçerken, bir parçasında 16.000 metre, diğer parçasında 22.000 metre toplam irtifa kazanan Genç, 5 Everest tırmanışına eşdeğer olan bu toplam 37.000 metrelik tırmanışında, 4650 metreye kadar sadece motorlu araçla çıkılabilirken, o bölümlerin tamamını bisikletle geçmiş.

Moğolistan’da dünyanın en büyük 3. çölünü geçmek isterken, elçiliğimiz hava sıcaklığı -35 derece olduğundan Gürkan Genç’i yollamayın demesine rağmen, Genç, aklına koyduğunu yaparak dünyada o çölü bisikletle geçebilen 3 insandan biri olmuş.

 

Japonya’ya vardığında da 8700 metrelik tırmanış da gerçekleştirirken, o bisiklet karda gitmez demelerine rağmen, gördüğü bütün zirvelere de çıkarak herkesin yanıldığını göstermiş.

Bisikletinin arkasındaki Türk bayrağının artık Japonya’daki Kushimato müzesinde sergilendiğini, bisikletinin ise Ankara’daki Koç Müzesi’nde “İpek yolunu geçen tek bisiklet” sıfatıyla sergilendiğini anlatırken, kendisine inanmayan herkes için Japonya’ya 199km tabelası altında çektirdiği fotoğraf ile kendilerine etkili bir cevap verdiğini gösterdi.

 

Hayalin, görünmeyene inanmak olduğunu, hayallerinizi gerçekleştirebilmek için de sponsor değil, hayal ortaklarına ulaşmanın gerekli olduğunu belirtirken, kendisine destek olan Atılım Üniversitesi’nin sahibinin de dünyayı dolaşmanın gençliğinde kendi hayali olduğundan kendisini hayal ortağı olarak tanımladı.

Gezginlerin yolda geçen bütün zamanını anlatmanın mümkün olamadığını anlatan Genç, Türkmenistan’ da bir restoranın önünde durduğu anda, restoran sahibinin “yarışıyor musunuz, önünüzde biri var” bilgisi üzerine Kanadalı gezgin Nathan’ı bulabilmek için günlerce uğraş vermiş. Fakat onu yakaladıktan sonra birbirlerini gördüklerinde, hiç tanımamalarına rağmen birbirlerine can-ı gönülden sarılmaları, işte dünya gezginlerinin ne kadar farklı duygular içinde olduklarını anlıyoruz.

Turcular için bir enstruman çalmak, resim yapmak, makine tamir edebilmek gibi evrensel bir bilgiye sahip olmanın önemine değindi. Bunun önemini, turu esnasında öğrenen Genç, tulum çalma dersleri aldığını bildirdi.

Moğolistan’ın Gobi çölünü tek başına geçerken, yaşamanın, aslında ses duymak ve hareket eden birşeyler görmekten oluştuğunu farketmiş. 12 gün boyunca bir insanın yapayalnız bir şekilde, kendinden başka hiçbirşeyin sesini duymadan ve hareket eden birşeyin olmadığını gördüğünde, korktuğu tek şeyin bu 12 günlük yalnızlık ve sessizlik olduğunu paylaştı.

 

Gürkan Genç – Gobi Çölü – Moğolistan

 

2242 dakikalık çektiği videoların 45 dakikasını internette paylaşmış, 15.000 kare çektiği fotoğrafın 435’ini kendi sitesinde paylaşan ve 343 günde 155 sayfa yazı yazmış olan Genç, -35 derecede çadırın içinde kalırken sırf  bu özel tecrübelerini daha fazla insana iletebilmek amacıyla kendi kendine videolarının montajını yapmış ve yayınlamış.

Bu zorlu tura dair tv yayınlarında görünmesi ve bu görüntülerin çevresindekiler tarafından diğer insanlarla paylaşılmasıyla, kendisinin de beklemediği şekilde çok sayıda insanın “fazla” ilgisiyle karşılaşan Genç, “İşte neden bu tura, Gerçek Hayatın Yolculuğu adını koydum” diye örnek vererek, başarılıysanız insanlar etrafınıza toplanıyor, başarınız yoksa çevrenizde sadece bir iki kişi görebilirsiniz diyerek önemli bir gerçeği hatırlattı.

 

Hatta Japonya turu başarısından sonra, Cumhurbaşkanlığı sekreteri kendisini arayarak, Dünya projesinin onaylandığını söylemiş. “Demir atlı adam” lakabını alan Genç, bir bisiklet firmasının ürün gamı içine “Gürkan Genç World Traveller” adı altında kendisinin modifiye ettiği bir model eklettiğini, bu modelin üretildikten sonra bisikleti bizzat test edip sonrasında bu modelin satış adedi üzerinden yüzde alacağını, Türkiye’nin en büyük prodüksiyon şirketlerinden biri, kitabının çıkmasını bekliyor, çünkü kitabın filmini çekecek gibi bisikletle artık kariyeri de birleştirebildiğini örnekledi.

Gürkan Genç’in sunumuna dair anlatılabilecek daha birçok olumlu yön var fakat yazının bir an önce yayına girmesini istediğimden bu kadar bilginin ilham vermek ve kendisini tanıtmak adına yeterli olduğunu düşünüyorum.

 

 

Asıl en büyük hayali olan Dünya Turunu, 7 sene içinde 110.000 km katedip 80 ülkeyi geçerek gerçekleştirmek istediğini ileten Gürkan Genç’e şimdiden hedefine ulaşmasında başarılar diliyoruz.

 

Hazırlayan: Fatih Buzgan

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın