Focus Bisiklet – Black Hills Dağ Bisikleti

01/05/2012  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme )

 

Çoğu inceleme sitesinde sadece sponsorlu yarışçıların sahip olabildiği en üst model bisikletlerin inceleme ve testlerine bakakalmaktan sıkıldınız mı? Bütçenize uygun ideal bir dağ bisikleti nasıl olmalıdır diye merak mı ediyorsunuz? İşte bu yazımız size göre.

 

 

Uzun bir süredir Ankara’daki Erdoğanlar Bisiklet ile İzmir’deki Kessbike bisiklet mağazalarında satılmakta olan Focus markalı bisikletler, Alman firması olmanın sunduğu kalite standartlarıyla her  kullanıcıya hitap eden çeşitliliğe sahip. Birçok kalite meraklısı hafta sonu bisikletçisi ve yarışlara da meraklı olan yeni kullanıcılar, hangi fiyat aralığında ve özelliklerde bisiklet almalıyız sorusuyla karşı karşıya kalıyor.

 

Bu inceleme yazımdaki bisiklet, tam da bu kullanıcı profiline hitap eden, harcayacağınız paranın tam karşılığını veren bir arazi bisikleti diyebilirim.

 

GÖRÜNÜM

 

Black Hills modeli, hem agresif görünümüyle, hem de kaliteli toz boyasıyla dikkat çekici özellikte bir bisiklet. Benim, görünümüyle ilgili en beğendiğim yönü, her iki renk seçeneğinde de dikkat çekici kırmızı veya fosforlu yeşil renginin birçok parçada dengeli bir şekilde dağıtılmış olması oldu. Mesela, selede, ön amortisörde, kadronun alt borusunda ve fren vites dış kablolarında fosforlu yeşili görmek, daha fabrika çıkışı modifiyeli bir araç hissi uyandırıyor.

 

 

 

 

 

DONANIM

 

İki defa inceltilmiş aluminyum alaşımlı kadrosu, 40-44-48-52 ve 56 cm olmak üzere 5 farklı boyda üretilmiş. Bu XS’dan XL’a kadar her boydaki kullanıcıya hitap ettiğini gösteriyor.

RST Blaze RL maşa, hem 100 mm esneme mesafesiyle bütün XC parkurlarında yeterli darbe emiciliği sağlıyor, hem de uzaktan kumandalı kilitleme özelliğiyle hızlı arazi parkurlarında konfor ve güvenliği bir arada sunuyor.

 

 

 

Açık sistem, çift pistonlu Tektro’nun Draco modeli kaliperler ile Shimano’nun Alivio serisi fren kolları kombinasyonu seçilmiş. Hidrolik disk özelliğiyle hem her koşulda kullanım, hem de doğrudan yarışlara katılabilme imkanı sunuyor. Merak edenler için Tektro Draco’nun kaliperleri önde 311, arkada 327 gram ağırlığa sahipler. (rotor, adaptör ve vidalar hariç).

 

Vites kolu olarak Shimano’nun en revaçta olan serisi, fiyat performansta da en başarılı gruplarından biri olan SLX M662 ile hızlı ve kararlı vites geçişleri sağlanıyor. 9’lu vites sistemi, zaten günümüzün her kullanıcıya hitap edebilen verimli ve en kolay bulunabilen sistemi olarak üretilmeye devam etmekte.

 

 

 

Ön ve arkada Concept SL disk uyumlu göbek kullanılırken, çember olarak da çift katlı Rodi Freeway seçilmiş. Bu set, paslanmaz siyah boyalı tellerle örülü halde geliyor.

Zamanla modifiye düşünüldüğünde bu set, daha üst model bir teker seti ile yer değiştirebilir.

 

SR Suntour XCR aynakol da, genel görünümle uyumlu, hoş görüntülü, 44-32-22 dişli oranlarıyla gelen ve bu özelliklere göre yarışçılar kadar turculara da hitap eden bir aynakol diyebilirim.

44 dişli aynakol bilgisi size büyük görünmesin, zira 11-34 rublesindeki 34 dişli sayesinde de en dik yokuşları da çıkabilmenizi sağlıyor Black Hills.

 

Bu hoş Alman üretimi bisikleti, yine bir Alman markası olan meşhur Continental’in Traffic modeli lastikler ayakta tutuyor. 26 x 2.1″ ölçüsüne sahip bu lastiklerle, arazide tozu dumana katmanız mümkün. Lastiklerin çalışma basıncı 50-65 psi arasında ve lastiklerin her biri 840 gram ağırlığında. Bu da yarışlara katılmayı düşünenler için zamanla daha hafif modellerle değiştirilmesi gerekecek parçalarında başında geldiği anlamına geliyor.

 

 

 

Gidon olarak artık bir standart haline gelmiş oversize ölçüde Concept SL’in riserbar’I ile bozuk arazilerde daha güvenilir bir hisle sürüş elde ediliyor. Tekniği daha iyi olup, hafiflik beklentisi olan yarışçılar, bu gidonu ileride düz bir karbon gidonla da (Easton EC 90 gibi) değiştirebilirler.

 

SONUÇ

 

Sele ve sele borusunda da Concept SL serisin kullanan Black Hills, bizden geçer not aldı. Her bir detayıyla ideal bir başlangıç bisikleti olacağı gibi, aynı zamanda beklentisi yüksek olan kullanıcılara da hitap edebilen güvenilir bir bisiklet olarak kayıtlara geçti.

699 Euro gibi bir fiyatla satılan Focus Black Hills, bu spora 1000’lerce euro harcamadan da sürüş dinamiği tatminkar, kaliteli bir bisiklet sahibi olmanızı sağlıyor. Black Hills ile yetinmeyen, en iyisini isteyenler için Focus Raven 1.0 modeli hakkındaki inceleme yazımızı bekleyin.

 

 

Fatih Buzgan

 

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın