Federasyon Triatlon Sezonunu Didim’ de Açtı

08/05/2017  //     //  Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme ), triatlon, triatlon, Triatlon Haberleri, Triatlon Yarışları

Hafta sonunda Federasyon, Didim Triatlonu ile nihayet sezonu açtı. 222 lisanslı, 15 lisansız amatör (halk) katılımcının kayıt yaptırdığı yarışlarda, 175 lisanslı, 29 lisansız sporcu start aldı. Uluslararası yarışlara katılacak olan elit ve genç sporcuların seçmelerinin yapıldığı yarışlar oldukça çekişmeli geçti.

Çipli ölçüm sisteminin kullanılmadığı yarışlar, elit ve gençlerde sprint, yıldızlarda süper sprint, A1, A2, ve A3 kategorilerinde yarışan minik sporcular da süper sprint mesafenin alt kademelerinde mücadele verdi. Bu yıl geçtiğimiz yıllardan farklı olarak aquatlon yarışlarında görmeye alıştığımız minikler, triatlona geçiş yapmış oldu. Böylece Didim Triatlonu, ülkemizde ilk kez 2004 ila 2009 yaş kategorilerini oluşturan minik sporcuların resmi olarak triatlon yarışına katıldığı yıl oldu.

Didim Triatlonu (10)

Didim Triatlonu geçtiğimiz sezon başında yayınlanan ilk takvimde Nisan ayının son haftasında koşulacak olmasına karşın yaklaşık iki ay önce takvim değişikliği nedeniyle 7 Mayıs’ a alındı.  Aynı hafta sonunda İstanbul’ da Swim-Run Challenge ve Çekmeköy Ultra Maratonu ile İzmir’ de koşulan Wings For Life gibi popüler yarışlarla çakışan Didim Triatlonu’ nun yaş gruplarına kapalı olması, katılımcı sayısının beklenin altında kalmasına yol açtı. Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz yıl 658 kayıt ve 586 sporcu ile start alan İstanbul Triatlonu’ nda en yüksek sayıya ulaşan yarış olmuştu. Didim Triatlonu katılımcı sayısı ise geçen yılki bu sayının yakınından dahi geçemedi.

Yarışlardan bir gün önce sert esen Güneyli rüzgarlara karşın yarışma sabah sporcular çok daha sakin bir güne uyandılar. Günün ilerleyen saatlerinde rüzgar hızında biraz artış olsa da sporcuları etkileyecek herhangi bir olumsuzluk yaratmadı. Güneşli ılık bir havada koşulan yarışlara çok sayıda minik sporcu ve ailesinin ilgi gösterdiği görüldü. Deniz suyu sıcaklığının 18 derece olmasına karşın hiçbir kategoride wetsuit kullanıma da izin verilmedi.
Didim Triatlonu 2017 (8)

Didim Altınkum plajında su derinliği, girişten itibaren yaklaşık 100m kadar 1.50 metrenin altında kalması tüm kategorilerde yarışan sporcuların suya girişte bir süre koşmasına yol açtı. Özellikle 50-100m yüzen A1-A2 minikler kategorisinde yarışan atletler yüzemeden sudan çıkarken, A3 sporcuları denizde koşu-dolfin-yüzme karışık bir biçimde etabı tamamladılar. Minikler kategorisi için koşulan yarışlar için seyirci ve veliler, “Islak Duatlon” yarışı koşuluyor esprilerine yol açtı.

Bir diğer dikkat çeken konu Pazar sabahı 08:45’ de verilen yarış startında ambulansın yarış yerine gelmemiş olmasıydı. Minik sporcu velisi olan Hasan Başaran’ ın otelden yarış parkuruna gelirken bisikletten düşerek hafif yaralanmasının ardından yarış parkurunda ambulans olmadığı için anında ilk müdahale yapılamadı. Ardından 112 Acil Servis merkezinden çağrılan ambulans elit koşu parkuruna girerek olay yerine geldi ve yaralıya ilk müdahaleyi yaptı. Hasan Başaran’ a yaşadığı talihsiz kazadan ötürü geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Didim Triatlonu 2017

Elitler

Yarışların elit kadınlar kategorisinde mücadele veren atletler kürsü için çetin bir mücadele verdiler. Ferdi katılımcı Esra Gökçek kürsünün zirvesinde yer alırken, Göztepe Spor Kulübü’ nden İpek Öztosun ikinci, Çelmak Spor’ dan Ece Bakıcı üçüncü oldu.

Elit erkeklerde ise Altın madalyaya uzanan Çelmak Spor’ dan Gültigin Er olurken, bronz madalya Aldosk’ dan Emirhan Altıntaş’ ın, Bronz madalya da ferdi yarışan Ali Mutlu’ nun oldu.

Didim Triatlonu 2017 (6)

Gençler

Günün seçmeler açısında bir diğer önem taşıyan yarışı ise gençler kategorisiydi. Genç kadınlarda bitişi çizgisini ilk geçen Balıkesir Spor’ dan İlayda Kara oldu. Ferdi yarışan Elif Polat bitiş çizgisini ikinci sırada geçerken, bir diğer ferdi katılımcı İlayda Çınar, üçüncü oldu.

Genç erkekler kategorisinde kürsünün zirvesine çıkan İzmir GSİM Spor’ dan Oktay Arıkan olurken, Alanya Belediye Spor’ dan Baran Aktan ikinci, Çelmak Spor’ dan Hüseyin Hallaç üçüncü oldu.

Yarışlar sabah seansında koşan elit ve gençlerin öğlen yapılan ödül töreni ardından yıldız ve minik ve halk triatlonu yarışlarının koşulması ve ödül töreni ile son buldu.

Didim Triatlonu 2017 (4)

Yorumlu-Yorum

2016 yılı Kasım ayında yönetimi devralan İsa Tamer Çelik Başkanlığındaki yeni yönetim geçtiğimiz yıllara göre biraz geç de olsa triatlon sezonunu sprint mesafe koşulan Didim yarışı ile açmış oldu. Bu yıl Mayıs ayında açılan sezon halen yaş gruplarının sezon açma beklentilerini karşılamış değil.

Didim’ de minik, yıldız, genç, elit ve halk kategorileri start almasına karşın maalesef yaş grupları kategorisi yer almadı. Yaş grupları sezonu açmak için Haziran ayında koşulacak olan Ayvalık Triatlonu’ nu beklemek zorunda. Altıncı aya kadar hiçbir triatlon yarışı olmaması özellikle triatlon sever yaş grupları sporcularının farklı branşlardaki farklı hedeflere kayma eğilimi göstermesine yol açıyor. Son yıllarda triatlona artan ilginin bu yıl düşüş yaşaması ihtimali olması üzücü bir durum.

Dikkat çeken bir diğer unsur milli takım seçmelerine katılıp kürsü yapan elit ve genç sporcularının bir kısmının bu yıl ferdi olarak yarışlara katılıyor olmasıydı. Böylesine masraflı bir branşta başarılı ve kürsü yapan elit, genç milli atletlere destek verilmesi gelecekte elde edecekleri derecelere katkı sağlayacaktır.

2014 yılından sonra ETU ve ITU yarışma kurallarının birebir uygulandığı ulusal yarışlarda bu yıl eskiye dönüş yaşanmakta. Didim Triatlonu’ dan konuyla ilgili iki önemli örnek yaşandı.

Didim Triatlonu 2017 (9)
Birincisi; teknik toplantıda su sıcaklığı konusunda bilgi verilmezken ve konuyla ilgili olarak Zülfü Karabulut’ un sorusuna Teknik Kurul Başkanı Halil Tuna “Hayır giyilmeyecek!” şeklinde kısa ama açıklayıcı olmayan bir yanıt verdi. Ertesi gün yarış öncesi su sıcaklığı ölçümünü elle yapan Teknik Kurul Başkanı, suyun 22 derece (aslında 18 santigrad derece olan) olduğunu söyleyerek wetsuit kullanımına izin vermedi. Elbette bu tür elle yapılan ölçüm  berberinde birçok tartışmayı getiriyor.

(Yarışma yönergesi: Madde 10.2 Wetsuit Kullanımı: a) Aşağıdaki tablolara göre wetsuit kullanılır. Yıldızlar.U23,Elitler ve Genç Atletler 20 derece ve üstü 1500m wetsuit yasak

c)Su sıcaklığı yarışma günü yarışmadan 1 saat önce tespit edilir. Parkurun orta noktasında 60 cm derinlikten ısı alınır. Kaydedilen en düşük ısı yarışmanın resmi su sıcaklığı olarak kayıt altına alınır)

Didim Triatlonu 2017 (2)

Bir diğer örnek ise teknik toplantıda dile getirdiğimiz 100cm’ den daha sığ sudan start alınması konusuydu. Yarışma yönergesi, sporcuların 150cm’ lik derinliğe kadar götürülüp start alması gerekliliğinden bahsediyor. Ayrıca start alınan yerden itibaren 750m ölçümlenerek yüzülmesi gerekiyordu. Fakat öyle yapılmadı ve karadan start verildi ve tüm kategorilerdeki sporcular 100m ye yakın suda koşmak zorunda kaldılar. Bu da çok kısa mesafe yüzecek olan minikler için hayli zorlu bir koşu halini aldı. Teknik toplantıda gerekli uyarının yapılmasına karşın teknik kurul bu durumu dikkate almadı.

(Yarışma yönergesi MADDE 10. YÜZME ETABI 10. 1 Genel kurallar, e)Su derinliği minimum 150 cm olmalıdır.)

Ayrıca sporcuların güvenliği noktasında ise çok önemli bir eksiklik daha yaşandı. Yine yönetmelik gereği yarış başlamadan 2 adet tam teşekküllü ambulansın parkurda hazır beklemesi gerekirken ambulanslar gelmeden start verildi. Bir velinin geçirdiği talihsiz kaza sonucunda başından ve kolundan yaralanması üzerine ambulansa ihtiyaç duyuldu. Parkurda ambulans olmadığı için 112 Acil Servis’ den yardım istendi ve sonrasında parkura ambulans gelebildi. Bu tür bir eksikliğin çok daha ciddi sonuçlara sebep olmaması ise sevindirici olmasına karşın bu konuda çok daha dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum.

(Yarışma yönergesi: 9.2- Yarışma günü: c)Tam teşekküllü 2 adet ambulansın hazır bulunması ve nakillerin hangi hastaneye yapılacağının önceden belirlenmesi.)

Didim Triatlonu 2017 (5)

Yukarıda belirttiğim gibi bu yıl ülkemizde ilk kez 2004 ila 2009 yaş kategorilerini oluşturan minik sporcuların resmi olarak triatlon yarışların katıldı. Yurtdışında bu iş nasıl yapılıyor diye baktığımız zaman birçok federasyonun bu yaştaki minikler için bisiklette draft yapabilir sertifikası olmasını şart koşuyor. Draft testinden geçen minikler sertifika sahibi oluyor ve yarışlara katılabiliyor. Bu türden etkinlikler yarıştan ziyade festival havasında icra ediliyor.

Didim Triatlonu 2017 (7)

Teknik Toplantıda Tartışma

Tüm bunların yanı sıra Cumartesi günü yapılan Teknik toplantıda Başkan İsa Tamer Çelik ve Eski Teknik Kurul Üyesi Fuğgan Arık arasında geçen tartışma güne damgasını vurdu.

Teknik toplantı başında kısa bir konuşma yapan İsa Tamer Çelik; “2017 yılında izleme sürecindeyiz, 2018’ de zirveye çıkacağız ama geçtiğimiz yıl Kasım ayında 750 bin TL borç ile devir aldık bu borcu bugüne kadar 550 TL ye indirdik. Yeni yönetim kurulumuz özveri ile çalışmakta. Sosyal medyada herkes bir şeyler söylüyor. Beni üzen taraf sanki bu insanlar geçmişte burada değilmiş gibi konuşuyorlar. Lütfen olumlu eleştiriler yapın. Beş elit kızımız var. Onların testlerini yaptık. Spor bakanlığımız olimpiyatlara katılım şartlarında değişikliğe gitti. Biz bu işlerle uğraşıyoruz. Sporcu kardeşlerimden derecelerini geliştirmelerini istiyorum. Tabi ki biz de malzeme ve eğitim hakkında bir şeyler yapacağız. Didim Triatlonu 222 sporcu ile en kalabalık katılımın olduğu yarış oldu.” dedi.

Başkanın konuşmasının ardından söz alan Hira Spor Kulübü Antrenörü ve eski Teknik Kurul Üyesi Fuğgan Arık; “Sadece üç ilde mi antrenör kursu açılacak? İstanbul’ daki üniversitelerdeki yoğunluk nedeniyle ertelenen antrenörlük kursundan bir hafta sonra farklı branşlarda antrenörlük kursu açıldı ve neden Samsun’ da triatlon takımı yokken kurs açılıyor?” şeklinde üç sorusuna cevap aradı.

Başkan Çelik. “Biz niye Aydın ilini seçtik, çünkü bu zamana kadar tüm belediyelere borç var. Fuğgan Bey, lütfen bölücülük yapmayın, siz teknik kurul üyesisiniz.” dedi. Başkana “Fuğgan istifa etti” diye hatırlatılmasının ardından “Fuğgan istifa mı etti? diye sordu ve sözlerine devam etti. “Biz neden İstanbul’ da yapmıyoruz diye bir şey yok. Biz bu sporu tüm ülkeye yaymak için Samsun ve Erzurum diyoruz.” dedi.

Ardında söz olan Eğitim Kurulu Başkanı Aydoğan Ulaş; “ Daha önce İstanbul’ da 1. kademe antrenörlük kursu açtık. 2. kademe antrenörlük kursunu bitirenler GSİM’ de kadrolu antrenör oluyor. Dolayısıyla bu sebeptendir ki 2. kademe antrenörlerin bu sporun içinden gelmiş insanlar olmasını istiyoruz.” diye açıklamada bulundu.

Sonrasında mikrofonu alan Teknik Kurul Başkanı Halil Tuna, Fuğgan; “Fuğgan Sus, burası yarın ki yarış için teknik toplantı yeridir.” diyerek tartışmaya son verdi. Bunun üzerine eski Teknik Kurul Üyesi Fuğgan Arık sporcuları ile birlikte toplantıyı terk etti.

Sonuç olarak geçtiğimiz ay, ikinci kademe antrenör belgesine sahip teknik kurul üyesi Zekeriya Yücetürk’ ün kuruldan istifa etmesinin ardından Fuğgan Arık’ ın da geçtiğimiz hafta içinde istifa etmesi oldukça dikkat çekici gelişmeler olduğu söylenebilir.

Önümüzdeki günlerde federasyon ve organizasyonların dinginleşerek 2020 olimpiyat hedeflerine odaklanması dileğiyle…

Yarışma sonuçları için buraya tıklayınız.

Yazarın notu: Yazı yayına hazırlandığı sırada yıldızlar kategorisi sonuçları fedreasyonun resmi web sayfasında yer almıyordu.

Fotoğraflar: Hatice BAKÇEPINAR

Hazırlayan: Alpay AKHUN

Yazar Hakkında :

Cylingtr Triatlon Editörü

Bir Yorum Yazın